شخصیت‌شناسی شغلی ، ناجی دوطرفه کسب‌و‌کارها و متقاضیان شغل

شخصیت‌شناسی شغلی ، ناجی دوطرفه کسب‌و‌کارها و متقاضیان شغل

شخصیت‌شناسی شغلی تکه گمشده پازل موفقیت افراد و کسب‌وکارها است، به جرات می‌توان گفت شخصیت‌شناسی در اشتغال از رزومه، تحصیلات و تجربه مهم‌تر است.

قبل از هر چیز باید بدانید که استخدام یک خیابان دوطرفه است. قبول همکاری یک متقاضی شغل نامناسب نه فقط برای شرکت‌؛ بلکه برای کاندیدهای آن وظیفه نیز خسارت‌بار است. اگرچه خسارت مالی استخدام اشتباه به‌سرعت جلب‌توجه می‌کند؛ ولی خسارت ازدست‌دادن فرصت شکوفایی توانایی‌های نهفته و همکاری با استعدادهای زبده تنها به مسائل مالی ختم نخواهد شد و اثرات آن برای مدت‌های مدید در زندگی حرفه‌ای و محیط کسب‌وکار به‌جا خواهد ماند.

هر کارفرمایی خبره‌ای می‌داند، همان قدر که خمیازه مسری است، ضعف روحیه و انگیزه نیز در تیم کاری مسری است.

عدم تطابق شما با شغلتان انگیزه‌های شما را برای پیشرفت سرکوب خواهد کرد از همین جهت است که پژوهشگران اقتصاد برای حل این چالش بزرگ دست به دامان تکنیک‌های شخصیت‌شناسی شغلی شده‌اند.


شخصیت‌شناسی شغلی چیست؟

شخصیت‌شناسی شغلی شامل همه روش‌های می‌شود که باتوجه‌به خصایص ماندگار افراد به نحوه عملکرد آنها در موقعیت‌های گوناگون می‌پردازد. پژوهشگران معتقدند هرچقدر سبک‌های رفتاری با شرایط کار و وظایف شغلی هماهنگ باشد، دوام و عمر پرسنل در محیط کاری بیشتر خواهد بود؛ اما ارزش کلیدی شخصیت‌شناسی شغلی را زمانی متوجه می‌شویم که به سیر صعودی و توقف‌ناپذیر تغییرات محیط کسب‌وکار نگاه می‌کنیم.

اگر استارت تشکیل یک تیم ورک حرفه‌ای با جذب بهترین استعدادها آغاز می‌شود؛ پس شخصیت‌شناسی شغلی همان تکه گمشده نجات کسب‌و‌کارها است، چراکه با شناخت شخصیت‌ها راه برای شکوفایی استعدادها هموار می‌شود. از همین رو است که شخصیت‌شناسی شغلی با رویکرد MBTI به موتور شکوفایی صنعت و اقتصاد تبدیل شده است.


شخصیت‌شناسی شغلی با رویکرد MBTI

شخصیت‌شناسی شغلی با رویکرد MBTI ریشه در نظریه‌های صفات دارد که توجه خاصی به ویژگی‌های ماندگارتر افراد دارند. ویژگی‌های که فصل تمایز بین افراد هستند. در واقع روان‌شناسان به ریشه‌های تفاوت رفتار در افراد می‌پردازند. آنها ناگزیر هستند ویژگی‌های شخصیتی افراد را کشف کنند تا بتوانند متغیرهای تولید و کنترل این ویژگی‌ها را شناسایی، تعیین و به‌عنوان گرایش تعریف کنند.

البته اینکه شخصیت‌شناسی MBTI چیست؟ بحثی مفصل و جدا است، لیکن نحوه کار آن اصلاً پیچیده نیست. گرایش‌های شخصیت در MBTI به‌عنوان یک شاخص عمل می‌کنند و مقدار در آنها نکته اصلی نیست. تصور کنید که ما هر روز آدم‌های را می‌بینم که از دید ما بلندقد یا کوتاه قد هستند؛ لیکن آنچه که حقیقت دارد این است که بدون توجه به قضاوت ما درباره ارزشی مانند بلندقدی، آنها خواه‌ناخواه جزو یکی از این دودسته خواهند بود.

شاخص قد یک ویژگی است که همه ما آن را داریم و هرکسی تا حدی این ویژگی را دارد، حتی اگر برخی بیش از دیگران از آن برخوردار باشند؛ بنابراین انسان‌ها ویژگی شخصیتی مشترکی دارند؛ ولی هر شخصیتی داری شدت و حدت در این ویژگی‌ها است و این‌گونه هویت‌ها فردی شکل می‌گیرد.


مایرز و بریگز خالقان شخصیت‌شناسی MBTI

دانشمندان برای کشف ویژگی‌های شخصیت از روش‌هایی همچون تحلیل عاملی استفاده می‌کنند تا بتوانند گروه‌هایی از آیتم‌ها را که همبستگی زیادی با یکدیگر دارند، شناسایی کرده و به‌عنوان عامل مشخص کنند. تجزیه‌وتحلیل این عوامل و رفتارها در افراد، تعریفی از صفات برجسته را مشخص می‌کند؛ پس دیگر عجیب نیست اگر شخصی که به معاشرت در جمع، همکاری و همیاری با گروه علاقه خاصی دارد با عامل برون‌گرایی مرتبط باشد.

شاید در ظاهر، ساختار کلی شخصیت‌شناسی مدرن به دیدگاه جالینوس و نظریه‌های مزاجی همچون طب سنتی نزدیک باشد؛ ولی در بطن آن سیستمی بدون ابهام و مدون نهفته است که نتیجه سال‌ها تلاش بزرگ‌ترین روان‌شناسان از یونگ گرفته تا مایرز و بریگز به‌عنوان خالقان شخصیت‌شناسی MBTI است که تاریخ هیجان‌انگیز نظریه‌های شخصیت را شکل دادند و مبنای کار بهترین پرسش‌نامه‌های شغلی مدرن هستند.

مقاله مرتبط : کوچینگ مسیر شغلی


شخصیت‌شناسی شغلی شاه‌کلید تعالی جویندگان کار

هر روز صبح می‌دانید که حداقل باید ۸ ساعت در محیط کاری را با همکارانی بگذرانید که از تجربیات و تحصیلات متفاوتی برخوردارند. رابطه و تعامل غلط با آنها می‌تواند به یک نبرد تحمل‌ناپذیر و استرس‌زا در محیط کار تبدیل شود که زبانه‌های آتش این نبرد به محفل خانوادگی و خصوصی شما نیز کشیده خواهد رسید؛ لیکن اگر به شما بگوییم راز موفقیت روابط شما با دیگران در محیط کار، نه سطح تجربه و تحصیلات و جایگاه شغلی آنها؛ بلکه درک شخصیت آنها است، چه می‌گویید؟

شخصیت مجموعه‌ای از صفت‌ها است که به‌صورت واکنش‌های طبیعی در افراد بروز می‌کند و به آنها هویتی ویژه می‌بخشد. اگر با شناخت شخصیت می‌توان شیوه تعامل و رابطه را با دیگران مدیریت کرد؛ پس می‌توان انتظار داشت که آنها از همین طریق با مسئولیت‌ها و وظایف خود نیز در ارتباط خواهند بود.

شخصیت شناسی شغلی جهت استخدام سازمان ها و انتخاب شغل مناسب


رابطه تیپ‌های MBTI با انتخاب شغل

شخصیت‌شناسی MBTI این عملکردها را خلاصه کرده که به ۱۶ تیپ MBTI مشهور و با حروف اختصاری مانند ISFJ ،ISTJ ،ENFJ ،ESTJ و … مشخص شده‌اند.

مثلاً تیپ ISTJ یا به عبارتی تیپ درون‌گرای، حسی، متفکر و قضاوت‌گرا افرادی هستند که دقت و تمایل به انجام درست کار را دارند و برای پیروی از سیاست‌ها و روالی که از قبل تعیین شده آماده و مهیا هستند. احساس مسئولیت فردی در آنها قوی است و از عقل سلیم و دیدگاه واقع‌بینانه برخوردارند.

تیپ ISTJ در مقابل ایده‌های جدید مقاومت و از فرایندهای بیش از حد طولانی فرار می‌کند. آنها دوست ندارند هم‌زمان به نیازهای آینده و نیازهای زمان حال فکر کنند.
بااین‌وجود حالا شما هم می‌توانید چند شغل را برای این افراد متصور شوید که حاضرند در آن از سر لذت و سرخوشی غرق شوند. مشاغلی مانند حسابداری، مهارت‌های ممیزی و نظارتی، هواشناسی، برنامه‌نویسی رایانه، دندان‌پزشکی، بازاریابی و غیره از مشاغل موردعلاقه تیپ ISTJ هستند. پس شخصیت‌شناسی شغلی با ام‌بی‌تی‌آی می‌تواند راهنمایی ایده‌آل برای انتخاب شغل مناسب شما باشد.


شخصیت‌شناسی شغلی عصای دست مدیران بزرگ

نخستین هدایای گرانبهایی که از پا گذاشتن به اقیانوس شخصیت‌شناسی شغلی MBTI نصیب مدیران حرفه‌ای می‌شود، پیداکردن کاندیدا‌های مناسب برای هر شغل از طریق شناخت شخصیت‌ها است.

در‌عین‌حال یک مدیر حرفه‌ای نگاه خاصی به آینده کسب‌وکار دارد و برای آینده درخشان باید علاوه بر هماهنگی قوا و افزایش بهره‌وری به دنبال کشف فرصت‌های جدید باشد. شخصیت‌شناسی MBTI در این جهت نیز با شناسایی عمیق مهارت‌ها و تناسب نقش‌ها و مسئولیت‌ها برای همکاری در تیم کاری و تشکیل نیمکت ذخیره‌‌ای که به باشکوهی تیم میدانی هستند، مدیران را به فردایی بهتر امیدوار می‌کند.


تیپ‌شناسی MBTI بهار کسب‌وکار شما است

مهارت‌های رهبری بخش جدایی‌ناپذیر از مدیریت گروه یا سازمان تجاری است. وقتی شخصیت‌شناسی MBTI در شغل را مطرح می‌کنیم، برخی بلافاصله تیپ‌های ENTJ و ESTJ را به‌عنوان تیپ سلطه‌گر و انتخاب مناسبی برای رهبری معرفی می‌کنند. لیکن شخصیت‌شناسی MBTI به شما نشان خواهد داد هر شخصیتی راهی منحصر‌به‌فرد برای لیدری دیگران دارد و این از جذابیت‌های ذاتی شخصیت‌شناسی مایرز-بریگز است که ما را با استعداد‌های نهفته افراد آشنا می‌کند.

از دیدگاه تیپ‌شناسی ام‌بی‌تی‌آی، تیپ‌های مختلف استراتژی خاص خود را برای مدیریت دارند. برخی مستقیم وارد عمل می‌شوند و برخی همین متد را به‌آرامی در طول زمان بیشتری اعمال می‌کنند. حتی در بعضی تیپ‌ها، استراتژی عملکردهای مدیریت در پشت‌صحنه و با مانورهای ظریفی همراه است.

البته برای درک همه این استعدادها باید به سبک رهبری در تیپ‌های MBTI نگاهی مفصل‌تر داشت. اما با دانش شخصیت‌شناسی شغلی از هم‌اکنون می‌دانید که استعدادهای ناشناختهٔ فراوانی در زمین کسب‌وکار شما منتظر شکوفایی هستند.

از جوانان جویای کار گرفته تا حرفه‌‌ای‌های استخوان خردکرده، باید یک‌بار هم که شده از گذرگاه آزمون شخصیت‌شناسی شغلی با رویکرد MBTI عبور کنند تا مزه شیرین خودشناسی علمی را به طور عملی تجربه کنند و به اهمیت شخصیت شناسی پی ببرند چراکه شاهد تحولی شگرفی در نتیجه کشف حقایقی بزرگ از توانایی‌هایی خود خواهند بود که در گذر از کودکستان تا دانشگاه و البته محیط کاری هرگز تجربه نکرده‌اند.سخن پایانی مقاله شخصیت شناسی شغلی

در این مقاله سعی کردم به ساده‌ترین شکل ممکن ، شما را با موضوع شخصیت شناسی شغلی آشنا کنم و  امیدوارم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید. پیشنهاد میکنم مقالات مرتبط در این سایت را نیز  مطالعه کنید و اگر نظر و یا سوالی در این مورد دارید، لطفا در بخش نظرات آن را مطرح کنید.


مقاله پیشنهادی : آشنایی با کوچینگ سازمانی ضرورت دنیای امروز

حتما بخوانید : درونگرایی و برونگرایی چیست ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره رایگان