کوچینگ و تصمیم گیری، کلید بهترین‌ انتخاب‌ها برای موفقیت

کوچینگ

ما همیشه در حال انتخاب هستیم،‌ بروم یا نروم؟ بگویم یا نگویم؟ ببینم یا نبینم؟ حتی وقتی تصمیمی نمی‌گیرد، یک تصمیم گرفته‌اید. آیا از آن دسته کسانی هستید که تعیین مسیر زندگی خود را روی خلبان اتوماتیک تنظیم کرده‌اند و اجازه می‌دهند تنها عادت‌ها، باورها و تجربه‌های گذشته به زندگی‌شان جهت بدهند. دیر یا زود زمانی فرا می‌رسد که باید تصمیمی کلیدی بگیرید که می‌تواند زندگی شما را زیرورو کند. برای آن لحظه باید آماده به‌دست گرفتن فرمان زندگی باشید. لازمه به دست گرفتن فرمان زندگی داشتن یک کوچ در زندگی است، حال اگر می‌خواهید در زندگی کاری پیشرفت کنید باید از کوچینگ سازمانی بهره ببرید و اگر بخواهید در ابعاد دیگر زندگی پیشرفت کنید از خدمات کوچینگ مربوط به آن حیطه.

اگر از سایه خود هم فرار کنید، از تصمیم‌گیری نمی‌توانید !!

اگرچه به‌نظر می‌رسد هر روز تصمیم‌ مهمی نمی‌گیریم؛ ولی در زندگی شخصی و حرفه‌ای هر آنچه که بدست می‌آوریم ماحصل تصمیمات ما است. به همین دلیل است که هیچ تصمیم کوچکی وجود ندارد. آنچه که در تصمیم‌ها مهم به شمار می‌رود، زمان و دقت است. برای رهایی از این گرداب و افزایش اثربخشی تصمیم گزینه درجه یک توجه‌به‌ فواید تلفیق کوچینگ و تصمیم‌گیری است. دوره کوچینگ توسعه فردی و تصمیم گیری نویدبخش بهترین‌ها اتفاق‌ها در آینده زندگی شما و پایانی بر حسرت برای گذشته‌ها است.

مقاله پیش نیاز : کوچ کیست و کوچینگ چیست؟

اهمیت کوچینگ و تصمیم‌گیری

برای درک وقایع مربوط‌به هر تصمیم باید در جست‌وجوی نتایج قابل اندازه‌گیری باشید. حتی اگر بنا دارید، تیری در تاریکی رها کنید. هر شک و تردیدی می‌تواند کار گزینش را به یک چالش بزرگ تبدیل کند؛ چرا که با عدم بینش و اطلاعات کافی در هر لحظه ممکن است اختیار و کنترل وقایع از دست شما خارج شود. اوضاع زمانی پیچیده‌تر می‌شود که شما عضو یک تیم باشید.

کوچینگ و تصمیم گیری می تواند در این مواقع به شما کمک کند

دام بزرگ تعویق تصمیم

هر اتفاق خوشایند و اخوشایند در زندگی ما زاده یک تصمیم است. بعد از هر تصمیم باید منتظر عواقب مثبت و منفی در کیفیت زندگی، رابطه‌ها و امور مالی خود باشیم. گاهی عدم شناخت موقعیت‌ها باعث وحشت بیش از اندازه عواقب منفی می‌شود و اینجا است که با تعویق تصمیم‌ در دام بزرگ انتخاب اسیر می‌شویم.

تقاضای زمان یا اطلاعات بیشتر به‌نظر بهانه خوبی است تا ما را از لحظه انتخاب دور کند؛ ولی با درک مزایای تلفیق کوچینگ و تصمیم‌گیری به‌زودی متوجه می‌شویم که هزینه هنگفتی را در جهت زایل کردن سلامت عقل و اعتماد‌به‌نفس خود از جیب پرداخته‌ایم. استرس و اضطراب فرسایشی و البته غیر‌ضروری ناشی از تعویق تصمیم‌گیری که بر جان ما مستولی می‌شود، همچون موریانه‌ای بنای زندگی ما را به سمت ویرانی سوق ‌می‌دهد.

از سویی تعویق در تصمیم‌گیری قاتل فرصت‌های ناب بررسی اقدامات و بازخوردهای اولیه در تصمیم‌گیری است. از طریق همین بازخوردها، متوجه می‌شوید که تصمیم همراه با تردید چقدر با واقعیات زندگی مطابق است.

کوچینگ و تصمیم‌گیری فرصتی برای رفع تردید در توانایی شما در تشخیص مسائل است. کشف قدرت انعطاف‌پذیری ذاتی شما با کوچینگ و بهره بردن از توان یادگیری شما که تا کنون مغفول مانده باعث می‌شود همچون سوپرمن اعتماد‌به‌نفس حقیقی را در زندگی خود دست پیدا کنید و بهترین تصمیم ممکن را در هر لحظه انتخاب کنید. برای درک این مسئله نگاهی به روش‌های اتخاذ تصمیم ضروری است.

روش‌های اتخاذ تصمیم

روش‌های اتخاذ تصمیم به دو شیوه زیر تقسیم می‌شوند.

  • تفکر سریع
  • تفکر کند

وقتی روی خلبان اتوماتیک حرکت می‌کنیم، درواقع در حال تفکر سریع هستیم و همین امر باعث می‌شود که متوجه نشویم در حال تصمیم‌گیری مکرر هستیم. حرکت ناگهانی پای شما روی پدال ترمز، وقتی کسی یا چیزی به‌طور ناگهانی در مقابل خودرو شما ظاهر می‌شود، یک مثال ساده از این روال است.

تفکر کند وقتی رخ ‌می‌دهد که ما فرصتی پیدا می‌کنیم تا درباره کار بعدی خود فکر کنیم. این که ما بر سر فردی یا چیزی که به‌طور ناگهانی در مقابل خودرو پریده، فریاد بزنیم، گلاویز شویم یا حتی خدا را شکر کنیم که کار به جای باریک نکشیده، همه تصمیماتی ناشی از تفکر کند است.

وقتی در یک مهارت کار کشته می‌شوید سریع فکر می‌کنید و در میان انبوه اطلاعات و داده‌هایی که هر لحظه مغز ما را بمباران می‌کنند،‌ تنها داده‌های کلیدی را مدنظر قرار می‌دهید. کوچینگ و تصمیم‌گیری نیز پیوند مبارکی است که به شما کمک می‌کند در مهارت تصمیم‌گیری خبره شوید.

به عنوان مثال به کمک کوچینگ و با تحلیل چهر‌ه و زبان طرف مقابل خود به عمق احساسات و نگرش‌های او پی می‌برید. اگر با رموز پرسشگری در کوچینگ آشنا باشید، با پرسش‌های مناسب کنترل یک رابطه را در دست می‌گیرید و علاوه بر عمق‌دهی به ارتباط خود، اطلاعات با ارزشی را پیدا می‌کنید که در تصمیم‌گیری نهایی شما مؤثر خواهند بود.

کوچینگ و تصمیم‌گیری برگ برنده شما برای آسان‌تر کردن تصمیمات سریع است. از این طریق فشار و استرس شما به‌نحو موثری کاهش یافته و با چشم‌اندازی روشن از ظرفیت خود و با بررسی مدبرانه گزینه‌های موجود، دست به انتخاب  می‌زنید. نتیجه روند علمی کوچینگ و تصمیم‌گیری رضایت خاطر عمیق و خداحافظی با حسرت گذشته است.

مقاله پیشنهادی : هدف‌ گذاری با کوچینگ، یک تصمیم برای همیشه

نتایج درخشان کوچینگ بر تصمیم‌گیری

با هر اشتباهی در تصمیم‌گیری روزگار خود را ترسناک‌تر، عمر مشکلات را طولانی‌تر و کنار آمدن با شرایط جدید را دردناک‌تر خواهیم کرد. تسریع در گزینش‌ها از نتایج درخشان کوچینگ و تصمیم‌گیری است و نتیجه تسریع در انتخاب‌ها، افزایش انگیزه برای به آغوش کشیدن شاهد موفقیت در زمان کمتر است.

اگر تصمیم‌گیری خوب زاده اطلاعات درست و دقیق است، چه ابزاری به جز کوچینگ به ما کمک می‌کند با صرف کم‌ترین وقت و انرژی به آنها دست پیدا کنیم. تلفیق کوچینگ و تصمیم‌گیری راه را بر فشار اطرافیان، تأثیرپذیری از اطلاعات بی‌فایده، صدمات خرافات و تعصبات، به‌ويژه از انواع بی‌پایه و اساس به صفر ‌می‌رساند.

کوچینگ و تصمیم‌گیری آغاز روزگار جدی در تعالی و رشد شخصی شما خواهد بود. کوچینگ شناخت شما از توانمندی‌ها و محدودیت‌های فردی را به‌نحو چشم‌گیری دگرگون می‌کند. شما با سلف کوچینگ هزاران دروازه از فرصت‌های جدید را به روی خود باز می‌کنید. حال اگر از توان کوچ‌های مجرب نیز در خودشناسی و افزایش انضباط فردی بهره ببرید با جرات و صلابت نه تنها هر روز؛ بلکه در حین انتخاب سخت‌ترین تصمیمات زندگی، خواهید گفت: کار نشد ندارد.

هر تصمیم ما یک حلقه از زنجیره نتایج است. درواقع شما از طریق کوچینگ و تصمیم‌گیری توانایی افزایش عملکرد خود در چرخه جمع‌آوری اطلاعات صحیح،‌ برگزیدن بهترین تصمیم‌ها، اولویت بندی و البته اقدام و بررسی نتایج ارتقا می‌دهید. آپدیت این توانایی بلاشک فصل جدیدی از زندگی را برای شما رقم خواهد زد. کوچینگ می‌تواند باعث موفقیت در زندگی و کار شما بشود.

کوچینگ در تصمیم‌گیری چگونه زندگی شما را ارتقا می‌دهد؟

درک موقعیت شما در زندگی که نتیجه فهرستی از نیازها، تمایلات و گزینه‌های روی میز است ماحصل جلسات کوچینگ است. فهرست‌های دوگانه مثبت و منفی که با کوچ‌ها تکمیل می‌کنید، به محدودیت‌ها، امکانات و نتایج اقدامات شما وضوح می‌بخشد.

دیر یا زود لحظاتی فرا می‌رسند که برای تصمیمات خود باید به احساسات عمیق خود گوش فرا دهید. درک دقیق ماهیت این احساسات، ریشه در کیفیت فهرست‌های دوگانه ارزش‌یابی دارد.

وقتی نتایج تصمیم خود را ارزیابی می‌کنید باید توان یادگیری خود را افزایش دهید. کوچ ها در این مرحله نیز با تقویت قدرت تحلیل و تجزیه و  نیروهای شما را وقف پیاده‌سازی استراتژی‌ها می‌کند. شاید بهترین تصمیم زندگی شما استقبال از پیوند کوچینگ و تصمیم گیری باشد. به شما تبریک می‌گوییم؛ چرا که کائنات به شما رو کرده است.

پیشنهاد عالی : یادگیری مهارت شخصیت شناسی MBTI جهت تصمیمات بهتر در کار و زندگی

پیشنهاد عالی : تهیه کتاب ” قدرت شخصیت شناسی mbti “ با کلی هدایای ارزشمند

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

ثبت دیدگاه

حامی اندیش

جهت دریافت مشاوره رایگان با استاد پریسا احمدی منش، اطلاع از شرایط مختلف راجع به دوره‌ها و… اطلاعات زیر را تکمیل کنید تا در اولین فرصت با شما ارتباط بگیریم.

با 40% تخفیف، دوره پرطرفدار کوچینگ رو خریداری کن!