ارتباط موثر و مذاکره با درونگراها

ارتباط موثر و مذاکره با درونگراها

برای اینکه بدانیم نحوه ارتباط مؤثر و مذاکره با درونگراها چگونه باید باشد، ابتدا لازم است درونگراها را بشناسیم.

لذا پیشنهاد می‌کنم قبل مطالعه این مقاله، حتماً مقالات زیر را مطالعه کنید:

مقالات پیش‌نیاز:
درونگرایی و برونگرایی چیست؟
مهارت ارتباط موثر چیست؟

چگونه با درونگراها رفتار کنیم؟

یکی از مهم‌ترین و ارزشمندترین کاربردهای شخصیت شناسی، بعد از شناخت خودمان، شناخت اطرافیانمان است تا با این مهارت بتوانیم ارتباط موثر بهتری با آنها برقرار کنیم و فرایند متقاعدسازی آنها را بهتر طی نماییم.

خصوصاً زمانی که در یک رابطه عاطفی مهم هستید دانستن این موارد، به شما کمک می‌کند تا بتوانید بهتر با همسر یا شریک عاطفی درون‌گرای خود ارتباط برقرار کنید.

بسیار دیده‌ام افرادی که فقط به دلیل ندانستن این نکات ساده، در روابط عاطفی، شغلی و اجتماعی خود دچار مشکلات بسیاری شده‌اند.

نکات کلیدی جهت ارتباط موثر و مذاکره با درونگراها

جهت ارتباط بهتر با افراد درونگرا نکات زیر را رعایت کنید :

نکات کلیدی در ارتباط با درونگراها
 1. حق فعالیت‌های انفرادی و یا عدم حضور در فعالیت‌های گروهی را برای درون‌گراها قائل شوید.
  فراموش نکنید که یکی از تفاوت‌های کلیدی درونگراها و برونگراها،تعاملات اجتماعی آن‌ها است.
  برونگراها از ارتباطات اجتماعی انرژی می‌گیرند اما برعکس درون‌گراها با حضور در جمع و فعالیت‌های گروهی، انرژی‌شان افت می‌کند و به‌خاطر همین است که معمولاً فعالیت‌های انفرادی را ترجیح می‌دهند.
  پس اگر دورهمی‌های دوستانه تنظیم می‌کنید، این حق را به آنها بدهید که در برنامه شرکت نکنند و به آنها برچسب آدم به دور و یا ضداجتماعی نزنید. همچنین در برنامه‌های گروهی، به آنها حق سپری کردن لحظات انفرادی جهت تجدید انرژی را بدهید.
 1. گفت‌وگو و مذاکره با درونگراها، راهی برای ورود به دنیای درون‌گراها است پس درون‌گراها را به گفتگو دعوت کنید به عبارتی از آنها سؤال بپرسید و حرف بکشید زیرا درونگراها نسبت به برونگراها تمایل کمتری به حرف‌زدن دارند و به‌سختی درباره خودشان حرف می‌زنند.
  شخصیت افراد درون‌گرا شبیه پیاز است یعنی از لایه‌های زیادی تشکیل شده و لایه‌های پنهان وجودی‌شان در مرکز این پیاز قرارداد!
 1. جملات آنها را هرگز تمام نکنید و بین کلامشان نپرید زیرا ممکن است دوباره صحبت را آغاز نکنند یا تمایلشان به ادامه مذاکره کم شود.
 2. گفتگوی آهسته‌تر داشته باشید چون درون‌گراها مثل برون‌گراها تندتند صحبت نمی‌کنند! به‌طورکلی درونگراها نسبت به برونگراها در صحبت‌کردن و در انجام کارها، آهسته‌تر هستند پس از این بابت به آنها ایراد نگیرید.
  این نکته در پیشنهاد ازدواج یا گفتن جمله «دوستت دارم» برای اولین‌بار هم می‌تواند صادق باشد زیرا درون‌گراها معمولاً به‌تمامی جوانب یک موضوع فکر می‌کنند و بدون فکرکردن کافی، حرفی نمی‌زنند و اقدامی نمی‌کنند!
 1. فرصت کافی برای فکرکردن و تصمیم‌گیری به آنها بدهید و از این موضوع دلخور نشوید!
  زیرا درون‌گراها اول فکر می‌کنند بعد عمل می‌کنند پس توقع نداشته باشید مانند یک برون‌گرا، سریع به شما پاسخ دهند.
 1. با درون‌گراها فاصله و تماس چشمی متعادل داشته باشید زیرا آنها از تماس چشمی طولانی و یا زیاد نزدیک شدن به آنها، معذب می‌شوند
 2. اما مهمترین نکته جهت ارتباط موثر با درونگرا ها این است که آن ها را همان گونه که هستند بپذیرید و سعی در تغییر آنها نداشته باشید زیرا این ویژگی شخصیتی، ذاتی است و به انتخاب آن فرد نبوده است و در عین حال دررونگرایی نیز مانند برونگرایی شامل نقاط قوت زیادی است و فراموش نکنید که
  برونگرایی و درونگرایی هیچ یک بر دیگری برتری ندارند

یک مثال واقعی از ارتباط موثر با درونگراها

مثال: ارتباط معلم با دانش‌آموز درون‌گرا

اگر یک معلم هستید، باید بدانید دانش‌آموز درونگرا، حتی اگر پاسخ سؤال شما را هم بداند شاید برای ارائه، داوطلب نشود.
همچنین وقتی از یک درونگرا سؤال می‌پرسید، وی نیاز به زمان دارد تا موضوع را ابتدا در ذهن خود پخته و ارزیابی کند و سپس پاسخ بدهد همچنین لازم است بدانید درونگراها در صحبت‌کردن، توانایی بداهه‌گویی کمتری نسبت به برونگراها دارند.
درس مهم: آموزگار محترم، لطفاً در ارتباط با دانش‌آموزان درون‌گرا، فرصت کافی برای فکرکردن به آنها بدهید.

پیشنهاد ویژه : خودشناسی و خودآگاهی با شرکت در جلسات کوچینگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره رایگان