کوچینگ شخصی (توسعه فردی) چیست؟ چرا از نان شب واجب تر است؟

کوچینگ شخصی (توسعه فردی) چیست؟ چرا از نان شب واجب تر است؟

بر اساس نظریه جوهری که اولین‌بار توسط دو روان‌شناس آمریکایی که در دانشگاه یو سی ال ای (UCLA) آمریکا منتشر شد، بخشی در شخصیت همه ما انسان‌ها وجود دارد که برای خودمان هم کاملاً ناشناخته است؛ اما دیگران این بخش‌ها را می‌توانند به‌وضوح ببینند و از آن به طور کامل آگاهی دارند؛ لازم به ذکر است، به این بخش از شخصیت هر فرد که خودش توانایی دیدن آن به طور واضح را ندارد، بلایند اسپات یا نقاط کور شخصیتی می‌گویند.

به‌طورکلی این نقاط کور شخصیتی بسیار در روابط ما با دیگران تأثیرگذار است و باعث می‌شود تا ما تصوراتی از خودمان را در ذهن خود داشته باشیم که گاه با واقعیت‌های شخصیت وجودی ما می‌تواند فرسنگ‌ها فاصله داشته باشد. اگر علاقه دارید تا درباره چگونگی تاثیر کوچینگ شخصی بر شناسایی نقاط کور شخصیتی آشنا شوید، این مقاله را در سایت کوچینگ پریسا احمدی منش تا انتها از دست ندهید.

بد نیست بدانید که در طی سال‌های گذشته 16 تحقیق معتبر و قوی در دنیا و بر روی هزاران انسان انجام‌گرفته است که نشان می‌دهد که اطرافیان و همکاران ما در محیط کار درک بهتری از توانایی‌های ما در خصوص کیفیت انجام کارها دارد؛ این افراد بهتر از خود ما می‌دانند که ما تا چه حدی از پس انجام کارها بر می‌آییم.

خانم شرلی کارلتون، یکی از متخصصان برتر کوچینگ شخصی در دنیا می‌گوید:

کوچینگ توسعه فردی به شما کمک می‌کند تا به خودتان و محیط اطرافتان از زاویه‌ای دیگر نگاه کنید.

کوچینگ شخصی کمک می‌کند تا شما بتوانید نقاط کور شخصیتی خود با همان بلایند اسپات‌ها را به‌راحتی تشخیص دهید و آن‌ها را بشناسید، توانایی‌های خود را توسعه دهید و با طرح سؤال‌های تأمل‌برانگیز و تشریح رویکردهای نو و خلاقانه، انگیزه درونی‌تان برای دستیابی به اهداف مهم زندگی‌تان را بیدار کنید. 

کوچینگ شخصی همچنین می‌تواند یک فرایند الهام بخش برای رشد فردی باشد و همچنین جرقه‌ای در شما ایجاد کند که سبب موفقیت در زندگی و کار شود.

آقای کلی ریچارد از مدیران و پژوهشگران حوزه کوچینگ توسعه فردی می‌گوید:

اگر مدتی است که در مسیر زندگی شخصی و زندگی کاری‍تان پیشرفتی نداشته‌اید و حس می‌کنید درحال درجازدن هستید و یا حتی در حال پسرفت به جای پیشرفت هستید و یا این که انگیزه‌تان را برای کار و تلاش را از دست داده‌اید بدانید، آن چه که می‌تواند زندگی شما را در این مرحله تغییر دهد، داشتن یک مربی یا کوچ حرفه‌ای است.

حتی اگر نمی‌دانید که در داخل زندگی دنبال چه چیزی هستید و یا چه راهی را باید برای موفقیت طی کنید، یک کوچ خوب به شما کمک می‌کند تا مهارت‌ها و توانایی‌های درونی خود را بهتر بشناسید و راهی را انتخاب کنید که شما را در رسیدن به اهدافتان موفق کند.

جالب است بدانید که امروزه بسیاری از افراد موفق و سرشناس دنیا برای رسیدن به پیشرفت‌های شخصی و حرفه‌ای، دستیابی به اهداف و آرمان‌هایشان از متخصصین کوچینگ فردی و یا کوچینگ توسعه فردی کمک می‌گیرند.

افرادی مثل اریک اشمیت (Eric Emerson Schmidt)، مدیرعامل سابق شرکت بزرگ گوگل، استیو جابز (Steve Jobs) خالق کمپانی قدرتمند اپل، لئوناردو دیکاپریو (Leonardo Wilhelm DiCaprio) بازیگر معروف آمریکایی، سرنا ویلیامز (Serena Jameka Williams) از زنان مشهور جهان در رشته ورزشی تنیس، بیل کلینتون (Bill Clinton) رئیس‌جمهور اسبق کشور آمریکا، بیل گیتس (Bill Gates) بنیان‌گذار شرکت مایکروسافت و اپرا وینفری (Oprah Gail Winfrey) مجری مشهور و چهره موفق آمریکایی و بسیاری از افراد مشهور و غیر مشهور از جمله افرادی هستند که در مسیر رسیدن به اهدافشان از متخصصین کوچینگ فردی بهره گرفته‌اند.

دستاوردهای کوچینگ

دستاوردهای کوچینگ

به طور خلاصه، علم کوچینگ می‌تواند برای شما 5 دستاورد بزرگ به همراه داشته باشد:

  1. اول این که می‌تواند به شما کمک کند تا خودتان را بهتر بشناسید و تصویر درست و دقیقی از توانایی‌ها و نقاط قوت و ضعف خودتان پیدا کنید. (همچنین شما می‌توانید با انجام  تست MBTI  که به صورت رایگان در این سایت انجام می‌شود، با تیپ شخصیتی خود آشنا شوید.)
  2. دوم این که شما با کوچینگ شخصی می‌توانید اهداف خودتان را درست و دقیق‌تر از قبل تعیین کنید و مسیر رسیدن به اهداف خود را به شکلی راحت‌تر پیدا کنید.
  3. سومین دستاورد کوچینگ شخصی این است که کوچینگ به شما کمک می‌کند تا درک درستی از موانع پیش رو پیدا کنید و برای چالش‌هایی که با آن‌ها در آینده مواجه خواهید شد، آشنا شوید.
  4. دستاورد چهارم این است که کوچینگ به شما کمک می‌کند تا بازخورد دقیقی از رفتارها و اقدامات خودتان داشته باشید و بدانید که چگونه با اعمال برخی تغییرات در رفتار و عادت‌های خود، نتایج بزرگی را در زندگی و کار ایجاد کنید.

5. در کوچینگ توسعه فردی، پنجمین دستاورد این است که شما در شرایطی که دلسرد و بی‌انگیزه هستید و امیدی برای ادامه راه ندارید، کوچینگ به نجات شما می‌رسد و به شما کمک می‌کند تا انگیزه درونی خود را حفظ کرده و حس هدفمندی و معنا را در شما بیدار می‌کند.

چرا به کوچینگ زندگی نیاز داریم؟

چرا به کوچینگ زندگی نیاز داریم؟

پیت کارول می‌گوید:

“هر فردی آن‌قدر قدرت در درون خود دارد که باید رها شود. گاهی اوقات آنها فقط به کمی تلنگر، کمی راهنمایی، کمی حمایت، کمی مربیگری، و بزرگ‌ترین چیزها می‌توانند اتفاق بیفتند، نیاز دارند.”

هرچقدر هم به آن نگاه کنید زندگی سخت است. با این همه فشار و تعهدات بسیار، واضح است که چرا اغلب احساس می‌کنیم تحت‌فشار قرار می‌گیریم و مضطرب می‌شویم. همان‌طور که هفته‌ها، ماه‌ها و سال‌ها می‌گذرند، این فشار افزایش می‌یابد. روی سرمان انباشته می‌شود و وزن بیشتری به شانه‌ها اضافه می‌کند که به نظر می‌رسد دیگر نمی‌توانیم آن را تحمل کنیم.

بااین‌حال، ادامه می‌دهیم و روبه‌جلو حرکت می‌کنیم و با همه چیزهایی که زندگی به سمت ما می‌اندازد روبرو می‌شویم. در نتیجه ما سختی می‌کشیم. زندگی شخصی ما روبه‌زوال است، عادات خوب ما از بین می‌رود و شکست می‌خورد و به راحتی به محدودیت‌های وضعیت جاری عادت می‌کنیم. وقتی این‌قدر درگیر کارهای بی معنی و اتلاف وقت هستیم، به راحتی اجازه می‌دهیم زندگی از کنار ما بگذرد.

به همین دلیل است که کوچینگ فردی تا این حد مهم است. ما اغلب چنان ریشه‌دار می‌شویم و در مسیر خود قرار می‌گیریم که دیدن چیزها از یک چشم‌انداز جدید دشوار است.

ادامه دارد…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان