آزمون MBTI

خدمات فردی

رایگان
 • تیپ شخصیتی شما
 • تعیین درصد های مربوطه هر کد
 • خصوصیات رفتاری شما
 • اوقات فراغت
 • محل کار
 • ارتباط با دیگران

خدمات فردی به همراه مشاوره

400 هزار تومان
 • تیپ شخصیتی شما
 • تعیین درصد های مربوطه هر کد
 • خصوصیات رفتاری شما
 • اوقات فراغت
 • محل کار
 • ارتباط با دیگران
 • 40 دقیقه مشاوره فردی

خدمات سازمانی

تماس بگیرید
 • تعریف کد سازمانی جهت ورود پرسنل سازمان شما به پنل تست
 • دریافت فایل گزارش اکسل و PDF تیپ شخصیتی پرسنل سازمانی به همراه درصد های مربوط هر کد
 • دریافت فایل PDF جامع برای تمام تیپ های شخصیتی (16 تیپ ) شامل خصوصیات ، محل کار ، ارتباط با دیگران ، اوقات فراغت و پیشنهاد های توسعه فردی
 • دسترسی به گزارش فقط توسط مدیر معرفی شده
 • در صورت برگزاری کارگاه آموزشی درون سازمانی MBTI ( حضوری و غیر حضوری ) ، این گزینه *رایگان* خواهد شد
 • ارتباط با دیگران

۶۰ سوال

۱۵ دقیقه

رایگان

تفسیر دارد

ذخیره نتیجه تست فقط در صورت عضویت در سایت

نکته مهم قبل شروع تست :

برای ذخیره سازی نتیجه تست در پنل کاربری خود و دسترسی به آن در هر لحظه و هر مکانی کافیست که در سایت ثبت نام کرده و یا وارد حساب کاربری خود شوید.

پس از وارد شدن به حساب کاربری از طریق همین صفحه و با رفتن به انجام تست رایگان به راحتی تست شخصیت شناسی خود را ذخیره نمایید.

نکته مهم بعد از تست :

به دلایل متعددی ممکن است نتیجه تست درست نباشد .در این خصوص می توانید مقاله و ویدئوی زیر را مشاهده نمایید. لذا پیشنهاد میشود به جهت جلوگیری از گمراهی و انتخاب های اشتباه ، جهت تایید تیپ شخصصیتی خود از جلسه تخصصی مشاوره استفاده نمایید .

تست MBTI چیست؟!

تست MBTI چیست؟

توسعه شخصی می‌تواند ترسناک باشد. شما تنها کسی نیستید که قدم زدن در بخش خودیاری در کتاب‌فروشی را گیج‌کننده یا دلهره‌آور می‌بیند، با عناوین بی‌شماری که نوید بهبود زندگی، چشم‌انداز و سلامت شما را می‌دهند. اگرچه این ایده بدی نیست که هر چند وقت یکبار کتاب خودیاری را انتخاب کنید، اما ممکن است دریابید که رشد شخصی شما بهترین تقویت را از طریق تست شخصیت خواهد داشت. تست کردن به زمان کمتری نسبت به یک کتاب کامل نیاز دارد و پس از دریافت نتایج، اطلاعات زیادی را برای مطالعه بیشتر در اختیار خواهید داشت و اجازه دهید با آن روبرو شویم، امتحان دادن به نوعی سرگرم کننده است، نه؟

چه در تست شخصیت تازه کار باشید و چه با گزینه‌هایی مانند سیستم 16 تایپ یا Big 5 و آشنا باشید، شناخت راه های خودشناسی و تست شخصیت مزایای زیادی ارائه می‌دهد که می‌تواند چشم‌انداز شما را غنی کند، به شما ایده دهد که روی کدام عادت‌ها کار کنید و چگونه رهبری کنید و با اعتماد به نفس به سمت بهترین نسخه از خودتان بروید. 

آیا تا به حال شنیده‌اید که شخصی خود را به عنوان یک INTJ یا ESTP توصیف کرده باشد و شما معنی آن را ندانید؟ آنچه که این افراد می‌گویند، نوع شخصیت آن‌ها بر اساس شاخص تست مایرز – بریگز یا به اختصار، تست MBTI است. حتما در این موقعیت‌ها برای شما سوال پیش آمده‌است که آزمون MBTI چیست؟ تست MBTI، یک پرسش‌نامه روان‌سنجی فردی است که برای شناسایی نوع شخصیت، نقاط قوت و اولویت‌های افراد طراحی شده است. این تست توسط ایزابل مایرز (Isabel Myers) و مادرش کاترین بریگز (Katherine Briggs)و بر اساس کارشان بر روی تئوری کارل یونگ (Carl Jung) درمورد انواع شخصیت تهیه شده است. امروزه، تست MBTI به‌عنوان یکی از پرکاربردترین ابزارهای روان‌شناسی در دنیا شناخته می‌شود. اگر شما هم قصد دارید تا بیشتر با این تست و انواع شخصیت‌هایی که در این تست وجود دارد آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنیم تا به هیچ عنوان این مطلب را از دست ندهید و تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

امروز می‌خواهیم به اعماق تاریک روان‌شناسی یونگ بپردازیم و یکی از محبوب‌ترین تجلی‌های باقی‌مانده آن را بررسی کنیم. آزمون مایرز – بریگز یا همان تست MBTI در سرتاسر جهان مورداستفاده قرار می‌گیرد و محبوب‌ترین سیستم روان‌سنجی است که نسخه رسمی کامل این آزمون بیش از دو میلیون بار در سال توسط مردم داده می‌شود. اما آیا این یک ابزار روان‌شناختی معتبر است یا صرفاً ابزاری است که مردم صرفاً آن را به عنوان یک تست روان‌شناختی می‌شناسند و خود را به وسیله آن سرگرم می‌کنند؟

پخش ویدیو

چرا تست شخصیت شناسی بدهیم؟

چرا تست شخصیت شناسی بدهیم؟

بسیاری از تست‌هایی که برای آزمون‌های شخصیتی در فضای آنلاین وجود دارد، اغلب برای سرگرمی است. در واقع اکثر آزمون‌های شخصیتی صرفاً برای سرگرمی هستند، اما گاهی اوقات تکه‌هایی از حقیقت از شخصیت را برای ما نشان می‌دهند که به روشن‌کردن جنبه‌های مختلف شخصیت، رفتار و ترجیحات کمک می‌کند. چنین آزمون‌هایی اغلب منبع سرگرم‌کننده‌ای برای حواس‌پرتی در وسط یک روز کاری خسته‌کننده است و به وسیله آن هم می‌توان سرگرم شد و هم خود را بهتر شناخت.

برای مثال، تست نوع شخصیت مایرز – بریگز (MBTI)، یکی از محبوب‌ترین ارزیابی‌های روان‌شناختی در جهان امروز است، و بسیاری از مردم سوگند یاد می‌کنند که دانستن «نوع تیپ شخصیتی mbti شان» به آنها کمک کرده تا درک بهتری از خود و دیگران پیدا کنند. تست MBTI برای ارزیابی ترجیحات روان‌شناختی، از جمله اینکه مردم جهان را چگونه می‌بینند، چگونه با دنیا تعامل می‌کنند، و چگونه تصمیم می‌گیرند، طراحی شده است. از آن زمان، این ارزیابی به یکی از محبوب‌ترین و پرکاربردترین تست‌های شخصیت شناسی در دنیا تبدیل شده است. همچنین این آزمون از نظر خیلی از افراد به عنوان بهترین تست شخصیت شناسی جهان نیز شناخته شده‌است. این آزمون که اغلب توسط روان‌شناسان، مشاوران شغلی و کارفرمایان استفاده می‌شود و در اکثر مواقع به عنوان ابزاری سریع برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اینکه افراد در چه چیزی خوب هستند و اینکه آیا در عنوان‌های شغلی خاصی موفق خواهند شد، مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین تست ام بی تی ای می‌تواند به توسعه مهارت های فردی کمک کند.

تست MBTI از کجا آمده؟

سنجش تیپ شخصیتی مایرز – بریگز که به اختصار تست MBTI نامیده می‌شود، بیشتر اعتبار خود را مدیون کارل یونگ روان‌شناس تحلیلی بزرگ سوئیسی است. در سال 1921، یونگ کتاب «انواع روان‌شناختی» خود را منتشر کرد که در آن همه مفاهیم مشابهی را که در تست MBTI یافت می‌شود، بیان کرد؛ اما او آنها را کاملاً متفاوت سازمان‌دهی کرد. یونگ همه را به عنوان «درک کننده» یا «قضاوت‌گر» طبقه‌بندی کرده بود. ادراک کنندگان در یکی از دو گروه قرار می‌گیرند: احساس و شهود. در حالی که داوران نیز به دو گروه تفکر و احساس تقسیم می‌شوند؛ بنابراین همه در یکی از آن چهار سطل جا می‌شوند. در نهایت، هر سطل به دو نوع نگرش تقسیم می‌شود: درون‌گرایی و برون‌گرایی؛ بنابراین، مقیاس پیشنهادی توسط یونگ، همه ما را به یکی از هشت نوع تیپ روان‌شناختی اساسی تقسیم می‌کند.

زنی آمریکایی به نام کاترین بریگز کتاب یونگ را خرید و مجذوب آن شد. او آن را به دختر متأهل خود، ایزابل بریگز مایرز که دارای مدرک علوم سیاسی بود، توصیه کرد. آن دو به ایده‌های معیارهای روان‌شناختی گره خورده بودند و بد نیست بدانید که پس از مدتی با هم نشستند و تفسیر خود را از کارل یونگ مدون کردند و چند تغییر مهم را برای خود ایجاد کردند. یونگ همه را مجبور کرد که در یکی از چهار سطل اصلی جا بگیرند. مایرز و بریگز تصمیم گرفتند که هر فرد احتمالاً عناصری را با هم ترکیب کند، بنابراین سیستم یونگ را اصلاح کردند و آن را کمی پیچیده‌تر کردند و در نهایت به چهار دوگانگی، مانند سوئیچ‌های دوتایی، ختم شد. هر ترکیبی از چهار سوئیچ مجاز است، و مایرز و بریگز استدلال کردند که تقریباً هر تیپ شخصیتی را می‌توان با یکی از شانزده راه یا تیپ شخصیتی ممکن برای تنظیم آن به خوبی توصیف کرد. اساساً، طبق گفته مایرز و بریگز، همه ما با یک عبارت چهار حرفی نشان داده می‌شویم.

تحلیل تست MBTI

 • اولین دوگانگی یا پارامتر، نگرش شما نامیده می‌شود و طبق تست MBTI، شما یا E برای برون‌گرا یا I برای درون‌گرا هستید. برون‌گراها کنش، تعامل مکرر، تمرکز بر بیرون و ارتباط اجتماعی را ترجیح می‌دهند و در تعامل با دیگران آرامش بیشتری دارند. درون‌گراها فکر، تعامل کمتر اما اساسی‌تر را ترجیح می‌دهند و راحت‌تر وقت خود را به‌تنهایی می‌گذرانند.
 • پارامتر دوم تابع درک شما است، حرف S مربوط به حس کردن و N برای شهودی بودن شما است. سنجش رویکرد علمی و محسوس مبتنی بر داده برای جمع‌آوری اطلاعات است که ترجیح می‌دهد با اطلاعات دقیق و قابل‌اندازه‌گیری سروکار داشته باشد. لازم به ذکر است که رویکرد شهود، اطلاعات نظری، انتزاعی و منطق محور را ترجیح می‌دهد و معنای بیشتری را در الگوها و زمینه‌های ظاهری می‌یابد.
 • سومین پارامتر، عملکرد قضاوت شماست، شما یا یک T به عنوان فردی متفکر هستید یا یک F به عنوان فردی احساسی. اساساً این‌گونه است که شما تصمیم می‌گیرید. تفکر بر اساس قواعد و عمل‌گرایی، بهترین گزینه برای موقعیت را به وسیله‌ی یک تصمیم منطقی می‌گیرد؛ اما احساس بر اساس همدلی با افرادی که تصمیم بر آنها تأثیر می‌گذارد، تصمیم می‌گیرد.
 • چهارمین و آخرین پارامتر، سبک زندگی شماست، و شما یا یک J به عنوان فردی قضاوت گر یا یک P به عنوان فردی ادراکی هستید. این یکی کمی گیج‌کننده است انواع قضاوت ترجیح می‌دهند از دوگانگی سوم یعنی قضاوت در ارتباط با دنیای بیرون استفاده کنند، در حالی که انواع ادراک دوگانگی ادراک دوم را ترجیح می‌دهند. اما نحوه تعیین این اولویت بر اساس اینکه شما درون‌گرا هستید یا برون‌گرا است. برای این نگاه اجمالی کافی است بگوییم که این آخرین دوگانگی، یعنی «سبک زندگی»، پیچیده‌ترین است و اینجا جایی است که مایرز و بریگز خلاقانه‌ترین شکل را به یونگ گسترش دادند.

نحوه انجام تست MBTI

نحوه انجام تست MBTI

این تست در واقع به‌گونه‌ای طراحی شده است که در آن تقریباً 100 عدد سؤال قرار گرفته است که گزینه‌هایی که برای پاسخ آن در نظر گرفته شده است معمولاً در دو گزینه قرار دارد که شما با توجه به نوع شناختی که از خود دارید بایستی یکی از این گزینه‌ها را انتخاب نمایید. پس از این که به‌تمامی سؤالات پاسخ دادید، با توجه به نوع جواب‌هایی که به سؤالات داده‌اید، شخصیت شما بر اساس اصول روان‌شناسی تحلیل می‌شود و یک تیپ شخصیتی برای شما به نمایش در می‌آید.

شاید رایج‌ترین تصور غلط در مورد تست MBTI این باشد که استعداد شما را نشان می‌دهد و به شما کمک می‌کند تا در مورد چه چیزهایی خوب عمل خواهید کرد، اما این تست این‌گونه نیست. Myers-Briggs فقط برای تعیین اولویت شما است، نه توانایی‌های شما؛ ممکن است چیزهایی وجود داشته باشد که شما در آنها مهارت دارید و از آنها لذت نمی‌برید و ممکن است چیزهایی وجود داشته باشد که از آنها لذت ببرید و در آنها مهارت داشته باشید. در واقع تست MBTI به شما کمک می‌کند تا منطقه راحتی خود را بیابید، انواع فعالیت‌هایی که دوست دارید و از آنها بیشتر راضی هستید را پیدا کنید و با توجه به شخصیتتان آن‌ها را انتخاب کنید. نه لزوماً آنهایی که در آنها مهارت خاصی دارید؛ چرا که در این موضوع تیپ شخصیتی شما هم بسیار مهم است.

مایرز و بریگز با وجود اینکه هیچ‌کدام از آن‌ها پیش‌زمینه‌ای در روان‌شناسی نداشتند، با این سیستمی که طراحی کردند به موفقیت بزرگی رسیدند. از آنجایی که خانم بریگز روز به روز در حال پیر شدن بود، ایزابل مایرز نیروی محرکه اصلی برای این سیستم بود. ایده اولیه مایرز این بود که تیپ‌های شخصیتی خاص به‌راحتی در مشاغل مختلف برتری می‌یابند، و این ابزار برای زنانی که در طول جنگ جهانی دوم وارد نیروی کار می‌شوند، مورد استفاده قرار می‌گرفت. با این حال، تا سال 1962 این تست روان‌شناختی منتشر نشد، اما از آن زمان، این آزمون به پرکاربردترین آزمون پایه روان‌شناسی تبدیل شد. تست MBTI اغلب در خارج از حرفه روان‌شناسی استفاده می‌شود و در حوزه‌های مختلف دیگری مورد استفاده قرار می‌گرفت که از این حوزه‌ها می‌توان به مشاوره شغلی، مربیگری ورزشی، مشاوره ازدواج، قرار ملاقات، توسعه حرفه‌ای و تقریباً در هر زمینه دیگری که افراد امیدوارند با نقشی که برای آنها مناسب‌تر است، اشاره کرد.

اهمیت تست MBTI

اهمیت تست MBTI

به طور مشخص، تست شخصیت شناسی به افراد کمک می‌کند تا شناخت بهتری از خود و دیگران پیدا کنند. این شناخت یکی از باارزش‌ترین خصیصه‌هایی است که افراد در هر سازمان یا مجموعه‌ای می‌توانند در اختیار داشته باشند. اهمیت شناخت صحیح از شخصیت، هم برای سازمان و هم برای افراد، از چنان اهمیتی برای موفقیت فردی و سازمانی برخورد است که به هیچ عنوان نمی‌توان آن را دست‌کم گرفت؛ اما با توجه به تعاریف گفته شده، به نظر می‌رسد که تست MBTI به عنوان تستی غیرعلمی شناخته شود که همین موضوع سبب شده تا بسیار مورد انتقاد قرار گیرد  و از نظر بسیاری از افراد این تست کاملاً ناکارآمد تعریف شود.

همان طور که خدمتتان عرض کردیم یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی که برای این تست از نظر روان‌شناسان به وجود آمده است این موضوع است که در واقع این تست کاملاً علمی نیست. در سال 1991، یک کمیته آکادمی ملی علوم داده‌های تحقیقات، MBTI را بررسی کرد و به اختلاف دردسرساز بین نتایج تحقیقات (عدم ارزش ثابت) و محبوبیت این تست اشاره کرد.

پیدایش آزمون MBTI

پیدایش آزمون MBTI

ایزابل مایرز و مادرش کاترین بریگز، هر دو علاقه‌مند به نظریه انواع شخصیت یونگ بودند و فهمیدند که این تئوری می‌تواند کاربردهایی هم در دنیای واقعی داشته باشد. در طول جنگ جهانی دوم، مایرز و بریگز شاخصی را توسعه دادند که می‌تواند برای شناخت تفاوت‌های فردی، به کار گرفته شود. این دو نفر معتقد بودند اگر تستی طراحی کنند تا مردم شخصیت خودشان را بهتر بشناسند، می‌توانند مشاغلی متناسب باشخصیت خود انتخاب کنند و زندگی سالم‌تر و شادتری داشته باشند.

مایرز اولین نسخه کاغذی این تست را در دهه ۱۹۴۰ ایجاد کرد. او به همراه مادرش، این تست را بر روی دوستان و خانواده خود انجام دادند. آن‌ها در دو دهه بعد نیز به توسعه این تست پرداختند.

تست MBTI در واقع زاده ایده‌هایی است که قبل از اینکه روان‌شناسی یک علم تجربی باشد، ارائه شده است. این ایده‌ها قبل از اینکه ابزار به یک محصول تجاری تبدیل شود مورد آزمایش قرار نگرفتند؛ اما روان‌شناسان مدرن خواستار آن هستند که یک تست شخصیت، معیارهای خاصی را بگذراند تا مورد اعتماد قرار گیرد. در علوم اجتماعی از چهار معیار استفاده می‌کنیم: آیا مقوله‌ها قابل‌اعتماد، معتبر، مستقل و جامع هستند؟

برخی تحقیقات نشان می‌دهند که تست MBTI غیرقابل اعتماد است، زیرا یک فرد می‌تواند نتایج متفاوتی را در هنگام انجام مجدد آزمایش به دست آورد. مطالعات دیگر اعتبار MBTI را مورد تردید قرار داده‌اند، چرا که با توجه به این تست بسیاری از افراد به شغل‌هایی هدایت شده‌اند که میل چندانی به آن‌ها نداشته‌اند و در آن نتوانسته‌اند موفق عمل کنند، در صورتی که طبق توصیه‌هایی که تست MBTI به آن‌ها کرده است، این عناوین شغلی می‌توانستند برای این فرد با چنین تیپ شخصیتی‌ای بهترین انتخاب باشد.

مزایای استفاده از تست شخصیتی

مزایای استفاده از تست شخصیتی

یکی از سؤالاتی که ممکن است ذهن شما را به خود مشغول کند می‌تواند این باشد، حالا که ما از این تست استفاده کردیم و تیپ شخصیتی خود را با توجه به تست MBTI فهمیدیم، این تست چه تأثیری می‌تواند در زندگی ما داشته باشد یا به عبارتی دیگر فواید این تست برای ما چیست؟ در ادامه این بخش از مقاله قرار است مروری بر فواید این‌گونه تست‌های شخصیتی داشته باشیم.

می‌توانیم درک بهتری از سایر مردم داشته باشیم

همه ما می‌دانیم که هرکدام از مردم جهان ذهن متفاوت و همچنین نوع نگرشی متفاوت به دنیا را دارند که همین موضوع سبب شده تا شیوه‌های متفاوتی برای درک و همچنین تعامل با سایر مردم داشته باشیم؛ پس از انجام تست MBTI و مشاهده نتایج خود، ممکن است درک بهتری از واکنش‌ها و برداشت‌های متفاوتی که افراد دیگر ممکن است در موقعیت‌های مشابه داشته باشند، داشته باشید.

البته بهتر است در این جا به این نکته ذکر شود که هیچ تیپ شخصیتی “بهتر” از هر تیپ دیگری نیست، فقط متفاوت است و هر چشم‌انداز چیز جدید و جالبی را می‌تواند برای ما داشته باشد. ( ما در مقاله آشنایی با بهترین و بدترین تیپ شخصیتی به طور کامل به این موضوع پرداخته‌ایم، برای مطالعه آن روی لینک کلیک کنید.)

مردم اغلب در دام این می‌افتند و به اشتباه باور می‌کنند که اکثر افراد دیگر همان دیدگاه‌ها، نظرات، نگرش‌ها و ویژگی‌های مشابه را دارند اما زمانی که این تست را با دوستانی که حتی بسیار شبیه به هم هستید، بدهید؛ متوجه خواهید شد که نوع دید و همچنین طرز تفکر متفاوتی را در بسیاری از موضوع‌ها خواهید داشت.

لازم به ذکر است که وقتی خود و یا همراهانتان این تست را بدهید بیشتر می‌توانید همدیگر را درک کنید؛ به عنوان مثال فرض کنید که شما در این تست تشخیص داده می‌شوید که فردی کاملاً برون‌گرا هستید، اما همسر و یا دوستتان فردی کاملاً درون‌گرا است؛ زمانی که تست MBTI را انجام دهید می‌توانید نوع تیپ شخصیتی یکدیگر را بفهمید و با استفاده از آن بهتر همدیگر را درک کنید و زمانی که یک فرد نیاز به‌تنهایی دارد، به آن فضای مورد نیازش را بدهید و حس قوی‌تری را در بین خود با فرد مقابل ایجاد کنید.

موارد علاقه و یا عدم علاقه خود را پیدا کنید

به احتمال زیادی شاید شما همیشه از صحبت‌کردن با تلفن متنفر بوده‌اید، اما واقعاً دلیل آن را درک نکرده‌اید. یا شاید همیشه به کمی زمان اضافی نیاز داشته‌اید تا قبل از تصمیم‌گیری در مورد یک مشکل نیاز داشته باشید تا بیش از حد فکر کنید.

با یادگیری بیشتر در مورد جایی که در تداوم برون‌گرایی، درون‌گرایی و تفکر یا احساس تأثیر بسزایی دارد، شاید بهتر بتوانید درک کنید که چرا چیزهای خاصی را ترجیح می‌دهید و دیگر چیزها را دوست ندارید. این می‌تواند زمانی مفید واقع شود که می‌خواهید تصمیمات مهمی بگیرید که ممکن است بر روند زندگی شما تأثیر بگذارد، مانند انتخاب رشته در دانشگاه یا دبیرستان. انتخاب رشته و حرفه یا شغلی که به خوبی با ترجیحات شخصی شما هماهنگ باشد ممکن است به این معنی باشد که در درازمدت از انتخاب و کار خود راضی‌تر و خوشحال‌تر خواهید بود؛ بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که با شناخت بیشتر خود توسط تست‌های شخصیت شناسی مثل تست MBTI می‌توانید آینده‌ای خوشحال‌تر برای خود داشته باشید. ( شما می‌توانید برای راهنمایی شناخت علایق خود به مقاله چگونه علایق خود را بشناسیم مراجعه بفرمایید.)

موقعیت‌های ایده‌آل خود را بشناسید

لازم به ذکر است که با دانستن بیشتر در مورد تیپ شخصیتی خود، این ارزیابی می‌تواند به شما کمک کند تا راه‌های جدیدی را برای برخورد با مشکلات کشف کنید. اگر متوجه شدید که تمایل زیادی به درونگرایی دارید، ممکن است در آینده مراقب باشید که برای مثال، قبل از اینکه خود را به یک همکار جدید معرفی کنید، زمان زیادی را به خود اختصاص دهید تا در موقعیتی راحت‌تر این کار را انجام دهید.

یک نکته مهم در این زمینه می‌تواند این باشد که با دانستن اینکه چه چیزی ممکن است برای نوع تیپ شما بهتر باشد، می‌تواند ایده‌های جدیدی در مورد چگونگی حل مشکلات، مقابله با استرس، کنار آمدن با تعارض و مدیریت عادت‌های کاری به شما دهد.

نقاط ضعف و قوت خود را بهتر شناسایی کنید

دانستن اینکه در چه چیزی خوب هستید می‌تواند در موقعیت‌های مختلف برای شما بسیار با اهمیت باشد، چه در حال انتخاب یک‌رشته دانشگاهی و چه به فکر تلاش برای به دست آوردن یک صندلی در هیئت‌مدیره باشید، این تست می‌تواند برای شما بسیار مفید واقع شود. برای مثال، اگر می‌دانید که یک ISTJ (درون‌گرا، حسی، متفکر و قضاوت کننده) در تست MBTI هستید، ممکن است متوجه شوید که جنبه‌های خاصی از شخصیت شما ممکن است در برخی موقعیت‌ها به عنوان نقاط قوت و در موقعیت‌های دیگر به عنوان نقاط ضعف شناخته شود. در حالی که مهارت‌های سازمانی قوی و شخصیت دقیق محور شما می‌تواند یک نقطه قوت اصلی در کار شما باشد، گاهی اوقات می‌تواند شما را در موقعیت‌هایی که نیاز دارید اجازه دهید افراد دیگر کنترل را در دست بگیرند، شما را تحت‌فشار قرار دهد.

بررسی اجمالی تست مایرز بریگز

بررسی اجمالی تست مایرز بریگز

بر اساس پاسخ‌های داده شده به تست MBTI، افراد یکی از ۱۶ نوع شخصیت را دارند. هدف تست این است که افراد، ویژگی‌های شخصیتی خود را از جمله علاقه‌‌مندی‌ها، نقاط قوت، ضعف، اولویت‌های شغلی احتمالی و سازگاری با افراد دیگر را بیشتر کشف و درک کنند.

هیچ‌کس «بهترین» شخصیت را ندارد و شخصیت هیچ‌کس، «بهتر» از شخصیت فرد دیگر نیست. همچنین این تست به‌دنبال پیداکردن اختلاف عملکرد یا ناهنجاری نیست؛ در عوض، هدف آن فقط این است که درباره خودتان بیشتر بدانید.

۴ معیار اصلی تست شخصیت MBTI

۱- برون‌گرایی (E) و درون‌گرایی (I)

این اصطلاحات، به‌عنوان روشی برای توصیف چگونگی پاسخ و تعامل مردم با دنیای اطرف‌شان استفاده کرد. با اینکه این اصطلاحات برای اکثر مردم آشنا است؛ اما در تست MBTI استفاده آن‌ها، تاحدودی با کاربرد معمول‌شان متفاوت است.

افراد برون‌گرا (Extraverts)، عمل‌گرا (action-oriented) هستند، از تعاملات اجتماعی مکرر لذت می‌برند و از صرف وقت با بقیه، انرژی می‌گیرند.

افراد درون‌گرا (Introverts)، فکرگرا (thought-oriented) هستند، از تعاملات اجتماعی عمیق و معنی‌دار لذت می‌برند و از تنهابودن، انرژی می‌گیرند. همه ما با درجات متفاوت، درون‌گرا و برون‌گرا هستیم، اما بیشتر ما تمایل داریم یکی از این‌ دو عبارت به‌عنوان شخصیت ما معرفی شود.

2- حسی (S) یا شهودی (N)

تعیین‌کننده این معیار، نوع جمع‌آوری اطلاعات افراد از دنیای اطراف‌شان است.

درست مثل برون‌گرایی و درون‌گرایی، همه افراد در موقعیت‌های مختلف، می‌توانند شهودی یا حسی باشند. براساس تست شخصیت MBTI، مردم تمایل دارند در یکی از این دو غالب باشند. افراد حسی (Sensing) ، توجه زیادی به واقعیت دارند؛ به‌ویژه آن‌چیزی را که می‌توانند از حواس‌شان بیاموزند. این افراد، تمایل دارند روی واقعیت‌ها و جزئیات تمرکز کنند و از تجربهکردن لذت ببرند.

افراد شهودی (Intuition) ترجیح می‌دهند بیشتر به الگوها و تصورات‌ توجه کنند. آن‌ها درباره احتمالات، آینده و نظریه‌های انتزاعی فکر می‌کنند و از آن لذت می‌برند.

۳- منطقی (T) یا احساسی (F)

این مقیاس با نحوه تصمیم‌گیری افراد، بر اساس اطلاعاتی که از حسی یا شهودی بودن آن‌ها به دست‌ آمده است، مشخص می‌شود. افرادی که ترجیح می‌دهند منطقی باشند (Thinking) بر واقعیت‌ها و داده‌های عینی بیشتر تأکید می‌کنند. آن‌ها هنگام تصمیم‌گرفتن؛ استوار، منطقی و بی‌غرض هستند.

کسانی که احساسات (Feeling) را ترجیح می‌دهند، در هنگام تصمیم‌گیری، مردم و احساسات‌شان را هم در نظر می‌گیرند.

۴- قضاوت‌گر (J) یا ادراکی (P)

مقیاس نهایی درباره نحوه تمایل مردم به مقابله با جهان خارج است. کسانی که قضاوت‌گر (Judging) هستند، ساختار و تصمیمات استوار را ترجیح می‌دهند. افرادی که تمایل دارند ادراکی (Perceiving) باشند، فکر بازتر، منعطف‌تر و سازگارتری دارند. این دو گرایش، با مقیاس‌های قبلی هم در تعامل است. به یاد داشته باشید، همه اشخاص می‌توانند مدتی برون‌گرا باشند. این معیار کمک‌تان می‌کند بفهمید که چه زمانی برون‌گرا هستید؛ هنگام جمع‌آوری اطلاعات (حسی یا شهودی) یا هنگام تصمیم‌گیری (احساسی یا منطقی).

در نهایت، هر معیار با حروف اول آن، به‌صورت لیست زیر مشخص می‌شود:

در نهایت، هر معیار با حروف اول آن، به‌صورت لیست زیر مشخص می‌شود:

تست MBTI باعث می‌شود بینش عمیق‌تری از شخصیت‌تان پیدا کنید و باعث موفقیت در زندگی و کار شما می‌شود. به همین دلیل، این تست بسیار محبوب شده است. حتی بدون در اختیار داشتن پرسش‌نامه رسمی، می‌توانید برخی از این گرایش‌ها را در خودتان تشخیص دهید. طبق گفته بنیاد مایرز- بریگز، مهم است که به یاد داشته باشید همه انواع شخصیت‌ها برابر و باارزش هستند. به‌عنوان مثال، هنگام کار در فعالیت‌های گروهی در مدرسه یا محل‌کار، شناخت نقاط قوت خود و درک نقاط قوت دیگران می‌تواند بسیار سودمند باشد. وقتی در تلاش هستید پروژه خود را با سایر اعضای یک گروه به اتمام برسانید، ممکن است متوجه شوید که برخی اعضای گروه در انجام اقدامات خاص ماهر و بااستعداد هستند. با شناخت این اختلافات، گروه می‌تواند وظایف بهتری را تعیین و در دستیابی به اهداف خود همکاری کند.

مقاله پیشنهادی: کوچینگ توسعه فردی چیست؟

تفاوت تست MBTI با دیگر ارزیابی‌ها

تفاوت تست MBTI با دیگر ارزیابی‌ها

MBTI در واقع یک تست نیست؛ پاسخ صحیح یا غلط وجود ندارد و یک نوع شخصیت، بهتر از نوع دیگر نیست. هدف این تست، ارزیابی سلامت روان یا ارائه تشخیص‌های دیگر هم نیست. همچنین برخلاف بسیاری از انواع دیگر تست‌های روانی، نتایج شما با هیچ هنجاری مقایسه نمی‌شود. هدف از تست MBTI این است که به‌جای مقایسه نتیجه تست خود با نتایج سایر افراد، اطلاعات بیشتری در مورد شخصیت منحصربه‌فرد خود به دست بیاورید.

مزیت‌های آزمون MBTI

مزیت های آزمون MBTI

عادات خود را بهبود بخشید

گاهی اوقات مردم در مورد بازتاب خود نیاز به کمک دارند و این اشکالی ندارد! هر کسی در زندگی خود زمینه‌هایی دارد که می‌تواند از کمی کار استفاده کند. اگرچه ممکن است عادت‌های خود را بشناسید، اما وقتی نتایج تست شخصیت خود را می‌خوانید، ممکن است متوجه شوید که درک جدیدی از این که چرا کارهای خاصی را انجام می‌دهید و چگونه می‌توانید تغییرات قابل توجهی ایجاد کنید، حتی اگر کوچک باشند، داشته باشید.

به عنوان مثال، اگر شما یکی از 16 تیپی هستید که بیش از حد از خود به بهای سلامتی‌تان می‌پردازید. مانند INFJ یا ESFJ مردم دوست؛ ممکن است آن را تشخیص ندهید. وقتی اینقدر مشغول توجه به دیگران هستید، به راحتی نیازهای خود را فراموش خواهید کرد. با این حال، وقتی زمانی را صرف فکر کردن در مورد روش‌های مراقبتی خود می‌کنید، ممکن است متوجه شوید که چگونه از خود غافل شده‌اید. اگر به یادآوری نیاز دارید که هر چند وقت یکبار خود را در اولویت قرار دهید، آزمون نوع 16 می‌تواند این عدم تعادل‌ها را آشکار کند. یک راه حل آسان برای ESFJها و INFJهایی که تا حد خستگی می‌گذرند این است که زمانی را برای خود برنامه ریزی کنید تا از یک سرگرمی، دفتر خاطرات لذت ببرید، یا یک مراسم ساده مراقبت از خود را انجام دهید.

تست شخصیت MBTI به ارتباطات درون فردی و برون فردی کمک می‌کند

برقراری ارتباط کار سختی است و برخی از 16 تیپ شخصیتی برای ایجاد تعادل بین ارتباطات درون فردی (ارتباطات و آگاهی در درون خود) و ارتباطات برون فردی (ارتباطات شما با دیگران) زمان دشواری دارند. اما، در حقیقت، همه یک نوع ارتباط را بر دیگری ترجیح می‌دهند، و هنگامی که شما در یک تست شخصیت شرکت می‌کنید، ممکن است چشمان شما را به آن نقاط قوت و همچنین زمینه‌هایی که می‌توانند از بهبود استفاده کنند باز کند.

برای مثال، INFPها و ENFPها در تشخیص و تمرین آگاهی در مورد افکار، رفتارها و اهداف خود عالی هستند، اما آنها اغلب دیگران را ایده آل می‌کنند و آنها را با استانداردهای بالا می‌گیرند. در حالی که استانداردها چیز خوبی هستند، INFPها و ENFPها ممکن است بخواهند زمان بیشتری را صرف پذیرش افرادی کنند که همان طور که هستند برای روابط کمتر متلاطم. علاوه بر این، ماهیت حساس آنها گاهی اوقات می‌تواند معنای واقعی یک فرد را در یک مکالمه تحت الشعاع قرار دهد، به خصوص زمانی که یک ENFP یا INFP انتقاد سازنده را به عنوان یک حمله شخصی تلقی می‌کند، بنابراین یادگیری پذیرش بازخورد به مهارت‌های ارتباطی آنها نیز کمک می‌کند.

به همین ترتیب در آزمون MBTI، برخی از تیپ‌ها در برقراری ارتباط و حفظ صلح با دیگران بسیار بهتر از درون خودشان هستند. این کار ساده شناخت و تمایل به بهبود مهارت‌های ارتباطی شما نیز در هنگام استفاده از تست شخصیت برای کشف تیپ شخصیتی خود یا سایر تست‌های شخصیتی مانند تست خلق و خوی TypeFinder امکان پذیر است.

درباره احساسات خودتان بهتر متوجه می‌شوید

در حالی که این واضح‌ترین دلیل برای انجام تست شخصیت است، اما یکی از بزرگ‌ترین مزایا نیز به شمار می‌رود. درک خود به شما کمک می‌کند تا احساسات خود را بهتر مدیریت کنید، و همچنین باعث می‌شود که احساس تعلق بیشتری به شما بکنید. همه ما مراحلی از احساس گم شدن را پشت سر می‌گذاریم، و این عمدتاً به دلیل بسیاری از سؤالات بی پاسخ است که ما داریم … درباره خودمان چرا ما احساس خاصی داریم؟ چرا برخی چیزها احساسات خاصی را تحریک می‌کنند؟ چرا ما واکنش خاصی نشان می‌دهیم؟ در حالی که یک تست شخصیت ممکن است مستقیماً به همه این سؤالات پاسخ ندهد، اولین قدم برای شناخت خود است.

به شما کمک می‌کند تا انتخاب کنید که چه چیزی را مطالعه کنید

بسیاری از مردم جهت مطالعه خود را بر اساس علاقه انتخاب می‌کنند. این عالی است، اما اگر اشتیاق ندارید چه؟ یا اشتیاق‌های متعددی دارید و نمی‌توانید بین آنها یکی را انتخاب کنید؟ در این صورت، استفاده از داده‌ها و آمار ممکن است منطقی‌ترین مسیر برای رفتن باشد. اینجاست که تست‌های شخصیتی مطرح می‌شوند. تعجب خواهید کرد که چگونه بسیاری از افراد با شخصیت‌های مشابه به سمت مشاغل و رشته‌های تحصیلی مشابه گرایش پیدا می‌کنند. چه در کشور تحصیل کنید چه در خارج از کشور، دانستن بیشتر در مورد تیپ شخصیتی شما فقط در مورد تصمیمات تغییردهنده زندگی، مانند آنچه که مطالعه خواهید کرد، می‌تواند خوب باشد و این یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌هایی است که آزمون MBTI خواهد داشت.

به انتخاب شغل کمک می‌کند

از آنجایی که تست‌های شخصیت بینش بسیار زیادی در مورد آنچه باید مطالعه کنید به دست می‌دهند، منطقی است که در مورد حرفه شما نیز همین کار را انجام دهند. متأسفانه برخی از شخصیت‌ها فقط روی مشاغل خاصی کلیک نمی‌کنند. به عنوان مثال، یک شخصیت بسیار شاد ممکن است در محیط کاری که مستلزم جدیت دائمی است، به خوبی از پس آن برنیاید. به همین ترتیب، فردی که خلق و خوی عجولی دارد، در کاری که به صبر و حوصله زیادی نیاز دارد، چندان موفق نمی‌شود. سعی کنید در مورد محبوب‌ترین شغل‌ها برای افرادی با تیپ شخصیتی مشابه خود تحقیق کنید.

جمع‌بندی

تست‌های شخصیت، از جمله ارزیابی‌های روان‌شناختی واقعی و آزمون‌های صرفاً سرگرم‌کننده مانند تست MBTI  که آنلاین پیدا می‌کنید، می‌توانند تفکربرانگیز، روشنگر و حتی سرگرم‌کننده باشند. نکته کلیدی این است که خیلی خود را درگیر نتایج چنین آزمون‌های شخصیتی نکنید و به آن‌ها به عنوان ابزاری برای شناخت بهتر خود و دیگران نگاه کنید. به یاد داشته باشید، در حالی که محققان دریافته‌اند که شخصیت کلی ما به طرز شگفت‌انگیزی در طول زمان ثابت است، زندگی ما ثابت نیست. ما با یادگیری چیزهای جدید و داشتن تجربیات جدید رشد می‌کنیم و تغییر می‌کنیم، و محققان دریافته‌اند که شخصیت ما نیز می‌تواند تغییر کند. با تشکر از شما که وقت ارزشمندتان را در اختیار ما گذاشتید و به مطالعه این مقاله پرداختید.

لطفا ابتدا با نام کاربری خود به سیستم وارد شوید

درخواست مشاوره رایگان