فرزند پروری بهتر با استفاده از شخصیت شناسی

فرزند پروری بهتر با استفاده از شخصیت شناسی

وقتی تیپ شخصیتی ما و فرزندمان متفاوت باشد، باید مراقب خیلی چیزها باشیم که اشتباهی به کودک آسیب نزنیم. کودکان نیز مانند بزرگسالان، تیپ‌های شخصیتی متفاوتی دارند که با کمی دقت در کودکان اطراف ما قابل مشاهده هستند.

( اگر در مورد دسته بندی تیپ‌های شخصیتی نمی دانید، می‌توانید به مقاله پایه در این مورد مراجعه کنید.)

البته تا قبل از شش سالگی، تعیین تیپ شخصیتی کودک دشوار است اما در حدود شش سالگی، نقطه قوت اصلی ( کارکرد اصلی ) کودک به تدریج خود را نشان می دهد. یک کودک با ترجیح شخصیتی  S نشانه‌هایی از توانمندی ژیمناستیک را بروز می‌دهد و یک کودک با ترجیح شخصتی N ممکن است از ابزار و ادوات مختلف موجود در خانه، یکی از ادوات موسیقی را بسازد.

یک کودک با ترجیح شخصیتی T ممکن است علیه مجازات شده داد سخن بگوید و یک کودک با ترجیح شخصیتی F همدلی و همدردی خود را در قبال دیگران نشان دهد. سلامتی کودک ایجاد می‌کند که هر یک از این رفتارها را تشویق کنیم چرا که این توانمندی‌ها اگر تشویق شوند شکوفا می‌گردند تا یک بالغ شایسته تولید شود و اگر تشویق نشوند، ممکن است نتوانند به بزرگ سال موفقی تبدیل شوند.

کودکان هنگام تولد و بصورت مادرزادی دارای یک تیپ شخصیتی مشخص هستند. آشنایی با تیپ‌های شخصیتی، یک روش قدرتمند برای فهمیدن و درک کردن طبیعت و ذات واقعی فرزندان‌مان است.
باید بدانیم که مدل شخصیتی ما روی تمام ابعاد زندگی ما تاثیر می‌گذارد. از بازی‌هایی که در کودکی می‌کنیم تا موضوعاتی که در مدرسه برای ما جذاب است یا کسل کننده است تا فیلم‌هایی که در بزرگسالی برای ما لذت بخش بوده است همه می‌تواند با تیپ شخصیتی ما در ارتباط باشد.

برخی از رفتارهای کودکان و نوجوانان با توجه به مدل MBTI:

کودکان درون گرا (I)

 • درباره موضوعات قبل از حرف زدن، فکر می کنند.
 • قبل از اینکه کاری را شروع کنند،صبر می کنند و نظاره گر هستند.
 • بیشتر به اینکه چگونه دیگران روی آنها تاثیر می گذارند توجه می کنند.
 • دوست دارند در یک زمان روی یک چیز یا یک شخص متمرکز شوند.
 • متفکر گر و تودار هستند.
 • با درونگری و خلوت کردن با خودشان انرژی می گیرند.

کودکان برون گرا (E)

 •  بلند فکر می کنند.
 •  به سرعت وارد موقعیت های جدید اجتماعی می شوند.
  در بازیهای مشارکتی شرکت فعال دارند.
 • تنوع و اقدام کردن را دوست دارند.
 • به راحتی با کودکان و هم سن‌های خودشان رابطه برقرار می کنند.

کودکان حسی (S)

به جزئیات توجه می‌کنند. چیزهای موجود را با دقت بررسی می‌کنند، اسباب بازی‌هایی را که از روی وسایل زندگی ساخته شده دوست دارند، دوست دارند زندگی واقعی را بازی کنند. از بازی‌هایی که قوانین خاصی دارند لذت می‌برند، به دستورالعمل‌های واضح و مرحله به مرحله نیاز دارند، دوست دارند مثال‌ها و مدل‌هایی در اختیار داشته باشند تا مطابق آن عمل کنند، به تجربیات گذشته دقت دارند و تکیه می‌کنند با آهنگ ثابتی کار می‌کنند، چیزها را همانطور که هست می‌پذیرند.

کودکان شهودی (N)

به تصاویر کلی توجه دارند، اسباب بازی‌های غیر معمول و فضایی و عجیب را دوست دارند، کارتون‌های علمی تخیلی را انتخاب می‌کنند، برای حل مسائل از داستان‌ها رویا پردازی خیال و تصورات راهی جدید می‌یابند،
می‌خواهند راه‌های جدید را برای حل مشکلات بیابند، به خیال پردازی‌ها و تصورات خود اعتماد کامل دارند، آهنگ کاری و نتیجه گیری به موقع و ثابتی ندارند. اصولاً کارهای نیمه تمام زیاد دارند، نسبت به حالت‌های دیگری که خیلی چیزها می‌توانند داشته باشند علاقمند است. شما می‌توانید با توجه به این موارد حسی بودن و یا شهودی بودن خود و فرزندانتان را درک نمایید.

کودکان تفکری (T)

غالبا‍‌ً با منطق قانع می‌شوند بی طرف هستند و خودشان را درگیر با مسائل دیگران نمی‌کنند.
به عدالت و انصاف احتیاج دارند. دوست دارند برای مستقل بودن و دستاوردهای شخصی شان مورد تشویق واقع شوند. برای رقابت اهمیت زیادی قائل اند. از انتظارات و شرایط مورد نظرشان کوتاه می‌آیند.

کودکان احساسی  (F)

کودکان و نوجوانان F بیشتر از طریق احساسات شخصی کار می کنند و متقاعد می شوند. حساس هستند .گرم و با ملاحظه و با تدبیر هستند. دوست دارند برای همکاری و روحیه جمعی شان تشویق شوند.
ارزش زیادی به روابط می دهند. انتظارات و شرایط استاندارد خاصی را مد نظر دارند و می‌خواهند همه چیز مطابق این استانداردها باشد.

 

کودکان ساختارمند (J)

نظم و ترتیب را دوست دارند و ترجیح می‌دهند چیزها قالب مشخص داشته باشند، سریع و به راحتی تصمیم می‌گیرند، با وجود قواعد و قوانین احساس راحتی می‌کنند، قاطع هستند و عقایدشان را صریحاً  ابراز می‌کنند و مسئولیت پذیر هستند، تمایل دارند کارها سر وقت به اتمام برسد.

کودکان منعطف (P)

تصمیم گیری را به تاخیر می‌اندازد تا اطلاعات بیشتری در مورد موضوع بدست آورند، دوست دارند خودشان را با تغییرات وفق دهند، کنجکاو هستند و سوالات زیادی می‌پرسند، بازیگوش‌اند و از روی انگیزه آنی و بدون تفکر قبلی عمل می‌کنند.

 

جهت یادگیری کامل مهارت ارزشمند MBTI می توانید در دوره آموزشی آن ثبت نام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره رایگان