کوچینگ شخصی (توسعه فردی) چیست؟ چرا از نان شب واجب تر است؟

کوچینگ شخصی (توسعه فردی) چیست؟ چرا از نان شب واجب تر است؟

بر اساس نظریه پنجره جو-هری که اولین‌بار توسط دو روان‌شناس آمریکایی که در دانشگاه یو سی ال ای (UCLA) آمریکا منتشر شد، بخشی در شخصیت همه ما انسان‌ها وجود دارد که برای خودمان هم کاملاً ناشناخته است؛ اما دیگران این بخش‌ها را می‌توانند به‌وضوح ببینند و از آن به طور کامل آگاهی دارند؛ لازم به ذکر است، به این بخش از شخصیت هر فرد که خودش توانایی دیدن آن به طور واضح را ندارد، بلایند اسپات یا نقاط کور شخصیتی می‌گویند.

به‌طورکلی این نقاط کور شخصیتی بسیار در روابط ما با دیگران تأثیرگذار است و باعث می‌شود تا ما تصوراتی از خودمان را در ذهن خود داشته باشیم که گاه با واقعیت‌های شخصیت وجودی ما می‌تواند فرسنگ‌ها فاصله داشته باشد. اگر علاقه دارید تا درباره چگونگی تاثیر کوچینگ شخصی بر شناسایی نقاط کور شخصیتی آشنا شوید، این مقاله را در سایت کوچینگ پریسا احمدی منش تا انتها از دست ندهید.

بد نیست بدانید که در طی سال‌های گذشته 16 تحقیق معتبر و قوی در دنیا و بر روی هزاران انسان انجام‌گرفته است که نشان می‌دهد که اطرافیان و همکاران ما در محیط کار درک بهتری از توانایی‌های ما در خصوص کیفیت انجام کارها دارد؛ این افراد بهتر از خود ما می‌دانند که ما تا چه حدی از پس انجام کارها بر می‌آییم.

خانم شرلی کارلتون، یکی از متخصصان برتر کوچینگ شخصی در دنیا می‌گوید:

کوچینگ توسعه فردی به شما کمک می‌کند تا به خودتان و محیط اطرافتان از زاویه‌ای دیگر نگاه کنید.

توسعه شخصی بر افزایش خودآگاهی شما، نگاه کردن به اهداف زندگی، چالش‌های شخصی و آرزوهای دیرینه تمرکز دارد. هدف کوچینگ توسعه فردی ارزیابی این تغییرات زندگی، در عین حال ارزیابی نقاط قوت و ضعف شما برای بهبود بخش‌های خاصی از زندگی شما است.

کوچینگ شخصی کمک می‌کند تا شما بتوانید نقاط کور شخصیتی خود با همان بلایند اسپات‌ها را به‌راحتی تشخیص دهید و آن‌ها را بشناسید، توانایی‌های خود را توسعه دهید و با طرح سؤال‌های تأمل‌برانگیز و تشریح رویکردهای نو و خلاقانه، انگیزه درونی‌تان برای دستیابی به اهداف مهم زندگی‌تان را بیدار کنید. 

کوچینگ شخصی همچنین می‌تواند یک فرایند الهام بخش برای رشد فردی باشد و همچنین جرقه‌ای در شما ایجاد کند که سبب موفقیت در زندگی و کار شود.

آقای کلی ریچارد از مدیران و پژوهشگران حوزه کوچینگ توسعه فردی می‌گوید:

اگر مدتی است که در مسیر زندگی شخصی و زندگی کاری‍تان پیشرفتی نداشته‌اید و حس می‌کنید درحال درجازدن هستید و یا حتی در حال پسرفت به جای پیشرفت هستید و یا این که انگیزه‌تان را برای کار و تلاش را از دست داده‌اید بدانید، آن چه که می‌تواند زندگی شما را در این مرحله تغییر دهد، داشتن یک مربی یا کوچ حرفه‌ای است.

حتی اگر نمی‌دانید که در داخل زندگی دنبال چه چیزی هستید و یا چه راهی را باید برای موفقیت طی کنید، یک کوچ خوب به شما کمک می‌کند تا مهارت‌ها و توانایی‌های درونی خود را بهتر بشناسید و راهی را انتخاب کنید که شما را در رسیدن به اهدافتان موفق کند.

جالب است بدانید که امروزه بسیاری از افراد موفق و سرشناس دنیا برای رسیدن به پیشرفت‌های شخصی و حرفه‌ای، دستیابی به اهداف و آرمان‌هایشان از متخصصین کوچینگ فردی و یا کوچینگ توسعه فردی کمک می‌گیرند.

افرادی مثل اریک اشمیت (Eric Emerson Schmidt)، مدیرعامل سابق شرکت بزرگ گوگل، استیو جابز (Steve Jobs) خالق کمپانی قدرتمند اپل، لئوناردو دیکاپریو (Leonardo Wilhelm DiCaprio) بازیگر معروف آمریکایی، سرنا ویلیامز (Serena Jameka Williams) از زنان مشهور جهان در رشته ورزشی تنیس، بیل کلینتون (Bill Clinton) رئیس‌جمهور اسبق کشور آمریکا، بیل گیتس (Bill Gates) بنیان‌گذار شرکت مایکروسافت و اپرا وینفری (Oprah Gail Winfrey) مجری مشهور و چهره موفق آمریکایی و بسیاری از افراد مشهور و غیر مشهور از جمله افرادی هستند که در مسیر رسیدن به اهدافشان از متخصصین کوچینگ فردی بهره گرفته‌اند.

توسعه فردی چیست؟

توسعه فردی چیست؟

توسعه شخصی، یا خودسازی/توسعه، راهی برای ارزیابی اهداف و تلاش آگاهانه برای بهتر کردن خود است. این یک فرایند مادام العمر است که کاملاً شخصی و منحصر به شماست. شما ممکن است توانایی‌ها، مهارت‌ها، کیفیت‌ها، ارزش‌ها و اهداف خود را در زندگی در نظر بگیرید و سعی کنید بر اساس آنها عمل کنید تا به پتانسیل کامل خود دست پیدا کنید. ممکن است از خود بپرسید “من در زندگی می‌خواهم به چه چیزی برسم؟” این می‌تواند هر چیزی باشد، از تمرکز بر قابلیت استخدامی شما تا افزایش اعتماد به نفس یا زندگی هر روزه به طور کامل.

نیاز به توسعه شخصی از «سلسله مراتب نیازها» Maslow ناشی می‌شود. این تئوری نشان می‌دهد که زمانی که نیازهای قبلی خود را برآورده کردیم به مرحله بعدی زندگی خود پیشرفت می‌کنیم. به عنوان انسان، همه ما نیازهای اساسی، یا “فیزیولوژیکی” داریم. اینها شامل غذا، آب، خواب، رابطه جنسی، و ورزش می‌شود. هنگامی که این موارد را برآورده کردیم، سپس بر روی نیازهای “ایمنی” خود تمرکز می‌کنیم که شامل سلامتی و امنیت شغلی می‌شود. ما از طریق سلسله مراتب عشق و تعلق، عزت و نیازهای شناختی پیشرفت می‌کنیم تا زمانی که به خودشکوفایی برسیم.

با این حال، تشخیص این نکته مهم است که علی‌رغم خطی بودن این تئوری، در جامعه امروزی این موضوع جهانی نیست. همه ما در سفر زندگی خود هستیم و در مراحل مختلف زندگی به اهداف خود دست خواهیم یافت. برای مثال، برای داشتن میل به یادگیری، لازم نیست که همه نیازهای اساسی خود را برآورده کرده باشیم.

به یاد داشته باشید که این در مورد کمال و توجه به همه چیز نیست – یک رویکرد جامع به پیشرفت شخصی داشته باشید و ببینید که چگونه حتی کوچک‌ترین تغییرات در زندگی روزمره شما می‌تواند تأثیر زیادی داشته باشد. همچنین ممکن است در طول مسیر با چالش‌های فردی مختلفی مواجه شویم که ممکن است ما را از مسیرمان دور کند و این اشکالی ندارد. انگیزه ما برای رسیدن به اهدافمان نیز می‌تواند نوسان داشته باشد و در اینجاست که داشتن برنامه کوچینگ توسعه فردی می‌تواند مفید باشد.

کوچینگ توسعه فردی چیست؟

کوچینگ توسعه فردی چیست؟

هدف مربیان این است که به شما کمک کنند تا بفهمید می‌خواهید کجا در زندگی باشید و چگونه می‌توانید به آنجا برسید، و همچنین پتانسیل‌هایی را که در حال حاضر در شما وجود دارد، شناسایی کنید. این اغلب از طریق یک سری سؤالات طراحی شده برای کمک به شما در شناخت، پذیرش و ایجاد نقاط ضعف و قوت خود انجام می‌شود.

باید انتظار داشته باشید که به شما فرصتی داده شود تا علایق و احساسات خود را ارزیابی کنید و اینکه چگونه در زندگی پیشرفت می‌کنید. شما درباره این فکر می‌کنید که آیا خوشحال هستید، آیا به اهداف خود می‌رسید یا خیر، و وضعیت روحی و روابط خود را ارزیابی می‌کنید. در کوچینگ توسعه فردی یک مربی لزوماً مشاوره مستقیم ارائه نمی‌دهد و دقیقاً به شما نمی‌گوید که چه کاری انجام دهید. اما یک متخصص با استراتژی‌های خود، راهنمایی و پشتیبانی را از طریق یک برنامه توسعه فردی متناسب ارائه می‌دهد تا شما اهداف واقع‌بینانه‌ای تعیین کنید و به تمرین و کار در خارج از جلسات کوچینگ توسعه فردی ادامه دهید.

یک مربی معتبر زندگی می‌تواند به شما کمک کند اعتماد به نفس خود را بالا ببرید، نقاط قوت خود را بپذیرید و برای تغییر و شادتر شدن تلاش کنید.

دستاوردهای کوچینگ

دستاوردهای کوچینگ

به طور خلاصه، علم کوچینگ می‌تواند برای شما 5 دستاورد بزرگ به همراه داشته باشد:

  1. اول این که می‌تواند به شما کمک کند تا خودتان را بهتر بشناسید و تصویر درست و دقیقی از توانایی‌ها و نقاط قوت و ضعف خودتان پیدا کنید. (همچنین شما می‌توانید با انجام  تست MBTI  که به صورت رایگان در این سایت انجام می‌شود، با تیپ شخصیتی خود آشنا شوید.)
  2. دوم این که شما با کوچینگ شخصی می‌توانید اهداف خودتان را درست و دقیق‌تر از قبل تعیین کنید و مسیر رسیدن به اهداف خود را به شکلی راحت‌تر پیدا کنید.
  3. سومین دستاورد کوچینگ شخصی این است که کوچینگ به شما کمک می‌کند تا درک درستی از موانع پیش رو پیدا کنید و برای چالش‌هایی که با آن‌ها در آینده مواجه خواهید شد، آشنا شوید.
  4. دستاورد چهارم این است که کوچینگ به شما کمک می‌کند تا بازخورد دقیقی از رفتارها و اقدامات خودتان داشته باشید و بدانید که چگونه با اعمال برخی تغییرات در رفتار و عادت‌های خود، نتایج بزرگی را در زندگی و کار ایجاد کنید. ( برای توسعه مهارت های فردی می‌توانید به مقاله آن در سایت مراجعه فرمایید.)
  5.  در کوچینگ توسعه فردی، پنجمین دستاورد این است که شما در شرایطی که دلسرد و بی‌انگیزه هستید و امیدی برای ادامه راه ندارید، کوچینگ به نجات شما می‌رسد و به شما کمک می‌کند تا انگیزه درونی خود را حفظ کرده و حس هدفمندی و معنا را در شما بیدار می‌کند.

چرا به کوچینگ زندگی نیاز داریم؟

چرا به کوچینگ زندگی نیاز داریم؟

کوچینگ توسعه شخصی می‌تواند طیف وسیعی از مسائل و نگرانی‌ها را پوشش دهد، بنابراین مهم است که هنگام جستجوی یک مربی، این را به خاطر بسپارید، زیرا اعتماد و ارتباط با مربی شما ضروری است. مسائل متداول تحت پوشش شامل مدیریت پول، ایجاد اعتماد به نفس، سخنرانی در جمع یا هر مهارت دیگری مرتبط با ارتقای رشد شخصی است.

برای اینکه یک برنامه توسعه شخصی به شما کمک کند، باید برای شروع تغییرات دائمی آماده باشید و برای دستیابی به آنها وقف باشید. رشد فردی به یک معنا شبیه به تمیز کردن فنری است: با ارزیابی جنبه‌های خود و قرار دادن آنها در ترتیب اهمیت. یک کوچ می‌تواند به ویژه در کمک به شما در سازماندهی مجدد افکار، خواسته‌ها و آرزوهای خود و افزایش وزن بر روی آنها با ارائه یک دیدگاه عینی ارزشمند باشد. این که آیا شما یک مهارت را دارید که می‌خواهید آن را هدف قرار دهید، یا اگر چندین موضوع در نگرانی شما نقش داشته باشد، آنها می‌توانند به شما کمک کنند تا یک برنامه توسعه فردی کارآمد را طراحی کنید.

در کوچینگ توسعه فردی مربیان ممکن است در یک زمینه خاص، مانند زندگی کاری یا روابط و ارتباطات، تخصص داشته باشند، یا ممکن است نیازهای مشتری مختلفی را برآورده کنند. مربیان توسعه فردی صرف نظر از تمرکزشان، با مشتریان ملاقات می‌کنند تا درباره موانعی که با آن‌ها روبرو هستند و امیدهایشان به آینده صحبت کنند. یک مربی توسعه شخصی ممکن است سؤالاتی بپرسد که مشتریان را تشویق کند تا از دیدگاه‌های مختلف به مسائل خود فکر کنند یا اهداف خود را برای یک رابطه مربیگری روشن کنند.

وقتی مربی توسعه فردی و مشتری دیدگاه مشترکی برای آینده دارند، تخصص مربی توسعه فردی آنها را قادر می‌سازد تا برنامه‌ای برای اقدام ایجاد کنند. برنامه اقدام شامل یک سری اهداف کوچک‌تر است که مشتری می‌تواند اتخاذ کند و استراتژی‌های بلندمدت برای افزایش احتمال موفقیت. در طول فرایند توسعه فردی، مربی می‌تواند به مشتری کمک کند تا مسائل را حل کند، انگیزه خود را حفظ کند و منابع مفیدی را پیدا کند.

مربیان در مسیر کوچینگ توسعه فردی به طور معمول از گفتن دقیق به مشتری خودداری می‌کنند. درعوض، آنها فرایند تصمیم‌گیری را هدایت می‌کنند تا در آینده، مشتری برای توسعه استراتژی‌های خود برای دستیابی به اهداف، مجهزتر باشد.

پیت کارول می‌گوید:

“هر فردی آن‌قدر قدرت در درون خود دارد که باید رها شود. گاهی اوقات آنها فقط به کمی تلنگر، کمی راهنمایی، کمی حمایت، کمی مربیگری، و بزرگ‌ترین چیزها می‌توانند اتفاق بیفتند، نیاز دارند.”

هرچقدر هم به آن نگاه کنید زندگی سخت است. با این همه فشار و تعهدات بسیار، واضح است که چرا اغلب احساس می‌کنیم تحت‌فشار قرار می‌گیریم و مضطرب می‌شویم. همان‌طور که هفته‌ها، ماه‌ها و سال‌ها می‌گذرند، این فشار افزایش می‌یابد. روی سرمان انباشته می‌شود و وزن بیشتری به شانه‌ها اضافه می‌کند که به نظر می‌رسد دیگر نمی‌توانیم آن را تحمل کنیم.

بااین‌حال، ادامه می‌دهیم و روبه‌جلو حرکت می‌کنیم و با همه چیزهایی که زندگی به سمت ما می‌اندازد روبرو می‌شویم. در نتیجه ما سختی می‌کشیم. زندگی شخصی ما روبه‌زوال است، عادات خوب ما از بین می‌رود و شکست می‌خورد و به راحتی به محدودیت‌های وضعیت جاری عادت می‌کنیم. وقتی این‌قدر درگیر کارهای بی معنی و اتلاف وقت هستیم، به راحتی اجازه می‌دهیم زندگی از کنار ما بگذرد.

به همین دلیل است که کوچینگ فردی تا این حد مهم است. ما اغلب چنان ریشه‌دار می‌شویم و در مسیر خود قرار می‌گیریم که دیدن چیزها از یک چشم‌انداز جدید دشوار است.

یک کوچ یا مربی زندگی چه کسی است؟

یک کوچ یا مربی زندگی چه کسی است؟

در ورزش، اغلب درباره نخبه‌ترین مربیان ورزشکاران جهان می‌شنویم. آن‌ها ورزشکاران را به شکلی که هستند می‌سازند و پرورش می‌دهند. وقتی در مورد انجام یک ورزش در بالاترین سطوح صحبت می‌کنیم، اغلب می‌دانیم که در این جا حتماً یک مربی وجود دارد؛ اما این مربی فقط در ورزش نیست.

در تجارت یا زندگی، ممکن است به برخی از افراد به‌عنوان مربی اشاره کنیم. آنها ما را در برخی از پرآشوب‌ترین زمان‌ها و در مسیر درست برای رسیدن به اهداف و رویاهایمان هدایت ‌می‌کنند.

اما همه ما دسترسی به مربیان نداریم. همه ما در شبکه‌سازی یا در ارتباط با افرادی که زندگی را در بالاترین سطح خود بازی می‌کنند، مهارت نداریم. زیبایی داشتن یک مربی زندگی و استفاده از کوچینگ شخصی در همین است. نیازی نیست کسی را بشناسید که ثروتمند یا مشهور است؛ کاری که باید انجام دهید این است که از یک حرفه‌ای کمک بگیرید که می‌تواند به شما کمک کند تا در همه چیز راهنمایی‌تان کند.

پس مربی زندگی چیست؟ مربی زندگی فقط یک راهنما نیست. فقط یک دوست نیست. این فرد فقط یک مربی در ابتدایی‌ترین معنای آن نیست. یک مربی زندگی یک شریک است، کسی که در سخت‌ترین و چالش برانگیزترین زمان‌های زندگی در کنار شما است، می‌تواند شما را راهنمایی کند و به شما کمک کند تا چیزها را متفاوت ببینید، رویکرد خود را اصلاح کنید و به عالی‌ترین رویاهای خود دست یابید.

دلایل نیاز به کوچینگ شخصی

دلایل نیاز به کوچینگ شخصی

در دنبال کردن اهدافتان با مشکلاتی روبرو می‌شوید

برای بسیاری از مردم دستیابی به اهداف سخت است. آن‌ها فقط هنر هدف‌گذاری را دشوار نمی‌دانند، بلکه در واقع دنبال کردن آن هدف برایشان مشکل است. با این حال، یک مربی زندگی یا لایف کوچ می‌تواند به شما کمک کند نه تنها اهداف خود را تعریف کنید، بلکه به شما کمک کند تا دلایل کافی و قوی برای اینکه چرا باید در وهله اول به آنها دست یابید، پیدا کنید.

همچنین یک مربی زندگی در طول مسیر کوچینگ شخصی یک فرد می‌تواند دیدگاه تازه‌ای به زندگی آن ارائه دهد و فرد را آگاه سازد از این که چرا ممکن است نتوانسته باشد به اهداف بزرگی که در گذشته می‌خواستد دست یابد، و اینکه چگونه می‌تواند زندگی‌ خود را مجدداً سازماندهی کند.

نمی‌دانید باید از کجا شروع کنید

گاهی اوقات ما فقط نمی‌دانیم از کجا شروع کنیم. ما در تصور موفقیت غرق می‌شویم و می‌دانیم که می‌خواهیم به چیزی برسیم، اما آن‌قدر احساس درماندگی می‌کنیم که فقط در شروع کردن ناکام می‌شویم. شاید به این دلیل است که ما احساس می‌کنیم لیاقت آن را نداریم یا شاید دلیل دیگری باشد، اما نمی‌دانیم چگونه و از کجا شروع کنیم.

انبوهی از اهداف بزرگ اغلب می‌تواند ما را تحت‌تأثیر قرار دهد. وقتی حتی نمی‌توانید از آن احساس درماندگی و ندانستن از کجا شروع کنید، نمی‌توانید مسائل را روشن کنید. مربیان زندگی می‌توانند موقعیت شخصی شما را ارزیابی کنند و به شما کمک کنند تا در مسیر حرکت به سمت رؤیاهای خود قدم بردارید.

چشم‌اندازی واضح از آینده ندارید

گاهی اوقات احساس می‌کنیم که زندگی خود را بر اساس قوانین یا خواسته‌های دیگران انجام می‌دهیم. ما اهدافی داریم، اما آن چیزی نیست که واقعاً می‌خواهیم. به همین دلیل ما چشم‌اندازی روشن و واضح نداریم. ما آن‌قدر گیج شده‌ایم که تحت‌فشار قرار می‌گیریم و به هر جهتی کشیده می‌شویم که نمی‌توانیم آن چشم‌انداز روشن برای آنچه که از زندگی می‌خواهیم را ایجاد کنیم.

مربیان زندگی در مسیر کوچینگ شخصی می‌توانند به شما کمک کنند تا همه سروصداها را از بین ببرید و آنچه را که می‌خواهید روشن کنید. درک این موضوع ساده نیست، به‌ویژه زمانی که سعی می‌کنیم آن را از منظری ببینیم که سال‌ها یا دهه‌ها به آن نگاه کرده‌ایم. این یکی از بهترین بخش‌های داشتن یک مربی در کنار شماست که به شما امکاناتی می‌دهد تا چشم‌اندازی از آینده خود و آنچه که می‌خواهید را بسازید.

انگیزه خود از زندگی را از دست داده‌اید

وقتی آن اشتیاق یا آن جرقه برای زندگی یا تجارت را از دست می‌دهید، به کسی نیاز دارید که در کنار شما باشد و به شما کمک کند. شما به کسی نیاز دارید که در شناسایی مشکلاتی که با آن‌ها روبرو شده‌اید و نتایجی که در گذشته شما را به جایی رسانده است، کمک کند. بدون یک راهنما و لایف کوچینگ، به سختی می‌توان آن شور و اشتیاق را به زندگی خود که زمانی داشتید، بازگردانید.

انواع کوچینگ فردی

انواع کوچینگ فردی

به طور کلی کوچینگ فردی یا شخصی به سه دسته تقسیم می‌شود که شامل موارد زیر است:

  • کوچینگ و توسعه جسمانی
  • کوچینگ و توسعه ذهنی
  • کوچینگ و توسعه روحی و روانی

کوچینگ و توسعه جسمانی:

در این نوع از کوچینگ به سلامت جسم و بدن توجه می‌شود و تلاش بر این است تا فرد بتواند در سلامت جسمانی کامل باشد. ورزش درست و مداوم، تغذیه خوب، خواب کافی، افزایش ایمنی بدن و خود مراقبتی همگی از انواع کارهایی هستند که در بخش توسعه جسمانی کوچینگ انجام می‌شود. یکی از دلایل انجام این چنین کوچینگی این است که داشتن سلامت و تناسب اندام یکی از بهترین راه‌های کسب اعتماد به نفس فرد به حساب می‌آید و تأثیری بی‌نظیر دارد.

کوچینگ و توسعه ذهنی:

در این نوع از کوچینگ، توسعه ذهنی به منظور افزایش اعتماد به نفس، به دست آوردن توانایی مدیریت احساسات هیجانی، مدیریت زمان و انرژی، کسب مهارت‌های ارتباطی و دیجیتال انجام می‌شود. در توسعه ذهنی مربی کوچینگ به فرد کمک می‌کند تا با تمرکز و رشد ذهن بتواند در هر شرایطی تصمیمات درست و عاقلانه بگیرد و در شرایط گوناگون با کنترل درست ذهن خود به حل مسائل بپردازد.

کوچینگ و توسعه روحی و روانی:

یکی از اصلی‌ترین بخش‌ها در وجود هر فرد شرایط روحی و روانی او است به همین دلیل هم به جهت بهبود وضعیت روح و روان، ذهن افراد باید از هرگونه مشغله یا درگیری‌های ذهنی خالی شود. برخی از دغدغه‌ها و افکار آزاردهنده تنها ساخته ذهن خود ما هستند و هنوز اتفاق نیفتاده‌اند اما می‌توانند اثرات زیان‌بار زیادی را در شرایط روانی فرد ایجاد کنند. از جمله کارهایی که در کوچینگ برای توسعه و بهبود شرایط روحی و روانی افراد انجام می‌شوند عبارت‌اند از مدیتیشن و ریلکسیشن، گذراندن بخشی از وقت روزانه در کنار خانواده، انجام داد کارهایی که فرد به آن‌ها علاقه زیادی دارد، دور بودن از وسایل الکترونیکی و وقت گذاشتن برای خود و …

در جلسات کوچینگ فردی چه می‌گذرد؟

در جلسات کوچینگ فردی چه می‌گذرد؟

در جلسات کوچینگ فردی معمولاً موضوعاتی مطرح می‌شود و مربی کوچینگ و فرد در طی جلسه به صحبت در مورد آن‌ها می‌پردازند. این موضوعات عبارت‌اند از صحبت در مورد اهداف فرد، صحبت در مورد مسائل و مشکلات فرد و صحبت در مورد ایده‌هایی که می‌تواند مشکلات را رفع و فرد را هدف نزدیک‌تر کند.

صحبت در مورد اهداف:

اولین و مهم‌ترین موضوعی که در جلسات کوچینگ شخصی باید به آن پرداخته شود، صحبت کردن در مورد اهداف فرد مراجعه کننده است. اهدافی که به آن‌ها رسیده و اهدافی که قصد دارد به آن‌ها برسد. این کار باعث می‌شود تا فرد یکبار تمامی اهدافش را مجدداً مرور کند و تلاش‌هایی که برای رسیدن به این اهداف انجام داده است را به خاطر بیاورد.

صحبت در مورد مسائل و مشکلات فرد:

بی شک مشکلات و موانعی بر سر راه مراجعه‌کننده به کوچینگ فردی قرار داشته است که سبب شده او نتواند به اهدافش برسد؛ بنابراین دومین موضوعی که باید در جلسات کوچینگ شخصی در مورد آن مفصل صحبت شود، همین مسئله موانع و مشکلات است. این کار باعث می‌شود تا فرد دید بازتری نسبت به مسائل پیش رویش داشته باشد و موانع موجود را همان‌طور که هست ببینید که بزرگ‌تر و نه کوچک‌تر. ذکر این نکته الزامی است که حل مسئله معمولاً بر عهده خود مراجعه کننده است و مربی کوچینگ به عنوان یک مشاور و راهنما در کنار وی حضور دارد تا فرد بتواند راهکاری درست و ایده‌آل را برای حل مشکلاتش پیدا کند.

صحبت در مورد ایده‌ها و راهکارها:

ایده‌ها و راهکارهایی که فرد قصد دارد انجام دهد نیز جزء موضوعاتی است که در جلسات کوچینگ حتماً باید مورد بررسی و بحث قرار بگیرد. صحبت در مورد این ایده‌ها باعث می‌شود تا اگر ایرادی در آن‌ها وجود دارد رفع شود و حتی در طی جلسات ممکن است ایده‌ها و راهکارهای جدیدتر و بهتری نیز شکل بگیرند.

جمع‌بندی

هدف کوچینگ شخصی این است که به مربی کمک کند تا از فرش شما را به سمت عرش حرکت دهد. مربی اهداف را مشخص نمی‌کند. مربی کمک می‌کند تا نقاط قوتی را که می‌تواند به فرد در رسیدن به اهدافش کمک کند، روشن کند. نظر شما در مورد کوچینگ شخصی و مربی زندگی چیست؟ چگونه از کوچینگ یا منتورینگ برای ارتقاء شغل خود استفاده کرده‌اید؟ پیشنهادات خود را با ما به اشتراک بگذارید. اگر می‌خواهید به سفری بروید تا خودتان را بهتر کنید، اما مطمئن نیستید که از کجا شروع کنید، جستجوی راهنمایی از یک کوچ توسعه فردی ممکن است برای شما مفید باشد. آنها به شما کمک می‌کنند تا در مسیر خود حرکت کنید و به شما در رسیدن به اهداف خود کمک کنید. برای پیدا کردن چنین مربی ای و در مسیر کوچینگ توسعه فردی قرار گرفتن، می‌توانید به آکادمی کوچینگ پریسا احمدی منش اعتماد کنید.

با تشکر از شما که وقت ارزشمندتان را در اختیار ما گذاشتید و به مطالعه این مقاله پرداختید.

سوالات متداول

این مدل از کوچینگ به معنای تمرکز بر روی رشد و توسعه دادن شخصیت و مهارت‌های فردی افراد مختلف است. به عبارتی در کوچینگ فردی، افراد ابتدا شخصیت خود را به خوبی می‌شناسند و سپس به کشف کردن استعدادها و مهارت‌های خود و راه‌های بهره‌مندی و توسعه دادن آن‌ها می‌پردازند.

کوچ فردی شخصی است که به عنوان مربی جلسات کوچینگ شخصی فعالیت می‌کند و در فضایی امن به دنبال کشف راه‌هایی برای دستیابی به ویژگی‌های درونی افراد می‌پردازد.

در جلسات ابتدایی کوچینگ شخصی اغلب مربی کوچینگ و فرد در مورد مسائل و مشکلاتی که فرد با آن‌ها مواجه است، اهداف فرد و ایده‌ها و تصمیماتی که دارد صحبت می‌کنند تا کوچ بتواند شناخت مورد نیازش از فرد را به دست آورد و طی جلسات بعدی به او کمک نماید. البته منظور این نیست که کوچ همه کارها را می‌کند و شما فقط باید در جلسه شرکت کنید؛ بلکه کوچ تنها به عنوان یک راهنما و مشاور در کنار شماست.

بله اکثر افرادی که به جلسات کوچینگ توسعه فردی می‌آیند، قصد دارند تا با شناخت خود و استعدادها و مهارت‌های خود به مسیری درست قدم بگذارند و با هدف‌گذاری صحیح و مناسب مسیر زندگی خود را به سمت موفقیت تغییر دهند.

پیشنهاد ما به شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره رایگان