با سیر تا پیاز حمایت اجتماعی و اهمیت آن آشنا شوید!

دنیایی را تصور کنید که در آن هیچ انسان دیگری وجود نداشته باشد و تنها شما باشید. عجیب است مگر نه؟ بدون شک در چنین دنیایی نه دیگر زندگی لذت‌بخش است و نه هیچ هدفی دارید و هیچ‌گونه امید و انگیزه‌ای برای شما باقی نخواهد ماند. همه این موارد به دلیل همان اصطلاح قدیمی است که می‌گوید: “انسان با انسان زنده است! “. ما انسان‌ها، موجوداتی اجتماعی هستیم و برای سلامت روح و روانمان به ارتباط با هم نیاز داریم؛ بنابراین اگر بگوییم برای موفقیت در زندگی و کار به مفهومی به نام حمایت اجتماعی به طور حیاتی نیاز داریم؛ اغراق نکرده‌ایم! اگر اینجا هستید تا بدانید حمایت اجتماعی چیست و با همه ابعاد آن آشنا شوید، جای درستی را برای مطالعه انتخاب کرده‌اید. به خواندن ادامه دهید و تا انتها همراه مرکز کوچینگ پریسا احمدی منش باشید:

حمایت اجتماعی چیست؟

وقتی به عبارت حمایت اجتماعی فکر می‌کنید، چه تصویری در ذهنتان شکل می‌گیرد؟ پیش از هر چیز بیایید تعریف‌هایمان را با تعریف درست و اصولی این مفهوم با هم یکی کنیم.

در پاسخ به حمایت اجتماعی چیست باید به‌سادگی بگوییم به معنای داشتن شبکه‌ای از افراد و روابط است که در زمان لازم به ما کمک می‌کنند. در واقع داشتن ارتباط با افرادی که در مسائل مختلف زندگی ما را حمایت می‌کنند. این حمایت می‌تواند شکل‌های مختلفی داشته باشد و به تاب‌آوری افراد در شرایط سخت کمک زیادی کند.

در واقع، حمایت به معنای نوعی حس تعلق داشتن، موردتوجه و پذیرش بودن است که اگر به اعماق درون و زندگی روانی‌مان توجه کنیم متوجه می‌شویم که همه ما به دریافت این احساسات نیاز داریم. وقتی حمایت اجتماعی داریم، یعنی آرامشی را از دیگران دریافت می‌کنیم که نشان می‌دهد جامعه به‌عنوان بخشی از خود ما را پذیرفته است و برایمان ارزش قائل است.

اگر کمی به زندگی‌تان درگذشته نگاه کنید، متوجه خواهید شد که در دوران های مختلف به نحوی این حمایت اجتماعی را از دیگران دریافت کرده‌اید. در غیر این صورت شاید هرگز نمی‌توانستید که از گذرگاه‌های سخت زندگی عبور کنید و به آرامش برسید.

حمایت اجتماعی آن‌قدر اهمیت دارد که تأثیر عمیقی می‌تواند بر روی ابعاد مختلف زندگی ما مانند کسب‌وکار، روابط خانوادگی، امور مالی و … بگذارد و باعث موفقیت در زندگی و کار شود. در واقع به همین دلیل است که در دوره تربیت کوچ، کوچینگ کسب‌وکار، کوچینگ شخصی، کوچینگ سازمانی و کوچینگ مدیران به اهمیت و احیای آن تأکید می‌کنیم.

انواع حمایت اجتماعی را بیشتر بشناسید …

اکنون که می‌دانید حمایت اجتماعی چیست، وقت آن است تا با انواع آن آشنا شوید. وقتی صحبت از حمایت اجتماعی می‌شود شاید تصویری که در ذهنتان شکل می‌گیرد، بیشتر به امور مالی مربوط باشد. به‌عنوان‌مثال در شرایط سخت مالی قرار می‌گیرید و به‌واسطه ارتباط با دوستتان، از او تقاضای قرض آن مبلغ را می‌کنید. درست است که حمایت مالی، یکی از مهم‌ترین حمایت‌های اجتماعی اطرافیان از ما است؛ اما این همه چیز نیست! در ادامه به 4 مورد از مهم‌ترین مؤلفه‌های حمایت اجتماعی اشاره می‌کنیم.

حمایت اجتماعی احساسی و معنوی

مطمئناً شما هم مانند هر انسان دیگری در شرایط سخت روحی و روانی قرار گرفته‌اید. در چنین شرایطی صحبت و مشورت با فردی که با او ارتباط صمیمانه و نزدیکی دارید، یکی از بهترین راه‌ها برای کاهش فشار روانی شماست. در چنین شرایطی، داشتن افرادی که بتوانید با اعتماد متقابل از آنها راهکار بخواهید و بخشی از دردهای درونی‌تان را با آنها تقسیم کنید، حمایت اجتماعی احساسی و معنوی است و آرامش فوق‌العاده‌ای به شما می‌دهد.

حمایت اجتماعی ابزاری و فیزیکی

همان‌طور که از نام این حمایت واضح است، به معنای حل مشکلات مالی اطرافیان، پرستاری‌کردن از آنها، نگهداری از کودک، در اختیار گذاشتن امکانات به‌منظور کمک و … است. چنین حمایتی در کنار ایجاد احساس آرامش در افراد، به حل مشکلات زندگی آنها کمک زیادی می‌کند و شاید یکی از بیشترین نیازهای این روزهای جامعه همین حمایت اجتماعی ابزاری باشد.

حمایت اجتماعی اطلاعاتی

اگر بگوییم حمایت اطلاعاتی، ارزشمندترین نوع حمایت است چه می‌گویید؟ شاید در نگاه شما حمایت اجتماعی ابزاری و معنوی از اهمیت بسیار بیشتری برخوردار باشد. درست است که انواع مختلف حمایت به احساس آرامش و ارزش فرد کمک زیادی می‌کند، اما هیچ چیز نمی‌تواند جای حمایت اجتماعی اطلاعاتی را بگیرد. اهمیت حمایت اطلاعاتی در تمامی ابعاد زندگی فرد تاثیر دارد.

در واقع، می‌توانیم بگوییم بزرگ‌ترین هدیه‌ای که می‌توانید به فرد بدهید آگاهی است. زمانی که دیگران در شرایط سخت زندگی هستند، دادن آگاهی کاربردی و آنچه شما پیش از آن آن را تجربه و زندگی کرده‌اید، بهترین هدیه به اطرافیانتان است. دادن اطلاعات و آگاهی که به آنها کمک کند خودشان از آن شرایط بیرون بیایند و یا اطلاعات مورد نظر را کسب کنند، بهترین نوع حمایت اجتماعی است.

ادامه دارد…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره رایگان