موفقیت در زندگی و کار

موفقیت در زندگی و کار

امروزه افراد موفق مورد توجه بسیاری از افراد هستند زیرا سبک زندگی‌ و شیوه برخورد آنها با مسائل مختلف می‌تواند درس‌های بسیاری برای مردم عادی جامعه داشته باشد. سوالی که ذهن افراد بسیاری را به خود درگیر می‌کند این است که موفقیت چیست و چگونه یک نفر می‌تواند در زندگی و کسب و کار خود به موفقیت دست یابد. برای اینکه بتوانیم به عوامل موثر در موفقیت بپردازیم باید قبل از هر کاری به ارائه یک تعریف دقیق از موفقیت بپردازیم، پس در ادامه با مرکز کوچینگ پریسا احمدی منش همراه باشید.

موفقیت چیست؟

موفقیت چیست

برای موفقیت نمی‌توان یک تعریف دقیق و مشخص بیان کرد. به همین دلیل هم افراد موفق، راهکارهای مختلفی را برای کسب موفقیت ارائه می‌دهند. موفقیت در زندگی یا کسب و کار کاملا نسبی است. یک نفر ممکن است موفقیت را ثروت هنگفت بداند، دیگری زیبایی، فرد دیگر کسب و کار مطرح، فرد دیگری موفقیت علمی را دنبال کند و…

آن چیزی در مورد موفقیت باید مدنظر باشد این است که موفقیت یک فرآیند خاتمه‌پذیر نیست که وقتی به نقطه‌ای رسیدیم متوقف شد. تلاش و پشتکار مهمترین موضوع برای استمرار موفقیت می‌باشد. افراد موفق پس از هر پیروزی به دنبال کسب نتایج بهتر و تجارب جدیدتری هستند. این باعث می‌شود تا موفقیت آنها همیشگی باشد و به چشم سایرین جلوه کند.

فرمول موفقیت

فرمول موفقیت

هرگز نمی‌توان برای موفق شدن یک فرمول و راهکار همیشگی ارائه داد. افراد موفق همواره سعی می‌کنند با خودشناسی و شناخت توانمندی‌های خود به سراغ یک موضوع یا ایده جدید بروند و با تلاش آن را به نتیجه مطلوب برسانند.

آنها به خوبی می‌دانند که برای موفقیت باید کار خود را شروع کنند به همین دلیل فعالیتی که تصمیم گرفته‌اند انجام دهند را آغاز کرده و بصورت اثربخش عملکرد خود را در گذر زمان بهبود می‌دهند. برنامه‌ریزی صحیح به آنها کمک می‌کند تا به سوی اهداف حرکت کنند و با رسیدن به اهداف تعیین شده، موفقیت کسب کنند.

چنین افرادی حتی به شکست‌های خود نیز به چشم موفقیت‌های نسبی نگاه می‌کنند و با یادگیری نکات ارزشمند از شکست‌ها به سوی گام‌های جدیدی حرکت می‌کنند.

راز و رمز موفقیت در زندگی و کار

راز و رمز موفقیت در زندگی و کار

لازم به ذکر است که برای موفقیت در زندگی و کار شما نیاز به رعایت چندین پارامتر مختلف دارید؛ شما نیاز است تا این پارامترها را بدانید و سپس سعی کنید تا هر روز از آن‌ها در زندگی روزانه‌تان استفاده کنید؛ با گذشت زمان، به مرور متوجه تغییر شیوه زندگی و افزایش موفقیت‌هایتان خواهید شد.

در ادامه شما را با این پارامترها برای کسب موفقیت در زندگی و کار آشنا می‌کنیم:

پول را هدف اصلی خود در زندگی قرار نمی‌دهند

اگر فکر می‌کنید که هدف اصلی افراد موفق، به دست آوردن پول است، سخت در اشتباهید؛ اگر شما فقط به خاطر پول کار کنید و فکر کنید که با پول فقط می‌توانید به موفقیت در زندگی و کار برسید، مطمئن باشید که هرگز به جایی نمی‌رسید. سعی کنید در کنار هدف اصلی‌تان پول را فقط به عنوان یک هدف جانبی از کار سخت و مطالعه فراوان در نظر بگیرید.

افراد موفق همیشه با در نظر گرفتن وضعیت بازار و کسب‌وکارهای رو به رشد، ایده‌ای را مطرح و بر روی آن سرمایه‌گذاری می‌کنند؛ پزشکی که برای پیدا کردن راه تشخیص و درمان یک بیمار تلاش می‌کند، وکیلی که به هر ترفندی متوسل می‌شود تا در دادگاه برای موکل خود برنده شود و همچنین مهندسی که با وسواس کامل نقشه‌ای را طراحی می‌کند تا یک ساختمان بی‌نظیر را بسازد، همه و همه به یک هدف فکر می‌کنند.

لازم به ذکر است که در مسیر موفقیت در زندگی و کار، هیچ تفاوتی میان این مشاغل پردرآمد و یک شاعر و موسیقی‌دان و یا یک هنرمندی که یک تابلو نقاشی را خلق می‌کند، وجود ندارد. افراد موفق تا جای ممکن زندگی خود را وقف مال‌اندوزی نمی‌کنند و فقط موفقیت در زندگی و کار را هدف اصلی خود قرار می‌دهند.

از طرد شدن نمی‌ترسند

در هر حوزه‌ای از فعالیت‌های اقتصادی همیشه دو مسیر وجود دارد که یکی از این دو مسیر در واقع کمی خطرپذیر است و اگر آن مسیر را انتخاب کنید، قطعاً از دیگران متفاوت خواهید بود. فرض کنید در حوزه‌ای خاص می‌خواهید بر روی رویکردی جدیدی که از نظر دیگران ریسک زیادی را به همراه دارد، سرمایه‌گذاری کنید.

بی‌تردید این اقدام از سوی بسیاری از فعالان آن حوزه کاری به شدت احمقانه و غیرمنطقی به نظر می‌رسد، اما اگر به تصمیم خود با قاطعیت کامل اطمینان دارید، پیشنهاد می‌کنیم تا آن کار را به طور کامل و تا انتها انجام دهید و به هیچ عنوان از طرد شدن نترسید.

البته لازم به ذکر است که اجرای چنین رویکردی مزایا و معایب خاص خود را دارد. با این حال مهم این است که از اقدام خود و کاری که بر روی آن تمرکز کرده‌اید، راضی باشید.

سخت‌تر از همیشه کار می‌کنند

یکی دیگر از ویژگی‌های افرادی که به موفقیت در زندگی و کار رسیده‌اند، این است که بسیار سخت در آن زمان کار می‌کنند. تعداد افرادی که حاضر هستند برای تحقق رویاهای خود هزینه بپردازند و فداکاری کنند در جامعه بسیار انگشت شمار است.

اگر کسی از ابتدا به شما بگوید که برای رسیدن به هدفتان و موفقیت در زندگی و کار دقیقاً به چه اندازه مطالعه و زمان نیاز دارید، احتمالاً هرگز آن کار را شروع نخواهید کرد؛ اما یک فرد موفق که زمان بسیار زیاد و ساعات طولانی را صرف پرداختن به کار موردعلاقه‌اش می‌کند، این را نه یک موفقیت صرف که در واقع یک تغییر شگرف در زندگی‌اش در نظر می‌گیرد.

به یاد داشته باشید که در راه موفقیت باید همه چیز، حتی اشتباهاتی که در طول مسیر مرتکب می‌شوید را بپذیرید و بدانید، زمانی که بر موانع راه غلبه کنید، موفقیت در زندگی و کار برای شما شیرین‌تر خواهد بود.

شکست را به عنوان عاملی برای پیشرفت در نظر می‌گیرند

افراد موفق نه تنها از شکست و اشتباهات غیر قابل اجتناب نمی‌ترسند، بلکه به سوی آن‌ها نیز حرکت می‌کنند. در حالی که بیشتر افراد از شکست و خجالت ناشی از آن و همچنین متحمل شدن هزینه‌های زیاد در راه موفقیت می‌ترسند و سعی می‌کنند از آن جلوگیری کنند؛ افراد موفق می‌دانند که اشتباهات به ما کمک می‌کنند که ما بفهمیم چه کاری را نباید انجام بدهیم و در مسیر رسیدن به موفقیت در زندگی و کار به چه تجاربی نیاز داریم.

لازم به ذکر است، افرادی که هرگز اشتباه نمی‌کنند، برای شکست آمادگی ندارند و بنابراین، هر زمان با شکست مواجه شوند قطعاً لطمه‌ی شدیدی خواهند دید و از آن جایی که تجربه مقابله با شکست را نداشته‌اند، اغلب هرگز بهبود پیدا نمی‌کنند.

شکست‌های کوچک که معمولاً در فواصل کوتاهی از یکدیگر اتفاق می‌افتند، سبب می‌شوند تا خود را بیشتر بررسی کنیم و در نتیجه فردی عاقل‌تر و محافظه کارتر شویم.

صبور هستند چون می‌دانند موفقیت در انتظارشان است

در دنیای امروزی همه می‌خواهند که ره یک ساله را یک شبه طی کنند. کافی است به رشد روز افزون فضاهای مجازی و رسانه‌های اجتماعی نگاه کنید؛ افراد موفق اغلب یک شبه به موفقیت دست پیدا نکرده‌اند، بلکه برای رسیدن به موفقیت در زندگی و کار سال‌ها تلاش کرده‌اند تا به آن برسند.

تعجبی ندارد که بسیاری از کودکانی که در خانواده‌های ثروتمند به دنیا آمده‌اند، ستارگان فیلم‌ها و یا برندگان مسابقات شرط‌بندی در نهایت کارشان به افسردگی و اعتیاد به نوشیدنی‌های الکلی و مواد مخدر می‌کشد؛ چون آن‌ها می‌دانند که زمانی را صرف نکرده و همچنین تلاشی نکرده‌اند تا مستحق آن چه از بخت خوب به آن‌ها رسیده باشند؛ بنابراین ارزشی برای این افراد ندارد.

همچنین بد نیست بدانید که اعتماد به نفس این افراد بسیار پایین است. شادترین افراد کسانی هستند که در طول زمان با تلاش خودشان به اهدافشان می‌رسند و در طول این مسیر چیزهای زیاد و جدید یاد می‌گیرند و فراز و نشیب‌هایی را تجربه می‌کنند که در نهایت سبب قوی‌تر شدن آن‌ها و همچنین موفقیت در زندگی و کار می‌شود.

هنگامی که به بن‌بست می‌رسند، مسیر خودشان را تغییر می‌دهند

بسیاری از افراد همواره در مسیرشان ثابت می‌مانند و به جای این که ایده‌هایشان را با تغییرات راه وفق بدهند، سعی می‌کنند تا از تغییر راه خود اجتناب کنند و در مسیر ثابتی قدم بردارند؛ اما ثروتمندترین، شادترین و بزرگ‌ترین افراد کسانی هستند که جهان را به آن صورتی که هست، پذیرفته‌اند.

این افراد از تغییراتی که در مسیر ممکن است پیش بیاید استقبال می‌کنند و از هر فرصتی استفاده می‌کنند تا شانس تحقق رویاهایشان را افزایش دهند؛ البته درست است که نباید به طور مداوم همه چیز را تغییر دهید و همه چیز را به طور کامل دگرگون کنید، اما به یاد داشته باشید که انعطاف‌پذیر بودن کلید موفقیت در زندگی و کار است.

نقاط قوت و ضعف خود را می‌شناسند

لازم به ذکر است که هر شخص نقاط قوت و ضعفی دارد و این موضوع هیچ ربطی به استعداد شخص و یا این که تا چه حد سخت، کار و یا مطالعه کرده است، ندارد. به یاد داشته باشید که هیچ‌کس کامل نیست.

افراد خردمند و عاقل می‌توانند به سرعت نقاط قوت و ضعف خود را تشخیص دهند و برای رفع آن‌ها تلاش کنند و یا این که نقاط ضعف را با نقاط قوت خود جایگزین کنند؛ بنابراین، نباید از این که در برخی از مهارت‌ها ضعف دارید، خجالت بکشید. اتفاقاً نقاط ضعف سبب می‌شوند تا از نقاط قوت خودتان بیشتر و بهتر استفاده کنید.

همیشه آماده یادگیری باشید

برای برتری در حرفه خود، باید تمایل داشته باشید که یاد بگیرید رهبر شوید و بازخورد سازنده را بپذیرید. مهم نیست از چه دانشگاهی فارغ‌التحصیل شده‌اید یا چه نمراتی داشته‌اید؛ زندگی حرفه‌ای بسیار متفاوت از دانشگاه خواهد بود. آماده باشید که هر روز یک میلیون سؤال در مورد کاری که انجام می‌دهید ظاهر شود. ممکن است چند روز طول بکشد تا وظایف خود را در شغل جدیدتان انجام دهید، بنابراین به مدیر خود نشان دهید که توجه دارید و همیشه مایل به یادگیری چیزهای جدید هستید.

جلب اعتماد کنید

این یکی از مهم‌ترین نکات موفقیت در زندگی و کار است که برای اطمینان از موفقیت در هنگام شروع یک شغل جدید به آن نیاز دارید. به این موضوع فکر کنید: هر چه سریع‌تر اعتماد رئیس خود را جلب کنید، زودتر نگرانی کمتری در مورد آنها خواهد داشت و در نتیجه زمان آزاد بیشتری برای تمرکز توجه خود بر روی سایر مسائل ضروری خواهد داشت.

لازم به ذکر است اگر رئیستان شما را قابل اعتماد بداند، وظایف را به شما محول خواهد کرد. اطمینان حاصل کنید که ضرب‌الاجل‌های خود را رعایت کرده و به قول‌های خود عمل می‌کنید. به خصوص در اوایل رابطه با رئیستان بسیار مهم است که به هر تعهدی که می‌دهید، عمل کنید. مهم نیست که چقدر سخت به نظر می‌رسد، باید آن‌ها را به موقع انجام دهید.

در مواقع نیاز کمک بخواهید

همان‌طور که راه خود را در مسیر شغلی خود طی می‌کنید، بدانید که مشکلی نیست که درخواست کمک از دیگران داشته باشید. فردی با تجربه و دانش بیشتر از خودتان را در صنعت خود پیدا کنید تا به شما در پیشرفت شغلی کمک کند.

از یک همکار باتجربه در شبکه خود راهنمایی بخواهید که می‌تواند شما را راهنمایی کند یا در مورد نحوه رشد در زمینه خود به شما راهنمایی کند. اگر هنوز وارد حوزه انتخابی خود نشده‌اید، از یک مربی درباره شغلی که مدنظر دارید سؤال بپرسید و درخواست کمک کنید. داشتن این راهنمایی می‌تواند به شما کمک کند تا به اهداف خود به نحو احسن دست یابید و اطمینان حاصل کنید که در مسیر شغلی درستی قرار گرفته‌اید.

نقش انگیزه در موفقیت‌های زندگی

نقش انگیزه در موفقیت های زندگی

انگیزه را می‌توان موتور محرکه افراد در موفقیت‌های مهمی که در زندگی به‌وقوع می‌پیوندد دانست. انگیزه را میل و نیروی درونی در انسان‌ها تعریف می‌کنند که آنها را به سمت انجام فعالیتی سوق می‌دهد.

برای شروع هر فعالیتی نیاز به انگیزه وجود دارد. هر چه هدف بزرگتری داشته باشیم انگیزه بیشتری باید داشته باشیم تا بتوانیم به آن هدف دست پیدا کنیم. انگیزه‌های درست و مثبت می‌توانند بر روی رفتار ما تاثیر داشته باشند و به عنوان یک کاتالیزور ما را به سوی موفقیت در زندگی ببرند.

انگیزه می‌تواند:

 • تلاش و پشتکار را تقویت کند
 • دقت اجرای برنامه‌ها را افزایش دهد
 • روحیه و نشاط را بهبود دهد
 • تاثیر شکست‌های کوچک بر روحیه فرد را کم کند
 • و..

بنابراین اگر بصورت جدّی به دنبال موفقیت در زندگی هستیم باید به دنبال راه‌های برای تقویت انگیزه هم باشیم.

آشنایی با عوامل مختلف موفقیت در زندگی

عوامل مختلف موفقیت در زندگی

هر انسان موفقی در زندگی خود رازهایی دارد. معمولا در مصاحبه‌هایی که با افراد موفق می‌شود از آنها درباره عواملی که باعث موفقیت آنها شد سوال می‌کنند و البتّه جواب‌های متفاوتی هم داده می‌شود. دلیل این موضوع هم این است که موفقیت یک تعریف جامع ندارد و موفق‌شدن یک مفهوم نسبی می‌باشد و دیدگاه افراد مختلف درباره آن فرق می‌کند.

هر چند برای موفقیت تعریف ثابتی نیست امّا برخی عوامل موثر در آن تقریبا مشخص هستند. این عوامل تاثیرگذار بر روی موفقیت عبارتند از:

 1. انگیزه، تلاش و پشتکار
 2. تعیین اهداف و برنامه‌ریزی برای دستیابی به آنها
 3. تغییر در رفتار و نگرش براساس اهداف تعیین شده
 4. آمادگی پذیرش تغییرات
 5. داشتن تمرکز در انجام کارها
 6. به دنبال بهتر شدن
 7. رویا پردازی اصولی
 8. عدم کپی‌برداری از دیگران
 9. توجه به یادگیری همیشیگی
 10. فراگیری نه گفتن
 11. شجاعت و نترسیدن از شکست
 12. توجه به ارتباطات، تعامل و شبکه‌سازی
 13. تقویت خلاقیّت، نوآوری و ابتکار
 14. مدیریت زمان بین کار، خانواده، دوستان و همکاران

موفقیت در کسب و کار

موفقیت در کسب و کار

کسب و کار هر انسانی می‌تواند تاثیر زیادی بر روی موفقیت‌های او در زندگی بگذارد. معمولا افراد موفق را با کسب و کارهایشان می‌شناسیم.افراد موفق با مدیریت زمان بین زندگی کاری و شخصی خود تناسب برقرار می‌کنند.

موفقیت شغلی می‌تواند باعث رشد و توسعه فردی شود، به همین دلیل انتخاب شغل اهمیت بسیاری دارد. افراد باید با توجه به استعدادهای ذاتی و توانمندی‌هایی که دارند کسب و کار خود را انتخاب کنند. موفقیت‌های کاری تاثیر زیادی روی خوش‌بینی به زندگی خواهد داشت.

موفقیت در زندگی شخصی

موفقیت در زندگی و کار

روابط عاطفی مناسب با همسر، فرزندان، سایر اعضای خانواده، همکاران، دوستان و.. می‌تواند در ایجاد یک زندگی موفق و لذّت بخش تاثیر گذار باشد. توجه به سلامتی و خانواده در کنار یک کسب و کار خوب، موفقیت هر فردی را در زندگی شخصی تضمین خواهد کرد.

توجه به نکات زیر احتمال موفقیت در زندگی شخصی را افزایش می‌دهد:

 1. اهداف خود را بنویسید
 2. برای تقویت توانایی‌هایتان سرمایه‌گذاری کنید
 3. به سلامتی و ورزش توجه کافی داشته باشید
 4. مطالعه و یادگیری را هرگز رها نکنید
 5. تفریح و سرگرمی‌های مخصوص به خود داشته باشید
 6. هدیه دادن به خود را فراموش نکنید
 7. شاد باشید و دیگران را هم شاد کنید
 8. از شروع فعالیت‌های جدید نترسید
 9. به دیروز فکر نکنید، با تلاش امروزتان فردایی بهتر بسازید
 10. هر مشکلی راه‌حلی دارد، همیشه به دنبال یافتن بهترین راه‌حل ها باشید.
 11. شکرگذار امکانتی که در اختیار دارید باشید
 12. زمان صرف شده خود برای فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی را مدیریت کنید
 13. استراحت و خواب کافی داشته باشید
 14. مثبت‌اندیش باشید
 15. همیشه به دنبال تقویت مهارت‌های خود باشید

موفقیت در ارتباطات

موفقیت در ارتباطات

برای اینکه بتوانیم در زندگی شخصی یا کاری موفق شویم باید بتوانیم ارتباطات موثری را با افرادی که در پیرامون ما حضور دارند بوجود بیاوریم. ارتباطات باعث تعامل بهتر بین افراد می‌شود و بر روی کیفیت زندگی شخصی یا موفقیت‌های کسب و کاری تاثیر خواهند گذاشت.

برای تقویت ارتباطات باید به مهارت‌های نرم(soft skills) توجه داشت و با شناخت ویژگی‌های روح و شخصیتی افراد مختلف موقعیت‌های جدیدی را برای زندگی بهتر ایجاد کرد.

موفقیت و شخصیت شناسی

موفقیت و شخصیت شناسی

تیپ‌های شخصیتی در افراد، گوناگون و متفاوت می‌باشند. سوال مهمی که در ذهن شکل می‌گیرد این است که تا چه میزان شخصیت هر فردی می‌تواند بر روی میزان موفقیت‌های او تاثیر بگذارد؟

در پاسخ به این سوال باید عنوان کنیم که عوامل شخصیتی زیادی وجود دارند که می‌توانند بر روی میزان موفقیت افراد در زندگی یا کسب و کار تاثیر بگذارند. آن چیزی که در بین تمامی افراد موفق بصورت مشترک دیده می‌شود وظیفه محوربودن می‌باشد. وظیفه محور بودن در افراد موفق باعث می‌شود تا آنها به دنبال انجام کارهای خود به بهترین شکل ممکن باشند.

شناخت تیپ‌های شخصیتی MBTI می‌تواند علاوه بر خودشناسی بر روی تعامل با دیگران و افزایش شانس موفقیت در زندگی و کسب کار شخصی نیز تاثیر بگذارد. موفقیت بی‌پایان است و برای رسیدن به آن باید با برنامه حرکت کرد. یادگیری مفاهیم جدید، موقعیت‌های نو در زندگی بوجود می‌آورند که می‌تواند زمینه‌ساز موفقیت برای ما باشند.

کوچینگ زندگی و موفقیت

کوچینگ زندگی و موفقیت

در کوچینگ زندگی به یک فرد کمک می‌شود تا با پیشرفت در زندگی، موفقیت‌های بیشتری را کسب کند. یک کوچ با ارائه راهکارهایی در زمینه بهبود روابط عاطفی، کسب و کار و زندگی روزمره کمک می‌کند تا فرد اهداف خود را بصورت شفاف ترسیم نماید.

رویکرد اساسی در کوچینگ زندگی این است که با ایجاد تغییرات کوچک، زندگی شادتری ایجاد شود. یک کوچ زندگی به دنبال این است که به دیگران کمک کند تا از حداکثر توانایی خود برای دستیابی به نتایج استفاده کنند.

کوچ زندگی با آنالیز دقیق وضعیت فعلی به شناسایی موانع و چالش‌های مختلفی که یک فرد با آن مواجه است می‌پردازد و با طراحی یک برنامه عملیاتی به افراد کمک می‌کند تا با دستیابی به نتایج خاص در زندگی رشد کرده و به موفقیت دست یابند.

موفقیت در زندگی یک پدیده تصادفی نیست و باید برای آن برنامه داشت. آشنایی با مفاهیم کوچینگ یکی از موضوعاتی است که می‌تواند باعث موفق شدن یک فرد شود.

برای موفقیت در زندگی و کار موارد زیر را انجام دهید

برای موفقیت در زندگی و کار موارد زیر را انجام دهید

به افکار مثبت فکر کنید

یکی از اولین گام‌ها برای موفقیت در زندگی و کار این است که خود را از شر منفی‌گرایی خلاص کنید. اکثر ما این جمله را شنیده‌ایم که «شما همان چیزی هستید که می‌خورید»، اما یک عبارت دقیق‌تر ممکن است این باشد که «شما همان چیزی هستید که فکر می‌کنید».

اگر بر افکار منفی تمرکز کنید، بعید است که هرگز در زندگی به موفقیت یا خوشبختی دست یابید. اما اگر مثبت‌اندیش و با انگیزه باشید، می‌توانید هر کاری انجام دهید. یک‌لحظه بچه‌ها را در نظر بگیرید. هنگامی که کودک راه‌رفتن را یاد می‌گیرد، بلافاصله به هدف خود نمی‌رسد. سقوط می‌کند و می‌افتد و دوباره سقوط می‌کند. اما نکته مهم شکست نیست؛ این عزم راسخ برای بلندشدن و تلاش دوباره است، مهم نیست که چقدر سخت به نظر می‌رسد.

ما می‌توانیم از نوزادان چیزهای زیادی در مورد اراده و مثبت اندیشی یاد بگیریم. به جای اینکه مدام فکر کنید «نمی‌توانم» فکر کنید «می‌خواهم». این تمرین ساده به شما این امکان را می‌دهد که احساس مثبت و انگیزه بیشتری برای رسیدن به اهداف خود داشته باشید، حتی زمانی که کارها غیرممکن به نظر می‌رسد.

برای کسب و یادگیری چیزهای جدید تلاش کنید

همان‌طور که کالین پاول می‌گوید: «هیچ رازی برای موفقیت وجود ندارد. این نتیجه آماده‌سازی، کار سخت، و درس گرفتن از شکست است» که ما را تعریف می‌کند. اما لحظه‌ای که تمایل به یادگیری چیزهای جدید را ندارید، همان لحظه‌ای است که مسیر موفقیت را پشت سر می‌گذارید.

هر روز زمانی را برای توجه کردن و یادگیری چیزهای جدید اختصاص دهید. حتی اگر خود را در یک موضوع متخصص بدانید، از کشف همه چیزهایی که هرگز متوجه نشده‌اید که قبلاً نمی‌دانید شگفت‌زده خواهید شد. اما آماده بودن برای یادگیری چیزهای جدید می‌تواند بسیار فراتر از واقعیت‌ها یا داستان‌های ساده باشد. آماده باشید تا یاد بگیرید که چگونه با ناامیدی کنار بیایید، چگونه از فرسودگی شغلی جلوگیری کنید و چگونه پیروزی‌های خود را در طول مسیر جشن بگیرید. هر روز فرصتی برای رشد و یادگیری فراهم می‌کند. افراد موفق این را می‌دانند و از آن نهایت بهره را می‌برند.

از داشتن اهداف بزرگ نترسید

یکی دیگر از چیزهایی که می‌تواند در مسیر موفقیت در زندگی و کار به ما کمک کند، توجه به این نکته است که از اهداف بزرگی که دوست دارید نترسید. کتاب‌ها و منابع راهنمایی بی‌شماری وجود دارند که ادعا می‌کنند بهترین راه برای موفقیت این است که اهداف کوچک و دست‌یافتنی برای خود تعیین کنید تا در حین حرکت، آن‌ها را علامت بزنید. اما بسیاری از این افراد از بزرگ‌اندیشی و داشتن اهداف بزرگ می‌ترسند.

بزرگ فکر کردن به این معنی نیست که برنامه و گام‌های کوچک‌تری نداشته باشید، بلکه به این معنی است که رویا و هدفی دارید که می‌توانید به سمت آن تلاش کنید؛ بنابراین بسیاری از مردم رؤیاهای بزرگ خود را کنار می‌گذارند تا به سمت چیزی «واقع‌بینانه» یا دست‌یافتنی‌تر کار کنند. اما افراد موفق اهمیتی نمی‌دهند که رویاهایشان برای دیگران چقدر بلندپروازانه به نظر می‌رسد. تنها چیزی که آنها می‌دانند این است که این همان چیزی است که واقعاً می‌خواهند و از رسیدن به آن نمی‌ترسند.

چیزهایی که در آن خوب هستید را فراموش نکنید

بنابراین، اغلب در زندگی، ما وقت خود را صرف بهبود نقاط ضعف خود می‌کنیم و تنها نقاط قوت خود را بدیهی می‌دانیم. این بهترین راه برای رسیدن به موفقیت یا خوشحالی برای آن موضوع نیست. به جای اینکه تمام وقت و تلاش خود را صرف کارهایی کنید که در آنها خوب نیستید یا علاقه‌ای به آنها ندارید، روی چیزهایی تمرکز کنید که در آنها مهارت دارید. نه‌تنها برای کمک به تصمیم‌گیری در مورد اهداف زندگی (ما قبلاً مشخص کرده‌ایم که هیچ پاسخ روشنی برای آن وجود ندارد) بلکه برای کمک به شما برای اینکه ببینید چه مهارت‌هایی دارید که در این راه به شما کمک می‌کند.

همچنین باید بدانید که برای موفقیت در زندگی و کار مهم است که در آنجا متوقف نشویم. همان‌طور که همیشه چیزهای جدیدی برای یادگیری وجود دارد، همیشه راه‌هایی وجود دارد که بتوانید مهارت‌های خود را بهبود بخشید و زندگی خود را تغییر دهید. افراد موفق هرگز به این که فقط در کاری “خوب” باشند راضی نمی‌شوند. آنها می‌خواهند بهترین باشند و تمام تلاش خود را برای آن به کار می‌گیرند.

سعی کنید چیزهایی را که شما را خوشحال می‌کند و از انجام آن‌ها لذت می‌برید، پیگیری کنید. به‌خصوص زمانی که موفقیت مبتنی بر حرفه شما باشد، می‌دانید که بخش زیادی از زندگی خود را صرف آن خواهید کرد؛ بنابراین بسیار حیاتی است که چیزی را بیابید که به شما احساس رضایت در جسم و روح و همچنین در حساب بانکی شما بدهد!

تعهد واقعی برای موفقیت داشته باشید

یکی دیگر از عواملی که باعث موفقیت در زندگی و کار می‌شود، این است که نسبت به موفقیت تعهد داشته باشید. بسیاری از مردم فکر می‌کنند برای موفقیت باید انگیزه داشته باشید. اما این کاملاً درست نیست. هنگامی که به خود یا دیگران متعهد می‌شوید، احتمالاً متوجه خواهید شد که اگر به آن فرصت بدهید، انگیزه به دست می‌آورید.

فقط به این دلیل که برای نوشتن رمان پرفروشی که همیشه درباره آن صحبت کرده‌اید انگیزه ندارید، به این معنی نیست که نباید تلاش کنید. اگر به نوشتن متعهد باشید، کلمات خواهند آمد و با نزدیک‌تر شدن به خط پایان، انگیزه‌تان بیشتر می‌شود. مهم است که به‌خاطر داشته باشید که موفقیت در زندگی و کار هر روز آسان نخواهد بود و نیاز به تلاش فراوان است. قطعاً در این مسیر دچار اشتباهاتی خواهید شد، با چالش‌های بسیاری روبرو می‌شوید و روزهایی خواهد رسید که خودتان نمی‌توانید باور کنید که موفق از آن شما است.

موانع موفقیت در کار

موانع موفقیت در کار

بی شک برای هر فردی مهم است که در کسب و کارش به رشد و موفقیت برسد؛ اما موانع و عادات بدی وجود دارد که شاید از آن اطلاع نداشته باشید؛ اما تأثیرات بسیار زیادی در عدم موفقیت شما در کارتان دارند که در ادامه شما را با این موانع آشنا می‌کنیم تا با شناختن آن‌ها بتوانید مسیر رسیدن به موفقیت در کار را هموارتر کنید.

 • کمال‌گرایی:

کمال‌گرایی یکی از اصلی‌ترین موانعی است که در راه رسیدن به موفقیت در کسب و کار پیش روی شما قرار دارد. یک فرد کمال‌گرا کسی است که همواره در تلاش است تا تمامی کارهایش را بدون هیچ عیب و نقصی انجام دهد و دوست ندارد هیچ اشتباهی داشته باشد که این واقعاً تصوری غلط و اشتباه است؛ چراکه وقتی انتظار داریم همه چیز در بهترین شرایط باشد، شک و شبه سبب می‌شود تا هرگز نمی‌توانیم فعالیت‌های کاری خود را آغاز کنیم. هر فردی ممکن است در ابتدای کار خود مبتدی و ضعیف باشد و قطعاً همه از همان ابتدا حرفه‌ای و فوق‌العاده نبودند؛ اما باید کاری را شروع کرد تا در آن تجربه به دست آورد و یاد گرفت که چگونه حرفه‌ای عمل کرد. به عبارتی هرگز نباید منتظر شرایط کامل و ایده‌آل باشیم؛ چون ممکن است چنین شرایطی هرگز به وجود نیاید و ما برای همیشه حسرت کارهای نکرده را بخوریم. ممکن است در آغاز مسیر کاری خود کامل نباشیم، اما قطعاً کافی هستیم و می‌توانیم کامل شویم.

مقاله پیشنهادی: راه های درمان کمال گرایی

 • تأخیر در اقدام:

بعضی از افراد عادت دارند تا همیشه در کارهای خود تأخیر داشته باشند یا فکر می‌کنند اگر کاری را عقب بیندازند ممکن است بتوانند بعداً آن را بهتر عملی کنند؛ اما متأسفانه این کار هم باوری کاملاً اشتباه است که اکثر اوقات می‌تواند صدمات جبران ناپذیری به کار شما وارد کند و شما را از مسیر موفقیت دور کند. شما باید هر کاری را که برای امروز مشخص کردید را همین امروز انجام دهید و کار را به فردا یا روزهای دیگر موکول نکنید.

 • انجام کنترل شخصی بر روی تمامی کارها:

برخی از مدیران کسب و کارها عادت دارند تا خودشان همه‌ی کارها را بررسی و کنترل کنند که این کار وقت و انرژی بسیاری زیادی از آن‌ها می‌گیرد. زمانی کسب‌وکار خود را گسترش دادید و موفقیت‌هایی به دست آوردید، نیازی نیست همه چیز را خودتان شخصاً بررسی کنید؛ بلکه بهتر است فردی را به عنوان معاون یا مشاوری قابل اعتماد انتخاب کنید و برخی از کارها را به عهده او بگذارید تا در صورت بروز هر مشکلی، به شما گزارش دهد. این کار سبب می‌شود تا بتوانید به عنوان یک مدیر خردمند و توانمند تصمیمات درست‌تری اتخاذ کنید و در مسیر موفقیت بیشتر کسب و کارتان گام بردارید. اما پس در صورتی که چنین عادتی دارید باید بدانید که این کار یکی از موانع بزرگ در مسیر موفقیت کارتان است و برای رفع آن باید از یک بیزینس کوچ برای کوچینگ کسب و کار کمک بگیرید.

 • معاشرت با افراد نادرست و بی‌هدف:

موفقیت در کار هرگز برای افراد بی‌هدف پیش نمی‌آید و معاشرت با این‌گونه افراد نیز شانس شما را برای دستیابی به موفقیت در کار کم و کمتر می‌کند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید موفقیت هر فردی میانگین موفقیت 5 نفر از افرادی است که بیشترین ارتباط را با آن‌ها دارد؛ بنابراین بهتر است که در انتخاب افراد دور و اطرافتان بیشترین دقت و توجه را داشته باشید.

 • عجول بودن:

موفقیت در کسب و کار برای هر فردی که برای رسیدن به آن تلاش کند رخ می‌دهد ممکن است گاهی اوقات کمی دیرتر اتفاق بیفتد؛ اما مطمئن باشید که بالاخره اتفاق می‌افتد پس هرگز نباید برایش عجله داشته باشید. هیچ موفقیتی یک شبه به وجود نمی‌آید پس نباید توقع بی‌جا و زیاد از حد داشته باشید. هر کسب‌وکاری برای رشد و توسعه به زمان و تلاش مستمر نیاز دارد. به همین دلیل اگر برای رسیدن به موفقیت کاری مصمم هستید، باید عجول بودن را کنار بگذارید و برای رسیدن به آن مدام تلاش کنید.

 

جمع‌بندی

افراد موفق کار خارق‌العاده‌ای انجام نمی‌دهند، فقط با دانستن و رعایت همین موضوعات ساده می‌توانند موفق شوند تا تفاوتی شگرف در میان خودشان و سایر افراد ایجاد کنند. این افراد در انجام این کارها پشتکار بسیار زیادی دارند؛ پس اگر شما هم می‌خواهید تا موفقی همواره در کنار شما باشد، نیاز است تا این رمز و رازها را همیشه با یاد داشته باشید و در زندگی خود آن‌ها را به کار ببرید و به‌زودی متوجه خواهید شد که به چه سرعتی به موفقیت در زندگی و کار خود خواهید رسید. کوچینگ توسعه فردی می‌تواند به شما در مسیر موفقیتتان کمک بیشتری کند

شما فکر می‌کنید برای رسیدن به موفقیت در زندگی و کار خود به چه المان‌های دیگری نیاز دارید؟ پاسخ و نظرات خود را در رابطه با این مقاله برای ما بنویسید؛ ما همیشه منتظر شنیدن نظرات خوب شما هستیم. با تشکر از شما که وقت ارزشمندتان را در اختیار ما گذاشتید و به مطالعه این مقاله پرداختید.

سوالات متداول

موفقیت به چه معناست؟

موفقیت در زندگی هر فردی ممکن است تعریف مختلفی داشته باشد؛ چراکه هر فردی موفقیت را به یک شکل می‌بیند به عنوان مثال یک نفر رسیدن به پول، یک نفر خرید ماشین، یک نفر دستیابی به شغل دلخواه و یک هم نفر خرید خانه مورد علاقه‌اش را موفقیت می‌شمارد؛ بنابراین به طور کلی در تعریف موفقیت می‌تواند گفت که موفقیت یعنی رسیدن به هر آن چیزی که سبب احساس شادی، رضایت و خشنودی در افراد شود.

موفقیت در زندگی یعنی چه؟

موفقیت در زندگی بیشتر از جنبه‌های شخصی زندگی هر فرد اشاره دارد. برخی از موفقیت‌هایی که هر انسانی در زندگی خودش می‌تواند تجربه کند شامل خرید ماشین و خانه، رفتن به یک سفر دلخواه، یک ازدواج موفق، تحصیل در رشته دلخواه و از این قبیل موارد است.

موفقیت در کسب و کار یعنی چه؟

موفقیت در کسب و کار مربوط به مواردی است که مسائل شغلی و کاری برای افراد رخ می‌دهد. برخی از موفقیت‌هایی که در زمینه کسب و کار می‌تواند برای افراد مختلف رخ دهد شامل رسیدن به شغل مورد علاقه، گرفتن ترفیع شغلی، افزایش حقوق، فروش بیشتر محصولات، راه اندازی شعبه‌های دیگر کسب و کار یا راه اندازی کسب و کار شخصی خود فرد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره رایگان