رازهای موفقیت در زندگی

شکل یک تصویر
رازهای موفقیت در زندگی

امروزه افراد موفق مورد توجه بسیاری از افراد هستند زیرا سبک زندگی‌ و شیوه برخورد آنها با مسائل مختلف می‌تواند درس‌های بسیاری برای مردم عادی جامعه داشته باشد. سوالی که ذهن افراد بسیاری را به خود درگیر می‌کند این است که موفقیت چیست و چگونه یک نفر می‌تواند در زندگی و کسب و کار خود به موفقیت دست یابد. برای اینکه بتوانیم به عوامل موثر در موفقیت بپردازیم باید قبل از هر کاری به ارائه یک تعریف دقیق از موفقیت بپردازیم، پس در ادامه با ما همراه باشید.

موفقیت چیست؟

برای موفقیت نمی‌توان یک تعریف دقیق و مشخص بیان کرد. به همین دلیل هم افراد موفق، راهکارهای مختلفی را برای کسب موفقیت ارائه می‌دهند. موفقیت در زندگی یا کسب و کار کاملا نسبی است. یک نفر ممکن است موفقیت را ثروت هنگفت بداند، دیگری زیبایی، فرد دیگر کسب و کار مطرح، فرد دیگری موفقیت علمی را دنبال کند و…

آن چیزی در مورد موفقیت باید مدنظر باشد این است که موفقیت یک فرآیند خاتمه‌پذیر نیست که وقتی به نقطه‌ای رسیدیم متوقف شد. تلاش و پشتکار مهمترین موضوع برای استمرار موفقیت می‌باشد. افراد موفق پس از هر پیروزی به دنبال کسب نتایج بهتر و تجارب جدیدتری هستند. این باعث می‌شود تا موفقیت آنها همیشگی باشد و به چشم سایرین جلوه کند.

فرمول موفقیت

فرمول موفقیت

هرگز نمی‌توان برای موفق شدن یک فرمول و راهکار همیشگی ارائه داد. افراد موفق همواره سعی می‌کنند با خودشناسی و شناخت توانمندی‌های خود به سراغ یک موضوع یا ایده جدید بروند و با تلاش آن را به نتیجه مطلوب برسانند.

آنها به خوبی می‌دانند که برای موفقیت باید کار خود را شروع کنند به همین دلیل فعالیتی که تصمیم گرفته‌اند انجام دهند را آغاز کرده و بصورت اثربخش عملکرد خود را در گذر زمان بهبود می‌دهند. برنامه‌ریزی صحیح به آنها کمک می‌کند تا به سوی اهداف حرکت کنند و با رسیدن به اهداف تعیین شده، موفقیت کسب کنند.

چنین افرادی حتی به شکست‌های خود نیز به چشم موفقیت‌های نسبی نگاه می‌کنند و با یادگیری نکات ارزشمند از شکست‌ها به سوی گام‌های جدیدی حرکت می‌کنند.

نقش انگیزه در موفقیت‌های زندگی

انگیزه را می‌توان موتور محرکه افراد در موفقیت‌های مهمی که در زندگی بوقوع می‌پیوندد دانست. انگیزه را میل و نیروی درونی در انسان‌ها تعریف می‌کنند که آنها را به سمت انجام فعالیتی سوق می‌دهد.

برای شروع هر فعالیتی نیاز به انگیزه وجود دارد. هر چه هدف بزرگتری داشته باشیم انگیزه بیشتری باید داشته باشیم تا بتوانیم به آن هدف دست پیدا کنیم. انگیزه‌های درست و مثبت می‌توانند بر روی رفتار ما تاثیر داشته باشند و به عنوان یک کاتالیزور ما را به سوی موفقیت در زندگی ببرند.

انگیزه می‌تواند:

 • تلاش و پشتکار را تقویت کند
 • دقت اجرای برنامه‌ها را افزایش دهد
 • روحیه و نشاط را بهبود دهد
 • تاثیر شکست‌های کوچک بر روحیه فرد را کم کند
 • و..

بنابراین اگر بصورت جدّی به دنبال موفقیت در زندگی هستیم باید به دنبال راه‌های برای تقویت انگیزه هم باشیم.

آشنایی با عوامل مختلف موفقیت در زندگی

هر انسان موفقی در زندگی خود رازهایی دارد. معمولا در مصاحبه‌هایی که با افراد موفق می‌شود از آنها درباره عواملی که باعث موفقیت آنها شد سوال می‌کنند و البتّه جواب‌های متفاوتی هم داده می‌شود. دلیل این موضوع هم این است که موفقیت یک تعریف جامع ندارد و موفق‌شدن یک مفهوم نسبی می‌باشد و دیدگاه افراد مختلف درباره آن فرق می‌کند.

هر چند برای موفقیت تعریف ثابتی نیست امّا برخی عوامل موثر در آن تقریبا مشخص هستند. این عوامل تاثیرگذار بر روی موفقیت عبارتند از:

 1. انگیزه، تلاش و پشتکار
 2. تعیین اهداف و برنامه‌ریزی برای دستیابی به آنها
 3. تغییر در رفتار و نگرش براساس اهداف تعیین شده
 4. آمادگی پذیرش تغییرات
 5. داشتن تمرکز در انجام کارها
 6. به دنبال بهتر شدن
 7. رویا پردازی اصولی
 8. عدم کپی‌برداری از دیگران
 9. توجه به یادگیری همیشیگی
 10. فراگیری نه گفتن
 11. شجاعت و نترسیدن از شکست
 12. توجه به ارتباطات، تعامل و شبکه‌سازی
 13. تقویت خلاقیّت، نوآوری و ابتکار
 14. مدیریت زمان بین کار، خانواده، دوستان و همکاران

موفقیت در کسب و کار

کسب و کار هر انسانی می‌تواند تاثیر زیادی بر روی موفقیت‌های او در زندگی بگذارد. معمولا افراد موفق را با کسب و کارهایشان می‌شناسیم.افراد موفق با مدیریت زمان بین زندگی کاری و شخصی خود تناسب برقرار می‌کنند.

موفقیت شغلی می‌تواند باعث رشد و توسعه فردی شود، به همین دلیل انتخاب انتخاب شغل اهمیت بسیاری دارد. افراد باید با توجه به استعدادهای ذاتی و توانمندی‌هایی که دارند کسب و کار خود را انتخاب کنند. موفقیت‌های کاری تاثیر زیادی روی خوش‌بینی به زندگی خواهد داشت.

موفقیت در زندگی شخصی

روابط عاطفی مناسب با همسر، فرزندان، سایر اعضای خانواده، همکاران، دوستان و.. می‌تواند در ایجاد یک زندگی موفق و لذّت بخش تاثیر گذار باشد. توجه به سلامتی و خانواده در کنار یک کسب و کار خوب، موفقیت هر فردی را در زندگی شخصی تضمین خواهد کرد.

توجه به نکات زیر احتمال موفقیت در زندگی شخصی را افزایش می‌دهد:

 1. اهداف خود را بنویسید
 2. برای تقویت توانایی‌هایتان سرمایه‌گذاری کنید
 3. به سلامتی و ورزش توجه کافی داشته باشید
 4. مطالعه و یادگیری را هرگز رها نکنید
 5. تفریح و سرگرمی‌های مخصوص به خود داشته باشید
 6. هدیه دادن به خود را فراموش نکنید
 7. شاد باشید و دیگران را هم شاد کنید
 8. از شروع فعالیت‌های جدید نترسید
 9. به دیروز فکر نکنید، با تلاش امروزتان فردایی بهتر بسازید
 10. هر مشکلی راه‌حلی دارد، همیشه به دنبال یافتن بهترین راه‌حل ها باشید.
 11. شکرگذار امکانتی که در اختیار دارید باشید
 12. زمان صرف شده خود برای فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی را مدیریت کنید
 13. استراحت و خواب کافی داشته باشید
 14. مثبت‌اندیش باشید
 15. همیشه به دنبال تقویت مهارت‌های خود باشید

موفقیت در ارتباطات

برای اینکه بتوانیم در زندگی شخصی یا کاری موفق شویم باید بتوانیم ارتباطات موثری را با افرادی که در پیرامون ما حضور دارند بوجود بیاوریم. ارتباطات باعث تعامل بهتر بین افراد می‌شود و بر روی کیفیت زندگی شخصی یا موفقیت‌های کسب و کاری تاثیر خواهند گذاشت.

برای تقویت ارتباطات باید به مهارت‌های نرم(soft skills) توجه داشت و با شناخت ویژگی‌های روح و شخصیتی افراد مختلف موقعیت‌های جدیدی را برای زندگی بهتر ایجاد کرد.

موفقیت و شخصیت شناسی

تیپ‌های شخصیتی در افراد، گوناگون و متفاوت می‌باشند. سوال مهمی که در ذهن شکل می‌گیرد این است که تا چه میزان شخصیت هر فردی می‌تواند بر روی میزان موفقیت‌های او تاثیر بگذارد؟

در پاسخ به این سوال باید عنوان کنیم که عوامل شخصیتی زیادی وجود دارند که می‌توانند بر روی میزان موفقیت افراد در زندگی یا کسب و کار تاثیر بگذارند. آن چیزی که در بین تمامی افراد موفق بصورت مشترک دیده می‌شود وظیفه محوربودن می‌باشد. وظیفه محور بودن در افراد موفق باعث می‌شود تا آنها به دنبال انجام کارهای خود به بهترین شکل ممکن باشند.

شناخت تیپ‌های شخصیتی MBTI می‌تواند علاوه بر خودشناسی بر روی تعامل با دیگران و افزایش شانس موفقیت در زندگی و کسب کار شخصی نیز تاثیر بگذارد. موفقیت بی‌پایان است و برای رسیدن به آن باید با برنامه حرکت کرد. یادگیری مفاهیم جدید، موقعیت‌های نو در زندگی بوجود می‌آورند که می‌تواند زمینه‌ساز موفقیت برای ما باشند.

کوچینگ زندگی و موفقیت

در کوچینگ زندگی به یک فرد کمک می‌شود تا با پیشرفت در زندگی، موفقیت‌های بیشتری را کسب کند. یک کوچ با ارائه راهکارهایی در زمینه بهبود روابط عاطفی، کسب و کار و زندگی روزمره کمک می‌کند تا فرد اهداف خود را بصورت شفاف ترسیم نماید.

رویکرد اساسی در کوچینگ زندگی این است که با ایجاد تغییرات کوچک، زندگی شادتری ایجاد شود. یک کوچ زندگی به دنبال این است که به دیگران کمک کند تا از حداکثر توانایی خود برای دستیابی به نتایج استفاده کنند.

کوچ زندگی با آنالیز دقیق وضعیت فعلی به شناسایی موانع و چالش‌های مختلفی که یک فرد با آن مواجه است می‌پردازد و با طراحی یک برنامه عملیاتی به افراد کمک می‌کند تا با دستیابی به نتایج خاص در زندگی رشد کرده و به موفقیت دست یابند.

موفقیت در زندگی یک پدیده تصادفی نیست و باید برای آن برنامه داشت. آشنایی با مفاهیم کوچینگ یکی از موضوعاتی است که می‌تواند باعث موفق شدن یک فرد شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *