بهترین کتاب برای هدیه به همکار  بالی برای پر گشودن

بهترین کتاب برای هدیه به همکار

آیا همکار شما در محیط کار دچار استرس می‌شود؟ آیا شب‌ها به سختی می‌خوابد؟ آیا همکار شما دچار بی‌اشتهایی شده است؟ سردرد و حتی تنش عضلانی ناشی از فشار محیط کاری امان او را بریده است؟ آیا همکار شما نمی‌تواند وظایفش را به خوبی انجام دهد؟ آیا دوست دارید به همکار خود کمک کنید؟ آیا می‌خواهید از همکار خود قدردانی کنید؟ آیا می‌خواهید با یک هدیه روزگار جدیدی را برای او رقم بزنید؟ هنوز هم هدیه‌ای باارزش‌‌تر از کتاب نمی‌شناسید؛ ولی نمی‌دانید بهترین کتاب برای هدیه به همکار چیست؟

شاید همکار خوب شما نیاز داشته باشد متوجه شود انتظارات غیر واقعی از خود دارد یا تمرکز زیادی روی اشتباهات کوچک دیگر همکاران وی را به چنین سرانجامی دچار کرده است.

طبیعتاً در یک محیط کاری اختلاف وجود دارد. وجود انواع نقش‌ها، انتظارات و البته تیپ‌های مختلف شخصیتی در یک محیط معجونی است که نخستین مزه آن تضاد و تنش است. اگرچه اینها تنها دو کلمه هستند؛ ولی تنش‌های همکاری در محیط کاری ابعاد گسترده و عمیقی در حوزه کار دارند.

مقاله پیشنهادی : کاربرد شخصیت شناسی در استخدام کارکنان

مقاله پیشنهادی : شخصیت شناسی شغلی ناجی دوطرفه کسب و کارها و متقاضیان شغل

تنش‌های همکاری در محیط کاری

ما نزدیک به یک سوم زندگی آنهم در دوران بزرگ‌سالی را در محیط کاری می‌گذرانیم. از قدیم نیز گفته‌اند که مشکلات کار را به خانه نیاورید؛ ولی باید قبول کنیم که مسائل مربوط‌به محیط کاری منبع رایج استرس‌های خانگی است.

مسائل کاری از این جهت مهم هستند که به سهولت می‌توانند به مشکلات و علائم روانی منفی بدل شوند و همچون غده سرطانی همه عصاره حیات و زندگی ما را ببلعند. پژوهش‌ها نشان داده این استرس می‌تواند به افسردگی و اختلالات اضطراب نیز تبدیل شود. پس آیا کتابی که به کاهش استرس منجر شود بهترین کتاب برای هدیه به همکار است؟ یا موضع استرس پیچیده تر از این حرف‌ها است.

در دوره کوچینگ، مربی یا کوچ با استفاده از تکنیک‌ها و ابزارهای مختلف، فرد را در مسیری که به دنبال آن است، هدایت می‌کند. این فرآیند اغلب به عنوان کوچینگ توسعه فردی شناخته می‌شود و شامل ارزیابی آگاهی از خود، تعیین اهداف، توسعه مهارت‌ها، مدیریت زمان، حل مسائل و تسهیل در رسیدن به تغییرات مثبت است.

جمع شدن افراد با تیپ شخصیت متفاوت و انواع سبک ارتباطی که باید با جهان‌بینی‌های متفاوت در یک محیط شغلی همکار شده و یک ماموریت را به پایان برسانند دنیایی پر از تضاد و کشمکش را فراهم می‌کند. هر چند همه دوست دارند رفتار عادلانه‌ای را تجربه کنند؛ ولی انواع مشکلات و حتی آزار و اذیت در محیط کاری دیده می‌شود.

انواع مشکلات رایج در محیط کاری‌که می‌تواند برای همکار شما رخ دهد،‌ عبارتند از:

  • تعارف بین همکاران
  • مشکلات ارتباطی
  • رضایت کم شغلی
  • انگیزه پایین
  • تناسب اندک فرد با شغل
  • آزار و اذیت و انواع تعرض
  • شایعات محیط کاری
  • قلدری در فضای شغلی
  • مشکلات مربوط به عملکرد و کیفیت انجام وظایف

همکاری در مشاغل پر خطر

برخی از شغل‌ها برحسب وظایف از سطح استرس بالاتری برخوردارند و شرایط کاری در آنها متفاوت‌تر است. از میان این مشاغل می‌توان به خلبانی، آتش‌نشانی، خدمت در پلیس و ارتش و… اشاره کرد.

از سویی دیگر همکاری در محیط کاری که با سطوح افسردگی بالا روبه‌رو هستند نیز به شرایط نفس‌گیری تبدیل شود. از میان این مشاغل نیز می‌توانید به پرستاری و مددکاری اجتماعی و حتی معلمی به‌ويژه در مدارس کودکان خاص اشاره کرد.

نتایج عدم توجه به این سطح استرس  در علاقه به مصرف مواد دخانی در بین همکاران دیده می‌شود. همکاری در محیط پر استرس علاوه بر تاثیر بر سلامت روان می‌تواند به مشکلات جسمی مانند فشار خون بالا، بی خوابی و حتی حملات قلبی نیز منجر شود.

اما آیا می‌شود یک کتاب برای حل یا کاهش عواقب این مشکلات به همکار شما داد، راهی که علمی و کاربردی باشد؟ آیا واقعا می‌شود بهترین کتاب برای هدیه به همکار را یافت؟

اینجا است که نیاز به دانسته‌هایی نه تنها برای مدیریت استرس و درک ریشه رفتار همکاران و نحوه تعامل با آنها بلکه کتابی درباره خودشناسی مهم خواهد شد، دانسته‌هایی که پرده از اسرار شخصیت همکاران برمی‌دارد و چه دانشی بهتر و کاربردی‌تر از علم تیپ‌شناسی مایرز بریگز دانشی که می‌تواند مبنای بهترین کتاب برای هدیه به همکار باشد. اما چگونه؟

تیپ‌شناسی مایرز بریگز دانشی برای هدیه دادن

تیپ‌شناسی مایرز بریگز به همکار شما کمک می‌کند تا افکار ناسالم را شناسایی کند. این ابزار علمی به او کمک می‌کند استراتژی مناسبی برای هر یک از همکاران خود داشته باشد و در نتیجه به نحو چشمگیری از استرس محیط کارش بکاهد. 

بهبود مهارت‌های ارتباطی که بر مبنای تیپ‌شناسی استوار است نه تنها تعارض را کاهش داده بلکه عامل کلیدی در رشد تعامل و انجام ماموریت‌هایی بزرگ و حتی غیر ممکن است. تکرار این مأموریت در رشد تصاعدی احساس رضایت شما و همکار شما بسیار موثر است و همین اثبات می‌کند چرا تیپ‌شناسی مایرز بریگز بهترین کتاب برای هدیه به همکار است. اگر به انجام تست ام بی تی ای علاقه دارید از طریق آکادمی پریسا احمدی منش اقدام کنید.

هر تیپ شخصیتی در محل‌ کار چگونه است؟

نگاهی به نحو معرفی هر تیپ و واکنش در محیط کار دنیایی جدیدی از فرصت و تعامل را پیش چشم همکار شما به نمایش می‌گذارد و نشان میدهد چرا MBTI بهترین کتاب برای هدیه به همکار است.

به تعریف تیپ INFJ در محیط کاری نگاهی کنید تا متوجه شوید همکاران شما دوست‌دار چه محیطی هستند و از چه محیطی بیزارند.

همکار INFJ

همکار INFJ دوست دارد خود را در محل کار نشان دهد و زمانی شاد است که محیط کاری برای توانایی او ارزش قائل باشد. درواقع هنگامی‌که استعداد او سرخورده شود زبان وی نیز به سرزنش و گلایه باز می‌شود.

از سویی همکار INFJ به سادگی با دیگر همکاران کنار می‌آید و در نزد همکاران از محبوبیت خوبی برخوردار است. از همین جهت است که برخی از اعضای این تیپ نقش مشاور در محل کار را نیز بازی می‌کنند و دیگر همکاران برای بیان مشکلات و البته یافتن شانه‌ای برای گریستن به سراغ آنها می‌روند.

اگرچه همکار تیپ INFJ نیز از این جلسات مشاوره استقبال می‌کند؛ ولی در صورتی‌که این جلسات زیاد و پرفشار باشد او نیز نیاز مبرمی برای پیدا کردن شانه‌ای بر گریه کردن در خود احساس خواهد کرد.

فواید یادگیری MBTI برای همکار شما

استفاده از کتابهای MBTI موجب خودشناسی عمیقی از پتانسیل‌های شخصیتی شده و بهترین کتاب برای هدیه به همکار است. یکی از مزایای این هدیه شجاعت تغییر شغل است. بسیاری از ما و البته همکاران ما در جایگاه شغلی در ارتباط و متناسب با شخصیت خود قرار نداریم.

گاهی خود نیز متوجه این امر هستیم؛ لیکن با وجود اینکه دچار فرسودگی می‌شویم باز هم جرات تغییر شغل را نداریم. وجود دانش MBTI پایانی بر این رنج بی انتها برای همکاری است که نه می‌تواند وظایف خود را به درستی انجام دهد و نه امیدی برای تغییر شغل خود دارد.

از دیگر فواید MBTI به‌عنوان بهترین کتاب برای هدیه به همکار را باید در بهبود روابط با مدیران جست‌وجو کرد. در وهله‌ اول همکار شما با نمایش کیفیت بهتری از استعداد حقیقی خود انجام امور محوله به عنصر جذاب برای مدیران تبدیل می‌شود که برای حفظ او حاضر به سرمایه‌گذاری هستند.

در وهله دوم این عنصر که حال جلاء یافته می‌تواند در مورد برخی موارد خاص با روسای خود صحبت کند. از مهم‌ترین این موارد مشکلاتی است که همکاران در حوزه تبعیض‌‌های محیط کاری،‌ آزار و اذیت و تعرض و حتی قلدری است. چنانچه نسبت به انجام تست mbti تمایل دارید می‌توانید از طریق آکادمی پریسا احمدی منش اقدام کنید.

بهترین کتاب برای هدیه به همکار کتاب قدرت شخصیت‌شناسی MBTI

اگر می‌خواهید همکار قوی‌تر و موفق‌‌تر داشته باشید تا بر برخی از نقاط ضعف خود غلبه کند مطالعه کتاب قدرت شخصیت‌شناسی MBTI ضروری است. او می‌تواند این کتاب جذاب  را مرور کند و با پاسخ دادن به تمرین‌ها و بررسی نتایج بفهمد که باید روی کدام عملکرد خود و به چه نحوی کار کند.

آشنایی با کتاب قدرت شخصیت‌شناسی MBTI قدرت ورای تصور به همکار شما می‌دهد و می‌تواند شروع راهی برای استفاده از استعداد‌های غیر ترجیحی نیز باشد. راهی برای اینکه بداند چگونه این عدم ترجیح‌ها همچون یک دنیای سایه و تیره منابع توانایی او را در خود پنهان کرده است. پس به عبارتی بهترین کتاب برای هدیه به همکار کتاب قدرت شخصیت‌شناسی MBTI است.

پیشنهاد عالی : تهیه کتاب قدرت شخصیت شناسی mbti جهت خودشناسی و دیگرشناسی

پیشنهاد عالی : شرکت در دوره بینظیر شخصیت شناسی MBTI ( غیرحضوری برای همه فارسی زبانان و حضوری در مشهد)

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

ثبت دیدگاه

حامی اندیش

جهت دریافت مشاوره رایگان با استاد پریسا احمدی منش، اطلاع از شرایط مختلف راجع به دوره‌ها و… اطلاعات زیر را تکمیل کنید تا در اولین فرصت با شما ارتباط بگیریم.

با 40% تخفیف، دوره پرطرفدار کوچینگ رو خریداری کن!