کاریزما چیست؟ چگونه کاریزماتیک باشیم؟

کاریزما چیست؟ چگونه کاریزماتیک باشیم؟

کاریزما (Charisma) به معنای جذابیت ذاتی و توانایی در تأثیر گذاشتن بر روی دیگران است. ریشه این کلمه از زبان یونانی می‌آید و فرهنگ لغوی این کشور به معنای خاریس است. خاریس در یونان دختری است افسانه‌ای که به عنوان نماد زیبایی و جذابیت شناخته شده است. عبارت کاریزما به طور کلی بیانگر ویژگی‌های خاصی در افراد است که سبب می‌شود بتوانند اثرگذاری فوق‌العاده و حیرت برانگیزی را بر روی سایر مردم داشته باشند.

ممکن است پس از دیدن افرادی که از نظر دیگران بسیار جذاب و پرانرژی هستند، با خود فکر کنید که چقدر خوش شانس‌اند که دارای یکسری ویژگی‌های مادرزادی‌اند که سبب می‌شود همیشه مورد توجه و علاقه دیگران قرار بگیرند؛ اما نکته‌ای که باید در مورد این دسته از افراد بدانید این است که ویژگی کاریزماتیک بودن آن‌ها یک خصوصیت ارثی نیست که از زمان تولد همراهشان بوده است؛ بلکه با تمرین، تکرار و تلاش مستمر و هدفمند به وجود آمده است. کاریزما در واقع مجموعه‌ای از صفات، رفتارها و مهارت‌هایی است که قابل یادگیری‌اند و کمک می‌کنند در ارتباط برقرار کردن با دیگر افراد موفق‌تر و بهتر از سایرین عمل کنند و می‌تواند باعث موفقیت در زندگی و کار افراد شود.

ویژگی‌های رفتاری افراد کاریزماتیک

ویژگی‌های رفتاری افراد کاریزماتیک
 • عدم حواس‌پرتی و دقت بالا در جزئیات:

یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌هایی که افراد کاریزماتیک دارای آن هستند این است که دقت و توجه بسیار بالایی به محیط اطراف و جزئیات موجود در پیرامون خود دارند و قادرند تا در بهترین زمان ممکن، درست‌ترین کار را انجام داده و بازخورد فوق‌العاده خوبی را از خود نشان دهند.

 • انعطاف‌پذیری بالا:

افراد کاریزماتیک معمولاً از انعطاف پذیری بسیار بالایی برخوردارند و خلاقیت بسیار خوبی نیز دارند. همین دو مسئله نیز به این دسته از افراد کمک می‌کند تا بتوانند نفوذ بهتر و بیشتری در افراد داشته باشند.

 • توانمندی بالا در گفت و گو:

افراد کاریزماتیک اغلب توانایی بسیار خوب و بالایی در بحث، گفت و گو و برقراری ارتباط با افراد مختلف دارند و دقیقاً می‌دانند که چه زمانی و چگونه باید یک گفت و گو را آغاز کنند و پیش ببرند. به طور کلی هر چه یک فرد فن بیان قوی و خوبی داشته باشد، موفق‌تر از دیگران است و کاریزمای بالاتری دارد.

 • فن بیان قوی:

همان‌طور که گفتیم یکی از ویژگی‌های بسیار اصلی که افراد کاریزماتیک دارند، قدرت کلامی و فن بیان واقعاً خارق‌العاده و محشر آن‌ها است. این افراد می‌توانند با ماهرانه صحبت کردنشان، هر بحثی را به نفع خود تمام کرده و دیگر افراد را نیز با خود همسو کنند.

 • اعتماد به نفس بسیار بالا:

داشتن اعتماد به نفس یعنی باور داشتن به خود و توانایی‌های فردی خود. افراد کاریزماتیک اعتماد به نفس بسیار بالایی دارند و تحت هر شرایطی می‌توانند خودشان را به خوبی کنترل کرده و هر موقعیتی را مدیریت کنند. داشتن حس اعتماد نفس سبب می‌شود که بتوانید حس اعتماد و اطمینان خوبی را نیز به طرف مقابل و افراد اطرافتان القا کنید.

 • داشتن قدرت تحسین و انتقاد:

تحسین کردن دیگران یکی از ویژگی‌های بارز افراد کاریزماتیک است. این دسته از افراد به صورت کاملاً سخاوتمندانه و هوشمندانه دیگر افراد را مورد تحسین قرار می‌دهند. این افراد همچنین منتقدان واقعاً خوبی نیز هستند و به خوبی می‌دانند که چگونه دیگر افراد را مورد نقد قرار دهند. انتقاد درست و به جا، با لحنی خوب و مناسب بسیار راحت و سریع پذیرفته می‌شود. از آنجایی که افراد معمولاً انتقاد از خودشان را به هیچ عنوان نمی‌پذیرند یا به سختی قبول می‌کنند، داشتن این توانایی واقعاً نشان دهنده‌ی کاریزمای بالای این افراد است.

 • داشتن مهارت گوش دادن کامل و مؤثر:

توانایی گوش دادن به افراد، مهارتی است که جذابیت یک فرد را بسیار افزایش می‌دهد. این مهارت کمک می‌کند تا به دیگران نشان دهید که حرف‌هایشان برای شما مهم‌اند و گوش دادن به آن‌ها وقت شما را تلف نمی‌کند.

 • صداقت و مهربانی:

افراد کاریزماتیک می‌توانند بدون هیچ چشم داشتی به دیگران محبت کنند و عشق بورزند. این کار یکی از راه‌های جذب افراد است. علاوه بر این صادق و راست‌گو بودن با دیگران نیز حسن نیت شما را نشان می‌دهد و سبب می‌شود تا مردم بتوانند راحت‌تر و سریع‌تر به شما اعتماد کنند.

شما با انجام تست mbti می‌توانید درباره ویژگی‌های شخصیتی خود اطلاعات بیشتری به دست آورید.

چگونه شخصیت کاریزماتیک داشته باشیم؟

چگونه شخصیت کاریزماتیک داشته باشیم؟

همان‌طور که گفتیم، کاریزما یک ویژگی وراثتی نیست و مهارتی است که هر فردی می‌تواند در طول زندگی‌اش با تلاش و تمرین به آن دست پیدا کند. در ادامه به شما می‌گوییم که چگونه شخصیتی کاریزماتیک داشته باشید؟

 • مهارت‌های شنیداری خود را تقویت کنید:

یعنی سعی کنید که یاد بگیرید چگونه به دیگران گوش داده و سپس واکنش درست و مناسب را نشان دهید. گوش دادن به موقع و مؤثر یکی از اصلی‌ترین مؤلفه‌های افراد کاریزماتیک است.

 • توسعه مهارت رهبری کردن:

از دیگر خصوصیات مهم افراد کاریزماتیک توانایی آن‌ها در کنترل و مدیریت کردن افراد و حوادث مختلف و همچنین توانایی متقاعد کردن افراد مختلف و تحت تأثیر قرار دادن آن‌هاست که تمام این موارد از جمله ویژگی‌های یک رهبر خوب است. پس اگر می‌خواهید شخصیتی کاریزماتیک داشته باشید، باید حتماً بر روی توانایی رهبری کردن خود کار کنید.

 • بر روی افزایش عزت و اعتماد به نفس خود کار کنید:

فردی که اعتماد به نفس نداشته باشد، نمی‌تواند در اکثر کارها خوب عمل کند و یا ارتباط درست و خوبی با دیگران برقرار کند؛ بنابراین اگر قصد دارید تا ویژگی کاریزما را در خود تقویت کنید باید حتماً افزایش اعتماد به نفس را در دستور کار خود قرار دهید و برای آن حسابی تمرین کنید.

 • همدلی و همدردی کردن با دیگران را یاد بگیرید:

اگر می‌خواهید فردی کاریزماتیک باشید یکی از کارهایی که باید انجام دهید این است که یاد بگیرید در شرایط مورد نیاز چگونه با دیگران ابزار همدردی کنید و بتوانید از نظر احساسی با آن‌ها ارتباط برقرار کنید.

به طور کلی می‌توان گفت که داشتن کاریزما (جذابیت) یکی مهارت بسیار عالی هم در زندگی فردی و هم در زندگی اجتماعی ما است که تأثیرات بسیار زیادی نیز بر رشد فردی و دستیابی به موفقیت در زندگی یا کار دارد. کاریزما ویژگی‌ای است که فردی با تلاش و تمرین و آموزش می‌تواند به آن دست پیدا کند و این صفت به هیچ عنوان یک استعداد درونی نیست. شما با مطالعه و همچنین استفاده از تجربیات دیگر افراد موفق در این زمینه می‌توانید این صفت را در خود شکوفا کنید و به یک فرد کاریزماتیک و موفق تبدیل شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره رایگان