سلف کوچینگ چیست؟ مربی خودت باش

سلف کوچینگ چیست؟ مربی خودت باش

سلف کوچینگ چیست؟ این سوال ۶۴ هزار دلاری زندگی شما است. سلف کوچینگ ابزار بینایی و خودآموزی است که قفل نبوغ شما را باز می‌کند.

زندگی عمدتا همان چیزی است که شما خلق کردید. شاید خبر خوشایندی نباشد که خود را متهم ردیف اول اوضاع خراب زندگی بدانیم؛ ولی خبر خوب این است که ما باور داریم شما هنوز هم می‌توانید خالق موقعیت ها منحصربه‌فردی در زندگی باشید.

هر چند سفر به مریخ باشکوه به‌نظر می‌رسد؛ ولی سفر رشد شخصی و رقم زدن سرنوشتی دلخواه بسیار باشکوه‌تر است.

نقطه مشترک هر دو این سفرها برای بشر این است که باید از تمام توانایی‌های خود استفاده کند و برای شکوفایی این پتانسیل‌ها بهترین پیشنهاد در جواب پرسش سلف کوچینگ چیست، نهفته است.

سلف کوچینگ چیست و چرا مهم است؟

سلف کوچینگ (Self-Coaching) یا خود‌مربی‌گری یعنی بازی کردن نقش مربی و بازیکن در آن واحد. سلف کوچینگ تزریق فرهنگی نو در بطن زندگی شما است که لذت  خودآموزی، پاسخگویی مناسب، مشارکت فعال و پرداختن به جاه‌طلبی‌های ارزشمند را به شما ارزانی می‌کند. امکاناتی که در خودمربی‌گری ارائه می‌شود مبتنی بر ساختار، فرآیند‌ها و معیار‌های حرفه‌ای است که تحولی شگرف در مهارت‌ها، عادت‌ها و استراتژی‌های شما ایجاد می‌کند.

در برابر پرسش سلف کوچینگ چیست باید گفت خود‌مربی‌گری رنگ و روی تازه‌ای به خودآگاهی، خود مدیریتی، اعتماد‌به‌نفس شما خواهد بخشید که نتیجه آن در آغوش گرفتن موفقیت حقیقی، پایدار و ساختن سرنوشت دلخواه شما خواهد بود.

سلف کوچینگ یا خودراهبری کمک می‌کند دنیا را به‌راحتی درک کنید. گویی یک  سیستم طبقه‌بندی اختصاصی  وقایع و روابط آنها به آپشن‌های زندگی شما اضافه  شده است. خودمربی‌گری دوره ورزیده کردن برای تفکر درباره زندگی است که باعث می‌شود به آرامی و عمیق نسبت به  مسائل فکر کنید تا بر عواملی که موجب تغییر زندگی  شما مي‌شوند مسلط‌تر باشید و باعث موفقیت در زندگی و کار می‌شود.

حتما بخوانید : کوچینگ توسعه فردی

چه زمانی سلف کوچینگ برای ما مناسب است؟

سلف کوچینگ در ابعاد مختلف زندگی شخصی و حرفه‌ای راه‌گشا است؛ بنابراین هرگاه به شرایطی مشابه موارد زیر برخورد کردید زمان پرسیدن پرسش سلف کوچینگ چیست، فرا رسیده است.

 • وقتی اهدافی را به‌طور مدام تعیین می‌کنید یا تلاش دارید از شر عادت‌های نامناسب رها شوید؛ ولی هیچ‌وقت برنامه‌های خود را دنبال نمی‌کنید. اگر درباره اینکه چگونه علایق خود را بشناسیم کنجکاو هستید به مقاله مربوط به آن مراجعه کنید.
 • وقتی اغلب تصمیماتی که انتخاب می‌کنید، گرهی از کار شما باز نمی‌کنند.
 • هنگامی‌که کار از روال خود خارج  و اوضاع سخت می‌شود و به‌راحتی دلسرد می‌شوید.
 • زمانی‌که در سر دوراهی‌‌های بزرگ زندگی هستید و باید تصمیمی بگیرد که می‌تواند سرنوشت زندگی را کاملاً تغییر دهد.
 • هنگامی‌که از تعلل‌ها و سستی‌ها در زندگی خود به فغان آمده‌اید و مشتاقانه به دنبال زندگی پایدار، الهام‌بخش و سازگار هستید.
 • وقتی‌که می‌خواهید به روابط خود سرو‌سامان بدهید و پی ببرید خود واقعی شما در زندگی چیست.
 • اخیراً ترفیع گرفته‌اید و حال باید کسانی را مدیریت کنید که تا دیروز رفیق شما بودند.
 • به مرحله‌ای رسید که اهدافی جدیدی برای شرکت خود تعیین کردید و برای ورود به عرصه‌های جدید نیاز به بینش عمیقی از توانایی‌های خود دارید.

البته وجود مشکلاتی همچون افسردگی یا اختلال اضطراب یا هر اختلال روانشناختی دیگری مانعی برای پیشبرد خودمربی‌گری است. پس تا زمانی که از این اختلالات رنج می‌برید حرکت در مسیر خودراهبری ماموریت موفقی نخواهد بود.

مزایای سلف کوچینگ

مزایای سلف کوچینگ در تمام ابعاد زندگی شما به‌طور مستقیم و غیرمستقیم دیده و لمس خواهد شد؛ لیکن برجسته‌ترین فواید خودمربیگری عبارتند از:

 • افزایش اعتماد‌به‌نفس
 • رشد شخصی و افزایش انضباط شخصی
 • شکرگزاری و لذت بردن از آنچه دارید

خودمربی‌گری منجر به باز شدن حواس و رشد آگاهی شما می‌شود. این تحول عمیق دیدگاه شما را به زندگی تغییر خواهد داد و هر چقدر به اهداف خود نزدیک می‌شوید از مزایای بهره‌وری و خوشبختی بیشتری لذت خواهید برد. اما سلف کوچینگ چگونه این تحول را رقم می‌زند؟

حتما بخوانید : راه های خودشناسی چیست؟

سلف کوچینگ چگونه کار می‌کند؟

عصاره فلسفه سلف کوچینگ چیست!

اگر فکر  خود را تغییر دهید، سرنوشت خود را تغییر خواهید داد.

اینکه کارهای روزمره شما با اهداف و آرزوهای شما فرسنگ‌ها فاصله ‌دارد، نشان  از بخت کوتاه, اقبال بسته و روزگار سیه نیست؛ بلکه احتمالاً به این معنا است که شما در چرخه‌ای  غلط گرفتار شده‌اید.

با خودمربی‌گری به این باور می‌رسید که ما این توانایی را داریم تا مشکلات و مصائب را بهتر از آنچه که تصور می‌کنیم، حل‌وفصل کنیم. برای آنکه متوجه شوید سلف کوچینگ چیست و چگونه کار می‌کند باید به مولفه‌های خود‌مربی‌گری نگاهی بیندازیم.

مؤلفه‌های اصلی خود کوچینگ یا خود مربی‌گری عبارتند از:

 • خودکاوی
 • گفتگوی درونی
 • تفکر سازنده
 • به‌کارگیری مدل‌ها
 • تمرین‌ها
 • سوالات درست مربی‌گری
 • تکنیک ها و استراتژی‌ها

در این میان مدل‌های مربی‌گری چهارچوب‌های را به شما ارائه می‌دهند که باعث می‌شود که  گفتگوی درونی شما در مسیر درست ادامه پیدا کند و شما ارزیابی درست و و کاملی از ابعاد مسایل داشته باشید.

از آنجا که مدل خاصی که راه‌گشای همه افراد باشد وجود ندارد، شاهد تنوع مدل‌های مربی‌گری هستیم. هر چند بعضی مدل‌ها همچون مدل GROW و مدل ABCDE در سلف کوچینگ شهرت بیشتری دارند.

به‌طور کلی مدل‌ها به شما نشان می‌دهند که چگونه شرایط، در افکار شما موثر هستند. افکار چه احساسات را خلق می‌کنند و احساسات محرک چه اقدام و واکنشی را در افراد هستند. پیامدهای اقدامات  همان چیزی است که زندگی و سرنوشت شما را شکل می‌دهد. این

هر چقدر ظرافت‌های این الگو را بیشتر  درک کنید، به بینش عمیق‌تری درباره سلف کوچینگ چیست دست خواهید یافت. کلید موفقیت در خودمربی‌گری شما پرسیدن سوالاتی مناسب علایق و نیازهای شما است. باید قبول کنید که پرسشگری در کوچینگ یک هنر است.

سلف کوچینگ عبور از بزرگ‌ترین مانع پیروزی

سلف کوچینگ چیست؟ آیا یک قرص جادویی است و قرار است یک شبه هم چیز زیرورو کند. در حقیقت خودمربی‌گری نیازمند جسارت و شهامت برای تجربه سفری هیجان‌انگیز و پُرافت‌ و خیز به دنیای ناشناخته‌های درون شما است. از آن سو محدودیتی برای سلف کوچینگ وجود ندارد مگر خودِ شما،  بلی شما بزرگ‌ترین مانع پیروزی در زندگی خود هستید.

شاید هرگز فکر نمی‌کردید زندگی شما به لبه پرتگاه کشیده شود. در بی‌پولی غرق شوید، در حسرت یک شغل خوب باشید، زندگی زناشویی‌تان روی جنگ سرد را سفید کرده باشد و حتی از وجود دوستی که راه نجاتی پیش پای شما بگذارد، محروم هستید. خودراهبری تلاش می‌کند اوضاع را عوض کند، البته اولین اصلی که به شما می‌‌‌آموزد این است که بهترین دوست و پشتیبان شما خودتان هستید.

وجود یک مربی در سلف کوچینگ چه کمکی می‌کند؟

شاید بپرسید دلیل نیاز به مربی در سلف کوچینگ چیست؟ چراکه برای یادگیری خودمربی‌گری شیوه‌های آموزشی حضوری و آنلاین مهیا و در دسترس است. درعین‌حال شما هنوز هم می‌توانید با مطالعه و دیدن فیلم‌های آموزشی سلف کوچینگ، خود را بیشتر از قبل محک بزنید؛ لیکن هر سفری مملو از چالش‌های ناشناخته است که نیاز به کوچ حرفه‌ای را برجسته‌تر می‌کند.

در همان گام اول مربی با بررسی اهداف شما کیفیت الهام‌بخشی، قدرت چالش‌برانگیزی آنها را بررسی می‌کند تا اصول هدف‌گذاری با کوچینگ را رعایت کرده باشید و همچنین معیاری برای اندازه‌گیری پیشرفت داشته باشید.

بعد از هدف‌گذاری با کوچینگ و انجام هر جلسه تمرین آگاهی شما بیشتر می‌شود. خواه‌ناخواه پرسش‌هایی جدیدی در ذهن شما شکل می‌گیرد که دستیابی به جواب‌ برخی از آنها کار سختی است و نیازمند مهارت‌‌های کوچ حرفه‌ایی خواهید شد.

این کتاب عالی را از دست ندهید : کتاب شخصیت شناسی MBTI

نقش مربی در درک سلف کوچینگ چیست؟

یک مربی به شما کمک می‌کند از اشتباهات رایج در مسیر شناخت خود رها شوید. این کار به درک شیوه کارکرد مدل‌ها نیز کمک می‌کند. گاهی تشخیص بین افکار و احساسات کار سختی  به‌نظر می‌رسد.

به‌عنوان مثال از شما پرسیده می‌شود که درباره رئیس خود چه فکری می‌کنید، وقتی از شما می‌خواهد تا دیر وقت در محل کار بمانید؟ شاید گلایه کنید که از این کار او ناراحت هستم. چراکه دیگر برای زندگی شخصی خود وقتی نخواهم داشت. در حقیقت شما احساس  خود را بیان کرده‌اید. به این نکته توجه کنید صرفاً تقاضای رئیس شما برای بیشتر ماندن در محل کار موجب ناراحتی نمی‌شود؛ بلکه چون شما فکر می‌کنید به کارهای دیگرتان نمی‌رسید، ناراحت می‌شوید.

مربی کوچینگ از روند شما گزارشی حرفه‌ای تهیه می‌کند تا علاوه بر بررسی علمی روند رشد شخصی و افزایش انضباط فردی, همچون نگهبانی باشد و از انحرافات احتمالی شما در مسیر خودراهبری خودداری کند.

وجود مربی کوچینگ مجرب در وقت و البته هزینه شما صرفه‌جویی زیاد خواهد کرد و کمک خواهد که احیاناً چرخ را دوباره اختراع نکنید.

اگر می‌خواهید بدانید سلف کوچینگ چیست در اولین جلسه آموزشی خود‌مربی‌گری شرکت کنید؛ چراکه

آب دریا را اگر نتوان کشید، هم به قدر تشنگی باید چشید.

 

پیشنهادی : انجام رایگان آزمون MBTI برای شناخت بهتر خود!

دوره آموزشی کوچینگ :  یادگیری کوچینگ کمک می‌کند به مهارت‌های زندگی مسلط شوید. برای شرکت در دوره تربیت کوچ کلیک کنید.

جلسات مشاوره و کوچینگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره رایگان