کوچینگ موفقیت چیست؟ رمز عبور از درهای بسته

کوچینگ موفقیت چیست؟ رمز عبور از درهای بسته

کوچینگ موفقیت فرایندی خلاق و تفکر برانگیز است که افراد را تشویق می‌کند تا توانایی‌های شخصی و حرفه‌ای خود را به اوج برسانند.

آیا استرس  و اضطراب دارید؟ برنامه خواب شما به هم ریخته است؟ افسرده هستید؟ آیا توانایی یا ناتوایی‌های خود را می‌شناسید؟ جایگاه خود را در جمع همکاران و دوستان می‌شناسید؟ روابط شما دچار تزلزل است؟ مدیریت زمان و انگیزه برای  شما سخت است؟ آيا مشغله روزمره شما را اسیر خود کرده؟ برای شروع سریع برنامه‌ها تحصیل یا شغلی خود مشتاق هستند؟ چرا از یک مربی کمک نمی‌خواهید؟

هنوز هم مواجهه با واژه کوچینگ به خصوص معادل فارسی آن مربی‌گری به‌عنوان راهی سریع و مطمئن برای رسیدن به‌ موفقیت برای برخی عجیب است؛ درحالی‌که ورای مرزهای جغرافیایی، کوچینگ نه تنها در حوزه تیم‌های ورزشی، بلکه در همه حوزه‌های کاری حضور چشمگیری دارد.

کوچینگ ورزشی، کوچینگ فروش، کوچینگ کسب‌ و کار،‌ کوچینگ رهبری و غیره  از این قبیل هستند و در همه آنها کوچ‌ها به پشتوانه روش‌های علمی به شناسایی مهارت‌ها و استعداد‌های افرادی می‌پردازند و به آنها کمک می‌کنند. دراین بین کوچینگ موفقیت نیز نقش به سزایی در تحقق اهداف کوچ شونده‌ها به خصوص جواب‌های عالی درباره سوالات بالا دارد؛ لیکن کوچینگ موفقیت چیست؟

مقاله پیشنهادی : جلسات کوچینگ چیست و چه مواهبی دارد ؟

مقاله پیشنهادی : چه شغلی مناسب شخصیت شماست؟

کوچینگ موفقیت چیست؟

کوچینگ موفقیت چیست؟ مجموعه تکنیک‌هایی برای توسعه پتانسیل فیزیکی و استقامت فرد مورد حمایت برنامه‌های کوچینگ است. این کوچینگی نیز  ابزار و مشوق‌های لازم را در جای درست و به اندازه به داوطلب عرضه می‌کند. کوچینگ موفقیت باعث موفقیت در زندگی و کار افراد می‌شود.

کوچینگ موفقیت می‌تواند عضوی از برنامه، مشاوره تحصیلی دانش‌آموزان باشد. کوچ به محصلان در مقاطع مختلف تحصیلی یاد می‌دهد با اطمینان وارد مدرسه شده و با احساس آمادگی، اعتماد به نفس و رشد توانایی تا حد ممکن برای پیشرفت شخصی و حرفه‌ای خود تلاش کنند.

درواقع یک مربی موفقیت در اینجا یک برنامه جامع‌تری را به دانش‌آموزان می‌دهد. مشاوران تحصیلی نیز سعی می‌کنند، دانش‌آموزان کلاس‌های لازم و پیش نیازها را در زمان لازم دریافت کنند.

به‌عبارتی وظایف کوچینگ موفقیت برای دانش‌آموزان و دانشجویان را می‌توان شامل اهداف زیر دانست.

 • کشف اهداف و علایق آنها در داخل و خارج از مدرسه
 • شناسایی مواردی که اکنون اولویت نیازهای آنها است
 • پیدا کردن سلسله گام‌های مناسب برای رسیدن به آنجا
 • تقویت نقاط قوت تحصیلی و شخصی آنها
 • حمایت از دانش آموز برای گذراندن موانع پیش‌روی

با این نگرش کوچینگ موفقیت برای هر دانش آموز متفاوت و یک روند فردی است. البته در مواردی مربیگری موفقیت به صورت گروهی نیز انجام می‌شود.

پس با نگاه کلی و تعمیم مثال بالا مربیان به‌طور کلی مشخص می‌شود که کوچینگ موفقیت چیست و کوچ‌ها به چه مواردی توجه دارند:

 • موانع یا زمینه‌های رشد فردی اجتماعی، تحصیلی و شغلی را شناسایی می‌کنند.
 • منابع  استعداد مفید و لازم را کشف می‌کند.
 • یک برنامه عملیاتی برای داوطلب طراحی می‌کنند.
 • داوطلب را در اجرای برنامه همراهی  و رشد او را پیگیری می‌کنند.

کوچینگ موفقیت و عبور از درهای بسته

کوچینگ موفقیت به شما یک برنامه موفقیت واقعی می‌دهد. توانایی یادگیری خود راهبر، ایجاد عادت‌های سالم، تحلیل تکافت یا سوات (SWOT) فردی برای حرکت در مسیر درست، چالش‌های همراه با انگیزه، مدیریت زمان و ….

شاید بتوان گفت بزرگ‌ترین تاثیر در راه کشف کوچینگ موفقیت چیست را هنگام رسیدن به پشت درهای بسته در راه موفقیت و یا فرو افتادن در پرتگاه‌های ندانم‌کاری می‌توان دید؛ ولی بهترین زمان برای استفاده از کوچینگ موفقیت قبل از شروع هر برنامه جدید است.

در واقع هر نوع بازگشت به مسیر درست با کوچینگ موفقیت تضمین شده است و البته که برای کسانی که در مسیر موفقیت گام بر می‌دارند باز هم مربیگری موفقیت می‌تواند همچون یک شتاب‌دهنده عمل کند.

در حقیقت کوچینگ موفقیت به ترویج تجربه یادگیری مثبت و موفقیت‌آمیز برای داوطلبان می‌پردازد. آنها به‌طور یک‌پارچه تمام جنبه‌های شخصی حرفه‌ای یا تحصیلی آينده فرد را مورد سنجش و ارزیابی قرار می‌دهند. البته آنها ارتباط تنگاتنگی نیز با دیگر مشاوران احتمالی دارند.

در بیشتر دانشگاه‌های خارج از کشور اهمیت خاصی برای مربیگری موفقیت قائل هستند. در چند سال گذشته جایگاه کوچینگ موفقیت در این دانشگاه‌های تثبیت یافته و آنها را به نام‌های کوچ  آکادمیک، کوچ پیشرفت یا حتی مربی رهبری نیز می‌شناسند. چه خوب است که در کشور ما نیز برنامه ریزان نیز بدانند کوچینگ موفقیت چیست تا این تخصص جایگاه خود را پیدا کنند، چرا که مانع ایجاد بسیاری از آسیب‌ها بعدی در جامعه است.

مربی موفقیت،‌ نیازها و اهداف داوطلبان

پیشرفت کردن و ادامه طی طریق در مسیر شکوفایی همیشه آسان نیست. روبه‌رو شدن با مشکلات جدید و سنت‌های فرهنگی ناآشنا در محیط‌های جدید و شیوه‌های زندگی و شغلی خاص این روند را دشوارتر نیز می‌کند و همه اینها مار به جواب کوچینگ موفقیت چیست و چرا لازم است نزدیکتر می‌کند.

 عدم توانایی سازگاری با مطالبات جدید به‌راحتی می‌تواند شما را با وجود داشتن استعداد و زمینه مناسب از پیشرفت باز دارد و رویاهای شما را نقش بر آب کند.

در این میان مربیگری موفقیت همچون یک فرشتهٔ نجات از راه می‌رسد تا ابرهای ناامیدی را کنار بزند و خورشید درخشان را به ارمغان بیاورد.

کشف فرصت‌های برای بهبود تسلط بیشتر بر عوامل تاثیرگذار در موفقیت داوطلب و حتی کشف  عواملی که موجب رفاه بیشتر فرد می‌شوند تا فرد با آرامش بیشتری روند به‌روزی را طی کند نیز از دیگر اقدامات کوچینگ موفقیت است.

در ادامه روند شناخت کوچینگ موفقیت چیست؟ به سراغ جلسات می‌رویم. هر جلسه مشاوره مربیگری موفقیت بر اساس نیازها و اهداف داوطلب است. در این جلسات اهداف زیر روبه‌رو می‌شود.

 • تعیین هدف
 • مدیریت زمان
 • عادت‌های مثبت
 • استراتژی‌های یادگیری موثر
 • انگیزبخشی
 • آمادگی برای عبور از مراحل سخت و آزمون‌ها

کوچینگ موفقیت برای چه کسانی مفید است؟

در مسیر رسیدن به جواب کوچینگ موفقیت چیست، آشنایی با کسانی که بیشترین نیاز را به آن دارند می‌تواند بسیار مفید باشد. هر کس تعریف خاص خود را از موفقیت دارد لیکن مربیان موفقیت بر اهداف تمرکز دارند. اهدافی همچون فتح قله‌های تجارت،‌تحصیل و شغل از این قبیل هستند.

کوچینگ موفقیت حرفه‌ای به مشتری خود کمک می‌کند، یک استراتژی برای دستیابی به هر آنچه که مشتری به عنوان موفقیت می‌شناسد، ایجاد کند. تصور کنید فردی برای رهایی از فرسودگی شغلی به سراغ کوچ موفقیت برود و دیگری برای پذیرش ریسک‌های لازم برای آغاز یک تجارت جدید از مربی موفقیت مشاوره بگیرد.

تطبیق با موفقیت‌های کسب شده نیز از مهارت‌های مربیگری موفقیت و بخشی مهمی از جواب کوچینگ موفقیت چیست است. این از مواردی پرشماری است که کارآفرینان جوان با اوج‌گیری تجارت جدید خود نیاز به غلبه بر شک و تردید داشته باشند و به‌عنوان یک مدیر باید بتواند اعتماد به نفس متعادل را تجربه کنند.

عموماً مربیان موفقیت با افرادی مواجهه می‌شوند که خواهان بازده خاص در برنامه‌های خود هستند.

به‌عنوان مثال، ایجاد عادت مطالعه‌ٔ موثر و تمرکز بر نقاط قوت تحصیلی برای یک دانشجو یا تمرکز بر مهارت‌های رهبری،‌افزایش نظم و انظباط یا حتی تقویت انگیزه برای تجربه هیجان بیشتر در زندگی است.

با وجود شباهت کوچینگ موفقیت با کوچینگ زندگی؛ ولی اهداف کوچینگ موفقیت بیشتر به‌عنوان سود مالی از دستاوردهای شغلی و تحصیلی است؛ درحالی‌که کوچینگ زندگی به‌جای تمرکز بر توسعه حرفه‌ای بر تحولات عاطفی متمرکز است.

توضیح ساده درباره کوچینگ موفقیت چیست عبارت است از حمایت مستمر مربی موفقیت که در تمام طول برنامه شامل حال شما خواهد بود. کوچ موفقیت علاقه شدید کمک به دیگران که خصلت اصلی کو‌چ‌ها است رسیدن به اهداف مختلف نیز برای شما آسان می‌شود. در واقع آنها باور دارند پشتیبانی مناسب علاوه بر فتح قله‌های پیروزی به مشتریانشان کمک می‌کند. مهارت و دانش لازم برای شکوفایی استعداد‌های خود را نیز داشته باشند.

پیشنهاد عالی : موفقیت خود را با جلسات کوچینگ فردی تضمین کنید

پیشنهاد عالی : شرکت در دوره تربیت کوچ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره رایگان