• در MBTI ما تایپ  (Type) آدم‌ها را مشخص می‌کنیم.
  • تایپ در MBTI یک مفهوم مادرزادی در نظر گرفته می‌شود که تغییر نمی‌کند.

همانطورکه گفتیم تیپ، مادرزادی است پس از هنگام تولد تا مرگ همراه ما است و تغییر نمی کند. ما اگر می‌بینیم که ما تغییرات می‌کنیم علت این است که شخصیت ما، مجموع تایپ (Type) و رفتار  (Trait) است که تغییرات، ناشی از تغییرات رفتار است نه تایپ.

تغییر نتایج تست MBTI می‌تواند ناشی از تغییرات ما در زمان باشد.

اما همانطور که گفتیم تیپ، مادرزادی است پس از هنگام تولد تا مرگ همراه ما است و تغییر نمی‌کند.

اما اگر نتیجه تست تغییر می‌کند،  علت این است که شخصیت ما، مجموع تایپ (Type) و رفتار  (Trait) است که احتمالا این تغییرات، ناشی از تغییرات رفتار است نه تایپ.

دلیل دیگر می‌تواند نامناسب بودن تست و یا پاسخ‌های اشتباه ما باشد.

پرسشنامه MBTI، یک پرسش‌نامه روان‌سنجی فردی است که برای شناسایی نوع شخصیت، نقاط قوت و اولویت‌های افراد طراحی شده است. این تست توسط ایزابل مایرز (Isabel Myers) و مادرش کاترین بریگز (Katherine Briggs) و بر اساس کارشان بر روی تئوری کارل یونگ (Carl Jung) درمورد انواع شخصیت تهیه شده است.

امروزه، تست MBTI به‌عنوان یکی از از پرکاربردترین ابزارهای تیپ شناسی در دنیا شناخته می‌شود.

 تست MBTI یک آزمون ارزیابی و سنجش ترجیحات شخصیتی بر اساس مدل شخصیت‌شناسی MBTI است که به شما کمک می‌کند تیپ شخصیتی خودتان را بر اساس تئوری مایرز و بریگز پیدا کنید. تست MBTI می‌تواند برای انتخاب شغل، انتخاب رشته تحصیلی، بهبود مهارت‌های مدیریتی، افزایش مهارت‌های فروش و متقاعدسازی، انگیزش و نگهداشت و ارزیابی منابع انسانی شرکت‌های بزرگ و کوچک، استخدام و بهبود کیفیت رابطه عاطفی و ازدواج کاربرد دارد.

 نکته مهم:

۱- بسیار ممکن است نتیجه به دست آمده از تست MBTI  همراه با خطا باشد و تنها یک قدم اولیه برای تعیین تیپ شخصیتی شماست.

جهت اطمینان از صحیح بودن تیپ شخصیتی بدست آمده از تست، لازم است ازمتخصص MBTI راهنمایی بگیرید.

۲- برای استفاده از کاربردهای حرفه‌ای‌تر MBTI از جمله تحلیل روابط عاطفی، ازدواج، شراکت، ارزیابی منابع انسانی و استخدام حتماً باید از یک متخصص MBTI کمک بگیرید و ریسک بزرگی است که بر اساس نتیجه‌ تست، تصمیم‌های سرنوشت‌ساز گرفت.

آیا جواب تست MBTI درست است! آیا تست MBTI دقیق وجود دارد؟

برخی اوقات جواب تست MBTI درست نیست . اما دلیل چیست !

  • اصولاً هیچ تست MBTI دقیقی وجود ندارد زیرا نمی‌توان تمام زوایای پیچیده تیپ شخصیتی انسان را با تعدادی تست تشخیص داد.

خودشناسی یعنی کشف جنبه‌ها و زوایای پنهان وجود که نیاز به زمان و جستجوگری دارد و در نهایت باید به این ختم شود که بتوانیم آگاهانه‌تر و خودانگیخته‌تر عمل کنیم.

کشف خویشتن (self discovery)  یک پروسه نسبتاً طولانی است پس چطور ممکن است با یک تست  چندین سواله و در عرض چند دقیقه، به شناخت کامل خود رسید. آیا بنظر شما این کار منطقی و شدنی است!! حقیقت این است که تست MBTI ، راه میانبر صحیحی برای این منظور نمی‌باشد.

  • در ایران اکثر تست‌های موجود ترجمه نسخهه‌ای زبان اصلی می‌باشد که دارای ترجمه نامناسب و مبهم است و منجر به ثبت پاسخ غلط توسط تست دهنده می‌شود.
  • سوگیری شناختی تست دهنده موقع پاسخ دادن به سوالات تست

گاهی اوقات تست دهنده بطور ناخودآگاه گزینه‌هایی را انتخاب می‌کند که بیشتر تمایل دارد نه گزینه‌هایی که واقعا است.

پس می‌توان نتیجه گرفت که انجام  انتخاب‌های مهم و تعیین مسیر زندگی خود، بر اساس تست MBTI ریسک بزرگی است و نتایج غلط آن می‌تواند به گمراهی و سردرگمی فرد منجر شود،  لذا پیشنهاد می شود که حتما مهارت و نظریه MBTI را فرابگیرید.

اما قضیه به اینجا ختم نمی‌شود و دلایل دیگری هم جهت این پشنهاد وجود دارد که در مطلب تفاوت تست و مهارت MBTI بخوانید.

خطرات آزمون MBTI

بین تست MBTI و مهارت MBTI از زمین تا آسمان فاصله است.

MBTI  تست نیست! پس نباید نگاه ساده انگارانه به MBTI  داشته باشیم.

حالا این تفاوت‌ها چیست و چرا یادگیری مهارت MBTI  ضروری است:

  1. با فرض اینکه نتیجه تست MBTI درست باشد (که در برخی موارد، درست نیست) این جواب تست،  برای شناخت ظرافت‌های شخصیتی‌تان کافی نیست و لذا هرگز با تست به شناخت کامل خود نخواهید رسید.
  2. یکی از کاربردهای MBTI علاوه بر “خودشناسی” ، “دیگر شناسی” است که نقش مهمی در بهبود ارتباطات عاطفی و شغلی دارد. آیا با تست می‌توان به دیگرشناسی رسید! مسلماً پاسخ “خیر” است.
  3. هدف از MBTI علاوه بر “خودشناسی” ، رسیدن به “خودآگاهی” و رسیدن به مرحله اجرای آن مهارت در زندگی، به‌منظور ایجاد زندگی با کیفیت‌تر است. آیا با تست می‌توان به این مرحله رسید! مسلماً خیر و حتی پس از یادگیری مهارت MBTI هم نیاز به تمرین جهت رسیدن به این مرحله می‌باشد.

پس چه باید کرد؟

بعنوان یک متخصص در این حوزه به شما پیشنهاد می‌شود که اگر می‌خواهید MBTI  در زندگی شما جاری شود و با آن زندگی کنید و معجزه‌های آن را ببینید، گام‌های زیر را جهت عمیق کردن و صحیح اجرا کردن MBTI  انجام دهید.

  1. انجام تست MBTI
  2. شرکت در کارگاه آموزشی MBTI
  3. همراهی با یک کُوچ ( مربی) جهت اجرایی کردن آموخته‌ها (در صورت نیاز)