مهارت های پایه‌ کوچینگ چیست ؟

مهارت های پایه‌ کوچینگ چیست ؟

فرقی نمی‌کند شما یک کوچ حرفه‌ای هستید یا مدیری که قصد دارد برای کمک به رشد و توسعه کارکنانش از یک رویکرد کوچینگی استفاده کند یا هر فردی که می‌خواهد ارتباطات موثرتری با دیگران برقرار کند، در هر صورت برای تبدیل شدن به یک فرد حرفه‌ای به مجموعه‌ای از مهارت های کلیدی و پایه کوچینگ نیاز دارید  و این مهارتها برای همه افراد کاربردی و مفید  است.

اگر مهارت های پایه کوچینگ را فرا بگیرید ، می توانید از این مهارت ها در کار و زندگی خود استفاده کنید

اما قاعدتا فردی که کار کوچینگ  را بصورت تخصصی انجام می‌دهد ( کوچ ) باید مهارت‌های کوچینگ را بصورت حرفه‌ای بیاموزد تا بتواند در کار خود موفق‌تر عمل کند.

من پریسا احمدی منش هستم و در این مقاله قصد دارم به 6 مهارت پایه از مهارت های کوچینگ یا همان تکنیک های کوچینگ بپردازم. مهارت‌های که در این مقاله درباره آنها صحبت می‌کنیم:

 1. گوش دادن فعال
 2. پرسشگری قدرتمند
 3. قضاوت نکردن
 4. همدلی
 5. بازخورد دادن
 6. از بین بردن باورهای محدود کننده

یک محتوای کاربردی دیگر برای شما: آشنایی با تاریخچه کوچینگ و تاریخ پیدایش آن

مهارت کوچینگ شماره1: گوش دادن موثر

 بطور کلی گوش دادن یکی از مهمترین مهارت ها در فرایند کوچینگ است و می‌توان گفت یک کوچ نمی‌تواند در حوزه کوچینگ حرفه‌ای شود مگر این که واقعا گوش دادن را بصورت حرفه ای بلد باشد.

شاید برای شماعجیب باشد که گوش دادن یک مهارت است و باید توجه داشته باشید که

گوش دادن با شنیدن متفاوت است

شنیدن: فعالیتی جسمی است و توسط گوش انجام می شود و نیازی به یادگیری ندارد چرا که دستگاه شنیداری ما غیرارادی این کار را انجام می دهد.

گوش دادن: فعالیتی ذهنی است و توسط مغز انجام می‌شود و نیاز به یادگیری دارد.

گوش دادن به معنای این است که به آنچه گفته می شود باید عمیقا گوش بسپارید اما اکثر ما در طول شبانه روز فقط در حال شنیدن هستیم.

یک کوچ ( مربی)  علاوه بر شنیدن صدای فرد، به عمق مطلب بیان شده توجه می‌کند و به درک درستی از شرایط مراجعه‌کننده می‌رسد. در گوش دادن موثر و فعال، کوچ به دنبال دریافت پیام فرد است و به جمع آوری اطلاعات از مخاطب می پردازد.

بطور کلی روند کوچینگ به این صورت است که:

حدودا 80 درصد مواقع ، کوچ گوش می دهد و در 20 درصد مواقع صحبت می کند

در گوش دادن فعال و موثر ، کوچ می تواند به اطلاعات ارزشمندی از مراجعه‌کننده برسد که بعضا خود فرد هم نسبت به آنها آگاه نیست. یک کوچ حرفه ای با اطلاعات مهم و نهفته ای که از شخص کسب می‌کند می‌تواند به فرد کمک کند و این یکی از رموز قدرتمند بودن کوچینگ است.

مهارت کوچینگ شماره2: پرسشگری قدرتمند

اصول پرسشگری

یکی از رموز موفقیت جلسات کوچینگ، پرسیدن سوالات مناسب در زمان مناسب است. یک کوچ با پرسیدن سوالات حرفه ای  به خوبی می‌تواند روند جلسات را بهبود بخشد.

آنتونی رابینز در رابطه با پرسشگری می گوید:

اندیشیدن همان پرسش و پاسخ است . بپرسید تا به پاسخ برسید.

آنتونی رابینتز

کوچ با طرح سوال‌های مناسب، کوچی را وادار به تعمق بیشتر می کند و به یک سفر اکتشافی می فرستد.

بنابراین اگر به یک کوچ مراجعه کردید لطفا در مقابل سوالات او با بی حوصلگی پاسخ ندهید. زیرا پرسشگری، جزئی از روند جلسات کوچینگ است و تفکر و پاسخ دادن به این سوالات، باعث می‌شوند تا مساله برای شما شفاف شود، ارزش‌های خود را بشناسید،  به اهداف و رسالت خود پی ببرید. به عبارت دیگر به خودآگاهی و در نتیجه حل مساله برسید.

خیلی از ما فکر می‌کنیم که اگر کسی پاسخ سوالات را داشته باشد فرد حرفه‌ای است در صورتی که فرد حرفه‌ای پرسش‌های عالی طرح می کند و میتوان اینگونه گفت که یک کوچ حرفه‌ای در واقع یک پرسش‌گر حرفه ای است و به جای اینکه همه چیز دان باشد، همه چیز را سوال می‌کند.

پرسشگری یکی از مهارت‌های کلیدی کوچینگ

پرسش‌های قدرتمند و خوب، می‌تواند به مراجعه کننده کمک کند که موانع ذهنی خودش را برطرف کند و زاویه دید خود را به موضوعات و موانع تغییر دهد  و شناخت بهتری نسبت به خود و دنیای پیرامون خود  پیدا کند.

سوالات خوب باعث می شود که فرد پاسخ هایی را پیدا کند که در وجود خودش داشته اما به خاطر نپرسیدن سوال تا به حال از ان غافل بوده است.

پروسه کوچینگ با سؤالات قدرتمند کوچینگی مسئله را از دل جواب‌های مراجع بیرون می‌کشد و یک کوچ موفق سؤالات بهتری می‌پرسد. با این سؤالات مراجع را وادار به بازبینی خود بطوری متفاوت و تغییر نگرش می‌کند.

سوالات کوچینگی دارای انواع مختلفی هستند که در آموزش‌های تخصصی کوچینگ به آن پرداخته می‌شود اما  در بین همه آنها، بهترین سوالات در جلسات کوچینگ، سوالاتی هستند که به کوچ و فرد مراجعه کننده در ایجاد یک بینش و آگاهی  در خصوص مساله مورد بحث کمک کنند.

مهارت کوچینک شماره3: قضاوت نکردن

ما انسان‌ها اغلب اوقات در حال قضاوت دیگران هستیم؛ اما در کوچینگ لازم است که یاد بگیریم تا قضاوت را کم و کمتر کنیم و مراجعه‌کننده را طوری که هست ببینیم، نه طوری که خودمان فکرمی‌کنیم باید باشد.

قضاوت نکردن،  یک مهارت مهم و البته شاید کمی سخت باشد  و این مهارت پایه و اساس کوچینگ را شکل می‌دهد و یک کوچ باید همیشه به اصل قضاوت نکردن باشد.

یک کوچ خوب یک ذهن باز و بی تعصب دارد. منظور از داشتن یک ذهن باز و بی‌تعصب این است که بپذیرید دیگران نقطه نظراتی متفاوت از شما دارند و شاید از دید خودشان حق با آنها باشد.

پس باید  خود را از قضاوت دیگران آزاد کنیم و به انتخاب‌های آن‌ها به‌عنوان خوب/بد، درست/غلط نگاه نکنیم و نحوه زندگی دیگران را بدون قضاوت، تعصب و سرسختی پذیرا شویم. به همین خاطر است که می‌گویم کوچینگ آموزش و تربیت نیست بلکه یک روش برای زندگی کردن است.

مهارت کوچینگ شماره4:همدلی

منظور از همدلی این است که بتوانیم خودمان را جای دیگران بگذاریم و درک کنیم آن‌ها در یک شرایط مشخص چه احساسی دارند و چطور فکر می‌کنند و دنیا را از دریچه چشم آن‌ها ببینیم و احساساتشان را درک کنیم.

دنیل گلمن که در شکل‌گیری مفهوم هوش هیجانی نقش بسزایی داشت، همدلی را یکی از مهم‌ترین مهارت‌هایی می‌داند که هر فردی باید آن را در خود تقویت کند. به اعتقاد او، همدلی یک مهارت ارتباطی مهم و حساس است که خیلی راحت آن را فراموش می‌کنیم و به جای آن که تمرکزمان بر روی احساسات طرف مقابل باشد، به این فکر می‌کنیم که در حال حاضر چه باید کرد.

همدلی به ما کمک می‌کند تا نیازهای طرف مقابل را درک کنیم و به او نشان دهیم نقطه نظرات و احساسات او را به خوبی می‌فهمیم. در یک رابطه کوچینگی که مبتنی بر اعتماد و توافق است، همدلی اهمیت ویژه‌ای دارد.

لازم است بدانید که:

همدلی متفاوت از همدردی است.

در همدلی شما با احساسات و پشیمانی‌های طرف مقابل درهم می‌آمیزید. خودتان را جای او می‌گذارید تا ببینید در چنین وضعیتی او چه حسی را تجربه می‌کند. نیازی نیست احساستان دقیقاً مشابه به احساسات طرف مقابل باشد، فقط کافی است احساسات و دیدگاه او را درک کنید.

همدردی در نقطه مقابل همدلی است و شما به خاطر شرایط سختی که طرف مقابلتان آن را تجربه می‌کند، غمگین و متأسف هستید و برای او دل می‌سوزانید.

همدلی یعنی این‌که به درون وجود من بیایی،

و بکوشی به نیابت من و از طرف من،

درون من را جستجو کنی و دنیای اطراف را، آن‌چنان‌که من می‌بینیم، ببینی و بفهمی.

مهارت کوچینگ شماره5: بازخورد دادن

مهارت بازخورد دادن در کوچینگ

نظام‌های ارتباطی، اجتماعی، اقتصادی و غیره، بازخورد یا فیدبک را غنیمتی برای اصلاح خود قلمداد می کنند.

در کوچینگ، یکی از مهمترین مهارت ها، مهارت بازخورد دادن به افراد است. کوچ باید مراقب باشد تا با هر بازخوردی که ارائه می‌دهد، فرد احساس نکند که دارد قضاوت می‌شود یا مورد نصیحت قرار می‌گیرد.

ویژگیهای یک بازخورد خوب

 1. واضح و روشن باشند
 2. مثبت باشند
 3. کلی گویی نباشند
 4. بی طرفانه باشند
 5. مراجع را به تفکر وادار کنند
 6. باعث تحرک و اقدام شوند
 7. سازنده باشند

انواع بازخورد در کوچینگ

 1. بیان مجدد یا واضح کردن
 2. تفسیر و تاویل
 3. خلاصه کردن

مهارت کوچینگ6: از بین بردن باورهای محدود کننده

همه ما انسان‌ها باور و اعتقاداتی داریم و اغلب آنها را زیر سوال نمی‌بریم. اگرچه هیچ مدرکی برای اثبات عقایدمان و حمایت از آنها وجود ندارد اما آنها را تایید شده و صحیح می‌دانیم. اعتقادات ما تاثیر عمده ای بر رفتار و شخصیت ما دارند.

برخی از باورها، رشد دهنده هستند و می توانند به ما کمک کنند تا موفق شویم. برخی دیگر از باورها،  مانع رشد هستند و ما را عقب نگه می‌دارند که آنها را باورهای  محدود کننده می‌نامیم.

افراد در طی فرایند کوچینگ و به کمک یک کوچ حرفه ای، می‌توانند به شناسایی و به چالش کشیدن این باورهای محدود کننده بپردازند. نقش کوچ این است که در یک گفتگوی امن و بی قضاوت،  به افراد کمک می‌کند  تا باورهای محدود کننده  خود را زیر سوال ببرند.

یک محتوای کاربردی دیگر برای شما: آشنایی با تاریخچه کوچینگ و تاریخ پیدایش آن

استفاده درست از تکنیک ها ی کوچینگ

فردی که کار کوچینگ انجام میدهد باید به خوبی تمام روش ها، تکنیک ها و ابزارهای لازم را بشناسد تا بتواند در موقعیت های مختلف و در مواجه با افراد مختلف از آنها استفاده کند. این کار باعث می‌شود تا مراجعه کننده بتواند به خوبی رشد کند و به موفقیت برسد.

یک کوچ موفق مهارت خوبی در زمان استفاده از تکنیک های کوچینگ را دارد

یک کوچ حرفه ای  با استفاده درست از تکنیک ها و مهارت های کوچینگ به فرد کمک می کند که از تمام پتانسیل و توانمندی خودش استفاده کند.

نکته مهم

هر یک از مهارت‌های کوچینگ بخشی از شخصیت و عادات شما را شکل می‌دهند که در نگرش و نوع نگاهتان به مسائل بسیار تأثیرگذار خواهد بود.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردم به ساده‌ترین شکل ممکن، شما را با مهارت های پایه‌ایی کوچینگ آشنا کنم و  امیدوارم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید. پیشنهاد میکنم مقالات مرتبط در این سایت را نیز  مطالعه کنید و اگر نظر و یا سوالی در این مورد دارید، در بخش نظرات آن را مطرح کنید.

پیشنهاد ویژه: حضور در جلسات کوچینگ خانم احمدی‌منش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره رایگان