چگونه علایق خود را بشناسیم؟

چگونه علایق خود را بشناسیم؟

اگر در حال خواندن این مقاله هستید، ممکن است احساس کنید چیزی ازدست‌رفته است و چیزی که دوست دارید و می‌خواهید در زندگی خود برای آن تلاش کنید ندارید.احتمالاً به شما گفته شده است که “علاقه خود را دنبال کنید”، اما اگر حتی مطمئن نیستید که واقعاً به چه چیزی علاقه دارید، می‌توانید راه‌های مختلفی را برای پیدا کردن علاقه‌تان امتحان کنید. همه ما در مقطعی از زندگی خود با این مشکل دست‌وپنجه نرم کرده‌ایم. نگران نباشید! درحالی‌که ممکن است در شناخت علایق خود مشکل داشته باشید، یافتن این اشتیاق و علاقه امری کاملاً قابل انجام است. اگر می‌خواهید تا به پاسخی برای سؤال چگونه علایق خود را بشناسیم برسید، پیشنهاد می‌کنیم تا این مقاله را از دست ندهید و تا انتها همراه مرکز کوچینگ پریسا احمدی منش باشید.

سؤال “چگونه علایق خود را بشناسیم” برای بسیاری از مردم می‌تواند چالش برانگیز باشد؛ اگرچه ایده انجام کاری که دوست دارید مفهومی جذاب دارد، اما با بحث و جدل‌هایی نیز روبرو شده است؛ اما چرا؟ به دلیل تصورات غلطی که در مورد این موضوع وجود دارد. ما در این مقاله به هر یک از آنها می‌پردازیم و همچنین می‌آموزید که چگونه هدف خود را در زندگی کشف کنید.

ابتدا بهتر است به این موضوع بپردازیم که دقیقاً علاقه و اشتیاق چیست.

اشتیاق و علاقه چیست؟

اشتیاق و علاقه چیست؟

برای این که بتوانیم علایق خود را پیدا کنیم بهتر است ابتدا بدانیم که این علاقه و اشتیاق نسبت به یک چیزی دقیقاً به چه معناست. اشتیاق یک احساس قوی و تقریباً غیر قابل‌کنترل است و هنگامی که در چیزی اشتیاق پیدا می‌کنید، طبیعتاً به سمت انجام آن کار تا آنجا که ممکن است تمایل پیدا می‌کنید.

انجام کاری که به آن اشتیاق و علاقه دارید، باعث می‌شود تا بتوانید ساعات طولانی این کار را انجام دهید بی آن که متوجه گذر زمان شوید. به عبارت دیگر، اشتیاق منجر به یک تجربه لذت بخش می‌شود که آن را به یک محرک عالی برای عملکرد مداوم تبدیل می‌کند.

چرا داشتن علاقه و اشتیاق در زندگی بسیار مهم است؟

چرا داشتن علاقه و اشتیاق در زندگی بسیار مهم است؟

داشتن علاقه بسیار مهم است، زیرا درگیرشدن در فعالیت‌هایی که بیشترین علاقه را نسبت به آنها دارید، شادی را به همراه دارد و اینکه بیشتر اوقات چه احساسی دارید، کیفیت زندگی شما را تعیین می‌کند. علاوه بر این، داشتن علاقه و اشتیاق نیز یک عنصر عالی برای موفقیت است. پس به‌طورکلی اشتیاق نسبت به یک فعالیت باعث می‌شود که شما به‌احتمال زیاد به طور مکرر در آن شرکت کنید.

تا چه سنی می‌توانیم علایق خود را کشف کنیم؟

تا چه سنی می‌توانیم علایق خود را کشف کنیم؟

یافتن علایق واقعاً هیچ محدوده سنی ندارد و شما در هر سن و سالی که هستید، می‌توانید علاقه خود را به امور و چیزهای مختلف کشف کنید و مسیر زندگی‌تان را در راستای رسیدن به آن تنظیم نمایید. البته درست است که کشف علاقه‌مندی‌ها هر چه زودتر و به خصوص در دوران کودکی و نوجوانی اتفاق بیفتد بهتر است و شانس رسیدن به موفقیت و پیشرفت ما را بیشتر می‌کند و همچنین زمان بیشتری نیز برای دستیابی به علایق و خواسته‌هایمان نیز بیشتر است؛ اما حتی اگر دیرتر نیز آن‌ها را یافتید هیچ ایرادی ندارد؛ چون هرگز برای انجام هیچ کاری دیر نیست و اگر واقعاً به کاری یا چیزی علاقه داشته باشید، شک نکنید که به آن می‌رسید.

مزایای کشف علایق

مزایای کشف علایق

پیدا کردن علایق تأثیر زیادی در زندگی ما دارد و سبب می‌شود تا با شور و اشتیاق بیشتری به زندگی ادامه دهیم، اهداف خود را مشخص کنیم، برای آن‌ها برنامه ریزی کنیم و با انگیزه برای رسیدن به آن‌ها تلاش کنیم. از دیگر مزایای کشف علایق این است که ما راحت‌تر و سریع‌تر می‌توانیم استعدادهای خود را کشف و پیدا کنیم. این کار همچنین خلاقیت ما را بالاتر می‌برد و سبب می‌شود که در مسیر درستی از زندگی قرار بگیریم.

تصورات غلط راجع به این که چگونه علایق خود را بشناسیم

تصورات غلط راجع به این که چگونه علایق خود را بشناسیم

همان‌طور که می‌دانید، ممکن است برای شما سؤال شود که چگونه علایق خود را بشناسیم؛ در پاسخ به این سؤال، افراد بسیاری هستند که هرکدام بدون داشتن هرگونه علمی اظهارنظر می‌کنند. درحالی‌که کشف و دنبال‌کردن اشتیاق شما می‌تواند ایده بسیار خوبی باشد، باورهای بسیار غلطی وجود دارد که نه‌تنها شما را به پیداکردن علایقتان نزدیک نمی‌کند، بلکه شما را از آن‌ها دور هم می‌کند.

شما باید کار خود را رها کنید و به دنبال علاقه خود باشید. این توصیه خوبی برای بسیاری از مردم نیست، زیرا بیهوده به خودتان فشار می‌آورید. در عوض، دنبال‌کردن علاقه خود را به‌عنوان یک زمان سرگرم کننده برای کشف احتمالات مختلف در زندگیتان در نظر بگیرید و تنها زمانی نگران ترک شغل خود باشید که از قبل مقداری از آن درآمد کسب کرده باشید.

شما باید به علاقه خود بچسبید. این ایده که شما فقط می‌توانید یک کار را در زندگی انتخاب کنید یک تصور بسیار قدیمی و غلط است. شما طولانی‌تر زندگی می‌کنید، و دنیای امروز از شما می‌خواهد که به کشف و علاقه مجدد خود ادامه دهید؛ بنابراین نگران یافتن اشتیاق کامل نباشید، اما به کاوش در فرصت‌های نامحدودی که در زندگی برایتان رخ می‌دهد، ادامه دهید.

فایده‌ای ندارد اگر نتوانید از آن پول دربیاورید. یک‌لحظه به پول فکر نکنید. ایده این که چگونه علایق خود را بشناسیم باید به این صورت باشد که در این مسیر به کاوش و جست‌وجو ادامه دهید و از این مسیر لذت ببرید. علاوه بر این، به‌این‌ترتیب شما کنجکاو و با ذهن باز باقی می‌مانید که این ویژگی‌ها برای کشف علایق زیادی که ممکن است داشته باشید، ضروری هستند. پیشنهاد می‌کنیم تا موضوع پول در آوردن را در اولویت‌های بعدی خود بگذارید.

شما علایق زیادی برای این که بتوانید یکی از آن‌ها را دنبال کنید، دارید. این موضوع یکی از بزرگ‌ترین اشتباهاتی است که ممکن است در طی شناخت علایق خود در زندگی به شما پیشنهاد شود. چه کسی گفته است که شما صرفاً باید یک علاقه داشته باشید و فقط آن را دنبال کنید؟

بارها و بارها همه ما دیده‌ام که افراد بسیاری بوده‌اند که علایق بسیار زیادی داشته و در زندگی توانسته‌اند همه آن‌ها را در کنار هم داشته باشند از آن‌ها در زندگی خود استفاده کنند؛ اگر این افراد توانسته‌اند، چرا شما نتوانید؟

این تصورات غلط ممکن است شما را از یافتن اشتیاق خود باز دارد. اما بیایید نگاهی به دلایل دیگر بیندازیم.

3 دلیلی که ممکن است برای یافتن اشتیاق خود با مشکل مواجه شوید

دلایلی که ممکن است برای یافتن اشتیاق خود با مشکل مواجه شوید

تصورات نادرست می‌تواند توضیح دهد که چرا شما برای یافتن اشتیاق خود تلاش می‌کنید. اما اینها فاکتورهای کلیدی نیستند. دلایل اصلی آن‌ها را در زیر خواهید دید که هرکدام را جداگانه برایتان شرح خواهیم داد.

 • مرزهای اجتماعی
 • باورهای خود محدودکننده
 • توقعات و انتظارات نادرست

دلیل ۱: مرزهای اجتماعی

همه قبول ندارند که پیروی از اشتیاق خود می‌تواند ایده فوق‌العاده‌ای باشد، حتی برخی به‌شدت با آن مخالف‌اند؛ اما چرا مردم را تشویق نمی‌کنید تا کاری را انجام دهند که بیشتر از همه از انجام آن لذت می‌برند؟

دلایل مختلفی وجود دارد که ممکن است غیرمعمول باشد، تصورات نادرست در مورد آن وجود داشته باشد و همچنین باید بدانید که برخی از مردم نسبت به تصمیمات خود تلخ هستند. گاهی ممکن است از طرف والدین خود مورد مخالفت قرار بگیرید که این، احتمالاً از روی عشق و تمایل آنها به شما برای به‌دست‌آوردن شغل و آینده‌ای مطمئن است.

اما جهان تغییر کرده است و چارچوب قرن بیستم دیگر با این واقعیت جدید منطبق نیست. به دلایل زیر:

 • امنیت شغلی دیگر وجود ندارد: در دنیایی که اتوماسیون فزاینده‌ای دارد، شرح وظایف شغلی در حال تغییر است.
 • رقابت روزافزون: کشف علایق و اشتیاق خود برای مرتبط ماندن در بازار ضروری است.
 • یادگیری رایگان و در دسترس است: شما می‌توانید در مورد هر چیزی که می‌خواهید بیاموزید، این اتفاق در قرن 21 کاری به‌شدت ساده و قابل‌دسترس است.
 • اینترنت درهای جدیدی را گشود است: راه‌های زیادی برای تبدیل اشتیاق شما به حرفه وجود دارد.
 • گزینه‌های بیشتر: امروزه می‌توانید راهی را دنبال کنید که شما را سرشار از اشتیاق و لذت می‌کند.

دلیل 2: باورهای خود محدودکننده

در جواب سؤال به این که چگونه علایق خود را بشناسیم لازم است بدانید که باورهای خود محدودکننده موانع مهمی هستند که افراد را از رفتن به دنبال رؤیاها و خواسته‌های خود باز می‌دارد.

وقتی به کشف یک اشتیاق می‌اندیشید، به دلایلی فکر می‌کنید که نمی‌توانید کاری را انجام دهید؟ چه عواملی شما را در مسیر شناسایی علایقتان شما را محدود می‌کند؟

به‌عنوان‌مثال، ممکن است احساس کنید که زمان محدودی دارید، پول کافی یا منابع ندارید، دانش یا مهارت ندارید و ویژگی‌های شخصیتی مناسبی ندارید. پیشنهاد ما به شما این است: با خودتان صادق باشید.

اشکالی ندارد که باورهای خود محدود شونده داشته باشید، اگر می‌خواهید آنها را تغییر دهید باید آن‌ها را بپذیرید و پس از آن، جهت ازبین‌بردن این طرز تفکرات تلاش کنید.

دلیل 3: انتظارات نادرست

به‌طورکلی زمانی که واقعیت شرایط با انتظارات شما مطابقت ندارد، ناامید می‌شوید و تمایل به تسلیم‌شدن دارید، بهتر است وقت خود را صرف کنید و هر یک از انتظارات اشتباه رایج درباره علایقتان را در درون خود بررسی کنید.

شور و اشتیاق یک چیز پویا است؛ مانند امواج اقیانوس. بهترین راه برای سوارشدن بر این امواج این است که کنجکاو بمانید و در برابر بسیاری از احتمالات ناشناخته‌ای که ممکن است برای شما پیش بیاید، باز بمانید.

اگر نگران پول هستید، به‌خاطر داشته باشید که در دنیای امروز، بررسی ایده‌ها و فعالیت‌های مختلف قبل از اینکه مستقیماً به دنبال نتایج باشید، سودمندتر است.

چگونه علایق خود را بشناسیم؟

شناخت علایق خود

یافتن اشتیاق شما اغلب با شادی و رضایت در ارتباط است. به همین دلیل، اگر می‌خواهید یک زندگی رضایت‌بخش داشته باشید، باید اشتیاق خود را پیدا کنید؛ اما ممکن است از خود بپرسید: “چگونه علایق خود را بشناسیم؟”

نگاهی به این نکات گام‌به‌گام در مورد چگونگی شروع برای یافتن علاقه خود بیندازید. کشف علایق خود مستلزم درگیرشدن در انواع مختلف کار و سایر فعالیت‌ها است. به‌ندرت پیش می‌آید که به چیزی علاقه داشته باشیم و چیزی در موردش ندانیم. باید درک درستی داشته باشید، مشکلات و چالش‌های یک کار را بشناسید و سپس عاشق آن شوید.

به خاطر داشته باشید که یافتن علایق خود فرایندی یکباره نیست که در یک روز اتفاق می‌افتد. اشتیاق شما ممکن است در تمام طول زندگی تغییر کند.

1. یک چشم‌انداز شخصی برای خود ایجاد کنید

چشم‌انداز شخصی شامل آنچه می‌خواهید در زندگی خود به انجام برسانید، چه از نظر شخصی و چه از نظر حرفه‌ای است. داشتن یک چشم‌انداز شخصی می‌تواند یکی از بهترین پاسخ‌ها برای سؤال “چگونه علایق خود را بشناسیم” باشد.

داشتن چشم‌انداز از بسیاری جهات، مانند قطب‌نما است که جهت را نشان می‌دهد. هر زمان که تصمیمات مهمی باید گرفته شود شما را راهنمایی می‌کند. پس از نوشتن، چشم‌انداز شخصی شما می‌تواند شما را در مورد چگونگی پیداکردن علایق واقعی خود راهنمایی کند.

2. ارزش‌های خود را کشف کنید

ارزش‌های شخصی شما چیزهایی هستند که برای برجسته‌کردن روش کار و زندگی شما مهم می‌دانید. ارزش‌های شما اهداف و اولویت‌های شخصی شما را تعیین می‌کنند و اغلب به‌عنوان شاخصی عمل می‌کنند که آیا زندگی و مسیر شغلی شما آن‌طور که می‌خواهید پیش می‌رود یا خیر.

3. فهرستی از کارهایی که دوست دارید انجام دهید، تهیه کنید

همان‌طور که سقراط می‌گوید: “انسان خود را می‌شناسد.” او به اهمیت شناخت افراد قبل از ادعا (تلاش) برای دانستن هر چیز دیگری اشاره دارد. فهرستی از کارهایی که دوست دارید انجام دهید تا به این شناخت خود برسید تهیه کنید. خودآگاهی گام مهمی در سفر شما به سمت کشف علایق است.

4. چیزهایی که دوست ندارید را ارزیابی کنید

مهم است که متوجه کارهایی که دوست دارید و علاقه دارید تا انجام دهید بشوید؛ اما به همان اندازه مهم است که چیزهایی را که دوست ندارید ارزیابی کنید. درک اینکه چه چیزی را دوست ندارید به شما درک بهتری از چیزهایی می‌دهد که شما را همان چیزی که هستید می‌سازد.

5. نقاط قوت و دستاوردهای خود را بشناسید

برای کشف خود واقعیتان، مهم است که نقاط قوت و دستاوردهای خود را بشناسید. اغلب، مردم متوجه می‌شوند که بزرگ‌ترین نقاط قوت شخصی آنها چیزهایی است که به طور طبیعی برای آنها به وجود آمده است. وقتی این را متوجه شدید، دلایل بیشتری برای دستیابی و انجام کارهای بزرگ‌تر خواهید یافت.

6. ژورنال نویسی را تمرین کنید

ژورنال نویسی ممکن است به نظر موضوعی باشد که دور از مسیر ما برای یافتن علایق در زندگی است؛ اما حقیقت این است که ژورنال‌نویسی به ما کمک می‌کند پیشرفت و رشد شخصی خود را دنبال کنیم.

نوشتن در یک ژورنال به ما بستری می‌دهد تا آنچه را که واقعاً دوست داریم کشف کنیم. ما می‌توانیم بدون هیچ‌گونه قضاوت یا باورهای محدودکننده‌ای از سوی دیگران بفهمیم که به چه چیزی علاقه‌مندیم.

7. از یک کوچ یا مربی راهنمایی بخواهید

هنگامی که به دنبال یافتن علاقه خود هستید، یک مربی یا کوچ لایف می‌تواند کمک ارزشمندی باشد. کوچینگ در واقع شغلی آموزش‌دیده است تا به افراد کمک کند تا علایق خود را در زندگی و کار پیدا کنند. اگر شما هم می‌خواهید بدانید که چگونه علایق خود را بشناسید، پیشنهاد می‌کنیم تا از کوچینگ استفاده کنید.

پرسش‌نامه کشف علایق

پرسش‌نامه کشف علایق

در ادامه تعدادی سؤال برای شما قرار دادیم که پاسخ دادن به آن‌ها کمک می‌کند بتوانید علاقه‌مندی‌های خود را بهتر پیدا کنید.

 • از انجام دادن چه کاری بیشتر لذت می‌برید؟
 • در چه کاری بهتر عمل می‌کنید؟
 • انجام چه کاری یا چه چیزی بیشتر شما را به وجد می‌آورد؟
 • دوست دارید بیشتر در چه زمینه‌هایی مطالعه کنید؟
 • اگر پول زیادی داشته باشید آن را صرف انجام چه کاری می‌کنید؟
 • اگر امکان برآورده شده 10 تا از آرزوهایتان فراهم باشد، دوست دارید کدام آرزوهایتان به حقیقت تبدیل شود؟
 • به نظرتان موانع رسیدن به آرزوها یا موفقیت‌هایتان چیست؟
 • 10 کاری که دوست دارید پیش از مرگ حتماً انجام دهید چه هستند؟
 • پنج نفر از بهترین و بهترین افرادی که در طول زندگی با آن‌ها شدید را همراه با علتش بنویسید.
 • چه افرادی بیشترین تأثیر را بر روی زندگی شما می‌گذارند؟
 • آیا برای زندگی خود الگویی دارید؟ اگر بله کیست و چرا او را انتخاب کردید؟
 • با انجام چه کاری متوجه گذر زمان نمی‌شوید؟

جمع‌بندی

نکته اصلی این است که دانستن اینکه چگونه می‌توانید اشتیاق خود را پیدا کنید و یک زندگی رضایت‌بخش داشته باشید به دانستن و انجام آنچه واقعاً دوست دارید بستگی دارد. چیزهای زیادی برای صرف زمان و تلاش برای کشف علایق خود وجود دارد که در این مقاله سعی کردیم تا شما را با برخی از آن‌ها آشنا کنیم. با تشکر از شما که وقت ارزشمندتان را در اختیار ما گذاشتید و به مطالعه این مقاله با موضوع چگونه علایق خود را بشناسیم، پرداختید.

سوالات متداول

چرا علایق خود را بشناسیم؟

یافتن علایق واقعی خودتان سبب می‌شود تا بتوانید دنیای درون خود را نیز بهتر بشناسید و در نهایت به سمت مسیری پیش بروید که واقعاً به آن علاقه دارید و از انجام دادنش لذت می‌برید. همچنین درگیرشدن در فعالیت‌هایی که بیشترین علاقه را نسبت به آنها دارید کیفیت زندگی شما را تعیین می‌کند.

چه زمانی می‌توانیم علایق خود را بشناسیم؟

کشف کردن و شناخت علایق هیچ محدوده سنی ندارد و شما در هر سن و سالی که هستید، می‌توانید علایق خود را نسبت به امور و کارهای مختلف کشف کنید و مسیر زندگی‌تان را در راستای رسیدن به آن تنظیم نمایید. البته این علایق هرچه در سنین نوجوانی و جوانی شناخته شود بهتر است؛ اما پس از آن نیز دیر نیست و شما باز هم با شناخت درست علایق خود می‌توانید به سراغش بروید.

شناخت علایق چه کمکی به ما می‌کند؟

اگر شما علایق خود را به درستی بشناسید می‌توانید در انتخاب مسیر درست زندگی به بهترین نحو ممکن عمل کنید و همچنین در مسیر شغلی درست و مناسبی نیز قرار بگیرید.

چگونه علایق خود را بشناسیم؟

برای شناخت علایق خود در ابتدا باید ارزش‌هایتان را مشخص کنید و همچنین به آنچه که قصد دارید در آینده به دست آورید به خوبی فکر کنید و سپس فهرستی از کارهایی که دوست دارید و دوست ندارید انجام دهید را تهیه کرده و در نهایت با مشخص کردن نقاط قوت و ضعف خود به شناخت علایقتان بپردازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره رایگان