کمیاب ترین تیپ شخصیتی

کمیاب ترین تیپ شخصیتی

هر کسی در تیپ شخصیتی خود مشخصات مختص به خود را دارد که با دانستن آن‌ها می‌تواند فرد مورد نظر خود را بشناسد. در تقسیم‌بندی مایرز – بریگز، تیپ شخصیتی INFJ به عنوان کمیاب‌ ترین تیپ شخصیتی mbti شناخته شده که در جهان سه درصد افراد دارای این تیپ هستند. در این مقاله این تیپ شخصیتی و راز کمیاب بودن آن را بررسی می‌کنیم؛ در ضمن این نکته را فراموش نکنید که بهترین تیپ شخصیتی MBTI وجود ندارد و هر تیپ شخصیتی ویژگی‌های خاص و منحصر به فرد خود را دارد.


INFJ کمیاب‌ترین تیپ شخصیتی

INFJ کمیاب‌ترین تیپ شخصیتی

INFJها افرادی متفکر، منطقی، عاطفی و برخی اوقات خودجوش هستند که برخی مواقع حس تناقض در آن‌ها دیده می‌شود. آن‌ها به خوبی سیرت پشت نقاب هر کسی را دیده و نسبت به آن‌ها به خوبی شناخت پیدا می‌کنند. این افراد برخی مواقع خودشان را به خوبی نمی‌شناسند، تا جایی که رفتارهای آن‌ها برخی اوقات شهود‌‎شان را با خطا مواجه می‌کند. این تیپ شخصیتی، کمیاب ترین تیپ شخصیتی MBTI به شمار رفته که لایه‌های زیادی دارد که در دوره شخصیت شناسی MBTI در مورد این تیپ شخصیتی بیشتر آشنا خواهید شد. حال شاید از خود بپرسید که چطور شخصیت شناسی کنیم؟ که در دوره شخصیت شناسی MBTI می‌توانید شخصیت افراد را شناسایی کنید. وقتی در مورد این علم اطلاع کسب کنید، می دانید که یکی از کمیاب ترین تیپ شخصیتی جهان، تیپ شخصیتی INFJ بوده؛ INFJ مخفف واژه‌های شهود، درونگرایی، قضاوت و احساسات است که در این کلمات ویژگی‌های فرد را می‌توان مشاهده کرد. این تیپ شخصیتی رازهایی دارد که هر یک را معرفی خواهیم کرد: 

  • INFJ دارای حس ششم است
INFJ کمیاب‌ترین تیپ شخصیتی

در تست mbti، کسانی که دارای تیپ شخصیتی INFJ هستند، شهود و درونگرایی شاخصه اصلی رفتار آن‌هاست.  شهود درونگراها به شکل ناخواسته آن‌ها را به سمت الگوها سوق می‌دهد. INFJها عموما ذات انسان‌ها را می‌توانند به خوبی بشناسند، با این حال رفتار ثانویه آن‌ها برون‌گرایانه است. بیان حس ششم برای دیگران سخت است و INFJها به نوعی از حس ششم برخوردار‌اند. آن‌ها عموما دست از سعی کردن بر می‌دارند و این امکان دارد سبب گوشه گیری و سوء تفاهم‌شان شود. 

  • INFJ درک بالایی از دیگران دارد

تیپ شخصیتی INFJ، کمیاب‌ ترین تیپ شخصیتی MBTI است و این تیپ این معنی را می‌دهد که فرد می‌تواند دیگران و احساسات مختلف یا انگیزه‌های آن‌ها را سریعا بشناسد. ولی نمی‌توان گفت که افراد به آسانی، INFJها را می‌شناسند. افرادی که دارای این تیپ هستند، دوست دارند کسی پیدا شود که با هم درک متقابل داشته باشند. این افراد، درک بالایی نسبت به دیگران دارند، ولی روش قهوه نوشیدن دیگران و تاریخ تولد همکار خود در ذهنشان نمی‌ماند. در اصل، به عنوان اشخاصی که در خصوص چالش‌های زیادی فکر نمی‌کنند، این امور جزیی امکان دارد از نظر دقیق‌ترین افراد با این تیپ شخصیتی نیز دور بماند. 

  • INFJ جذب احساسات دیگران می‌شود

کسی که دارای تیپ شخصیتی INFJ است، احساس دیگران را عمیقا با گوشت و پوست خود لمس می‌کند و حتی بیان می‌کند که به احساسات دیگران نفوذ می‌کند؛ هر فردی که از لحاظ احساسی با یک INFJ صمیمی می‌شود، مسلما فرد INFJ، این شخص را از نظر روحی درک می‌کند. این تیپ شخصیتی، می‌تواند با استفاده از توانایی خود، آرامش دیگران را بهبود بخشد. 

INFJها قدرت پیش بینی شگفت‌انگیز دارند

برخی مواقع INFJها همچون جادوگران عمل می‌کنند به گونه‌ای که ممکن است پیش بینی آن‌ها به حقیقت بپیوندد. آن‌ها با کمک شهود درونگرا، می‌توانند تصویر کلان و الگوهای کلان را مشاهده کنند و آینده و آنچه را در آینده رخ می‌دهد را پیش بینی کنند. 

  • INFJ هم احساسی و هم منطقی است

تیپ شخصیتی INFJ، کمیاب‌ترین تیپ شخصیتی در زنان و مردان است که در این تیپ فرد علاقه‌مند به شغل‌های پژوهشی، علمی و فنی است. در اصل آن‌ها افراد همیشه احساساتی نیستند و در اکثر مواقع از قدرت منطق بالایشان استفاده می‌کنند.

  • INFJ یک میانه‌گرا است

INFJها برخی مواقع به عنوان درون‌گرایانِ برونگرا شناخته می‌شوند، زیرا در کنار کسانی که با آن‌ها احساس راحتی دارند، پرحرف، مشتاق و پرهیجان می‌شوند. بنابراین زمانی که آن‌ها برای اهدافی که به آن‌ اعتقاد دارند، می‌جنگند، شاید مانند برونگرایان نمایان شوند. 

  • INFJ حساس نسبت به درگیری

INFJها به سبب حس برونگرایی به تناسب در روابط نیاز جدی دارند. آن‌ها سعی می‌کنند تا با افراد وارد رابطه شوند و برای کسانی که با آن‌ها وارد رابطه شده اند، ارزش قائل می‌شوند. زمانی که در رابطه‌های نزدیک درگیری ایجاد می‌شود، INFJها ناراحت می‌شوند. آن‌ها شاید در تمرکز یا خواب دچار چالش شوند، حتی شاید اضطراب درگیری را به وسیله سردرد، مشکلات معده، درد عضلانی و غیره در بدن خود حس کنند. بنابراین آن‌ها بهتر است، مرزهای سالم را مشخص کنند و به شیوه دیپلماتیک برای نیازهای خود ایستادگی کنند. 

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

ثبت دیدگاه

حامی اندیش

جهت دریافت مشاوره رایگان با استاد پریسا احمدی منش، اطلاع از شرایط مختلف راجع به دوره‌ها و… اطلاعات زیر را تکمیل کنید تا در اولین فرصت با شما ارتباط بگیریم.

با 40% تخفیف، دوره پرطرفدار کوچینگ رو خریداری کن!