شباهت گوشی همراه و شخصیت شناسی

شباهت گوشی همراه و شخصیت شناسی

شخصیت شناسی mbti به تفاوت‌های عادت‌های پیش فرض انسان‌ها باهم اشاره می‌کند. ام بی تی آی mbti یا همان شخصیت شناسی به ما کمک می‌کند تا تفاوت‌های انسان‌ها را با هم درک کنیم. تا مشترکات‌شان را نیز بفهمیم.

چنانچه نسبت به انجام تست mbti تمایل دارید میتوانید از طریق آکادمی پریسا احمدی منش اقدام کنید.

شباهت گوشی همراه و شخصیت شناسی چیست؟

وقتی یک گوشی تلفن همراه هوشمند می خرید (منظور از هوشمند گوشی‌های اندرویدی و آیفون و امثالهم است) با دو اتفاق روبرو هستید:
۱-تنظیمات اولیه یا پیش فرض : شامل زبان برنامه و زبان متن که غالباً انگلیسی است، فونت نوشتاری، اندازه سایز عکس و فیلم، تاریخ که غالباً میلادی است و ….
۲-برنامه‌ها یا اپلیکیشن‌هایی که برروی سیستم گوشی شما بصورت پیش فرض نصب است. مثل برنامه تقویم، دوربین، گالری، پخش کننده موسیقی و ……

هر گوشی با گوشی کارخانه دیگر هم تفاوت دارد. بر فرض تنظیمات و برنامه‌های‌ سامسونگ و آیفون یکی نیست.

شخصیت شناسی mbti به ما می‌گوید که ما براساس یکی از مدل‌های ۱۶ گانه شخصیتی که با آن‌ها آشنا خواهیم شد به  دنیا می‌آییم. یعنی تنظیمات کارخانه خلقت ما آن مدل از مدل‌های ۱۶ گانه است. ولی می‌توانیم بسته به شرایط محیط، عادت‌های اولیه و شخصیت اولیه خود را توسعه دهیم تا رفتار مناسب در هر جایگاهی را بروز دهیم.

مثلاٌ اگر بصورت پیش فرض، درون گرا بدنیا آمده‌ایم، این امکان را داریم تا با فراگیری مهارت‌های لازم در جایی که نیاز است رفتار برونگرایانه بروز دهیم.

 

غالباً با این برنامه‌ها و تنظیمات اولیه ی پیش فرض چه می‌کنیم؟

کمتر کسی است که به هیچ عنوان تنظیمات اولیه گوشی خود را تغییر ندهد. عده‌ای زبان متن و عده‌ای زبان برنامه و گروهی هر دو را به زبان دلخواهشان تغییر می‌دهند.

اگر به عکاسی با کیفیت بالا نیاز داشته باشند سایز عکس  و رزولوشن را زیاد می‌کنند. اگر نه، حتی از حالت پیش فرض هم کمتر می‌کنند تا فضای کمتری در گوشی بگیرد و … در خصوص برنامه‌های پیش فرض موجود در گوشی هم همین است. کمتر کسی به برنامه‌های موجود راضی است.

عده‌ای برنامه‌های بازی نصب می‌کنند. عده‌ای برنامه‌های جدید تخصصی مورد نیازشان را نصب می‌کنند. البته هستند افرادی که گوشی خود را همانطور که از کارخانه بیرون آمده استفاده می‌کنند و تغییری در هیچ چیز آن نمی‌دهند.

 

ما انسان‌ها هم با یک خلق و خوی پیش فرض و یک مدل شخصیتی ثابت به دنیا آمده‌ایم. مثل کارخانه‌های متفاوت تولید گوشی که در کیفیت و نحوه ارائه خدمات با هم تفاوت دارند، ماهم در تنظیمات اولیه‌مان با یکدیگر فرق داریم. برخی از ما به برخی شبیه هستیم و برخی با هم متفاوتیم. به این تفاوت‌ها، تفاوت‌های در شخصیت می‌گوییم.

اما همانگونه که تنظیمات اولیه گوشی هوشمندتان قابل تغییر است، عادت‌های پیش فرض و اولیه هم توسعه پذیر و قابل تغییر است. فقط ابتدا باید آن را شناخت و بعد راه توسعه آن را نیز آموخت. وقتی خود و عزیزانمان را نمی‌شناسیم هر کاری که از آن‌ها برخلاف عادت‌های پیش فرض ما سر بزند را در جهت مقابله با خود تلقی می‌کنیم. ‌غافل از اینکه او نیز با عادت‌های پیش فرض خود به دنیا آمده و قصدی برای مقابله با ما ندارد.

در واقع تا قبل از شناخت شخصیت خود و شخصیت اطرافیان‌مان بین ما شکافی است که با شناخت این تفاوت‌های شخصیتی آن شکاف ها را پر می‌کنیم.

شخصیت شناسی mbti به ما مهارت‌هایی را می‌آموزد که اول به تیپ شخصیتی خودمان دست پیدا کنیم و بعد بتوانیم با تکیه بر سرنخ‌هایی به تیپ شخصیتی سایر افرادی که با آن‌ها در ارتباطیم پی ببریم.

جهت یادگیری کامل مهارت ارزشمند MBTI می توانید در دوره آموزشی آن ثبت نام نمایید.

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

ثبت دیدگاه

حامی اندیش

جهت دریافت مشاوره رایگان با استاد پریسا احمدی منش، اطلاع از شرایط مختلف راجع به دوره‌ها و… اطلاعات زیر را تکمیل کنید تا در اولین فرصت با شما ارتباط بگیریم.

با 40% تخفیف، دوره پرطرفدار کوچینگ رو خریداری کن!