تیپ شخصیتی INFJ

تیپ شخصیتی INFJ

تیپ شخصیتی infj (درونگرا، شهودی، احساسی و قضاوتی) یکی از ۱۶ تیپ شخصیتی مطرح در تست mbti (شاخص مایرز-بریگز) است. این تیپ گاهی به عنوان حامی یا ایده آل‌گرا شناخته می‌شود. احساسات عمیق و قدرت شناخت فراوان این تیپ شخصیتی، آنان را به عنوان مشاوران خوب و دوستان صمیمی معرفی می‌کند. توانایی درک عمیق احساسات و تمایل برای کمک به دیگران در رسیدن به هدف‌های شخصی و گروهی، تیپ شخصیتی حامی را از سایر افراد متمایز می‌کند. در ادامه با آکادمی پریسا احمدی منش به بررسی این تیپ شخصیتی و خصوصیات آن می‌پردازیم. همچنین می‌توانید در دوره آموزش شخصیت شناسی MBTI شرکت کنید.

مجموعه پریسا احمدی منش به عنوان اولین اکادمی هیبریدی در ایران طیف متنوعی از دوره‌های مرتیط با شخصیت شناسی و کوچینگ  را برگزار می کند.

تیپ شخصیتی infj چیست؟

افراد دارای تیپ INFJ با ویژگی‌های خاصی همچون خلاقیت، آرامش و ملاحظه‌گر شناخته می‌شوند. این افراد اغلب با ویژگی درون‌گرایی خود، به دنبال ایجاد ارتباطات معنا‌دار هستند. در این وبسایت می‌توانید با مطالعه مقاله آزمون MBTI چیست؟ با سایر تیپ‌های شخصیتی آشنا شوید.

1. درون‌گرایی (Introverted):

INFJها تمایل دارند انرژی خود را از طریق تمرکز درونی و زمانی که تنها هستند به دست آورند. آن‌ها از ارتباط با گروه‌های بزرگ پرهیز می‌کنند و به تنهایی یا با گروه‌های کوچک تر ارتباط بهتری دارند. با مطالعه کتاب شخصیت شناسی mbti این تیپ شخصیتی را بهتر خواهید شناخت.

2. شهودی (Intuitive):

تیپ شخصیتی infj در تشخیص الگوها و ساخت ایده‌ها تمرکز و مهارت زیادی دارند. آن‌ها به راحتی از داده‌ها به دنبال مفاهیم و ایده‌های عمیق تر می‌گردند. ضمنا می‌توانید برای اطلاع از تیپ شخصیتی INFP به همین وبسایت مراجعه کنید.

3. احساسی (Feeling):

 INFJها در تصمیم‌گیری معمولا از احساسات و ارزش‌های شخصی خود استفاده می‌کنند. همچنین آن‌ها نسبت به دیگران حساس و نگران هستند.

4. قضاوت کننده (Judging):

INFJها ترجیح می‌دهند زندگی خود را سازمان‌دهی کنند و به صورت قضاوت‌گر به وظایف و تصمیم‌گیری‌ها نگاه کنند. این افراد برنامه‌ریزی دقیقی دارند.

تیپ شخصیتی infj چیست؟

ویژگی‌های تیپ شخصیتی حامی در روابط فردی

تیپ شخصیتی INFJ در روابط فردی خود ویژگی‌های خاصی دارد. تیپ شخصیت حامی در روابط فردی توانایی بالایی در درک و ارتباط با دیگران دارند و ارتباطات صمیمی برای آن‌ها اهمیت زیادی دارد. در زیر به برخی از ویژگی‌های این تیپ در روابط فردی اشاره می‌کنیم:

1. حساسیت و اهمیت به روابط:

INFJها به خوبی احساسات دیگران را درک می‌کنند و به روابط نزدیک بسیار اهمیت می‌دهند. این حساسیت باعث می‌شود که در ارتباطاتشان، عمق و صمیمیت وجود داشته باشد.

2. صمیمیت در دوستی:

این افراد با دوستان نزدیکشان صمیمیت زیادی دارند و در اشتراک‌گذاری احساسات و تجربیات خود با دیگران به راحتی عمل می‌کنند.

3. تردید در اظهار احساسات:

INFJها ممکن است در مورد اظهار احساسات و درد و دل با دیگران تردید داشته باشند. این تردید ناشی از حساسیت شدید و نگرانی در مورد واکنش‌های دیگران است.

4. رهبری در پشت صحنه:

افراد INFJ به عنوان رهبرانی موثر در پشت صحنه شناخته می‌شوند. آن‌ها ممکن است رهبری آشکار نداشته باشند، اما در پشت پرده تاثیر زیادی دارند.

5. توجه به جزئیات:

در روابط فردی، INFJها توجه زیادی به جزئیات و اطلاعات کوچک دارند. این ویژگی باعث می‌شود که در ارتباطات به جزئیات مهم توجه کنند و به جزئیات زندگی فردی دیگران احترام بگذارند.

تایپ مکمل تیپ شخصیتی infj

تایپ مکمل تیپ شخصیتی infj

ترکیب تیپ شخصیتی INFJ و ENFP یکی از سازگارترین ترکیبات شخصیتی است. این دو تیپ با هم به دلیل وجود اشتراکات مهمی در ارزش‌ها و اهداف، می‌توانند یک زندگی ایده‌آل بسازند. همچنین، توانایی هر دو در مدیریت احساسات و انعطاف در مواجهه با چالش‌های زندگی، این رابطه را به یک ارتباط همدل تبدیل کرده است. INFJ و ENFP به عنوان یک تیم موفق و پایدار، با داشتن اهداف مشترک و تعهد به یکدیگر، در مسیری پر از رشد و ارتقاء حرکت می‌کنند. همچنین در این زمینه دوره کوچینگ و توسعه فردی بسیار موثر خواهد بود.

 

تحلیل تیپ شخصیتی infj در تعامل با آن‌ها

برای تعامل بهتر با افراد دارای تیپ شخصیتی INFJ باید نکاتی را رعایت کنید. توجه به این نکات می‌تواند تعامل با افراد INFJ را بهبود بخشیده و روابط موثرتری را با آن‌ها برقرار کند.

1. صداقت و اصالت:

تیپ شخصیتی infj در ارتباطات خود صداقت و اصالت دارد. از آنجا که آن‌ها احساسات دیگران را به خوبی درک می‌کنند، ارتباطات صادقانه برای آن‌ها اهمیت دارد.

2. توجه به نیاز به خلوت:

INFJها زمانی بهترین عملکرد را دارند که تنها باشند. احترام به نیاز آن‌ها برای خلوت گذراندن، به تعامل بهتر کمک می‌کند.

تحلیل تیپ شخصیتی infj در تعامل با آن‌ها

3. حمایت از هدف‌ها و ایده‌ها:

INFJها معمولا ایده‌های بلندمدت و هدف‌های معناداری دارند. حمایت از آن‌ها در تحقق این اهداف و ایده‌ها، ارتباط را قوی‌تر می‌کند.

4. توجه به احساسات:

INFJها به عنوان افرادی احساسی، ممکن است در برخی مواقع نسبت به احساسات دیگران دچار حساسیت شوند. توجه به این احساسات و احترام به آن‌ها ارتباط را بهبود می‌بخشد.

5. تشویق به خلاقیت:

INFJها معمولاً به عنوان افراد خلاق و ایده‌آل‌گرا شناخته می‌شوند. تشویق آن‌ها به بیان خلاقیت و ایده‌های خود، ارتباط را پویا تر می‌کند.

6. حمایت در مواقع سخت:

افراد INFJ ممکن است در مواقعی که با چالش‌ها و مشکلات روبرو می‌شوند، نیاز به حمایت و تشویق داشته باشند. حمایت و اهمیت به احساسات آن‌ها، ارتباط را بهبود می‌بخشد.

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

ثبت دیدگاه

حامی اندیش

جهت دریافت مشاوره رایگان با استاد پریسا احمدی منش، اطلاع از شرایط مختلف راجع به دوره‌ها و… اطلاعات زیر را تکمیل کنید تا در اولین فرصت با شما ارتباط بگیریم.

با 40% تخفیف، دوره پرطرفدار کوچینگ رو خریداری کن!