نقطه ضعف افراد درون‌گرا چیست؟ درمان درون‌گرایی چگونه است؟

نقطه ضعف افراد درون‌گرا چیست؟ درمان درون‌گرایی چگونه است؟

قبل از اینکه به نقطه ضعف افراد درون‌گرا بپردازم، در ابتدا باید تأکید کنم که هیچ‌ یک از تیپ‌های شخصیتی بر دیگری برتری ندارد و فقط نقطه‌ ضعف و نقطه قوت‌هایشان با هم متفاوت است پس نتیجه می‌گیریم افراد درون‌گرا و برون‌گرا هیچ‌یک بر دیگری برتری ندارند.

نکته مهم این است که نقاط ضعف و قوت خود و اطرافیانمان را بر اساس تیپ شخصیتی بشناسیم تا بتوانیم ارتباط بهتری با خود و دیگران برقرار کنیم.

افراد درون‌گرا چه کسانی هستند؟

افراد درون‌گرا چه کسانی هستند؟

در علم شخصیت شناسی mbti اولین بعد تیپ شخصیتی به این موضوع می‌پردازد که ترجیح ما در دریافت انرژی روحی روانی به چه صورت است؟ انرژی را از درون خود می‌گیریم یا از بیرون و این تعریف برون‌گرایی و درون‌گرایی را رقم می‌زند.

🎯برون‌گرا بودن یعنی ترجیح در دریافت انرژی از جمع و از دست‌دادن آن در تنهایی

🎯درون‌گرا بودن یعنی ترجیح در دریافت انرژی از خلوت و تنهایی و از دست‌دادن آن در جمع

پس می‌توان گفت برون‌گراها عمدتاً با دنیای بیرون و درون‌گراها با دنیای درون سازگارترند.

یک برون‌گرا اگر 4 شب هفته قرار باشد در جمع و یا مهمانی و یا سمینار و.. قرار بگیرد، برایش خوشایند است اما یک درون‌گرا ترجیحش این است که یک شب یا دو شب را برود و بقیه را در منزل باشد.

خصوصیات اخلاقی افراد درون‌گرا

خصوصیات اخلاقی افراد درون‌گرا
 • اگر زمان زیادی در شلوغی و جمع باشند، خسته و بی انرژی می‌شوند
 • زیاد فکر می‌کنند و دوست دارند وقتشان را بیشتر در خلوت و افکار درونی‌شان سپری کنند
 • کم هیجان هستند، آرام‌تر حرف می‌زنند، آرام‌تر رفتار می‌کنند 
 • کمتر حرف می‌زنند و بیشتر گوش می‌دهند
 • اول فکر می‌کنند بعد عمل می‌کنند
 • تماس چشمی کمتری برقرار می‌کنند و به لحاظ فیزیکی کمتر به افراد نزدیک می‌شوند
 • شو آف کمتری دارند یعنی بعضاً خود را به‌اندازه توانمندی‌هایشان ابراز نمی‌کنند
 • دوستان کمتر با روابط عمیق‌تر و صمیمی‌تری دارند
 • ترجیح می‌دهند به‌تنهایی روی پروژه‌های خودکار کنند و فضای کاری مشترک و یا کارهای تیمی و شلوغ را نمی‌پسندند
 • اطلاعات شخصی خود را کمتر با دیگران مطرح می‌کنند و از دیگران هم کمتر سؤالات شخصی می‌پرسند
 • اشتیاق و احساساتشان را در چهره خود نشان نمی‌دهند
 • قبل از صحبت‌کردن، اطلاعات را در ذهن خود پخته و ارزیابی می‌کنند

نقطه ضعف افراد درون‌گرا

نقطه ضعف افراد درون‌گرا

اما به‌راستی نقطه ضعف افراد درون‌گرا چیست؟

اکثر ویژگی‌هایی که در بالا ذکر شد ذاتاً خوب یا بد نیست بلکه اگر در لایه مثبت و سالم استفاده شود یعنی در حد تعادل، می‌تواند جزو نقاط قوت باشد و اگر در لایه ناسالم استفاده شود، تبدیل به نقطه‌ ضعف می‌شود.

بگذارید با ذکر یک مثال موضع را برایتان شفاف‌تر کنم:

گفتیم “درون‌گراها اول فکر می‌کنند بعد عمل می‌کنند”

این ویژگی در حد متعادل خوب است و باعث می‌شود میزان خطا و آسیب و شکست در درون‌گراها کم باشد اما اگر از حد متعادل تجاوز کند تبدیل به نقطه ‌ضعف افراد درون‌گرا می‌شود زیرا باعث می‌شود عملگرایی فرد درون‌گرا کاهش پیدا کند و زمان زیادی به فکرکردن بگذرد و فرصت مناسب جهت اقدام را از دست بدهد.

یک مقاله پیشنهادی برای شما: بهترین تست شخصیت شناسی جهان

درمان درون‌گرایی

درمان درون‌گرایی

درمان درون‌گرایی واژه مناسبی نیست و اصلاح نادرستی است که در میان عامه مردم مصطلح شده است زیرا درون‌گرایی، ویژگی شخصیتی‌ای است که هنوز آن‌طور که باید در میان عامه مردم جا نیفتاده است و بعضاً تعبیرهای ناخوشایندی از سکوت این افراد می‌شود از قبیل: جامعه‌ستیز، سرد، خجالتی

اما درون‌گرایی هم مزایای منحصر به خودش را دارد و بهتر است به‌جای تأثیر پذیرفتن از چنین تعبیرهایی، سعی بر آن باشد تا با درک و شناخت بهتر این ویژگی شخصیتی، از ویژگی‌های قدرتمند آن بهره برد و راه را برای رسیدن به موفقیت هموارتر کرد.

در ادامه به اقداماتی جهت توسعه فردی درون‌گراها می‌پردازم، پس اگر شما یک درون‌گرا هستید و تمایل دارید شخصیت خود را کامل‌تر کنید، به توصیه‌های زیر عمل کنید:

 1. سعی کنید بیشتر در جمع‌های غیر صمیمی، حاضر شوید
 2. برقراری ارتباط مؤثر با غریبه‌ها را تمرین کنید و سعی کنید در محافل، برای مذاکره پیش‌قدم شوید
 3. اطلاعات عمومی خود را تا حدودی تقویت کنید تا نگران نداشتن حرف با دیگران نباشید
 4. برقراری ارتباط چشمی در حد متعادل را تمرین کنید، چون برقراری ارتباط چشمی، شما را با اعتماد به نفس تر نشان می‌دهد
 5. سعی کنید توانایی‌هایتان را ابراز کنید، هر جا نیاز است بیشتر صحبت کنید و ابراز وجود کنید

افراد درونگرا می‌توانند با تقویت توسعه مهارت های فردی خود شرایط بهتری را در کسب و کار و حتی زندگی شخصی خود بدست بیاورند. درونگراها باید بدانند که دارای توانایی‌های خاصی هستند که در صورت بکارگیری درست این توانایی‌ها می‌توانند موفقیت خوبی را برای خود رقم بزنند.

یک برونگرا هیچ گاه نمی‌تواند بسیاری از کارهایی که درونگراها انجام می‌‌دهند را انجام دهد. پس اگر یک درونگرا هستید با اعتماد به نفس جلو بروید که موفقیت در زندگی و کار در انتظار شما خواهد بود.

مقالات مرتبط:

10 Comments

 1. من یک درونگرای خیلی شدید هستم ولی نمیتوانم خودمو در زمان تنهایی با چیزی مشغول کنم یعنی سریع خسته میشوم نمیدانم چیکار کنم لطفا کمکم کنید

  1. سلام ممنون از اینکه دغدغه خود را در این سایت با من در میون گذاشتین ، البته موضوع نیاز به توضیحات بیشتری از سمت شما داره اما بنظرم دو سوال مهم پیش میاد 1- آیا مطمئن هستید درونگرایید یا شاید به دلایل دیگری و به اشتباه تصور می کنید درونگرا هستید ؟ 2- اگر واقعا درونگرا هستید لازم است علاقمندیهای خود را کشف کتید چون درونگرا در خلوت و تنهایی خود به حوزه هایی که علاقه دارند و یا فعالیت های شغلی خود می پردازند

   1. اره از جمع و شلوغی خوشم نمیاد و مطمئنم درونگرام حتی براش دوره افزایش اعتماد به نفس و رفع خوبی هم رفتم.

 2. من نمی دونم درون‌گرا هستم یا برون‌گرا ولی زیاد حوصله حرف زدن ندارم و اینکه همیشه دوس دارم ت خودم باشم و کسی ک باهام حرف میزنه رو زیاد دوس ندارم ب حرفاش گوش کنم یا توجه کنم ولی گوش میکنم چون ناراحت میشه و همیشه هم می خوام دوستانی داشته باشم اما چون حوصله ندارم نمی تونم بیشتر از دوستانی ک دارم دوست پیدا کنم

 3. سلام من یه آدم درون گرا هستم خیلی ایده دارم تا حالا به هر ایده ای دست زدم موفق بودم اما ترسی تو انجام پیشنهادات شغلی خوبی که بهم میشه دارم

  1. سلام ممنون از اینکه موضوع خود را با ما درمیان گذاشتید . لازم است ضمن بررسی دقیق و منطقی پیشنهادات دریافتی ، ریسک پذیری خود را افزایش دهید .موفق باشید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره رایگان