بهترین کتاب برای هدیه به معلم تحقق رویای فردا در امروز

بهترین کتاب برای هدیه به معلم

بهترین کتاب برای هدیه به معلم هدیه‌ای ارزشمند و ماندگار که ما نیز از ثمرات ان بی‌نصیب نخواهیم ماند.

با تجربه چند دهه دانش‌آموزی و دانشجویی که هر یک از ما تجربه کردیم به جرات می‌توانیم نامی از معلم بزرگی ببریم که نقشی خاص و ماندگار در خاطر ما به جا گذاشته است.

چه چیزی باعث شد این معلمان این‌گونه باطراوت و عالی به نظر برسند؟ آیا دانشی که داشتند آنها را این‌گونه درخشان کرده بود؟ آیا بر هنر برقراری ارتباط با دیگران مسلط بودند؟ قلب آنها مملو از عشق به دانش‌آموزان بود؟ سازماندهی و شیوه تدریس عالی یا قدرتی ناشناخته در الهام بخشی داشتند؟

کوچینگ یک فرآیند همکاری و هدایت است که به افراد کمک می‌کند تا هدف‌ها و آرزوهایشان را دنبال کنند و به بهترین نسخه خود برسند. در دوره کوچینگ، مربی یا کوچ با استفاده از تکنیک‌ها و ابزارهای مختلف، فرد را در مسیری که به دنبال آن است، هدایت می‌کند. این فرآیند اغلب به عنوان کوچینگ توسعه فردی شناخته می‌شود و شامل ارزیابی آگاهی از خود، تعیین اهداف، توسعه مهارت‌ها، مدیریت زمان، حل مسائل و تسهیل در رسیدن به تغییرات مثبت است.

درواقع منش و استراتژی معلمان برای تدریس و فهماندن حقایق بزرگ دنیا به ذهن کودکانه‌مان راه را برای تحول در نگرش ما ایجاد کرد و اگر معلمان این‌گونه نبودند امروز ما نیز این‌گونه نبودیم.

قدردانی از این معلمان و البته از هر معلم دیگری با این حجم تاثیر گذاری در زندگی امری بدیهی خواهد بود. اما بهترین هدیه برای آنها چیست؟ آیا می‌توان باز هم برای کسانی که اهل مطالعه و دانش هستند کتاب هدیه داد؟ اگر اینگونه است بهترین کتاب برای هدیه به معلم چیست؟ برای یافتن جواب این پرسش‌ها بهتر است نگاهی عمیق‌تر به جایگاه و نقش معلم در جامعه داشته باشیم.ارائه تست mbti به صورت آنلاین همراه با پاسخ‌نامه کامل تشریحی در آکادمی پریسا احمدی منش امکان پذیر است.

 

تا حالا به این فکر کردید که در چه کاری واقعاً استعداد دارید؟ تست MBTI به شما می‌گوید.

 

نقش معلم در جامعه

نقش معلم در جامعه

اگرچه هر حرفه‌ای جایگاه خاصی در جامعه دارد و نمی‌توان بر زحمات پزشکان، مهندسان و حتی بانک‌داران چشم فرو بست؛ ولی باید گفت کارکنان سیستم آموزشی به ویژه معلمان نه تنها در امروز جامعه؛ بلکه در ساختن فردا نقش کلیدی دارند.

البته اگر منصف باشیم اعضای این فهرست می‌توانند بلندتر باشند و این معلمان تنها در کلاس‌های درس و پای تخته سیاه در غباری از گچ سفید منتظر ما نبودند. آنها معلم کلاس های خصوصی، فوق برنامه، عضوی از اعضای خانواده یا حتی مدیر کسب‌و‌کاری بوده و هستند که تابستان‌ها را در آنجا می‌گذرانیم.

یک معلم در مرحله نخست استعداد‌های متعالی ارتباط و تصمیم‌گیری و البته آگهی  از مسئولیت‌های اجتماعی را به شاگردان خود القا می‌کند. 

امروزه با وجود شرایط اقتصادی و شغلی که والدین را به اشتغال واداشته وظیفه ساختن شخصیت اخلاقی قوی و تحمل بار حمایت عاطفی نیز بردوش  معلم افتاده است. بنابراین این معلم است که باید با دانش‌آموز ارتباط برقرار کند و درعین‌حال همچنان که در دسترس است موثر باقی بماند. به عبارتی دیگر نقش معلم بسیار مشابه نقش یک کوچ است که دوست آگاه و محرم اسرار فرزندان یک ملت است.

پس با وجود چنین وظیفه سنگینی سوق دادن معلم به نقش الهام‌بخش در زندگی نه تنها وظیفه آحاد جامعه؛ بلکه وظیفه ویژه مسئولان نیز است. از این جهت قدرشناسی که به خودشناسی معلم کمک کند بهترین هدیه برای معلمان است.

کتاب خودشناسی بهترین کتاب برای هدیه به معلم

کتاب خودشناسی بهترین کتاب برای هدیه به معلم

معلمی ایده‌آل است که علاوه بر هماهنگی بسیار با احساسات و نیاز دیگران و پویایی گروه، ارتباطی قوی، قابل اعتماد و با بردباری با شاگردان داشته باشد. اما برای رسیدن به چنین درخششی از شخصیت تنها یک اکسیر وجود دارد و آن اکسیر خودشناسی است.

درواقع برای شناخت موفقیت‌های معلمان در کلاس درس به معیارهایی ورای  نمرات آزمون، تعداد مدارک تحصیلی تکمیلی و گواهی‌نامه‌های شاگردان نیاز است. بهترین معلمان آنهایی هستند که از نظر اجتماعی ماهر و داری ارتباط همدلی هستند. آنها به واسطه خودشناسی قادر به مدیریت و نظارت بر رفتار گروهی هستند تا کلاسی پر انرژی و بدون آشفتگی داشته باشند.

 چند نفر از ما معلمی را در مدرسه به یاد داریم که هرگز نتوانست کلاس را کنترل کند؟ آیا علت آن عدم شناخت استعداهای خود یا عدم درک درست از استعدادهای شاگردان نبود.

توانایی کنترل کلاس با مهارت‌های مدیریتی عالی و نظم و انظباط خوب ناشی از شناخت شخصیت و تیپ شاگردان از ویژگی‌های کلیدی هر معلم موفق است. البته شخصیت جذاب نیز کلید دیگری در موفقیت آموزش است.

شخصیت جذاب در ارتباط با دانش‌آموزان به معلم کمک می‌کند و منجر می‌شود آنها به روش‌های خلاقانه‌ای برای توضیح موضوعات مختلف فکر کنند تا اطمینان حاصل کنند دانش‌آموزان واقعا آنچه را که آموزش داده می‌شود درک می‌کنند. وصد البته شخصیت جذاب نیز از ثمرات خودشناسی است.

اما کدام تکنیک خودشناسی و دیگرشناسی را به صورت علمی و کاربردی در اختیار آنها قرار می‌دهد. تیپ‌شناسی مایرز‌ بریگز همان تکنیکی و منبع‌ای است که باید به عنوان بهترین کتاب برای هدیه به معلم معرفی شود.

مقاله عالی : آزمون MBTI چیست؟

مقاله عالی : بهترین تیپ شخصیت شناسی جهان

تیپ‌شناسی مایرز‌ بریگز چگونه باعث خودشناسی معلمان می‌شود؟

تیپ‌شناسی مایرز‌ بریگز چگونه باعث خودشناسی معلمان می‌شود؟

تست ام بی تی ای به تحلیل ترجیحات شخصتی می‌پردازد و بنابراین نه‌تنها برای شخص معلم؛ بلکه برای تحلیل دانش‌آموزان نیز کاربرد دارد. تیپ‌‌های شخصیتی معلمان در استراتژی که برای فرآیند یادگیری و آموزش استفاده می‌کنند نیز موثر است.

در حقیقت با فرا گرفتن یک علم می‌توان آن را در ابعاد مختلف به کار گرفت از همین جهت است که کتاب‌های تیپ‌شناسی MBTI به عنوان بهترین کتاب برای هدیه به معلم پیشنهاد می‌شوند.

به عنوان مثال معلم ENTJ در عین سخت‌گیری برای دانش‌آموزان مفید هستند. تلاش آنها تبدیل کلاس درس  به مکانی سرگرم کننده است تا کارگرانشان بتوانند راه‌های جدید برای یادگیری اطلاعات پیدا کنند.

معلم ENTJ بی ‌احترامی را نمی‌پذیرند و افراد بی ادب و کم تلاش مورد عتاب آنها هستند و برای شاگردان پرتلاش یک حامی خوب هستند.

معلم تیپ ISFP نه تنها از برقراری ارتباط با دانش‌آموزان خود لذت می‌برند؛ بلکه دوست ندارد آنها را تحت فشار بگذارند. عموماً شیوه تدریس آنها آرام است و از سخت‌گیری بیش از حد متنفرند.

البته تیپ ISFP در نقش معلم خطوط قرمزی هم دارند و در صورت عبور از آن سخت‌گیر خواهند شد. آنها علاقه دارند تجربه یادگیری سرگرم کننده باشد و خود نیز مشتاق یادگیری تاکتیک‌های نو به‌عنوان وسیله‌ای برای اطمینان از لذت‌بخش بودن فضای کلاس هستند.

با مطالعه تیپ‌ها مجموعه رفتارهای معلمان معنا پیدا می‌کند و به راحتی می‌شود در جهت اصلاح آنها کوشید؛ پس منصفانه اشت قبول کنیم کتاب‌های تیپ‌شناسی MBTI بهترین کتاب برای هدیه به معلم هستند.

چرا معلمان هم MBTI را به عنوان بهترین کتاب برای هدیه به معلم می‌شناسند؟

چرا معلمان هم MBTI را به عنوان بهترین کتاب برای هدیه به معلم می‌شناسند؟

معلمان موفق به آموزش علاقه خاصی دارند. آنها شیفته یادگیری و البته انتقال آن به شاگردان هستند. آنها به شدت دوست دارند با شناخت توانایی خود و توانایی شاگردان در یک ساختار علمی همچون MBTI فرصتی پیدا کنند تا دانش تخصصی خود را به نحو احسن و کامل با دانش‌آموزان یا دانشجویان در میان بگذارند؛ از همین جهت MBTI به عنوان بهترین کتاب برای هدیه به معلم است.

معروف است که ترک‌ها می‌گویند اگر صحبت کردن نقره است پس گوش  دادن طلا است. معلم خوب نه تنها در ارائه و صحبت کردن خوب است؛ بلکه در گوش دادن نیز مهارت دارد؛ ولی بهترین راه رسیدن به چنین مهارتی عبور از مسیر سنگلاخ خودشناسی است.

دانش MBTI به معلمان کمک می‌کند با چشمانی بازتر تفاوت‌ شاگردان را بپذیرند و اشتراکات آنها را تقویت کند. معلمی که به اصول خودشناسی و تیپ‌شناسی مایرز‌ بریگز  آشنا شده ابزاری علمی برای تحلیل تیپ و شخصیت دارد، به‌راحتی می‌داند تنها با گوش دادن چگونه می‌تواند فرصتی برای شکوفایی استعداد دانش‌آموزانش از هر تیپی ایجاد کند.

با این اوصاف دیدگاه ما معرفی کتابی جامع و مهیج در آموزش دانش MBTI است که بتواند تمام جهات بالا را پوشش دهد؛ بنابراین پیشنهاد ما کتاب قدرت شخصیت‌شناسی MBTI به‌عنوان بهترین کتاب برای هدیه به معلم است.

کتاب قدرت شخصیت‌شناسی MBTI بهترین کتاب برای هدیه به معلم

کتاب قدرت شخصیت‌شناسی MBTI ثابت می‌کند یکی از بهترین روش‌های خودشناسی و شخصیت‌شناسی که از طریق مبانی علمی نیز مورد حمایت است شناخت کهن الگوها،‌ فرهنگ و تیپ شخصیتی  و چگونگی توسعه کامل خود به‌عنوان یک فرد با استفاده از ترجیحات شخصیتی است.

اگر شما معلم یا به دنبال بهترین کتاب برای هدیه به معلم هستید مطمئن باشید کتاب قدرت شخصیت‌شناسی MBTI یک منبع همیشه جذاب برای شما خواهد بود. از طریق این کتاب فرصت شناخت تیپ کودکان به راحتی برای شما فراهم می‌شود و همچون یک باغبان و فارغ از آموزه‌ها و خرافه‌های غلط اجتماعی مرسوم به پرورش توانایی حقیقی شاگردان خواهید پراخت.

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

1 دیدگاه

به بحث بپیوندید و نظر خود را به ما بگویید.

ثبت دیدگاه

حامی اندیش

جهت دریافت مشاوره رایگان با استاد پریسا احمدی منش، اطلاع از شرایط مختلف راجع به دوره‌ها و… اطلاعات زیر را تکمیل کنید تا در اولین فرصت با شما ارتباط بگیریم.

با 40% تخفیف، دوره پرطرفدار کوچینگ رو خریداری کن!