من احساسی هستم یا منطقی ؟ تفاوت افراد منطقی و احساسی چیست ؟

تفاوت افراد منطقی و احساسی چیست ؟

امروزه آموزش شخصیت شناسی برای هر فرد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و از طریق آن می‌توان به شناخت دقیقی از خود دست یافت. برای اینکه بدانید احساسی هستید یا منطقی باید تفاوت افراد منطقی و احساسی را بدانید. هر چند که شخصیت شما در گروه‌های مختلف جامعه متفاوت است. برای مثال شاید شما در محیط کار شخصیتی منطقی داشته باشید؛ اما در جمع‌های خانوادگی احساسی باشید. حال شاید با بعضی عاداتی که در محیط کار دارید مشکل داشته باشید. برای اصلاح آن‌ها می‌توانید از کوچینگ سازمانی بهره ببرید. در حالت کلی تعریف پایه و علمی احساسی یا منطقی بودن به‌صورت زیر است:

Feeling
احساسی بودن یعنی
تصمیم‌گیری بر اساس ارزش‌های شخصی (منطق شخصی)
و تأثیر تصمیم بر دیگران
Thinking
فکری (منطقی) بودن یعنی
تصمیم گری به‌صورت غیرشخصی (منطق عمومی)
و بر مبنای سود و زیان

 

تا حالا به این فکر کردید که در چه کاری واقعاً استعداد دارید؟ تست MBTI به شما می‌گوید.

 

چنانچه نسبت به انجام تست mbti تمایل دارید میتوانید از طریق متن بالا یا آکادمی پریسا احمدی منش اقدام کنید.

مهم: احساسی و منطقی بودن یکی از حوزه‌های چهارگانه در علم شخصیت شناسی mbti است.

 

تفاوت افراد منطقی و احساسی

تفاوت افراد منطقی و احساسی

تفاوت افراد منطقی و احساسی

بر اساس تعریف پایه که در بالا گفته شد ، تصمیم‌های افراد فکری ممکن است گاهی در تضاد با منافع دوستان و نزدیکانشان باشد اما این سبب نمی‌شود که در تصمیم خود تجدیدنظر کنند زیرا مبنای اصلی آن‌ها برای تصمیم‌گیری، اصول منطقی، سود و زیان، مزایا و معایب، هزینه‌ها و فرصت‌ها است نه تأثیر تصمیمشان در زندگی دیگران!

فکری‌ها مثل حسابدارها در مواقع تصمیم‌گیری، جدول تراز سود و زیان در ذهنشان ترسیم می‌کنند و گفته می‌شود رفتار تاجر گونه دارند.

برعکس افراد احساسی بهای زیادی برای احساسات خود و دیگران قائل هستند، تصمیم‌های افراد احساسی طبق معیارهای شخصی و دوست دارم دوست ندارم های خودشان است. اینکه دوست دارند چه کاری انجام دهند، دوست دارند چه فردی را استخدام کنند، صرف‌نظر از اینکه آیا این دوست داشتن به منفعت آنان است یا نه؟ همچنین گاهی به دلیل تأثیر تصمیمشان بر زندگی دیگران، تصمیماتی می‌گیرند که برای خودشان مفید نیست.

 

منطق عمومی و منطق شخصی

به طور کلی افراد با شرکت در دوره‌ آموزش شخصیت شناسی یا کوچینگ توسعه فردی می‌توانند شخصیت درون خود را ارتقا دهند. یکی دیگر از تفاوت های افراد منطقی و احساسی در منطق عمومی و منطق شخصی است.

 منطق عمومی، مواردی است که عموم آدم‌ها آن را می‌پذیرند و موضوع شخصی در آن دخیل نیست اما منطق شخصی، مواردی است که فقط برای خود شخص مهم است و عموم آدم‌ها آن را متوجه نمی‌شوند.

 

شاید تصور کنید تصمیم‌گیری به روش احساسی، غیرمنطقی است؟

 اما عموماً این‌طور نیست و فکری و احساسی بودن، هر دو روش‌های منطقی هستند اما در جریان تصمیم‌گیری از ملاک‌های متفاوتی استفاده می‌کنند هرچند هر دو نوع این تصمیم در مواقعی می‌توانند نامناسب و در مواقعی مناسب باشند.

شاید مانند شرکت‌کنندگان دوره‌های آموزشی‌ام، بپرسید که گاهی از روش احساسی و گاهی از روش فکری تصمیم‌گیری می‌کنم حالا تکلیف من چیست؟

در پاسخ به این سؤال، تأکید می‌کنم که مانند سایر ترجیحات MBTI، اولاً همه افراد از هر دو روش می‌توانند استفاده کنند اما ترجیحی که در اکثر اوقات از آن استفاده می‌کنیم بیشتر ملاک است، اینکه کدام‌یک از این دو ترجیح را به شکل طبیعی و ناخودآگاه انتخاب می‌کنیم و حال خودمان با آن تصمیم بهتر است، تیپ شخصیتی ما را تعیین می‌کند و همچنین توجه داشته باشید که هیچ‌کدام از ما 100% فکری و یا 100% احساسی نیستیم!

 دوماً فکری‌ها هم دارای احساس و عواطف هستند، از سوی دیگر، احساسی‌ها هم منطق دارند اما اینکه در لحظه تصمیم‌گیری احساس غالب شود یا منطق، ترجیح ما را تعیین می‌کند.

 

منطقی یا احساسی؟!!

امیدوارم تا اینجا به پاسخ این سوال رسیده باشید که من منطقی هستم یا احساسی؟ اما جهت درک بیشتر موضوع، به مثال زیر توجه کنید:

پدری را در نظر بگیرید که با اصرار شدید و گریه‌های فرزندش برای خرید گوشی موبایل مواجه است این پدر احساس دارد، فرزندش را دوست می‌دارد و گریه‌های فرزندش باعث ناراحتی او می‌شود و به لحاظ احساسی دوست دارد فرزندش را با خرید گوشی موبایل خوشحال کند، از طرفی این پدر منطق هم دارد و می‌داند که گوشی موبایل برای کودک در این سن مناسب نیست.

در نهایت اگر احساس بر منطق غالب باشد و این پدر برای فرزندش گوشی موبایل بخرد، این پدر ترجیح احساسی دارد و اگر منطق غالب شود، این پدر ترجیح فکری دارد.

به‌عنوان یک راهنمایی دیگر جهت تشخیص ترجیح فکری یا احساسی، فکر کنید اگر در مثال‌های مذکور و یا موارد مدنظر خودتان، مخالف تصمیم فعلی را انجام بدهید حالتان با آن تصمیم چگونه است؟ و همچنین فکر کنید اگر تحمیلی روی شما نباشد ترجیح شما کدام مدل تصمیم‌گیری است؟

 

شما فکری هستید یا احساسی؟

در این مقاله تعریف و توضیحات مقدماتی تفاوت افراد منطقی و احساسی بیان شد. در مقالات دیگر درباره خصوصیات خلاقی این دو تیپ شخصیتی که جهت شناخت دقیق‌تر خودتان و دیگران است، صحبت خواهیم کرد.

منطقی یا احساسی؟!!

نکاتی مهم برای افراد احساسی

اگر به این نتیجه رسیده‌اید که شما فردی احساسی هستید پیشنهاد می‌شود این بخش را مطالعه کنید تا اطلاعات جامع‌تری در رابطه با شخصیت خود داشته باشید.

 • نظر خود را بیان کنید، همه چیز را به دیگران نسپارید
 • از حق و حقوق خود دفاع کنید. در برابر ظلم و زورگویی خنثی عمل نکنید
 • سعی کنید در ارتباط با افراد منطقی، از احساسات خود کم‌تر صحبت کنید
 • قبل از تصمیم گیری کمی احساسات خود را نادیده بگیرید و خود را بجای فردی منطقی تصور کنید
 • در محل کار رفتار حمایتگرانه خود را کنترل کنید و بیش از حد با همکاران خود همدلی نداشته باشید
 • در انتقاد خود از دیگران سعی بر این داشته باشید که در قالبی انتقاد کنید که فرد ناراحت نشود یا سوء برداشت نکند
 • سعی کنید در انتقاد کردن شخصی عمل نکنید
 • سعی کنید کارهای تحلیلی و منطقی بیشتری را انجام دهید

 

نکاتی مهم برای افراد منطقی

در صورتی که شما فردی با شخصیت منطقی هستید نکاتی را در ادامه آورده‌ایم که می‌تواند به شما در شناخت بهتر شخصیت‌تان کمک کند.

 • به تاثیر بازخوردتان روی دیگران توجه داشته باشید
 • سعی بر این داشته باشید که کارهای‌تان را با دید مثبت شروع کنید
 • در انتقاد کردن از سایرین به این توجه داشته باشید که به فرد مقابل آسیب نزنید
 • در نظر داشته باشید که ممکن است افراد برای تلاش‌های‌شان نیز به تشویق نیاز داشته باشند
 • سعی کنید اگر کسی را از خود رنجانده‌اید از او عذرخواهی کنید
 • در بحث با دیگران به منطق آن‌ها نیز احترام بگذارید
 • سعی کنید از کتاب‌هایی برای شناخت احساساتتان بهره ببرید
 • به احساسات هم فکر کنید، سعی کنید احساسات دیگران را در نظر بگیرید

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

3 دیدگاه ثبت شده

به بحث بپیوندید و نظر خود را به ما بگویید.

 • بهترین مقاله. خیلی عالی تونسته این دو تا رو از هم جدا کنه و توضیح بده.

 • بسیار عالی بود به زبان ساده و کامل تصمیم ترجیه احساسی ومنطقی رو درک کردم
  متوجه شدم خیلی احساسی هستم 😞

ثبت دیدگاه

حامی اندیش

جهت دریافت مشاوره رایگان با استاد پریسا احمدی منش، اطلاع از شرایط مختلف راجع به دوره‌ها و… اطلاعات زیر را تکمیل کنید تا در اولین فرصت با شما ارتباط بگیریم.

با 40% تخفیف، دوره پرطرفدار کوچینگ رو خریداری کن!