راهنمای کامل تست‌های شخصیت‌شناسی در استخدام

تست‌های شخصیت‌شناسی در استخدام

امروزه اکثر شرکت‌ها از تست شخصیت‌شناسی به عنوان قسمتی از مراحل استخدام استفاده می‌کنند، ولی چرا از تست شخصیت‌شناسی استفاده می‌کنند؟ روش استفاده از این تست چگونه است؟ این تست‌ها به عنوان یک پرسشنامه محسوب شده‌اند که کارمندان می‌بایست آن را پر کنند تا مسئولان شرکت، بتوانند خصوصیات فردی مرتبط را بشناسند. این پرسشنامه جهات متنوع شخصیت و خصوصیات یک کاریاب شغلی مانند مهارت‌های ارتباطی، اجتماعی و نحوه برخورد آن‌ها با استرس را بررسی می‌کند. در دوره آموزش شخصیت شناسی می‌توانید شخصیت خود را بشناسید و متناسب با آن شغل و رشته تحصیلی خود را پیدا کنید.

تست‌های شخصیت‌شناسی در استخدام

علت استفاده شرکت‌ها از تست‌های شخصیت‌شناسی در استخدام

در شرکت‌ها زمانی از تست شخصیت شناسی استفاده می‌شود که شرکت نیاز به استخدام کارمند متخصص و ماهر داشته باشد. در اینصورت در تست شخصیت شناسی، خصوصیات فردی، استعدادها، علایق و توانایی‌های کارجو شناسایی می شود و کارجویی برای استخدام انتخاب خواهد شد که توانایی‌های او متناسب با شغل موردنظر باشند. در شرکت‌ها وقتی که مراحل استخدام بر اساس ضوابط تعیین شده، نباشد، تصمیم‌گیری در خصوص استخدام سخت خواهند شد. بهره مندی از تست‌های شخصیتی مانند تست MBTI  به استخدام کمک می‌کند که تصمیمات، با انسجام بیشتری گرفته شوند. 

با بررسی قبل از استخدام و با تست شخصیت شناسی، تصمیم‌ها در خصوص استخدام با اطمینان بیشتری گرفته خواهند شد. این نوع بررسی و تحلیل‌ها به استخدام بی‌طرفانه کمک کرده و زمان و هزینه شرکت را کاهش می‌دهند. تست‌های شخصیت‌شناسی برای انتخاب شغل، به بهبود جهات نامعلوم مراحل استخدام کمک می‌کنند. کارفرمایان زیادی قبول کرده‌اند که بر حسب تنها حس درونی خود و به خطا، کارکنان را استخدام کنند. ولی حس درونی امکان دارد، قابل جایگزین نباشد،

تست‌های شخصیت‌شناسی در استخدام

مزایای تست‌های شخصیت‌شناسی در استخدام

تست شخصیت‌شناسی به این منظور انجام می‌شود تا اطمینان حاصل شود که کارجو مهارت‌های ضروری جهت کار مورد نظر را دارد. کارفرمایان نیز تمایل دارند، ببینند که در رزومه کارجو چه مواردی شناسایی نشده است. این گونه تست‌ها جهات روانشناختی روابط کاری را ارزیابی کرده و مزایای زیادی دارند، مانند: 

  • شناخت پتانسیل یک کارجو برای بهبود عملکرد او

شرکت‌ها دوست دارند بدانند که کارجویان چگونه کار را انجام می‌دهند و با تست‌های شخصیت‌شناسی این کار صورت می‌گیرد. این تست‌ها تصویری کامل‌تر از خود شخص را می‌دهند و کارفرمایان با این آزمون‌ها قبل از استخدام می‌توانند قابلیت‌های پنهان کارجویان را بشناسند. 

  • افزایش تنوع شخصیتی در شرکت

با استفاده از تست‌های شخصیت‌شناسی شرکت‌ها می‌توانند با توجه به استعداد افراد در هر زمینه و نه تعصبات نژادی، آن‌ها را استخدام و در محیط کار تنوع فردی و نژادی را ایجاد کنند و از تاثیرات تعصب‌های منفی در روند کار کم کنند.

  • اطمینان از مناسب بودن کارمندها

با استفاده از تست شخصیت شناسی، برای وظیفه شغلی، بهترین و شایسته‌ترین کارمند برگزیده خواهد شد و برای کارمندان فضای کاری مثبت ایجاد خواهد شد.

تست شخصیت‌شناسی و نقش آن در گزینش افراد

تست‌های شخصیت‌شناسی و نقش آن در گزینش آشکار است، با استفاده از این تست در هنگام استخدام، اطلاعاتی در دسترس شرکت‌ها قرار می‌گیرد. با ارزیابی نتایج این تست‌ها مشخص می‌شود که چه اندازه می‌توان به بهبود استراتژی استخدام کمک شود. 

نتایج این تست بسیار مهم است، ممکن است آزمون شخصیت شناسی، از روش کارکرد کارجویان، تصویری کامل ایجاد نکند اما برای هر فرد پیشنهاد‌های شغلی مناسبی را تعیین می‌کند که می‌تواند در آن بدرخشد. 

افراد نباید به اجبار شبیه به هم باشند، لذا فضا را برای اختلافات محدود باز بگذارید و با ذهنی گسترده، شخصیت کارمندان را بررسی کنید.

با برگشت به عقب، مشاهده کنید که این تست استخدامی، نتیجه‌ای که پیش‌بینی می‌کردید را دارد یا خیر. 

آیا تست‌های شخصیت‌شناسی در استخدام قابل اطمینان هستند؟ 

بله، ولی وقتی که تست‌ها بر اساس کسب و کار و هدف شرکت طراحی شوند، قابل اطمینان‌تر خواهند شد. در این آزمون جواب اشتباه وجود ندارد و کارجویان این را می‌دانند و توجه دارند که به سوالات به درستی جواب دهند. همچنین با تست شخصیت‌شناسی می‌توان، روند استخدام را کوتاه کرد.

شرکت‌ها مدام در تلاش اند، همیشه شیوه‌های مختلفی را برای استخدام به کار گیرند تا بتوانند بهتر تصمیم بگیرند و تست شخصیت‌شناسی بهترین روش جهت استخدام کارکنان در هر شرکتی است.

امتیاز دهید

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

ثبت دیدگاه

حامی اندیش

جهت دریافت مشاوره رایگان با استاد پریسا احمدی منش، اطلاع از شرایط مختلف راجع به دوره‌ها و… اطلاعات زیر را تکمیل کنید تا در اولین فرصت با شما ارتباط بگیریم.

با 40% تخفیف، دوره پرطرفدار کوچینگ رو خریداری کن!