شخصیت‌شناسی در ازدواج ، راز عشق‌های ماندگار

شخصیت‌شناسی در ازدواج ، راز عشق‌های ماندگار


شخصیت‌شناسی در ازدواج استعداد دلبری شما را دوچندان می‌کند و پایانی بر سوءتفاهم‌ها و بدگمانی‌ها در زندگی زناشویی است.


اگر می‌خواهید مخاطب خاص خود را پیدا کنید، جهان آماده اهدای بهترین‌ها به شما است.

اگر می‌خواهید کشتی رابطه خود را از گرداب جدایی بیرون بکشید یا می‌خواهید طعم شیرین رابطه موفق زناشویی را بچشید، باز هم بدانید که روزگار هنوز هم می‌تواند بر وفق مراد شما باشد.

برخلاف تصور رایج در این‌باره، شانس چند بار در خانهٔ آدم را می‌زند و گاهی تا مد‌ت‌ها پشت در نیز منتظر می‌ماند؛ به شرطی که ویژگی‌های نیمه گمشده خود را بشناسید.

ویژگی‌های نیمه گمشده یا شخصیت نیمه گمشده کلید پیش‌بینی رضایت از زندگی مشترک است. ویژگی‌های شخصیت با گذشت زمان پایداری مناسبی از خود نشان می‌دهند و شناخت آنها ابزار مناسب‌تری از فال‌های قهوه، تحقیقات محلی و میدانی برای پیش‌بینی کیفیت روابط زناشویی در آینده است.

شخصیت‌شناسی در ازدواج راهی هموار در علم روانشناسی است تا حدی که بسیاری از موسسات عالیهٔ در دنیا به‌طور تخصصی به این کار مشغول هستند و حتی نتایج کار خود را تضمین می‌کنند؛ چرا که آنها به قدرت‌های نهفته شخصیت‌شناسی در ازدواج با رویکرد MBTI کاملا واقف هستند.

حتما بخوانید : مقاله نتیجه ازدواج درونگراها و برونگراها


چرا به شخصیت‌شناسی در ازدواج نیاز داریم؟


عموما تصور می‌کنیم، جست‌وجوی ما باید به فردی جذاب، خوش‌قیافه، باهوش و زود‌جوش که علایقی مشابه ما دارد ختم شود. هر چند این انتظار عالی به‌نظر می‌رسد؛ پژوهش‌های علمی پرده از راز بزرگی برداشته است. آنها خصایص مهم‌تری که همان شخصیت است همچون خویشتن‌داری، وظیفه شناسی و… را ملاک قرار می‌دهند،‌


خصلت‌های ناب و فراموش شده در ازدواج
افرادی که خویشتن‌دار هستند، در برابر وسوسه‌هایی که در کوچه‌ پس کوچه‌های زندگی جولان می‌‌دهند، مقاومت خوبی دارند؛ بنابراین برای انتخاب همسری وفادار، در جست‌وجوی خصلت خویشتن‌داری در مخاطب خاص خود باشید.

بیاید به خصلت دیگری مانند وظیفه‌شناسی نگاهی بیندازیم، هر چند که شاید از خویشتن‌داری هم کمتر عاشقانه به‌نظر برسد. افراد وظیفه‌شناس هنگامی‌که صحنه زندگی به میدان نبرد تبدیل می‌شود تلاش خوشایندی برای همیاری از خود نشان می‌دهند. این تلاش ساده؛ ولی جادویی فرصت‌های بی‌شماری برای اصلاح و رضایت در رابطه ایجاد می‌کند.

درعین‌حال وظیفه‌شناسی به معنای برآورده کردن بسیاری از وعده‌های روزهای نخستین رابطه‌ است و این همان انتظاری است که شما از شریک رمانتیک دارید.

حقیقت ماجرا این است که در زندگی مشترک، لحظاتی هستند که برای عبور از آنها به توانی ورای توانایی‌های جسمی و جنسی نیاز است؛ پس راه رسیدن به رابطه عاشقانهٔ بادوام با گذر از ایستگاه جذابیت‌های جسمی شروع می‌شود.

هرچند در گذشته فهرست ویژگی‌های شخصیتی تا چند ده‌هزار صفت پیش می‌رفت؛ ولی امروزه پژوهشگران به مدل‌های خاصی اتکا دارند که می‌تواند جنبه‌های گوناگون و ناشناخته شخصیت‌ها را به ما نشان دهند و از برجسته‌ترین آنها باید به شخصیت‌شناسی MBTI اشاره کرد.


شخصیت‌شناسی MBTI در ازدواج


امروزه در دنیای نظریه‌های شخصیت‌شناسی صفتی، تست شخصیت‌شناسی مایرز-بریگز یا آنگونه که مشهور است تست MBTI یکی از محبوب‌ترین نقشه‌های راه در سفر خودشناسی است.

چهار شاخص تست MBTI با زوج گرایش‌های برون‌گرایی یا درون‌گرایی (EI)، حسی یا شهودی بودن (IS)، منطقی یا احساسی بودن (TF) و گرایش قضاوت و ادراکی بودن (JP) به تحلیل ریشه رفتارهای شما می‌پردازد. همین چهار گرایش به شما خواهد آموخت که تیپ‌های شخصیت چگونه شکل می‌گیرد.


شخصیت‌شناسی در ازدواج با MBTI چگونه کار می‌کند؟


شاید شخصیت‌شناسی در ازدواج با MBTI آنچنان رمانتیک یا داغ و هیجان‌انگیز به‌نظر نرسد. حتی شاید شباهت رابطه‌‌ ما را به افسانه لیلی و مجنون کمرنگ‌تر کند؛ ولی یکی از بهترین رویکردها برای تجربه زندگی همراه با سعادت و شادمانی هر چه بیشتر است؛ اما چگونه؟

چهار پرسش کلیدی MBTI


اگرچه لازم است نگاهی عمیق‌تر به شخصیت‌شناسی MBTI داشته باشیم تا ابعاد آن را درک کنیم، ولی با چهار پرسش می‌توان گرایش‌های دوگانگی ام‌بی‌تی‌آی را بهتر درک کرد. این چهار سوال عبارتند از:


۱. شما از چه طریق انرژی می‌گیرید؟
با گرایش درون‌گرایی (به‌معنای گرایش درونی و تامل‌) یا برون‌گرایی (به مفهوم گرایش بیرونی و کنش با دیگران) روحیه خود را افزایش می‌دهید.


۲. شما از کجا اطلاعات می‌گیرید؟
آیا از گرایش حس (به مفهوم دقت به جزئیات یا استفاده از آنچه که دیدنی است برای درک وقایع) یا شهود (به‌معنای توجه به انتزاعات یا آنچه که در پس پرده الگوها و وقایع نهفته است) استفاده می‌کنید.


۳. شما چگونه تصمیم می‌گیرید؟
منطق (به مفهوم استفاده از فکر و تحلیل منطقی) را ترجیح می‌دهید یا از احساسات (که مبتنی بر ارزش‌ها و تاثیرات شخصی است) بهره می‌برید.

۴. شما چگونه به‌ دنیای اطراف خود نظم می‌دهید؟
گرایش قضاوت (به مفهوم نگاهی قاطع که شیفته کنترل و ساختار‌ها است) ترجیح شما است یا گرایش ادراک (به معنای نگاهی انعطاف‌پذیری با گزینه‌های باز و خودجوش) به شما کمک می‌کند.

این چهار دوگانه به توضیح روش‌هایی می‌پردازند که شما ترجیح می‌دهید عملکردهای خود را براساس آنها پایه‌ریزی کنید. با سنجش همین ترجیحات به ۱۶ تیپ MBTI می‌رسیم.

عملکرد افراد در مواجهه با کنش‌ها برحسب این گرایش‌ها می‌تواند بسیار متفاوت باشد. از این طریق شخصیت‌شناسی در ازدواج به ما می‌گوید اگر حلقه‌ای را به کسی هدیه دهید که گرایش او حسی است انتظار خواهید داشت که از ظرافت‌ها، برق و شکوه احتمالی حلقه ازدواج صحبت کند، درحالی‌که یک فرد شهودی با هدیه گرفتن یک حلقه ممکن است به شکوه تعهد و اهمیت وفاداری در رابطه فکر کند.


شخصیت‌شناسی در ازدواج با MBTI درد ندارد !


نکته جذاب تست MBTI این است که در آن جواب غلطی وجود ندارد و با آسودگی خیال و بدون استرس به پرسش‌های آن پاسخ می‌دهید. تیپ‌شناسی MBTI شما را در مقابل بسیاری از گمان‌های سطحی و سوءتفاهم‌ها واکسینه می‌کند؛ ولی آن را بدون درد و خونریزی انجام می‌دهد.

درعین‌حال برای ارتباط بهتر با مفهوم ترجیحات، به‌خصوص هنگام کاربرد شخصیت‌شناسی MBTI برای ازدواج باید به دو نکته توجه کنید:
● گرایش‌ها بار قضاوتی ندارند فقط سعی در بیان مفهوم عملکرد ما نسبت به وقایع دارند.
● معنای این گرایش‌ها را با تعابیر معمول در جامعه اشتباه نگیرید.

سعی کنید نگاهی دوباره به آنها با رویکرد تیپ‌شناسی MBTI داشته باشد؛ پس لطفا دیگر افراد دارای گرایش شهودی‌ را در دسته کسانی که از حس ششم بهره می‌برند، قرار ندهید.

مقاله پیشنهادی : تست شخصیت شناسی انتخاب همسر آینده


تیپ‌شناسی MBTI در ازدواج چه وقت به کار می‌آید؟


خبر خوب این است که شخصیت‌شناسی در ازدواج از طریق تیپ‌شناسی MBTI در سه زمان باعث تحول در زندگی شما می‌شود. هنگام شروع رابطه، هنگام تلاش برای حفظ رابطه و زمانی‌که بخواهید بهترین اتفاق‌ها در رابطه‌ شما شکل بگیرد.

در جست‌وجوی سوار زندگی
مطمئنا دوست ندارید به لحظه‌‌ای در زندگی مشترک برسید که چرا به احمق‌ترین فرد در کهکشان اعتماد کردید و باید او را بهتر می‌شناختید.

هر تیپی در شخصیت‌شناسی Myers-Briggs به‌دنبال نیاز و خواسته‌های خاصی است. اگر چه همه ما به‌دنبال مهربانی و احترام هستیم؛ لیکن ارزش‌های ویژه‌ای برای برخی از تیپ‌ها بااهمیت‌تر هستند. با دانستن این رازها می‌توانید دلبری‌ها کنید و شایسته پوشیدن ردای یکه‌ سوار گمشده زندگی باشید.

به‌عنوان مثال، تیپ‌ ISTJ را افرادی خواهید یافت که مسئولیت‌پذیر و سخت‌کوش هستند. انجام تعهدات برای آنها امری بسیار جدی است و از رابطه‌های سطحی پرهیز می‌کنند. با این همه تصویر نکنید در نخستین قرار خبری از حلقه یا قول ازدواج خواهد بود. آنها دوست دارند از صحت انتخاب خود مطمئن شوند.
از این جهت تیپ‌شناسی MBTI پیشنهاد می‌کند در مواجهه با آنها صادق و وفادار باشید. آنها را تحت فشار نگذارید، در قرارها تأخیر نکنید و لطفاً خانه آنها را به‌ هم نریزید.


می‌خواهم زندگی کنم
روبرو شدن با مشکلات رابطه یک چیز است و مقابله با آنها چیزی دیگر و خوشبختانه راهکارهای موثر شخصیت‌شناسی در ازدواج با ام‌بی‌تی‌آی در هر دو گام همراه شما خواهد بود.

حتی اگر رابطه شما و شریکتان همچون کارد و پنیر شده، باز هم MBTI چند راه‌حل طلایی در چنته دارد. به‌عنوان‌ مثال، از طریق تیپ‌شناسی MBTI در ازدواج متوجه خواهید شد که شریک زندگی شما کم صبر است و برای بعضی کارهای ساده مانند مرتب بودن استعداد چندانی ندارد، پس او برای ناراحت کردن شما جوراب خود را در یخچال جا نمی‌گذارد.

باتوجه‌به تیپ و ترجیحات شما پیشنهاد می‌شود، از استعداد انعطاف‌پذیری خود برای درک علایق عجیب زوج خود استفاده کنید و بدین واسطه از گنجینه شگفتی‌های تمام‌نشدنی و سورپرایزهای جذاب لذت ببرید. ام‌بی‌تی‌ای پای زوجین را به یک رقص خوشایند و موزون دو نفره باز می‌کند که نه تنها از انجام آن خسته نخواهند شد؛ بلکه مشتاقانه منتظر شروع ریتم‌هایی تندتر آن هستند.

زیباییت ای ماه چه دیوانه کننده است

شخصیت‌شناسی در ازدواج فرصتی برای اجرای بهترین نقش‌‌ها در زندگی است. زوجین یاد خواهند گرفت در چه مواردی خود را تقویت و در چه مواردی خود را کنترل کنند.

اگر زوج شما مردم دنیا را درک نمی‌کند، یاد خواهد گرفت برای یافتن بینشی بهتر به قابلیت‌های شما در شناخت مردم تکیه کند و اگر شما در باتلاق مسائل فنی در حال غرق شدن هستید، دستان گرم و قابل اعتماد او آماده است تا با طناب منطق و اطلاعات فنی شما را نجات دهد.

شخصیت‌شناسی در ازدواج با MBTI همان گواهینامه‌ای است که برای راندن در مسیر زندگی زناشویی به آن نیاز دارید.

این سفر هیجان‌انگیز ایستگاه‌هایی هم‌چون انتخاب و توسعه شغل و فرزندآوری و… هم دارد؛ پس نگاهی به مواهب استفاده از شخصیت‌شناسی شغلی یا شخصیت‌شناسی کودکان براساس تیپ‌های MBTI شما را بیش از این سورپرایز خواهد کرد.

سخن پایانی مقاله شخصیت شناسی در ازدواج 

در این مقاله سعی کردم به ساده‌ترین شکل ممکن ، شما را با موضوع شخصیت شناسی در ازدواج آشنا کنم و  امیدوارم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید. پیشنهاد میکنم مقالات مرتبط در این سایت را نیز  مطالعه کنید و اگر نظر و یا سوالی در این مورد دارید، لطفا در بخش نظرات آن را مطرح کنید.

مقاله پیشنهادی : کوچینگ زندگی ضرورت موفقیت در دنیای امروز

مقاله جذاب : هدیه دادن بر اساس تیپ شخصیتی

اگر در انتخاب شغل هم دغدغه دارید حتما اینجا کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره رایگان