شخصیت‌شناسی در ازدواج

شخصیت شناسی در ازدواج و انتخاب همسر

شخصیت‌شناسی از جمله در ازدواج به شما در شناخت فرد موردنظرتان کمک می‌کند و پایانی بر سوءتفاهم‌ها و بدگمانی‌ها در زندگی زناشویی است. اگر می‌خواهید مخاطب خاص خود را پیدا کنید، جهان آماده اهدای بهترین‌ها به شما است. اگر می‌خواهید کشتی رابطه خود را از گرداب جدایی بیرون بکشید یا می‌خواهید طعم شیرین رابطه موفق زناشویی را بچشید، باز هم بدانید که روزگار هنوز هم می‌تواند بر وفق مراد شما باشد. برخلاف تصور رایج در این‌باره، شانس چند بار در خانه آدم را می‌زند و گاهی تا مد‌ت‌ها پشت در نیز منتظر می‌ماند؛ به شرطی که ویژگی‌های نیمه گمشده خود را بشناسید.

چنانچه نسبت به انجام تست mbti تمایل دارید میتوانید از طریق آکادمی پریسا احمدی منش اقدام کنید.

ویژگی‌های نیمه گمشده یا شخصیت نیمه گمشده کلید پیش‌بینی رضایت از زندگی مشترک است. ویژگی‌های شخصیت با گذشت زمان پایداری مناسبی از خود نشان می‌دهند و شناخت آنها ابزار مناسب‌تری از فال‌های قهوه، تحقیقات محلی و میدانی برای پیش‌بینی کیفیت روابط زناشویی در آینده است.

شخصیت‌شناسی در ازدواج راهی هموار در علم روانشناسی است تا حدی که بسیاری از موسسات عالیه در دنیا به‌طور تخصصی به این کار مشغول هستند و حتی نتایج کار خود را تضمین می‌کنند؛ چرا که آن‌ها به قدرت‌های نهفته شخصیت‌شناسی در ازدواج با رویکرد MBTI کاملا واقف هستند.

شخصیت شناسی در ازدواج

چرا به شخصیت‌شناسی در ازدواج نیاز داریم؟

عموما تصور می‌کنیم، جست‌وجوی ما باید به فردی جذاب، خوش‌قیافه، باهوش و زود‌جوش که علایقی مشابه ما دارد ختم شود. هر چند این انتظار عالی به‌نظر می‌رسد؛ پژوهش‌های علمی پرده از راز بزرگی برداشته است. آن‌ها خصایص مهم‌تری که همان شخصیت است همچون خویشتن‌داری، وظیفه شناسی و… را ملاک قرار می‌دهند،‌

شخصیت شناسی در ازدواج باعث می‌شود شما احساس‌های عاطفی خود فرد را مورد بازبینی قرار دهید و تمام صفات مثبت و منفی آن را بررسی کنید. شما می‌توانید با شناخت بهترین و بدترین تیپ شخصیت شناسی به راحتی فرد مورد نظر خود را مورد بررسی قرار دهید.

 

خصلت‌های ناب و فراموش شده در ازدواج

افرادی که خویشتن‌دار هستند، در برابر وسوسه‌هایی که در کوچه‌ پس کوچه‌های زندگی جولان می‌‌دهند، مقاومت خوبی دارند؛ بنابراین برای انتخاب همسری وفادار، در جست‌وجوی خصلت خویشتن‌داری در مخاطب خاص خود باشید.

بیاید به خصلت دیگری مانند وظیفه‌شناسی نگاهی بیندازیم، هر چند که شاید از خویشتن‌داری هم کمتر عاشقانه به‌نظر برسد. افراد وظیفه‌شناس هنگامی‌که صحنه زندگی به میدان نبرد تبدیل می‌شود تلاش خوشایندی برای همیاری از خود نشان می‌دهند. این تلاش ساده؛ ولی جادویی فرصت‌های بی‌شماری برای اصلاح و رضایت در رابطه ایجاد می‌کند.

درعین‌حال وظیفه‌شناسی به معنای برآورده کردن بسیاری از وعده‌های روزهای نخستین رابطه‌ است و این همان انتظاری است که شما از شریک رمانتیک دارید.

حقیقت ماجرا این است که در زندگی مشترک، لحظاتی هستند که برای عبور از آنها به توانی ورای توانایی‌های جسمی و جنسی نیاز است؛ پس راه رسیدن به رابطه عاشقانهٔ بادوام با گذر از ایستگاه جذابیت‌های جسمی شروع می‌شود.

هرچند در گذشته فهرست ویژگی‌های شخصیتی تا چند ده‌هزار صفت پیش می‌رفت؛ ولی امروزه پژوهشگران به مدل‌های خاصی اتکا دارند که می‌تواند جنبه‌های گوناگون و ناشناخته شخصیت‌ها را به ما نشان دهند و از برجسته‌ترین آنها باید به شخصیت‌شناسی MBTI اشاره کرد.

 

شخصیت‌شناسی در ازدواج با انجام تست MBTI 

امروزه در دنیای نظریه‌های شخصیت‌شناسی صفتی، تست شخصیت‌شناسی مایرز-بریگز یا همان تست MBTI یکی از محبوب‌ترین نقشه‌های راه در سفر خودشناسی است.

خیلی از مشکلاتی که در زندگی زناشویی شکل می‌گیرد، عدم شناخت کافی از عمق شخصیت خودتان یا همسرتان است. اگر شخصیت شناسی در ازدواج به درستی شکل بگیرد و شما از ابعاد مختلف شخصیت خود و همسرتان مطلع باشید، خیلی از رفتارهایی که شاید از نظر شما ناهنجاری باشد را درک کنید. با انجام آزمون MBTI می‌توانید شناخت کاملی از خود و همسرتان کسب کنید. در این تست چهار شاخص وجود دارد که عبارت است از:

  • زوج گرایش‌های برون‌گرایی یا درون‌گرایی (EI)
  • حسی یا شهودی بودن (IS)
  • منطقی یا احساسی بودن (TF)
  • گرایش قضاوت و ادراکی بودن (JP)

این چهار شاخص به تحلیل ریشه رفتارهای شما می‌پردازد. فراموش نکنید که همین چهار گرایش به شما خواهد آموخت که تیپ‌های شخصیت چگونه شکل می‌گیرد. فراموش نکنید که این آزمون کاملا رایگان است و دارای 60 سوال است. پاسخگویی به تمام سوالات فقط 15 دقیقه زمان می‌خواهد؛ در ضمن با انجام این تست از تخفیف 200 هزار تومانی جهت شرکت در دوره شخصیت شناسی MBTI استاد احمدی منش برخوردار می‌شوید. پس منتظر چه هستید؟ بدون اتلاف وقت در این آزمون شرکت کنید.

 

چهار پرسش کلیدی در MBTI راجع به شخصیت شناسی در ازدواج

شاید شخصیت‌شناسی در ازدواج با MBTI آنچنان رمانتیک یا داغ و هیجان‌انگیز به‌نظر نرسد. حتی شاید شباهت رابطه‌‌ ما را به افسانه لیلی و مجنون کمرنگ‌تر کند؛ ولی یکی از بهترین رویکردها برای تجربه زندگی همراه با سعادت و شادمانی هر چه بیشتر است؛ اما چگونه؟

اگرچه لازم است نگاهی عمیق‌تر به شخصیت‌شناسی MBTI داشته باشیم تا ابعاد آن را درک کنیم، ولی با چهار پرسش می‌توان گرایش‌های دوگانگی ام‌بی‌تی‌آی را بهتر درک کرد. این چهار سوال عبارتند از:

 

1.شما از چه طریق انرژی می‌گیرید؟

با گرایش درون‌گرایی (به‌معنای گرایش درونی و تامل‌) یا برون‌گرایی (به مفهوم گرایش بیرونی و کنش با دیگران) روحیه خود را افزایش می‌دهید.

 

2.شما از کجا اطلاعات می‌گیرید؟

آیا از گرایش حس (به مفهوم دقت به جزئیات یا استفاده از آنچه که دیدنی است برای درک وقایع) یا شهود (به‌معنای توجه به انتزاعات یا آنچه که در پس پرده الگوها و وقایع نهفته است) استفاده می‌کنید.

 

3.شما چگونه تصمیم می‌گیرید؟

منطق (به مفهوم استفاده از فکر و تحلیل منطقی) را ترجیح می‌دهید یا از احساسات (که مبتنی بر ارزش‌ها و تاثیرات شخصی است) بهره می‌برید.

 

4.شما چگونه به‌ دنیای اطراف خود نظم می‌دهید؟

گرایش قضاوت (به مفهوم نگاهی قاطع که شیفته کنترل و ساختار‌ها است) ترجیح شما است یا گرایش ادراک (به معنای نگاهی انعطاف‌پذیری با گزینه‌های باز و خودجوش) به شما کمک می‌کند.

 

این چهار دوگانه به توضیح روش‌هایی می‌پردازند که شما ترجیح می‌دهید عملکردهای خود را براساس آن‌ها پایه‌ریزی کنید. با سنجش همین ترجیحات به ۱۶ تیپ MBTI می‌رسیم.

عملکرد افراد در مواجهه با کنش‌ها برحسب این گرایش‌ها می‌تواند بسیار متفاوت باشد. از این طریق شخصیت‌شناسی در ازدواج به ما می‌گوید اگر حلقه‌ای را به کسی هدیه دهید که گرایش او حسی است انتظار خواهید داشت که از ظرافت‌ها، برق و شکوه احتمالی حلقه ازدواج صحبت کند، درحالی‌که یک فرد شهودی با هدیه گرفتن یک حلقه ممکن است به شکوه تعهد و اهمیت وفاداری در رابطه فکر کند.

تصویر ازدواج

شخصیت‌شناسی در ازدواج با MBTI خطا ندارد!

نکته جذاب تست MBTI این است که در آن جواب غلطی وجود ندارد و با آسودگی خیال و بدون استرس به پرسش‌های آن پاسخ می‌دهید. تیپ‌شناسی MBTI شما را در مقابل بسیاری از گمان‌های سطحی و سوءتفاهم‌ها واکسینه می‌کند؛ ولی آن را بدون درد و خونریزی انجام می‌دهد.

درعین‌حال برای ارتباط بهتر با مفهوم ترجیحات، به‌خصوص هنگام کاربرد شخصیت‌شناسی MBTI برای ازدواج باید به دو نکته توجه کنید:

گرایش‌ها بار قضاوتی ندارند فقط سعی در بیان مفهوم عملکرد ما نسبت به وقایع دارند.

معنای این گرایش‌ها را با تعابیر معمول در جامعه اشتباه نگیرید.

سعی کنید نگاهی دوباره به آنها با رویکرد تیپ‌شناسی MBTI داشته باشد؛ پس لطفا دیگر افراد دارای گرایش شهودی‌ را در دسته کسانی که از حس ششم بهره می‌برند، قرار ندهید.

 

تیپ‌شناسی MBTI در ازدواج چه وقت به کار می‌آید؟

خبر خوب این است که شخصیت‌شناسی در ازدواج از طریق تیپ‌شناسی MBTI در سه زمان باعث تحول در زندگی شما می‌شود. هنگام شروع رابطه، هنگام تلاش برای حفظ رابطه و زمانی‌که بخواهید بهترین اتفاق‌ها در رابطه‌ شما شکل بگیرد.

مطمئنا دوست ندارید به لحظه‌‌ای در زندگی مشترک برسید که احساس کنید به احمق‌ترین فرد در کهکشان اعتماد کردید و باید او را بهتر می‌شناختید.

هر تیپی در شخصیت‌شناسی Myers-Briggs به‌دنبال نیاز و خواسته‌های خاصی است. اگر چه همه ما به‌دنبال مهربانی و احترام هستیم؛ لیکن ارزش‌های ویژه‌ای برای برخی از تیپ‌ها بااهمیت‌تر هستند. با دانستن این رازها می‌توانید دلبری‌ها کنید و شایسته پوشیدن ردای یکه‌ سوار گمشده زندگی باشید.

به‌عنوان مثال، تیپ‌ ISTJ را افرادی خواهید یافت که مسئولیت‌پذیر و سخت‌کوش هستند. انجام تعهدات برای آنها امری بسیار جدی است و از رابطه‌های سطحی پرهیز می‌کنند. با این همه تصویر نکنید در نخستین قرار خبری از حلقه یا قول ازدواج خواهد بود. آنها دوست دارند از صحت انتخاب خود مطمئن شوند.

از این جهت تیپ‌شناسی MBTI پیشنهاد می‌کند در مواجهه با آنها صادق و وفادار باشید. آنها را تحت فشار نگذارید، در قرارها تأخیر نکنید و لطفاً خانه آنها را به‌ هم نریزید.

شخصیت‌شناسی در ازدواج با MBTI همان گواهینامه‌ای است که برای راندن در مسیر زندگی زناشویی به آن نیاز دارید.

روبرو شدن با مشکلات رابطه یک چیز است و مقابله با آن‌ها چیزی دیگر و خوشبختانه راهکارهای موثر شخصیت‌شناسی در ازدواج با ام‌بی‌تی‌آی در هر دو گام همراه شما خواهد بود.

حتی اگر رابطه شما و شریکتان همچون کارد و پنیر شده، باز هم MBTI چند راه‌حل طلایی در چنته دارد. به‌عنوان‌ مثال، از طریق تیپ‌شناسی MBTI در ازدواج متوجه خواهید شد که شریک زندگی شما کم صبر است و برای بعضی کارهای ساده مانند مرتب بودن استعداد چندانی ندارد، پس او برای ناراحت کردن شما جوراب خود را در یخچال جا نمی‌گذارد.

باتوجه‌ به تیپ و ترجیحات شما پیشنهاد می‌شود، از استعداد انعطاف‌پذیری خود برای درک علایق عجیب زوج خود استفاده کنید و بدین واسطه از گنجینه شگفتی‌های تمام‌نشدنی و سورپرایزهای جذاب لذت ببرید. ام‌بی‌تی‌ای پای زوجین را به یک رقص خوشایند و موزون دو نفره باز می‌کند که نه تنها از انجام آن خسته نخواهند شد؛ بلکه مشتاقانه منتظر شروع ریتم‌هایی تندتر آن هستند.

شخصیت‌شناسی در ازدواج فرصتی برای اجرای بهترین نقش‌‌ها در زندگی است. زوجین یاد خواهند گرفت در چه مواردی خود را تقویت و در چه مواردی خود را کنترل کنند.

اگر زوج شما مردم دنیا را درک نمی‌کند، یاد خواهد گرفت برای یافتن بینشی بهتر به قابلیت‌های شما در شناخت مردم تکیه کند و اگر شما در باتلاق مسائل فنی در حال غرق شدن هستید، دستان گرم و قابل اعتماد او آماده است تا با طناب منطق و اطلاعات فنی شما را نجات دهد.

ازدواج مانند یک سفر هیجان‌انگیز ایستگاه‌هایی هم‌چون انتخاب و توسعه شغل و فرزندآوری و… هم دارد؛ پس نگاهی به مواهب استفاده از شخصیت‌شناسی شغلی یا شخصیت‌شناسی کودکان بر اساس تیپ‌های MBTI شما را بیش از این سورپرایز خواهد کرد.

 

سوالات متداول

شخصیت شناسی در ازدواج چه فایده‌ای دارد؟

شخصیت شناسی در ازدواج از بروز بدگمانی در زندگی زناشویی جلوگیری می‌کند.

 

برای اطلاع از ابعاد مختلف شخصیتی خودم و همسرم باید چه کنم؟

برای کسب اطلاعات از اعماق شخصیت خودتان یا دیگران راه‌های زیادی وجود دارد. یکی از این راه‌ها آزمون MBTI است. این آزمون ابعاد مختلف شخصیتی شما را مورد بررسی قرار می‌دهد.

 

آیا تست MBTI خطا دارد؟ 

خیر؛ در تست MBTI جواب غلطی وجود ندارد و شما می‌توانید با خیال راحت به آن پاسخ دهید.

 

آزمون MBTI چه تاثیری بر شخصیت شناسی در ازدواج دارد؟

MBTI در دو زمینه بسیار مهم برای شخصیت شناسی در ازدواج، همراه شماست.

  1. روبرو شدن با موانع و مشکلات رابطه
  2. پیدا کردن راه حل برای رفع مشکلات

فراموش نکنید که این دو مورد از هم مجزا هستند و برای یک رابطه سالم باید هم آمادگی روبرو شدن با موانع را داشته باشید، هم بتوانید راه حل‌های مناسب بیابید.

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

ثبت دیدگاه

حامی اندیش

جهت دریافت مشاوره رایگان با استاد پریسا احمدی منش، اطلاع از شرایط مختلف راجع به دوره‌ها و… اطلاعات زیر را تکمیل کنید تا در اولین فرصت با شما ارتباط بگیریم.

با 40% تخفیف، دوره پرطرفدار کوچینگ رو خریداری کن!