آشنایی با بهترین و بدترین تیپ شخصیتی

آشنایی با بهترین و بدترین تیپ شخصیتی

به طور کلی 4 تیپ شخصیتی شامل تیپ‌های A، B، C و D وجود دارد که در آن خصوصیات و ویژگی‌های افراد گروه‌بندی شده است؛ البته از همان ابتدا باید بدانید که هر فرد الزاماً همه‌ی خصوصیات این گروه‌ها را ندارد و ممکن است چند ویژگی از یک گروه غالب‌تر و چند ویژگی از یک گروه دیگر یا گروه‌های دیگر شخصیتی را داشته باشد. در این مطلب با وب‌سایت مرکز کوچینگ پریسا احمدی منش همراه باشید چرا که شما را با انواع تیپ‌های شخصیتی آشنا می‌کنیم و می‌گوییم که بهترین تیپ شخصیتی و بالعکس یعنی بدترین تیپ شخصیتی کدام است.

آگاهی از نوع تیپ شخصیت به چه دردی می‌خورد؟

آگاهی از نوع تیپ شخصیت به چه دردی می‌خورد؟

آگاهی افراد از این که بدانند چه نوع تیپ شخصیتی دارند، کمک می‌کند تا نقاط قوت و ضعف خود را بشناسند و مسئولیت رفتارهایی که انجام می‌دهند را بپذیرند. برای مثال اگر دوستی از دست شما دلگیر می‌شود کمی بیشتر به خودتان توجه کنید، شاید ویژگی بدی دارید که باعث می‌شود فرد یا افراد از شما برنجند.

گاهی این سؤال پیش می‌آید که وقتی شخصیت خود را می‌شناسیم، می‌توانیم تغییرات کمی در آن ایجاد کنیم؛ پاسخ این است که برای هر نوع تغییری انعطاف‌پذیری لازم است. بعضی از افراد ممکن است خصوصیات خود را بشناسند ولی انعطاف لازم را نداشته باشند. 

به‌عنوان فردی که قصد دارد بهترین تیپ شخصیتی یا بدترین آن را بشناسد، بهتر است بدانید که یکی از ویژگی‌های مهم، انعطاف و سازگاری است؛ البته لازم به ذکر است که بخشی از انعطاف‌پذیری ذاتی است. حتماً متوجه شده‌اید که بعضی از کودکان از همان زمان تولد انعطاف بیشتری دارند، ولی بخش دیگر ناشی از یادگیری است و این ویژگی در طول زندگی تربیتی هر فرد شکل می‌گیرد و والدین در شکل‌گیری آن نقش مهمی دارند.

آگاهی از بهترین و بدترین تیپ شخصیتی در ازدواج

آگاهی از بهترین و بدترین تیپ شخصیتی در ازدواج

وقتی که دو تیپ شخصیتی برای مشاوره ازدواج به یک مشاور مراجعه می‌کنند، معمولاً مشاور تلاش می‌کند افرادی را به ازدواج تشویق کند که ویژگی‌های مشابه زیادی دارند؛ تفاوت‌های زیاد شخصیتی عمدتاً می‌تواند مشکل‌ساز باشند.

گاهی یکی از طرفین ازدواج فکر می‌کند می‌تواند صفت شخصیتی غیر قابل قبول از نظر خودش را در همسر آینده‌اش از بین ببرد. این که تصور کنید همسرتان در طول زمان تغییر خواهد کرد، کاملاً اشتباه است. این نکته باید مدنظر قرار گیرد که شخصیت افراد در طول زمان تغییر چندانی نخواهد کرد. البته شخصیت انعطاف‌پذیر است، ولی نمی‌توان تغییرات اساسی در آن ایجاد کرد.

فرض کنید فردی درون‌گرا می‌خواهد با فردی برون‌گرا ازدواج کند. این دو نفر ویژگی‌های متضاد زیادی دارند که ممکن است باعث آزار دیگری شود، اما از طرفی ویژگی‌های دیگری مثل تند مزاجی بهتر است در طرف مقابل فرد نباشد، چون اگر قرار باشد تا در این رابطه هر دو طرف ازدواج تند مزاج باشند، در مواقع بحرانی هیچ یک کوتاه نخواهند آمد؛ بنابراین در این جا می‌توان به این نتیجه رسید که چیزی به عنوان “بهترین تیپ شخصیتی” یا ” بدترین تیپ شخصیتی” وجود ندارد.

البته در مقابل یک فرد تند مزاج نباید یک فرد آرام هم قرار گیرد چون یکی با عجله عمل می‌کند و دیگری بسیار کند و با آرامش زیاد که این نیز خودش می‌تواند مشکل ساز باشد.

اگر شما و همسرتان قصد دارید تا با تیپ شخصیتی یکدیگر آشنا شوید می‌توانید به صفحه‌ی راه‌های خودشناسی بروید و مقاله مربوط به آن را بخوانید. همچنین می‌توانید برای خودشناسی بهتر خود از تست‌های خودشناسی همچون آزمون MBTI استفاده نمایید. ( اگر قصد دارید که بدانید آزمون MBTI چیست به مقاله مربوطه مراجعه فرمایید.)

بهترین تیپ شخصیتی کدام است؟

بهترین تیپ شخصیتی کدام است؟

از نظر روان‌شناسی نمی‌توان گفت که بهترین تیپ شخصیتی یا برعکس آن یعنی بدترین تیپ شخصیتی کدام است چرا که این سؤال مانند این است که بپرسیم شب بهتر است یا روز. نمی‌توان طیف شخصیتی خاصی را برتر دانست. گاهی اوقات لازم است فرد سرعت عمل و دقت را باهم داشته باشد، ولی خوب است که افراد مجموع صفات مثبت و کارآمد را بیشتر داشته باشند.

مجموعه صفاتی که باعث می‌شود فرد سازگاری بیشتری با محیط کار، زندگی خانوادگی، افراد پیرامون و… داشته باشد برای زندگی لازم است و باعث کسب موفقیت در زندگی و کار می‌شود؛ البته یک صفت ممکن است در بعضی مواقع مفید عمل کند و برعکس در بعضی از مواقع مضر باشد.

برای مثال داشتن شخصیت جزئی‌نگری باعث می‌شود تا دقت بالایی بر روی کار خود داشته باشید، ولی جزئی نگری و تمرکز بر روی سخنان و تک به تک کلمات افراد و تفسیر آن‌ها می‌تواند بسیار دردسرساز باشد. اگر برخی ویژگی‌ها برای زندگی روزمره و ارتباطات فردی و غیر فردی  مزاحمت ایجاد کند، مانع رشد خواند شد.

محبوب‌ترین تیپ‌های شخصیتی در Mbti

محبوب‌ترین تیپ‌های شخصیتی در Mbti

ESFJ

افرادی که با تیپ شخصیتی ESFJ مطابقت دارند معمولاً با قلب بزرگ و رفتار مهربانانه آنها قابل شناسایی هستند. ESFJها خونگرم و خوش برخورد هستند و عشق آنها به سنت به این معنی است که برای رفتارهای قدیمی و خوب ارزش بالایی قائل هستند. این تیپ شخصیتی مظهر مؤدب بودن گذشته است و همیشه برای قوانین اجتماعی نهایت احترام را حفظ می‌کند. آنها دقیقاً به روشی رفتار می‌کنند که برای هر موقعیتی انتظار می‌رود، و ESFJها را به مؤدب‌ترین تیپ شخصیتی تبدیل می‌کند.

INFJ

INFJها معمولاً به دلیل توانایی آنها در درک احساسات دیگران بسیار مؤدب و حساس هستند. این تیپ شخصیتی تمایل دارد محفوظ و خصوصی باشد، بنابراین می‌توانید انتظار داشته باشید که هرگونه تبادل نظر با آنها مؤدبانه باشد. INFJ ها به ندرت به شما اطلاع می‌دهند که به چه چیزی فکر می‌کنند، و این باعث می‌شود که آنها بسیار مؤدب باشند، به خصوص در اطراف غریبه‌ها.

ENFJ                              

ENFJ ها که به خوش‌بینی و شخصیت خوش‌بین‌شان شهرت دارند، به خاطر خوش‌گذران بودن در اطرافشان معروف هستند. آنها از نیازهای دیگران بسیار آگاه هستند و این باعث می‌شود که آنها به طور طبیعی مؤدب باشند. جایی که ادب آنها از بین می‌رود، زمانی است که عجله دارند. ENFJ ها تمایل دارند که فعالیت‌ها و مسئولیت‌های زیادی را بر عهده بگیرند تا بتوانند تحت فشار قرار گیرند. ممکن است متوجه شوید که آنها اغلب دیر می‌دوند یا با عجله از کنار شما می‌گذرند، بدون اینکه در را نگه دارند، یا حتی نام شما را فراموش می‌کنند. نگران نباشید، در اعماق وجود آنها این کارها معنی خاصی ندارند.

جمع‌بندی

در این مقاله سعی کردیم تا به شما بگوییم که در حقیقت چیزی به عنوان بهترین تیپ شخصیتی یا برعکس آن یعنی بدترین تیپ شخصیتی وجود ندارد و هرکسی در این دنیا متفاوت از دیگری است. اگر شما هم قصد دارید تا با ویژگی‌های تیپ شخصیتی خود بیشتر آشنا شوید می‌توانید به وب‌سایت احمدی منش سر بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره رایگان