تیپ شخصیتی افراد مشهور، هندبوکی برای انجام ماموریت‌های غیرممکن

تیپ شخصیتی افراد مشهور، هندبوکی برای انجام ماموریت‌های غیرممکن

تیپ شخصیتی افراد مشهور یک کتابخانه گران‌بها از ترفندهای عالی برای شناخت خود و دیگران در راه موفقیت است.

از ابتدای زندگی بشر در این دنیای فانی همیشه افراد برجسته‌ای بوده‌اند که به‌واسطه رویکرد متفاوت در زندگی یا بهتر بگوییم احترام به شخصیت خود به چهره‌ای آیکونیک معروف شده‌اند.

در کنار شخصیت‌های هراس‌انگیزی همچون آتیلا، چنگیز و هیتلر انسان‌هایی با خصایل نیکوی انسانی همچون ماندلا، گاندی، مادر ترزا ظهور کرده‌اند تا تحولات سخت و جان‌فرسا با نمایش توانایی‌های شگرف انسان قابل تحمل‌تر شود.

اینگونه بود که پرسشی شگرف ذهن کاوشگران ذات بشر را اسیر خود کرد. آیا می‌توان ویژگی‌های مشاهیر را در قالب تیپ شخصیتی افراد مشهور برای راهنمایی بشریت باز تعریف کرد؟

مقاله پیشنهادی : آزمون MBTI چیست؟

مقاله پیشنهادی : راه های خودشناسی چیست؟

تیپ شخصیتی افراد مشهور، چراغ راه بشریت

تیپ شخصیتی افراد مشهور، چراغ راه بشریت

در حقیقت شناخت تیپ شخصیتی افراد مشهور راهی آسان برای یافتن الگوها و متدهایی هست که می‌تواند منجربه شکوفایی توانایی‌ها ما در زندگی امروز شود.

مطالعه زندگی‌نامه هیجان‌انگیز شخصیت‌های برجسته، همیشه منبع الهام افراد موفق بوده و چه بسا یک قهرمان ملی یا شخصیت حماسی در گذشته با میراث آموزه‌های خود گرهی بزرگ از مشکلات ملتش در هزاران سال بعد باز کند.

در گذشته چشم انتظاری برای ظهور امیدهای بشر تنها راه نجات بود؛ ولی امروزه که علم روان‌شناسی و پژوهش‌های شخصیت‌شناسی پیشرفت درخشانی داشته، هر فردی می‌تواند با شناخت خود به امیدی بزرگ برای نجات بشریت تبدیل شود.

با همه تفاوت‌هایی که بین شخصیت‌ها مختلف وجود دارد، باز هم می‌توان عوامل مشترکی بین همه آنها پیدا کرد. قدرت اندیشه و رفتار متفاوت از نقاط مشترکی این مشاهیر است که باعث شده در طی قرون در قلب بشریت جاودانه شوند.

امروزه تحلیل ویژگی‌های پایدار افراد در قالب‌های استاندارد علمی همچون شخصیت‌شناسی مایرز-بریگز راه خودشناسی و کشف استعداد‌های نهان را سهل کرده است.

تیپ شخصیتی افراد مشهور  با رویکرد MBTI

تیپ شخصیتی افراد مشهور  با رویکرد MBTI

تیپ شخصیتی افراد مشهور با رویکرد MBTI شامل ۱۶ تیپ می‌شود. در نتیجه، شناخت افراد مشهور ESTJ از شخصیت‌های مشهور ISTJ به‌راحتی امکان‌پذیر می‌شود. شاید کمترین تاثیر این آشنایی تماشای شکوه چشم‌انداز قدرت‌های نهفته در هر تیپ باشد.

به کرات دیده شده که افراد بعد از شناخت تیپ MBTI خود هنوز در باور مرزهای شگرف توانایی‌های خود مردد هستند؛ ولیکن کافی است نیم‌نگاهی به  تیپ شخصیتی افراد مشهور بیندازند تا گُل از گلشان بشکفد و قطار رویاهایشان سوت زنان و با سرعت به سمت ایستگاه موفقیت به راه افتد.

تجزیه و تحلیل انواع شخصیت افراد مشهور با رویکرد تیپ‌شناسی مایرز-بریگز را می‌توان با تحلیل ۴  زوج واکنش انجام ساده کرد:

  • درون‌گرایی و برون‌گرایی
  • حسی و شهودی
  • احساسی و منطقی
  • قضاوتی و ادراکی

تحلیل این تیپ‌ها پیش‌بینی واکنش افراد را آسانتر می‌کند.

چگونه تیپ شخصیتی افراد مشهور به ما کمک می‌کند؟

چگونه تیپ شخصیتی افراد مشهور به ما کمک می‌کند؟

درواقع نوع نیاز شما و شناختی که نسبت به تیپ‌شناسی مایرز-بریگز دارید دو شاخص مهم برای لذت بردن از درک تیپ شخصیتی افراد مشهور است.

افزایش قدرت پیش‌بینی رفتار دیگران

مثلا تیپ INFJ‌ گارد خاصی در مقابل افراد غریبه دارند. این تیپ حد و حدود خود را در رابطه با دیگران حفظ می‌کند و به‌دنبال تحمیل احساسات خود به آنها نیست؛ ولی همین تیپ در مواجهه با افراد آشنا متفاوت عمل می‌کنند.

تیپ INFJ‌ در مواجهه با دوستان صمیمی، ناگهان بازیگوش و حتی ساده لوح می‌شود. شدت‌و‌حدت این رفتار وابسته به‌راحتی با طرف مقابل دارد. در واقع آنها از این ری‌اکشن‌های خود لذت می‌برند و به شما (اگر جز حلقه دوستان گرمابه و گلستان‌شان باشید) لحظات فرح‌بخشی را هدیه می‌کنند.

اگر به فهرست مشهور افراد تیپ INFJ‌ بیندازیم، از افلاطون گرفته تا نلسون ماندلا و از آدولف هیتلر گرفته تا اسامه بن لادن در دوسوی طیف اخلاقی INFJ‌ قرار دارند. لیکن اکنون شما می‌دانید که حتی آنها نیز در محافل خصوصی چه رفتار متفاوتی و به چه علت از خود بروز می‌دهند.

افزایش کیفیت شناخت و انتخاب درست

تصور کنید برای بخش بازرگانی شرکت خود در جست‌وجوی فردی هستید که به‌معنای تمام کلمه یک دستگاه پول‌سازی است. انتخاب  تاجری برون‌گرا طبق شناخت تیپ شخصیتی افراد مشهور گزینه مناسبی است؛ لیکن گزینه ایده‌آل شما می‌تواند تیپ ESTJ باشد. تجربه نشان داده که این تیپ برای جور کردن دخل‌وخرج مشکل چندانی ندارد.

تیپ شخصیت می‌تواند میزان کسب درآمد را مشخص کند. این نظری مبتنی بر تحلیل‌های فال قهوه‌ای یا اثر بارنوم نیست؛ بلکه برآیند پژوهش‌های علمی ویژگی‌های شخصیت‌ها است.

دوست دارید با تک شاخ‌ها تیپ‌ها مایرز-بریگز آشنا شوید. پس زمان آشنایی با افراد مشهور  تیپ INFJ است. این گروه نادر به‌خوبی دیگران را درک می‌کنند و با یک نظر به رخساره هر فرد از سر درون آنها آگاه می‌شوند، هرچند که اعضای کلوپ INFJ امکان دارد در درک افکار و ریشه‌های رفتاری خود دچار مشکل شوند.

تیپ INFJ همچون کیکی مملو از لایه‌های فراوان و کشف اسرار خصوصی و مرموز آنها از شگفت‌انگیزترین ماجراجویی‌های بشر است.

شناخت افراد با ضریب هوشی بالا نیز همیشه مهم بوده؛ ولی اگر آنها علم‌گرا هم باشند که نور‌ علی‌ نور است؛ چراکه به یک الگو رفتاری ناب بدل می‌شوند. از این جهت  آشنایی با مشاهیر تیپ INTP گزینه ایده‌ال روی میز ماست.

ریکاوری روح و روان با کمترین هزینه

اگر تیپ شخصیتی شما مثلا با مشاهیر یکی باشد، به علت شباهت علایق و دیدگاه‌ها، سرنخ‌های باارزشی در مورد توان انگیزشی و عملکرد خود پیدا خواهید کرد.

اگر از تیپ ISFJ هستید؛ امروز خسته از یک مبارزه ورزشی و در ناامیدی به خانه برگشته‌اید چه چیز می‌تواند شما را ریکاوری کند. آیا این حقیقت که  ماریا شاراپووا (تنیس باز مشهور)، وسلی سو (بازیکن شطرنج) و راجر فدرر (تنیس باز) نیز از گروه ISFJ هستند، قدرت شما برای مبارزه با مشکلات را دوچندان نخواهد کرد.

شما می‌توانید راهنمای بسیاری از دوستان و خویشان خود باشید که با وجود تلاش فراوان در شناخت خویش هنوز هیچ چشم‌انداز روشنی برای آینده و منبع الهامی برای حل مشکلات خود پیدا نکرده‌اند.

گاهی یک نقل قول از شخصیتی بزرگ که هم تیپ شما است، می‌تواند تمام فلسفه زندگی شما را باز تعریف کند. این جمله شاهزاده دیانا که می‌گوید: من از کتاب قوانین پیروی نمی‌کنم… من به قلبم گوش می‌دهم، نه سرم!  همانند ورد جادویی است که تیپ‌های رویابین INFP را در افسون شگفت‌انگیز خود غرق می‌کند و جانی دوباره به آنها می‌بخشد.

مقاله پیشنهادی  : موفقیت در زندگی و کار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره رایگان