کتاب هدیه روز زن طلوع خورشید از پستو

کتاب هدیه روز زن طلوع خورشید از پستو

زنان در هر جامعه‌ای با موضوعات جنسیت، عدالت و برابری در چالش هستند. حل این امور به‌نحوی که با کمترین اصطکاک همراه باشد و چیزی از استعداد‌های آنها را نابود و بلا استفاده نکند، مهم‌ترین و بهترین هدیه‌ای است که می‌توان به زنان داد و کتاب هدیه روز زن می‌تواند آغازگر این راه باشد.

کتاب هدیه روز زن

حفظ ایده‌آل‌های زنانه در دنیایی به شدت مردانه و رقابتی و در زمین‌های مبارزه‌ای همچون کودکستان، مدرسه، دانشگاه، اداره و حتی خانه کار سخت و پرمشقتی است.

در این میان زنانی تحصیل کرده‌ای با وجود چالش‌ها زنانه تلاش دارند که با رساندن خود به درجات بالاتر جامعه حقوق خود را استیفا کنند،‌ شناخت این چالش‌ها و رفع آنها بهترین هدیه به زنان است و می‌تواند محتوی کتاب هدیه روز زن باشد.

چالش‌های زنان نمایانگر هدیه‌ای که لازم دارند

فقدان زنان در موقعیت‌های قدرت هنوز هم یکی از مسایل بزرگ زنان است. از اتاق‌های هیئت مدیره  شرکت‌ها گرفته تا دادگاه‌ها و رهبری سیاسی در سرتاسر جهان شاهد فقدان زنان در پست‌های ارشد هستیم. 

از سوی دیگر موانع پیشرفت در موضوعاتی از دستمزد گرفته تا کمک‌های بشر دوستانه و انواع تبعیض‌ها به شکل‌های گوناگون همچنان روح ظریف زنانه را آزار می‌دهد.

اگر بنا به رویکردی نو باشد که مردم جهان بدانند، نبود زنان در نقش‌های تاثیرگذار جامعه نه فقط زنان بلکه همه مردم را در مسیر موفقیت به عقب می‌اندازد آن رویکرد جز خودشناسی نیست. هدیه خودشناسی به زنان باعث می‌شود که سرعت پیشرفت یک جامعه به‌عنوان یک نهاد بزرگ‌تر دوچندان شود.

مردسالاری بزرگ‌ترین چالش زنان در اغلب جوامع است. صرف نظر از تجربه، تحصیلات یا توانایی یک زن ماهیت مردسالارانه جامعه این نگرش را تقویت می‌کند که زنان نسبت به مردان واجد شرایط و شایستگی کمتری هستند.

درعین‌حال خروجی تاسف بار تفکر مردسالاری این است که مرد‌ها را متقاعد می‌کند یک زنی قوی و باهوش یک مشکل است.

نابرابری آموزشی نیز از بزرگ‌ترین چالش‌های زنان در جامعه امروزی است.  با وجود دستاوردهای فراوان و اقدامات نهادهای دولتی در برابری آموزشی هنوز این تفکر وجود دارد که زنان کمتر شایسته فرصت‌های آموزشی مشابه هستند. شاید شایسته بود کتاب هدیه روز زن به فرهنگ عموم جامعه تبدیل شود تا شاهد چنین معضلاتی نباشیم.

البته فقر، جغرافیای زندگی و عوامل دیگر در ایجاد این نابرابری آموزشی نقش دارند؛ ولی یکی از مهم‌ترین عوامل مغفول مانده عدم شناخت زنان از استعدادهای ذاتی و قدرت استفاده از آنها است. عدم توجه به این مشکل باعث می‌شود که مردان تصور کنند باید افسار قدرت را محکم در دست داشته باشند و زنان نیز باید در همه عرصه‌های جامعه جایگاهی زیردست داشته باشند.

در کشورهای در حال توسعه زنان با مشکلات و عواقب قتل‌های ناموسی، ناقص سازی اندام تناسلی، اسید سوزی، کودک همسری و… نیز دست و پنجه نرم می‌کنند.

خودشناسی پر پرواز فرشتگان زمینی

اما زمانی این زنان جدا افتاده از هم به ارتشی منسجم تبدیل می‌شوند که از احساس گرایی و پیش‌داوری عبور کرده و با شکستن بن‌بست‌های خودشناسی به سمت جامعه شایسته‌ سالار حرکت می‌کنند. شناخت خویشتن خویش به دور از معیارهای غلط بهترین هدیه زنان برای هماهنگ کردن تلاش‌ها، موفقیت‌ها و البته تعالی جامعه است.

اطمینان از حضور زنان در جامعه دنیا را به مکان بهتری (بخوانید بهشت زمینی) مبدل خواهد کرد. تصور کنید می‌خواهید دنیا را جایی برای زندگی بهتر بسازید؛ ولی از شنیدن صدای نیمی از جمعیت جهان خودداری کنید. بنابراین هر زنی باید شنیده شود و از حقوق خود دفاع کند؛ لیکن این میسر نمی‌شود مگر اینکه زنان به جایگاه و حق خود باور داشته باشند و کتاب هدیه روز زن بهترین راه برای ترویج این کار است.

به‌جرات می‌توان گفت در تمام جهان مهم‌ترین مسله توانمند‌سازی صدای زنان است. هر جایی که زنان و دختران جوان در معرض آسیب‌هایی همچون دسترسی ناقص به آموزش ،‌اشتفال و در معرض  تهدید خشونت‌آمیز هستند باید گفت پایه‌های صلح،‌ ثبات و امنیت متزلزل است.  زنان باهوش، پویا و قوی چه در خانه  چه در سرتاسر جهان تضمین کننده صلح و ثبات در جوامع هستند.

به عبارتی زنانی که می‌دانند چه کسانی هستند، دیگران چگونه آنها را می‌بینند، مؤثرتر، مطمئن‌تر و البته قابل ارتقا هستند. پس بهتر است برای هدیه دادن به یک زن به سوالات زیر فکر کنید:

  • او با چه اصولی می‌خواهد زندگی خود را سپری کند؟
  • بزرگ‌ترین آرزوی آنها چیست؟
  • چه نوع فعالیت‌های بیشترین انرژی را به آنها می‌دهد؟

و سپس از خود بپرسید چگونه با یک عمل می‌توانید تمام این خواسته‌ها را برآورده کنید؟ آیا کتاب هدیه روز زن ایده جذابی نیست؟

مقاله عالی : ازدواج برون گراها و درون گراها

مقاله عالی : راه های خودشناسی چیست ؟

خودشناسی به سبک MBTI

توانایی پیش‌بینی درست اینکه دیگران چگونه ما را می‌بینند، که اغلب فراادارکی نامیده می‌شود بخش مهمی از خودشناسی است. تصور کنید زنی حتی در مقام یک لیدر وقتی معتقد باشد که دیگران برای او ارزشی قائل نیستند، امکان دارد هنگام درخواست شغل یا ارتقای شغلی به نحو محتاط‌تری عمل کند.

زنان با پیشرفت و شکوفایی باید تصویر دقیق‌تری از مشارکت خود از دید دیگران به دست آورند. خودشناسی ابزاری قدرتمندی است، برای کشف نقاط قوت تعیین کننده آنها که دیگران نیز آن را می‌بینند.

جنسیت‌گرایی خیرخواهانه

پنهان شدن حقیقت در پشت مفهومی جنسیت‌گرایی خیرخواهانه می‌تواند به نقطه ضعف زنان تبدیل شود. در وهله اول همکاران، دوستان یا خانواده با وجود مشکلاتی که به وجود می‌آید زنان و کار آنها را تحسین و از نقد پرهیز می‌کنند. درحالی‌که بعد از مدتی و با کمی پرس‌وجو زنان متوجه می‌شوند که نظرات درباره آنها چیزی دیگری بوده است. چرا که دیگران گمان می کردند بیان بازخورد منفی به زنان نوعی آزار و ایجاد ناراحتی است.  گسترش فرهنگ کتاب هدیه روز زن می‌تواند به هر دو سمت این ماجرا کمک کند.

شناخت خود و استفاده از ظرفیت‌های شناختی و ترجیحات به زنان اجازه می‌دهد نه تنها چهره مصمم و با صلابت و نقدپذیر از خود نشان دهند؛ بلکه راهی است که آنها را به فرد محبوب و الگویی در جمع رهنمون می‌کند.  خودشناسی به سبک MBTI تضمین‌ کننده موفقیت در این مسیر است.

خودشناسی به سبک MBTI

برای یک آشنایی اولیه با ایده کلی از چیستی چارچوب تیپ‌شناسی مایرز بریگز مطالعه مطالبی همچون  شخصیت‌شناسی MBTI، تیپ شخصیتی افراد مشهور، شخصیت‌شناسی شغلی و… پیشنهاد ما به شما است.

خودشناسی به سبک MBTI به ما می‌گوید، یک تیپ INTJ در پس هویت زنانه چگونه در عطش یافتن معنای پنهان و دانش‌های نوین می‌سوزد یا تیپ ENTP چقدر متفکر و آزاده و چگونه شیفته چالش‌ها هستند.

وقتی تیپ شخصیت ۴ حرفی خود را شناختید پیدا کردن گزارش شغلی تیپ‌شناسی پیشرفته به تفصیل  می‌تواند تیپ شخصیتی را شرح دهد و نشان دهد که کدام مشاغل برای شما مفید است. مزیت کلیدی این توضیحات شرح ساده قابل درک برای همه است که می‌تواند محتوای کتاب هدیه روز زن باشد.

در حقیقت کاترین بریگز تیپ‌شناسی خود را به‌عنوان یک ابزار والدین می‌دیدید. از همین جهت این ابزار بهترین وسیله برای زنان است که کم‌ترین وقت را در خانه و با فرزندان می‌گذرانند. آنها از این طریق می‌توانند آشفتگی که ناشی از ناآگاهی و باورهای نادرست از استعداد و توانایی کودکان در خانواده را درک و به مجموعه‌ای از فرصت‌ها تبدیل کنند.

البته توزیع تیپ‌‌ها بر اساس جنسیت تفاوت‌های را نشان می‌دهد. در بین مردان تیپ ISTJ بیشتر و تیپ INFJ توزیع کمتری دارند. اگرچه تیپ INFJ  حدود ۱/۲ درصد جمعیت مردان را تشکیل می‌دهد؛ ولی ISTJ حدود ۱۶ درصد جمعیت آنها است.

برخی پژوهش‌ها دیگر نشان می‌دهد توزیع تیپ ISFJ در بین زنان بیشتر است و به همین صورت توزیع تیپ ENTJ در آنها کمتر دیده می‌شود. می‌توان گفت تقریباً ۲۰ درصد زنان از تیپ ISFJ هستند. تیپ ENTJ به همراه تیپ INTJ از نادرترین تیپ‌‌ها در زنان به شمار می‌روند.

اگر جزو تیپ‌های نایاب با توجه به جنسیت باشید. این اتفاق می‌تواند هم خبر خوبی باشد و هم خبر بدی. از یک سو به واسطه شخصیت کمیابی که این اشخاص دارند، تقاضا برای استعداد‌های طبیعی آنها زیاد است و خبر کمی نگران کننده این است که احتمالا افراد زیادی که بتوانند واقعا با آنها ارتباط برقرار کنند سخت پیدا می‌شود.

اگر جزو تیپ‌های با فراوانی بالا نسبت به جمعیت باشید خبر امیدبخش این خواهد بود که یافتن افرادی که مانند شما فکر و رفتار می‌کنند آسان‌تر است.

به واسطه همین مفاهیم است که مسیر موفقیت برای زنی که با دانش MBTI آشنا باشد روشن می‌شود و چالش‌های پیش‌رو به مسایل معمولی بدل می‌شوند که حل آنها فرسایش کننده نیست. با این همه چه منبعی برای تسلط به این دانش ارزشمند وجود دارد؟ چه کتابی می‌تواند کتاب هدیه روز زن باشد.

کتاب قدرت شخصیت‌شناسی MBTI بهترین کتاب هدیه روز زن

کتاب قدرت شخصیت‌شناسی MBTI بهترین کتاب هدیه روز زن چرا که منبع عالی برای یادگیری تیپ‌شناسی است.

پریسا احمدی منش مربی تخصصی شخصیت‌شناسی و کوچینگ مدرس و مشاور در حوزه توانمند‌سازی منابع انسانی در کتاب قدرت شخصیت‌شناسی MBTI شیوه تدوینی را مد نظر قرار داده که از نگرش اهمیت زنان در جامعه نشات می‌گیرد. زنان از هر طیفی با وجود تمام مشکلات ذکر شده به راحتی می‌توانند با کتاب ارتباطات برقرار کرده و با انجام تمرینات خود آغازگر انقلابی باشکوه در خانواده خود باشند.

کتاب قدرت شخصیت‌شناسی MBTI به شیوه جالبی در ۹ بخش تقسیم شده  که هر بخش به یک جنبهٔ خاص طریقت خودشناسی بر اساس MBTI می‌پردازد. هر فصل به نحو جذابی آگاهی بخش و پرورش دهنده است و در کل به عنوان یک هندبوک عالی می‌توان به کتاب نگاه کرد.

کتاب قدرت شخصیت‌شناسی MBTI را می‌توان یک کتاب کلاسیک برای معرفی ام‌بی‌تی‌آی در نظر گرفت. با مطالعه این کتاب اصول اولیه درک تیپ شخصیت پوشش داده شده که به‌ويژه در درک رفتار کودکان و نوجوانان به‌کار می‌آید و از همین جهت یک گزینه عالی کتاب هدیه روز زن برای مادران شاغل، زنان معلم نیز به شمار می‌رود.

پیشنهاد عالی : تهیه کتاب قدرت شخصیت شناسی mbti جهت خودشناسی و دیگرشناسی

پیشنهاد عالی : شرکت در دوره شخصیت شناسی mbti جهت خودشناسی و دیگرشناسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره رایگان