هوش هیجانی بالا

هوش هیجانی بالا

در سال 1995، دانیل گولمن، روان‌شناس و روزنامه‌نگار علمی کتابی را منتشر کرد که در آن بیشتر مردم جهان را با مفهوم نوپای هوش هیجانی آشنا می‌کرد. این ایده که توانایی درک و مدیریت احساسات شانس موفقیت ما را به میزان زیادی افزایش می‌دهد، به‌سرعت در دنیا مطرح شد و بر طرز تفکر مردم درباره احساسات و رفتار انسانی تأثیر زیادی گذاشت. هوش عاطفی توانایی هدایت در دنیای تیره احساسات است و داشتن آن به شما امکان می‌دهد احساسات خود را برای نتایج مثبت مهار کنید. ، اما به شما قدرت می‌دهد تا زندگی بهتر و متعادل‌تری داشته باشید. اگر شما هم قصد دارید تا بیشتر با هوش هیجانی و علائم آن آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را از دست ندهید و تا انتها همراه مرکز کوچینگ پریسا احمدی منش باشید.

کوچینگ یک فرآیند همکاری و هدایت است که به افراد کمک می‌کند تا هدف‌ها و آرزوهایشان را دنبال کنند و به بهترین نسخه خود برسند. در دوره کوچینگ، مربی یا کوچ با استفاده از تکنیک‌ها و ابزارهای مختلف، فرد را در مسیری که به دنبال آن است، هدایت می‌کند. این فرآیند اغلب به عنوان کوچینگ توسعه فردی شناخته می‌شود و شامل ارزیابی آگاهی از خود، تعیین اهداف، توسعه مهارت‌ها، مدیریت زمان، حل مسائل و تسهیل در رسیدن به تغییرات مثبت است.

هنگامی که هوش هیجانی (EQ) برای اولین بار ظاهر شد، به عنوان حلقه مفقوده در یک یافته عجیب عمل کرد: افرادی که دارای IQ متوسط هستند 70 درصد مواقع از افرادی که بالاترین IQ را دارند، بهتر عمل می‌کنند. این ناهنجاری در این یافته، این فرضیه که ضریب هوشی تنها منبع موفقیت است را، نقض کرد. دهه‌ها تحقیق اکنون به هوش هیجانی به عنوان عاملی حیاتی اشاره می‌کند که افراد موفق را از بقیه افراد متمایز می‌کند. این ارتباط به قدری قوی است که 90 درصد از افراد برتر از هوش هیجانی بالایی برخوردار هستند.

هوش هیجانی «چیزی» در هر یک از ما است که کمی ناملموس است. این موضوع بر نحوه مدیریت رفتار، پیمایش پیچیدگی‌های اجتماعی و تصمیم‌گیری شخصی برای دستیابی به نتایج مثبت تأثیر می‌گذارد و باعث موفقیت در زندگی و کار می‌شود. علی‌رغم اهمیت هوش هیجانی(EQ) ، ماهیت نامشهود آن باعث می‌شود که بدانید چقدر از آن برخوردارید و چه کاری می‌توانید انجام دهید تا بهبود پیدا کند.

متأسفانه، تست‌های EQ با کیفیت (از نظر علمی معتبر) رایگان نیستند؛ بنابراین، ما داده‌های میلیون‌ها نفری را که سایت TalentSmart آزمایش کرده است، تجزیه و تحلیل کرده‌ایم تا رفتارهایی را که از ویژگی‌های EQ بالا هستند، شناسایی کنم. آنچه در ادامه می‌آید نشانه‌های مطمئنی است که نشان می‌دهد EQ یا هوش هیجانی بالایی دارید.

۱- دایره لغات احساسی قوی دارید

دایره لغات احساسی قوی دارید

همه مردم احساسات را تجربه می‌کنند، اما تعداد کمی از افراد هستند که می‌توانند آنها را به طور دقیق شناسایی کنند. تحقیقات ما نشان می‌دهد که تنها 36 درصد از مردم می‌توانند این کار را انجام دهند که مشکل‌ساز است، زیرا احساسات بدون برچسب اغلب به اشتباه درک می‌شوند که منجر به انتخاب‌های غیرمنطقی می‌شود.

افرادی که EQ بالایی دارند بر احساسات خود تسلط دارند؛ زیرا آنها را درک می‌کنند و از واژگان گسترده‌ای از احساسات برای انجام این کار استفاده می‌کنند. در حالی که بسیاری از مردم ممکن است خود را صرفاً با احساس «بد» توصیف کنند، افراد باهوش عاطفی می‌توانند به‌دقت تشخیص دهند که آیا احساس «تحریک‌پذیر»، «ناامیدی»، «سرکوب» یا «مضطرب» دارند. هرچه کلمه انتخابی شما دقیق‌تر باشد، بینش بهتری نسبت به اینکه دقیقاً چه احساسی دارید، چه چیزی باعث آن شده است، و در مورد آن چه باید بکنید، خواهید داشت.

2. در مورد مردم کنجکاو هستید

در مورد مردم کنجکاو هستید

فرقی نمی‌کند که درون‌گرا باشند یا برون‌گرا، افراد با هوش هیجانی بالا نسبت به همه اطرافیان خود کنجکاو هستند. این کنجکاوی محصول همدلی است که یکی از مهم‌ترین دروازه‌های رسیدن به EQ بالا است. هر چه بیشتر به دیگران و به آنچه که آنها می‌گذرانند اهمیت دهید، کنجکاوی بیشتری نسبت به آنها خواهید داشت. (شما می‌توانید برای تشخیص درونگرایی یا برونگرایی خود از تست ام بی تی ای استفاده کنید.)

3. نقاط ضعف و قوت خود را می‌شناسید

نقاط ضعف و قوت خود را می‌شناسید

افراد با هوش هیجانی بالا فقط احساسات را درک نمی‌کنند؛ آنها می‌دانند در چه چیزی خوب هستند و در چه چیزی افتضاح. آن‌ها همچنین می‌دانند چه کسانی می توانند سبب شود تا موقعیت هایی موفقیت آمیز برای آن ها فراهم شود و به آن ها در موفقیت کمک می کند. داشتن یک EQ بالا به این معنی است که شما نقاط قوت خود را می‌شناسید و می‌دانید که چگونه از آنها به نفع خود استفاده کنید و در عین حال از ضعف‌های خود جلوگیری کنید. شناخت راه های خودشناسی به شما در این راه کمک می‌کند.

4. قاضی خوبی برای شخصیت هستید

قاضی خوبی برای شخصیت هستید

بخش اعظم هوش هیجانی به آگاهی اجتماعی مربوط می‌شود. توانایی درک دیگران، دانستن آنچه در مورد آنها وجود دارد، و درک آنچه که آنها از سر می‌گذرانند. با گذشت زمان، این مهارت از شما یک قاضی استثنایی برای شخصیت می‌سازد و مردم دیگر برای شما رمز و راز نیستند.

5. توهین کردن به شما سخت است

توهین کردن به شما سخت است

اگر درک محکمی از شخصیت خود داشته باشید، برای بقیه سخت است که چیزی بگویند یا انجام دهند که ذهن شما را به خود مشغول کند. افراد با هوش هیجانی بالا دارای اعتماد به نفس و ذهنی باز هستند. شما حتی ممکن است خودتان را مسخره کنید یا به دیگران اجازه دهید در مورد شما شوخی کنند، زیرا می‌توانید از نظر ذهنی مرز بین شوخی و تحقیر را ترسیم کنید.

6. اشتباهات را رها می‌کنید

اشتباهات را رها می‌کنید

افراد با هوش هیجانی بالا از اشتباهات خود فاصله می‌گیرند، اما این کار را بدون فراموش کردن اشتباهات خود انجام می‌دهند. با حفظ اشتباهات خود در یک فاصله ایمن، می توانند برای مرور کردن و در گرفتن دوباره به آن ها رجوع کنند و لازم به ذکر است که این یک کار بسیار مفید است. همچنین این افراد می توانند در شرایط مختلف خود را وفق بدهند و برای موفقیت در آینده آماده شوند.

پیمودن این طناب بین سکونت و یادآوری، به خودآگاهی دقیق نیاز دارد. ماندن بیش از حد طولانی بر روی اشتباهات شما را مضطرب می‌کند، در حالی که فراموش کردن آنها به طور کامل باعث می‌شود که مجبور به تکرار آنها شوید. کلید تعادل، در توانایی شما برای تبدیل شکست‌ها به قطعاتی از پیشرفت نهفته است که این تمایل را ایجاد می‌کند که هر بار که زمین می‌خورید، دوباره بلند شوید.

7. کینه به دل نمی‌گیرید

افراد با هوش هیجانی بالا کینه به دل نمی‌گیرید

احساسات منفی که با نگه داشتن کینه به وجود می‌آیند در واقع یک واکنش استرسی هستند. فقط فکر کردن به این رویداد بدن شما را به حالتی می برد که با مکانیزمی برای بقا، شما را مجبور می‌کند بایستید و در صورت مواجهه با تهدید، بجنگید.

هنگامی که تهدید قریب الوقوع است، این واکنش برای بقای شما ضروری است، اما زمانی که تهدید مربوط به گذشته باشد، نگه داشتن آن استرس به بدن شما آسیب می‌زند و می‌تواند در طول زمان عواقب مخربی برای سلامتی داشته باشد. در حقیقت، محققان دانشگاه اموری نشان داده‌اند که نگه داشتن استرس باعث فشار خون بالا و بیماری قلبی می‌شوند. نگه داشتن کینه به این معنی است که استرس را در خود نگه می‌دارید و افراد با هوش عاطفی می‌دانند که به هر قیمتی از این موضوع اجتناب کنند. کنار گذاشتن کینه نه تنها حال شما را بهتر می‌کند، بلکه می‌تواند سلامتی شما را نیز بهبود بخشد.

جمع‌بندی

همان‌طور که مغز خود را با تمرین مکرر رفتارهای جدید آموزش می‌دهید، مسیرهای موردنیاز برای تبدیل آنها به عادات را می‌سازد. همان‌طور که مغز شما استفاده از این رفتارهای جدید را تقویت می‌کند، ارتباطات پشتیبان رفتارهای قدیمی و مخرب از بین می‌رود. خیلی زود، بدون نیاز به فکر کردن به آن، با هوش هیجانی به اطرافیان خود پاسخ می‌دهید. در این مقاله به توضیح هوش هیجانی پرداختیم و گفتیم که نشانه‌های افراد با هوش هیجانی بالا چیست. با تشکر از شما که وقت ارزشمندتان را در اختیار ما گذاشتید و به مطالعه این مقاله پرداختید.

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

ثبت دیدگاه

حامی اندیش

جهت دریافت مشاوره رایگان با استاد پریسا احمدی منش، اطلاع از شرایط مختلف راجع به دوره‌ها و… اطلاعات زیر را تکمیل کنید تا در اولین فرصت با شما ارتباط بگیریم.

با 40% تخفیف، دوره پرطرفدار کوچینگ رو خریداری کن!