نگهداری منابع انسانی

نگهداری منابع انسانی

حفظ کارمندان باید همیشه در اولویت باشد. ممکن است تا سال 2023 هر سال 35 درصد از کارمندان مشاغل خود را ترک کنند و با توجه به شرایط عادی جدید کار از راه دور، کارمندان طیف وسیع‌تری از کارفرمایان بالقوه برای ارزیابی نسبت به گذشته دارند. رهبران منابع انسانی باید طیف وسیعی از استراتژی‌ها را ایجاد کنند تا تأثیر مثبتی بر حفظ کارکنان داشته باشند. با کانال‌های بازخورد باز، ایجاد فرهنگ شناخت، و سایر تکنیک‌های کلیدی، می‌توانید تلاش‌های خود را برای حفظ و نگهداری منابع انسانی افزایش دهید. اگر شما هم قصد دارید تا درباره نگهداری منابع انسانی شرکت و سازمان خود بیشتر بدانید، پیشنهاد می‌کنیم تا این مطلب را از دست ندهید و تا انتها همراه مرکز کوچینگ پریسا احمدی منش باشید.

کوچینگ یک فرآیند همکاری و هدایت است که به افراد کمک می‌کند تا هدف‌ها و آرزوهایشان را دنبال کنند و به بهترین نسخه خود برسند. در دوره کوچینگ، مربی یا کوچ با استفاده از تکنیک‌ها و ابزارهای مختلف، فرد را در مسیری که به دنبال آن است، هدایت می‌کند. این فرآیند اغلب به عنوان کوچینگ توسعه فردی شناخته می‌شود و شامل ارزیابی آگاهی از خود، تعیین اهداف، توسعه مهارت‌ها، مدیریت زمان، حل مسائل و تسهیل در رسیدن به تغییرات مثبت است.

چرا نگهداری منابع انسانی مهم است؟

چرا نگهداری منابع انسانی مهم است؟

نگهداری منابع انسانی باید برای هر شرکتی مهم باشد، زیرا هزینه از دست دادن استعدادهای برتر بسیار زیاد است. SHRM تخمین می‌زند که برای جایگزینی مدیری که سالانه 40000 دلار به دست می‌آورد، 20000 تا 30000 دلار برای استخدام و هزینه‌های آموزشی هزینه می‌شود. با این حال، منابع انسانی ناتوان نیست. ۷۷ درصد از دلایل ترک کارمندان قابل پیشگیری هستند. نکته کلیدی این است که مسائلی را که ممکن است باعث ترک کارمندان شود مشخص کنید و قبل از اینکه دیر شود به آنها رسیدگی کنید.

چند استراتژی برای نگهداری منابع انسانی

چند استراتژی برای نگهداری منابع انسانی

مقاله پیشنهادی: هر آنچه باید از کوچینگ کارمندان بدانید

در ادامه چندین راه برایتان آورده‌ایم تا اگر سازمانی دارید، بتوانید با استفاده از این راهکارها به نگهداری منابع انسانی خود بپردازید.

1. ایجاد تعامل کارکنان

کارمندان بی‌تحرک برای سازمان شما مضر هستند. آنها روحیه را پایین می‌آورند و دیگر کارمندان را نیز از انجام بهترین کار خود منصرف می‌کنند.

چیزهایی مانند ناتوانی کارمندان در حرف زدن در سازمان باعث کاهش مشارکت می‌شود. کارمندان می‌خواهند بر تصمیماتی که بر کار آنها و جهت‌گیری سازمان تأثیر می‌گذارد نقش داشته باشند. اظهار نظر واقعی به کارکنان می‌تواند به طور چشمگیری نگهداری منابع انسانی و کارمندان را بهبود بخشد. تبدیل بازخورد به عمل نشان می‌دهد که رهبر نگرانی‌های کارمندان را جدی می‌گیرد.

نود درصد از کارگران می‌گویند که احتمال بیشتری دارد در شرکتی بمانند که در آن بازخورد دریافت کرده و بر اساس آن عمل می‌کنند. اما تنها 22 درصد از رهبران منابع انسانی و تعامل می‌گویند که سازمان آنها در ایجاد فرهنگی مؤثر است که از بازخورد شفاف و روشن حمایت می‌کند.

معرفی فرصت‌های جدید برای کارمندان برای ارائه بازخورد صادقانه، برای آنها و شرکت شما ارزشمند است. کارمندان می‌توانند، پروژه‌های جدید را پیشنهاد کنند و دیدگاه‌های خود را درباره تصمیمات شرکت بیان کنند. سازمان‌ها می‌توانند از ایده‌های کارکنان بهره‌مند شوند و مسائل را به سرعت و به طور مؤثر حل کنند. کوچینگ کسب و کار می‌تواند به ایجاد تعامل بیشتر با کارکنان کمک بزرگی کند.

2. به خوبی بشناسید و پاداش دهید

کارمندانی که احساس قدردانی می‌کنند، سخت‌تر کار می‌کنند و مدت طولانی‌تری در شرکت‌ها می‌مانند، اما بیش از ۸۰ درصد از کارمندان آمریکایی می‌گویند که احساس نمی‌کنند به رسمیت شناخته شده‌اند یا به آنها پاداش داده نمی‌شود. در تحقیقاتی ثابت شده است، شرکت‌هایی که چندین بار در ماه از کارمندان خود تقدیر می کنند، 41 درصد بیشتر احتمال دارد که شاهد افزایش ماندگاری کارمندان و 34 درصد بیشتر شاهد افزایش مشارکت باشند.

برای تحقق بخشیدن به  این امر ، سازمان شما باید شناخت اجتماعی و پاداش‌های پولی را اولویت بندی کند، ترجیحاً با استفاده از یک پلتفرم تشخیص که به همه کمک می‌کند تا وارد عمل شوند. این پلتفرم‌ها از سیستم‌های پاداش مبتنی بر امتیاز پشتیبانی می‌کنند که به کارمندان اجازه می‌دهد تا برای پاداش‌هایی که واقعاً برایشان مهم است، امتیاز جمع‌آوری کنند و از آنها استفاده کنند و این موضوع شناخت را آسان می‌کنند، چه کارمندان حضوری باشند و چه از راه دور کار کنند، زیرا می‌توانند پیام‌های قدردانی را برای هرکسی در سازمان شما در هر زمان و هر کجا که برای آنها بهتر است ارسال کنند. استفاده از کوچینگ سازمانی می‌تواند به این فرآیند نظم بیشتری بدهد.

3. کارمندان مناسب را استخدام کنید

یکی دیگر از استراتژی‌ها برای نگهداری منابع انسانی این است که از ابتدا کارمندانی مناسب را برای شرکت و سازمان خود استخدام کنید. بهترین کارمندان می‌خواهند در کنار کسانی باشند که الهام‌بخش آنها هستند، نه کسانی که آنها را تخریب می‌کنند. راه‌هایی را برای جذب کسانی پیدا کنید که با فرهنگ شما همسو هستند و برای سال‌های آینده با شرکت شما همراه خواهند بود. استفاده از تست ام بی تی ای نیز می‌تواند به شناخت شخصیت شغلی افراد کمک کند.

4. یک تجربه استثنایی ایجاد کنید

ایجاد احساس در کارمندان به عنوان بخشی از سازمان شما با حضور آنها شروع می‌شود و معمولا تا اولین سال حضور در شرکت ادامه می‌یابد. ممکن است یک کارمند جدید تا دو سال کامل طول بکشد تا به همان سطح بهره‌وری کارکنان فعلی برسد، بنابراین ایجاد احساس راحتی در همان ابتدا می‌تواند برای کارکنان شگفت‌انگیز باشد و به نگهداری منابع انسانی در سازمان شما منجر شود.

به کارمندان جدید کمک کنید تا با آموزش مسئولیت‌هایشان و توسعه مهارت های فردی، دادن نمایندگی و منابع مورد نیاز برای تکمیل وظایف و اهدافشان، و ایجاد محیطی که در آن احساس پذیرفته شدن کنند، از یک فرد خارجی به خودی تغییر شکل دهند. با این حال افراد را با اطلاعات بیش از حد غرق نکنید. با دستورالعمل‌های قابل هضم در مورد برنامه‌های منابع انسانی، خط‌مشی‌ها و رویه‌ها، و مزایای آن، آن‌ها را به آرامی جذب کنید.

5. مدیریت را حفظ کنید

ارتباط بین مدیران و گزارش‌های مستقیم آنها می‌تواند تأثیر زیادی بر تجربه کارکنان بگذارد. تقریباً نیمی از کارمندان به دلیل داشتن یک مدیر بد شغل خود را ترک می‌کنند و 60 درصد فکر می‌کنند که مدیران آنها نیاز به آموزش دارند. و بر اساس گزارش گالوپ، تنها 26 درصد از کارمندان موافق هستند که بازخوردی که از مدیران دریافت می‌کنند به عملکرد کاری آنها کمک می‌کند.

بهترین مدیران به عنوان کوچ عمل می‌کنند و بر دریافت بهترین نتایج از گزارشات مستقیم خود تمرکز می‌کنند. آنها خوش بین، قاطع هستند، ارزش کارمندان را تشخیص می‌دهند و بازخورد عملی ارائه می‌دهند. رویکرد کوچینگ اعتماد متقابل را تقویت می‌کند و باعث می‌شود رئیس‌ها و گزارش‌های مستقیم آنها در یک تیم باشند. به عنوان مدیر بهتر است که با کوچینگ مدیران نیز آشنا باشید.

جمع‌بندی

شرکت‌ها برای حفظ و نگهداری منابع انسانی خود ارزش زیادی قائل هستند، زیرا جایگزینی کارمندان، به‌ویژه کارکنان مولد، زمان و هزینه زیادی دارد. خروج کارکنان با استعداد از سازمان شما همچنین می‌تواند باعث فشار بر کارمندان فعلی شود که باید تا زمانی که آن نقش‌ها تکمیل شوند، کار اضافی انجام دهند. با توجه به این موضوع، حفظ کارمندان برتر شما باید در اولویت قرار گیرد. در این مطلب چندین راهکار گفتیم تا بتوانید با استفاده از آن‌ها به بهبود نگهداری منابع انسانی خود در سازمان یا شرکتتان بپردازید. اگر به آشنایی با کوچینگ علاقه‌مند هستید می‌توانید در دوره تربیت کوچ آکادمی پریسا احمدی منش شرک کنید. با تشکر از شما که وقت ارزشمندتان را در اختیار ما گذاشتید و به مطالعه این مقاله پرداختید.

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

ثبت دیدگاه

حامی اندیش

جهت دریافت مشاوره رایگان با استاد پریسا احمدی منش، اطلاع از شرایط مختلف راجع به دوره‌ها و… اطلاعات زیر را تکمیل کنید تا در اولین فرصت با شما ارتباط بگیریم.

با 40% تخفیف، دوره پرطرفدار کوچینگ رو خریداری کن!