هر آنچه که باید از کوچ کارمندان بدانید

کوچ کارمندان

کارمندان امروز مشتاق دانشی هستند که فراتر از آموزش‌های روزمره است. مدیران به جای اینکه صرفاً بر بررسی عملکرد تکیه کنند، می‌توانند از کوچینگ (مربیگری) برای ایجاد انگیزه و راهنمایی در کارکنان استفاده کنند. بسیاری از سازمان‌ها اهداف و مزایای متعدد کوچینگ را درک کرده‌اند، برخی دیگر آن را فرهنگی می‌دانند که در آن رفتارهای کوچینگ به‌عنوان وسیله‌ای برای برقراری ارتباط، مدیریت و تأثیرگذاری بر دیگران استفاده می‌شود. اگر شما هم قصد دارید تا با کوچینگ کارمندان آشنا شوید، ارائه تست mbti به صورت آنلاین همراه با پاسخ‌نامه کامل تشریحی در آکادمی پریسا احمدی منش امکان پذیر است.

کوچ کارمندان چیست؟

کوچ کارمندان چیست؟

امروزه کوچینگ کارمندان به عنوان یکی از مهم‌ترین قدم‌ها برای پیشرفت و ترقی شناخته می‌شود. کوچ کارمندان به این صورت است که این نوع از مربیگری برای توسعه و بهبود مهارت‌های کارمندان تنظیم و ساخته شده است. در واقع کوچینگ کارمندان به کارکنان آن سازمان این فرصت را می‌دهد تا مهارت‌هایی را در سازمان یاد بگیرند و به پیشرفت در سازمان بپردازند که این می‌تواند علاوه بر پیشرفت و توسعه مهارت های فردی در پیشرفت سازمان هم تأثیر بسزایی داشته باشد. ( کوچینگ کسب و کار هم تاثیر زیادی در پیشرفت سازمان دارد که می‌توانید مقاله آن را در سایت ما مطالعه نمایید.)

کوچ کارمندان برای کمک به افراد هنگام آماده‌شدن یا حرکت به سمت تکالیف جدید، بهبود عادات کاری، انطباق با یک محیط در حال تغییر یا غلبه بر موانع خاص استفاده می‌شود. این فرایند، هدایت فردی است که تحت مربیگری قرار می‌گیرد و از سطحی از شایستگی به سطح دیگر می‌تواند انتقال پیدا کند.

کوچینگ و مشاوره شغلی یا سازمانی هر دو برنامه‌های توسعه شغلی هستند که برای کارمندان عالی هستند، البته تفاوت‌های بسیار مهمی است که باید بدانید:

 • تمرکز اهداف: کوچینگ کارمندان برای دستیابی به اهداف بسیار مشخصی که حول بهره‌وری و عملکرد کارکنان می‌چرخد، استفاده می‌شود و یک کوچ همراه مخاطب خود در مسیر قدم بر می‌دارد، در صورتی که یک مشاور صرفاً راهکارهایی را جهت بهبود وضعیت با توجه به شرایط مختلف می‌تواند به فرد ارائه دهد.
 • رابطه مربی محور: این وظیفه مربی است که با تعیین وظایفی که مربی به همراه مخاطب باید آن را تکمیل کند و رابطه را به‌پیش ببرد. در صورتی که مشاور صرفاً راهنمایی‌هایی را می‌تواند به مخاطب کند.
 • مربیان خارجی: مربیان برای کوچ کارمندان معمولاً از یک منبع بیرونی استخدام می‌شوند و بخشی از سازمان نیستند؛ البته بهتر است بدانید که گاهی مشاوران هم می‌توانند جزئی از سازمان نباشند و از خارج از سازمان استخدام شوند.

بر اساس یک نظرسنجی در سال 2015 از فدراسیون بین‌المللی مربی (ICF) و مؤسسه سرمایه انسانی (HCI). این نظرسنجی نشان داد که 51 درصد از پاسخ‌دهندگان از سازمان‌هایی که فرهنگ مربیگری قوی دارند، درآمدی بالاتر از گروه همتایان خود در صنعت گزارش کرده‌اند و 62 درصد از کارکنان در آن سازمان‌ها خود را به عنوان بسیار متعهد ارزیابی کرده‌اند. پاسخ‌دهندگان پیشرفت‌های کسب و کار را در پنج حوزه زیر گزارش کردند:

 1. بهبود عملکرد تیم
 2. افزایش مشارکت و تعامل
 3. افزایش بهره وری
 4. بهبود روابط کارکنان
 5. توسعه سریع رهبری

مزایای کوچ کارمندان

مزایای کوچ کارمندان

برنامه‌های کوچینگ کارکنان به قدری مؤثر هستند که برخی از بزرگ‌ترین شرکت‌های دنیا آن را اجرا کرده‌اند. لازم به ذکر است که بهره‌بری از کوچ کارمندان می‌تواند مزایای بسیاری داشته باشد که با برخی از آن‌ها در ادامه آشنا خواهیم شد.

توسعه کارکنان با پتانسیل بالا

کوچینگ کارکنان به سازمان اجازه می‌دهد تا کارکنان با پتانسیل بالا را توسعه دهد. توسعه این کارمندان برای حفظ افرادی که قدرت جانشینی شما را دارند، ضروری است.

ایجاد یک تیم رهبری قوی تر

کوچ کارمندان منحصر به کارکنان با سطوح یا درجه پایین نیست. مهم است که تیم رهبری خود را در برنامه مربیگری مشارکت دهید تا شاهد بهبود تعامل و حفظ کارکنان باشید. روابط بین رهبران و کارمندان اغلب ممکن است تیره شود.

روابط بد مدیریتی اغلب به عنوان اصلی‌ترین دلایل ترک سازمان توسط کارکنان ذکر می‌شود. از آنجایی که کوچینگ کارکنان بر مهارت‌های فردی تمرکز دارد، رهبران شما می‌توانند مهارت‌های لازم برای مدیریت مؤثر تیم خود را توسعه دهند. ( کوچینگ مدیران می‌توانی کمک بزرگی برای هدایت افراد تیم بکند.)

توسعه مهارت‌های ارتباطی

مهارت‌های ارتباطی برای بهره‌وری و سودآوری سازمان شما حیاتی هستند. مشخص شده است که به طور متوسط 62.4 میلیون دلار در سال در شرکت‌های بزرگ به دلیل ارتباطات داخلی ضعیف از دست رفته است. کوچینگ کارمندان یک راه عالی برای توسعه مهارت‌های ارتباطی در سراسر سازمان شما است. مهارت‌های مورد نیاز برای برقراری ارتباط عالی، از جمله گوش دادن و اعتماد به ‌نفس، به راحتی از طریق یک رابطه مربیگری آموخته می‌شود.

مطالعات نشان داده‌اند که سازمان‌هایی با فرهنگ مربیگری قوی از تعامل و عملکرد بالاتری برخوردار هستند. از دیگر مزایای کوچینگ بر اساس مؤسسه کوچینگ، وابسته به مک‌لین دانشکده پزشکی هاروارد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افراد را توانمند می‌کند و آنها را تشویق می‌کند تا مسئولیت‌پذیر باشند
 • عملکرد فردی را بهبود می‌دهد ( کوچینگ توسعه فردی هم برای افزایش عملکرد فردی بسیار مفید است.)
 • کمک به شناسایی و توسعه کارکنان با پتانسیل بالا
 • به شناسایی نقاط قوت و فرصت‌های توسعه سازمانی و فردی کمک می‌کند
 • به انگیزه دادن و توانمندسازی افراد برای برتری کمک می‌کند
 • نشان دهنده تعهد سازمانی به توسعه منابع انسانی است.

کوچ کارمندان را چگونه به طور مؤثر انجام دهیم؟

کوچ کارمندان را چگونه به طور مؤثر انجام دهیم؟

به گفته رئیس Evolve Global: “کوچینگ این نیست که یک نفر را اصلاح کنیم، بلکه به این معناست که او کیست و او را بسازید.” اکثریت رهبران منابع انسانی و استعدادها بر این باورند که مربیگری در محیط کار برای کسب و کار آنها بسیار مهم است.

مشکل این است که در حالی که 80 درصد از رهبران منابع انسانی بر این باورند که کوچینگ یک شیوه رهبری کلیدی است، تنها 15 درصد معتقدند که مدیران سازمانشان در آن مهارت دارند. در ادامه راهکارهایی را برای این که کوچ کارمندان را به طور مؤثرتری انجام دهید، آورده شده است.

 • استفاده از ارزیابی‌های شخصیتی و رفتاری برای تشخیص اینکه کدام ویژگی‌ها و رفتارها غالب یا فاقد آن هستند، و تغییر آن‌ها ممکن است آسان یا دشوار باشد. (یکی از ابزارهای مفید برای این کار آزمون MBTI است.)
 • گوش دادن فعال؛ کوچ مشکلات مشتری را حل نمی‌کند، بلکه مشتری با گوش دادن به پیشنهادها و راهنمایی‌های مربی یا کوچ مشکلات خود را حل می‌کند.
 • کمک به مراجعان در تشخیص آنچه مهم است از آنچه که نیست.
 • ارائه دیدگاه مبتنی بر تجربیات خود مربی
 • توصیه کتاب‌های مناسب و خاص یا سایر منابع یادگیری
 • شرکت در نقش آفرینی و شبیه سازی برای ارتقای تمرین مهارت

جمع‌بندی

کوچینگ کارمندان بخش مهمی از مدیریت عملکرد مستمر است. هنگامی که مدیران پتانسیل کارکنان را به حداکثر می‌رسانند و کارکنان را با استعدادهای پشتیبان احاطه می‌کنند، تیم‌های خود را در موقعیتی قرار می‌دهند که رشد کنند و به موفقیت سازمان کمک کنند. در این مقاله سعی کردیم از اهمیت و مزیت‌های کوچینگ کارمندان برایتان بگوییم. با تشکر از شما که وقت ارزشمندتان را در اختیار ما گذاشتید و به مطالعه این مقاله پرداختید.

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

ثبت دیدگاه

حامی اندیش

جهت دریافت مشاوره رایگان با استاد پریسا احمدی منش، اطلاع از شرایط مختلف راجع به دوره‌ها و… اطلاعات زیر را تکمیل کنید تا در اولین فرصت با شما ارتباط بگیریم.

با 40% تخفیف، دوره پرطرفدار کوچینگ رو خریداری کن!