مدیریت تیم و افزایش بهره وری کارکنان

مدیریت تیم و افزایش بهره وری کارکنان

مهم‌ترین عنصر یک شرکت، کارکنان آن هستند. در نهایت، کارکنان مولد همان چیزی هستند که یک شرکت را در وهله اول موفق می‌کند. اما، بر اساس گزارش اخیر  اداره کار ایالات متحده، کارکنان در سال‌های اخیر رو به کاهش بوده است؛ اما بهره‌ وری کارکنان یا مدیریت تیم دقیقاً چیست، چرا مهم است؟، چگونه می‌توانید آن را اندازه‌گیری کنید و مهم‌تر از همه، چگونه می‌توانید آن را افزایش دهید. اگر شما هم قصد دارید تا به پاسخ این سؤال‌ها برسید، ارائه تست mbti به صورت آنلاین همراه با پاسخ‌نامه کامل تشریحی در آکادمی پریسا احمدی منش امکان پذیر است.

کوچینگ یک فرآیند همکاری و هدایت است که به افراد کمک می‌کند تا هدف‌ها و آرزوهایشان را دنبال کنند و به بهترین نسخه خود برسند. در دوره کوچینگ، مربی یا کوچ با استفاده از تکنیک‌ها و ابزارهای مختلف، فرد را در مسیری که به دنبال آن است، هدایت می‌کند. این فرآیند اغلب به عنوان کوچینگ توسعه فردی شناخته می‌شود و شامل ارزیابی آگاهی از خود، تعیین اهداف، توسعه مهارت‌ها، مدیریت زمان، حل مسائل و تسهیل در رسیدن به تغییرات مثبت است.

بهره وری کارکنان چیست؟

بهره وری کارکنان چیست؟

بهره وری کارکنان، همچنین به عنوان بهره وری در محیط کار یا بهره وری در محل کار شناخته می‌شود، در واقع اندازه گیری خروجی هر یک از کارکنان است. برای مثال، شرکتی که وسیله ای تولید می‌کند، می‌خواهد بداند که یک کارمند می‌تواند چه اندازه از این وسیله در یک دوره زمانی خاص بسازد. این تعداد خروجی کارمند است.

اهمیت بهره وری کارکنان و مدیریت تیم

اهمیت بهره وری کارکنان و مدیریت تیم

هدف هر شرکتی موفقیت است و ما قبلاً بیان کرده‌ایم که بهره‌وری کارکنان می‌تواند باعث کسب موفقیت یک شرکت شود یا آن را از بین ببرد.

دو عامل تعیین می‌کند که آیا کارکنان در کار خود موفق هستند یا خیر:

  • بهره وری – میزان موفقیت در کسب اهداف تعیین شده
  • اثربخشی – میزان همسو بودن فعالیت‌ها با هدف‌های تعیین‌شده

شما همیشه باید از بهره وری و اثربخشی خود نهایت استفاده را ببرید. هدف خود را با به‌کارگیری حداکثر تلاش برای کار خود جلو ببرید و تا جایی که می‌توانید آن را در کوتاه‌ترین زمان ممکن به پایان برسانید.

چندین مزیت برای بهره‌وری بالای کارکنان وجود دارد که میزان اهمیت آن را در شرکت شما ثابت می‌کند، اگر کارمندان بهره وری بالایی داشته باشند، کسب‌وکار:

  • سودآورتر می‌شود
  • رشد می‌کند
  • نیاز مصرف کننده را برآورده می‌کند
  • رقابتی می‌ماند

به طور کلی، بهره‌وری بالای کارکنان تضمین می‌کند که شرکت در بازار مرتبط باقی بماند.

چگونه بهره وری کارمندان را اندازه گیری کنیم؟

چگونه بهره وری کارمندان را اندازه گیری کنیم؟

به‌منظور اندازه گیری بهره وری کارکنان، ابتدا باید با کارمندان خود صحبت کنید و استانداردی را تعریف کنید که بر اساس آن نتایج هرکدام از کارکنان را با هم مقایسه کنید. شما می‌توانید بهره وری کارکنان را با موارد زیر اندازه‌گیری کنید:

1. اندازه‌گیری تعداد فروش

شواهدی که نشان می‌دهد بهره وری بالایی دارید: تعداد فروش بالا.

چگونه آن را اندازه گیری می‌کنید؟ شما تعداد فروش‌های ماهانه کارمندتان را تعیین می‌کنید و سپس نتایج ماهانه آنها را با این تعداد مقایسه می‌کنید. به عنوان مثال، شما تصمیم می‌گیرید که هر کارمند باید 100 تماس در ماه، و 10 فروش برقرار کند. اگر کارمندی 120 تماس داشته باشد، اما فقط 5 بار فروش داشته باشد، به استانداردها نرسیده است. اگر یک کارمند 80 تماس داشته باشد، اما 15 فروش داشته باشد، عملکرد او بالاتر از حد استاندارد بوده است.

2. اندازه گیری اهداف برآورده شده

شواهدی که نشان می‌دهد بهره وری بالایی دارید: تعداد زیادی از اهداف برآورده شده است.

چگونه آن را اندازه گیری می‌کنید؟ تعداد اهدافی را که کارمندانتان باید در ماه به آنها برسند را تعیین می‌کنید و سپس نتایج ماهانه آنها را با این تعداد مقایسه می‌کنید.

3. اندازه گیری سود

شواهدی مبنی بر اینکه بهره وری بالایی دارید: سود بالا.

شما سود سالانه ایده آل برای شرکت خود تعریف می‌کنید. اگر به آن برسید یا از آن بالاتر بروید، بهره وری کارمندان خود را ثابت کرده‌اید. اگر کوتاه بیایید، کارمندان شما به درصد بهره وری مورد انتظار خود نمی‌رسند.

بهره وری کارمندان را چگونه محاسبه می‌کنند؟

بهره وری کارمندان را چگونه محاسبه می‌کنند؟

برای اینکه بفهمید چگونه می‌توانید بهره وری کارمندان را افزایش دهید، ابتدا باید وضعیت فعلی بهره وری کارکنان را محاسبه کنید. راه‌های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد، اما رایج‌ترین روش معمولاً شامل مقایسه عملکرد کارمند در برابر هزینه‌های نسبی است که برای شرکت به ارمغان می‌آورد. هدف نهایی دریافت ارزشی بیشتر از حقوقی است که از کارمند دریافت می‌کند. همان‌طور که در قسمت قبلی این مطلب دیدیم، شاخص‌های بیشتری از بهره وری بالای کارمندان وجود دارد.

چگونه می‌توان بهره وری کارکنان را در محیط کار افزایش داد؟

چگونه می‌توان بهره وری کارکنان را در محیط کار افزایش داد؟

برای افزایش بهره وری کارکنان در محیط کار، باید مراحل زیر را اجرا کنید:

بهبود شرایط محل کار

اگر می‌خواهید بهره وری کارمندان خود را بالا ببرید، باید مطمئن شوید که آنها در شرایط مطلوب کار می‌کنند. اطمینان حاصل کنید که نور طبیعی کافی در دفتر وجود دارد. طبق تحقیقاتی که انجام گرفته است کارمندانی که در دفتری با پنجره و نور طبیعی کافی کار می‌کنند، 46 دقیقه بیشتر در شب می‌خوابند و استراحت بیشتری دارند و وقتی سر کار می‌آیند بیشتر تمرکز می‌کنند.

همچنین پیشنهاد می‌شود تا در محل کار از گیاهان استفاده کنید. دفاتر سبز کارمندان را راحت‌تر می‌کنند و در نتیجه کارشان را بازدهی بیشتری می‌دهند.

آموزش بهتری برای کارکنان ارائه دهید

آموزش و توسعه مهارت های فردی به بهبود دانش کارکنان و سپس بهبود عملکرد کاری آنها می‌تواند در افزایش بهره وری کارکنان بسیار مفید باشد.

آموزش عملی ارائه دهید. این نوع آموزش به کارکنان این امکان را می‌دهد که کارایی برخی وظایف آموزشی را آزمایش کنند و به آنها فرصتی می‌دهد تا آنها را در حین یادگیری آنها را امتحان کنند. همچنین به کارمندان اجازه دهید با سرعت خود یاد بگیرند. عجله در مورد موضوعات پیچیده اجازه نمی‌دهد تا دانش جدید باقی بماند، یا کارمندان اجازه نمی‌دهد مهارت‌های جدید خود را آزمایش کنند. بهتر است برای کارمندان وقت بگذارید تا آموزش‌هایشان را پردازش کنند یا با سرعت خودشان بیاموزند.

جمع‌بندی

هنگامی که اهمیت بهره وری کارکنان برای موفقیت شرکت خود را درک کردید، باید گام‌های صحیح را برای اندازه‌گیری، محاسبه و از همه مهم‌تر افزایش این منبع ارزشمند کسب و کار پیاده‌سازی کنید. برای انجام این کار، باید به آنچه برای شرکت و کارمندان شما مفید است توجه یکسانی داشته باشید؛ مطمئن شوید که شرایط محل کار را بهبود می‌بخشید، برنامه‌های انعطاف‌پذیری را برای کارمندان فراهم می‌آورید، آموزش کارمندان را به بهینه‌ترین شکل ارائه می‌دهید. کوچینگ کسب و کار می‌تواند کمک بزرگی به شما در این راه کند.

با تشکر از شما که وقت ارزشمندتان را در اختیار ما گذاشتید و به مطالعه این مقاله پرداختید. امیدواریم توانسته باشیم مطالب مفیدی را در زمینه‌ی مدیریت تیم و افزایش بهره وری کارکنان به شما ارائه داده باشیم. اگر قصد دارید که با کوچینگ به بهبود بهره وری کارمندان بپردازید دوره تربیت کوچ مرکز ما می‌تواند به شما در این مسیر کمک کند.

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

ثبت دیدگاه

حامی اندیش

جهت دریافت مشاوره رایگان با استاد پریسا احمدی منش، اطلاع از شرایط مختلف راجع به دوره‌ها و… اطلاعات زیر را تکمیل کنید تا در اولین فرصت با شما ارتباط بگیریم.

با 40% تخفیف، دوره پرطرفدار کوچینگ رو خریداری کن!