بهترین کتاب برای هدیه به همسر، رستاخیزی با شکوه در خانواده

کتاب هدیه به همسر

بهترین کتاب برای هدیه به همسر کتابی است که پایانی بر تردید و سوء تفاهم و آغازی بر درخشش استعدادهای همسران باشد.

در عین اینکه هر فردی باید خود را بشناسد همیشه مشتاق یافتن نیمه گمشده خود نیز هست. اندکی در این راه موفق و  بسیاری به آنچه نصیب‌شان می‌شود برچسب قسمت زده و سعی می‌‌کنند با آن کنار بیایند. لیکن زندگی مشترک امری چند ماهه نیست و صحبت از یک عمر وفاداری، همراهی و همدلی است.

آیا اکسیری وجود دارد که بتوان آن را همسران، و صد البته نامزدان هدیه داد تا از این سرگردانی رها شوند. اینجا است که صدایی رسا به ما می‌گوید کتاب هنوز هم بهترین هدیه است. اما بهترین کتاب برای هدیه به همسرِ امروز یا فردا چیست؟ 

مقاله عالی : ازدواج درونگراها و برونگراها

مقاله عالی : شخصیت شناسی در ازدواج

مقاله عالی : نقطه ضعف افراد درونگرا چیست ؟

بهترین کتاب برای هدیه به همسر

در همسریابی معروف است که متضادها جذب یک‌دیگر می‌شوند. البته هر یک از ما نیز حداقل با یکی از این زوج‌های عجیب و غریب آشنا هستیم. از همین جهت به نظر می‌رسد که رابطه با وجود تفاوت چشمگیر می‌تواند به بقای خود ادامه دهد. لیکن آیا این حقیقت دارد که بارهای مخالف در ازدواج نیز جذب هم می‌شوند؟ اساسا چه چیزی باعث خلق موفق‌ترین رابطه بین همسران می‌شود؟ یک مخالف تحریک کننده یا یک هماهنگی روحی آرام بخش؟

دهه‌ها است که انبوهی از پژوهشگران در تلاش برای یافتن پاسخ این پرسش هستند. لیکن برخی از جالب‌ترین مطالعات را باید در حوزه سیستم ۱۶ تیپی توسعه یافته توسط مایرز بریگز یافت. این مطالعات به بررسی این موضوع پرداخته که برخی تیپ‌های شخصیتی ممکن است سازگارتر از  سایرین باشند.

برای افراد نا آشنا باید گفت نظریه مایرز بریگز پیشنهاد می‌کند که تفاوت اساسی ما در تفکر، تصمیم گیری و سازماندهی زندگی‌مان را می‌توان با بررسی ترجیحات در چهار زمینه کلیدی درک کرد:

در حقیقت سیستم تیپ‌شناسی مایرز بریگز محبوب‌ترین و پرکاربردترین سیستم شخصیت‌شناسی در جهان است. از همین رو است که علاوه بر پژوهشگران، مردم نیز با کنجکاوی زاید الوصفی تلاش دارند از طریق این سیستم و شناخت تیپ خود به جست‌وجوی نیمه گمشده خود بپردازند.

نخستین ویژگی این است که آیا شما برون‌گرا یا درون‌گرا هستید و بقیه ترجیحات سعی دارند روشن کنند که همسران بیشتر شهودی یا حسی هستد، زوج شما احساسی یا متفکر  و قضاوتی یا ادراکی است.

تعیین یک فاکتور واحد که شما و زوج‌تان را وارد فاز تحول کند کار دشواری است،‌ تست شخصیت مایرز بریگز به مقدار قابل توجهی منجربه تقویت و سازگاری رابطه زناشویی شما خواهد شد. بنابراین بهترین کتاب برای هدیه به همسر باید همچون سیستم ۱۶ تیپی به خودشناسی و دیگرشناسی راهنمایی کند تا حداقل با ابرقدرت‌ها در رابطه زناشویی آشنا شوید.

ابر قدرت رابطه زناشویی

درک تیپ شخصیتی می‌تواند بینش لازم برای کشف قدرت یا ابرقدرت در رابطه همسری را به شما ارزانی کند.

ابر قدرت رابطه زناشویی چیزی است که بطور شگفت‌انگیزی از طریق آن خواسته سریع مهیا می‌شود. برخی افراد به‌طور طبیعی از هنر ارتباط با دیگران برخوردارند گویی برای سخنوری و اغنای افراد زاده شده‌اند. برخی نیز در فنون ورزشی مهارتی خاصی دارند. اگر کمی بر احوالات زوج خود آشنا شوید احتمالاً می‌توانید اکنون بگویید چه ابرقدرتی دارد.

اگر هنوز به ابر قدرت خود پی نبرده یا در وجود آن شک دارید،‌ یا هنوز در رابطه شناخت خود از همسرتان سرگردان هستید با کمک دانشی که MBTI به شما ارزانی می‌کند شاهد موفقیت را در آغوش خواهید گرفت. پس بهترین کتاب برای هدیه به همسر باید بر اساس جامعیت نسبی در آموزش خودشناسی و قدرت پیش‌بینی نوشته شده باشد.

سیستم MBTI و پیش‌بینی روابط همسران

البته پیوند بین تیپ شخصیتی و سازگاری پیچیده است و هیچ سیستم سهل و ساده‌ای برای پیش‌بینی اینکه چه افرادی با هم مطابقت صددرصدی دارند  ساخته نشده است .

با وجود اینکه یافتن همسر ایده‌آل به سادگی مشاهده نمودار سازگاری نیست پژوهش‌های شخصیت‌شناسی به یافته‌های جالبی و باارزشی اشاره دارد که می‌تواند دانش ما را برای یافتن رابطه سعادت‌بخش افزایش دهد.

پژوهش‌ها نشان داده ریشه رضایت زوج‌ها در یک ارتباط خوب ارزش‌ها، علایق مشترک،‌ توانایی حل اختلاف نظرها با آرامش است. از سویی پژوهش‌های دیگر نشان داده هر چه ترجیحات تیپ مشترک زوجین بیشتر باشد رضایت از ارتباط نیز به بالاترین حد خود می‌رسد.

پس با وجود قول معروف می‌توان گفت همسران مخالف طبع ممکن است جذب یک‌دیگر شوند؛ ولی به نظر می‌رسد حفظ رابطه با فردی که شبیه شما است آسان‌تر است.

البته باید گفت این امر نیز بدین معنا نیست که شما باید نوع دقیق و مشابه تیپ خود را برای ایجاد یک رابطه پیدا کنید. درواقع عمومی‌ترین ترکیب جفتی دو نفره با دو نوع ترجیح مشترک رخ می‌دهد.

در دوره کوچینگ، مربی یا کوچ با استفاده از تکنیک‌ها و ابزارهای مختلف، فرد را در مسیری که به دنبال آن است، هدایت می‌کند. این فرآیند اغلب به عنوان کوچینگ توسعه فردی شناخته می‌شود و شامل ارزیابی آگاهی از خود، تعیین اهداف، توسعه مهارت‌ها، مدیریت زمان، حل مسائل و تسهیل در رسیدن به تغییرات مثبت است.

چنانچه نسبت به انجام تست mbti تمایل دارید می‌توانید از طریق آکادمی پریسا احمدی منش اقدام کنید.

 

نقش فاکتورهای تیپ در تعیین دوام سازگاری

بهترین کتاب برای هدیه به همسر  اگرچه در دسته خودشناسی باید باشد؛ ولی از مبنای علمی و تحقیقاتی نباید خارج شود. پژوهش‌گران دریافته‌اند که بعضی از فاکتورهای تیپ در تعیین دوام سازگاری نقش موثرتری از بقیه موارد را دارد.

به‌عنوان مثال احتمال بیشترین تعارض زمانی است که برونگرایان با درونگرایان زیر یک سقف زندگی می‌کنند. ترکیب زوج که در آن زنان برون‌گرا و مردان درون‌گرا هستند می‌تواند به سمت ناامیدی سوق پیدا کند.

یک علت این امر تضاد با مفهوم سنتی و غالب در جامعه است که تلاش دارد مرد را مسلط بر اوضاع خانواده نشان دهد. بنابراین با رشد فکری در خانواده و جامعه می‌توان انتظار داشت مرزها و لیه‌های این تضاد نرم‌تر شده و تفاوت‌ها در این حوزه ترجیحی اهمیت کمتری پیدا کند.

از آن سو مقیاس حسی و شهودی به‌عنوان یک معیار کلیدی در جذب افراد به یکدیگر مطرح است. مردم تمایل دارند به سمت مخاطب خاصی جذب شوند به دنیا با یک چشم نگاه می‌کنند و اگر زوجی ترجیحات حسی و یا شهودی مشابه داشته باشند یک‌دیگر را بهتر درک کرده و احتمالا به این تصور می‌رسند که با زبانی مشترک با همدیگر صحبت می‌کنند.

اما درباره دوران سازگاری همسران تیپ شناسی مایرز بریگز چه می‌گوید. چنین به نظر می‌رسد که اینجا نیاز به درنگ بیشتری است.  سه مقیاس   S/N ،T/F و J/P بر نحوه برقراری ارتباط و اولویت‌بندی زندگی ما تاثیر می‌گذارند و البته پتانسیل ایجاد سوءتفاهم و ارتباط نادرست و هدف‌های متضاد در روابط را به واسطه تفاوت‌های ترجیحی دارند.

بررسی زوج‌ها در این سه مقیاس نیز نشان می‌دهد که زوج‌های مشابه از آرامش  بیشتری در زندگی برخوردارند. اگرچه زوج‌هایی بودند که علیرغم داشتن ترجیحات کمتر باز هم به خوبی باهم کار می‌کردند و این جا است که حقیقت اصلی ماجرا از پس پرده بیرون می‌افتد. بهترین کتاب برای هدیه به همسر ضد پیش‌داوری است.

بهترین کتاب برای هدیه به همسر باید پیش داوری را از بین ببرد

درواقع شناخت از تیپ‌ها و ترجیحات شخصیت طرف مقابل باعث می‌شود هرگونه پیش داوری و سوءتفاهمی رنگ ببازد. از آنجا که این شناخت باید به همسر شما منتقل شود تا به آرامی و در هر شرایط بتواند از آن استفاده کند ما نیز به شما پیشنهاد می‌دهیم که بهترین کتاب برای هدیه به همسر شما یک هندبوک همراه درباره MBTI است.

کتاب قدرت شخصیت‌شناسی MBTI بهترین کتاب برای هدیه به همسر

یکی از کتاب‌های موفق و محبوب در تیپ‌شناسی مایرز بریگز کتاب قدرت شخصیت‌شناسی MBTI است. اگر هنوز با تحلیل شخصیت همسر یا شریک آینده زندگی مشکل دارید، کتاب قدرت شخصیت‌شناسی MBTI منبع خوبی برای رهایی از این سرگردانی است.

در این کتاب عملکرد‌ها به نحوی عالی از هم متمایز شدند که علاوه بر شناسایی و درک آسان آن تاثیر و تقابل هر عملکرد نسبت به دیگری نیز سهل و قابل فهم است و آن را به گزینه مناسبی برای  بهترین کتاب برای هدیه به همسر تبدیل می‌کند.

نکته جذاب مطالعه کتاب قدرت شخصیت‌شناسی MBTI برای همسران این است که چه از روی کنجکاوی و چه تنها برای سرگرمی می‌توان به آن رجوع کرد و در هر دو حالت نه تنها از آن لذت بلکه فایده برد.

شاید کمترین فایده تیپ‌شناسی در همسران و این باشد که یاد می‌گیرم هیچ کس نسبت به کسی برتر نیست و خداوند لایزال در وجود همه استعدادهای باارزشی قرار داده که با شکوفایی آنها به ویژه در رابطه زناشویی می‌توانیم محفلی گرم و خانواده‌ای موفق داشت باشیم.

پیشنهاد عالی : تهیه کتاب قدرت شخصیت شناسی mbti جهت خودشناسی و دیگرشناسی

پیشنهاد عالی : شرکت در دوره بینظیر شخصیت شناسی MBTI ( غیرحضوری برای همه فارسی زبانان و حضوری در مشهد)

 

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

ثبت دیدگاه

حامی اندیش

جهت دریافت مشاوره رایگان با استاد پریسا احمدی منش، اطلاع از شرایط مختلف راجع به دوره‌ها و… اطلاعات زیر را تکمیل کنید تا در اولین فرصت با شما ارتباط بگیریم.

با 40% تخفیف، دوره پرطرفدار کوچینگ رو خریداری کن!