مشاوره انتخاب شغل، آیا از شغل خود راضی هستید؟

مشاوره انتخاب شغل

مشاوره انتخاب شغل به شما نشان می‌دهد، واقعا چه چیزی شما را در حرفه‌تان خوشحال نگاه می‌دارد؟

امروز برای گرفتن تصمیمات کلیدی، استفاده از مشاوره به امری عادی تبدیل شده است. حتی دانش‌آموزان نیز برای انتخاب رشته‌های تحصیلی و انتخاب شغل آینده از خدمات مشاوره استفاده می‌کنند. استفاده از تست شخصیت شغلی mbti نیز از جمله ابزارهای انتخاب شغل است که می‌توانید از طریق آکادمی پریسا احمدی منش اقدام کنید.

در دوره کوچینگ، مربی یا کوچ با استفاده از تکنیک‌ها و ابزارهای مختلف، فرد را در مسیری که به دنبال آن است، هدایت می‌کند. این فرآیند اغلب به عنوان کوچینگ توسعه فردی شناخته می‌شود و شامل ارزیابی آگاهی از خود، تعیین اهداف، توسعه مهارت‌ها، مدیریت زمان، حل مسائل و تسهیل در رسیدن به تغییرات مثبت است.

هدف از مشاوره انتخاب شغل ایجاد یک برنامه مناسب با استعداد‌های فرد برای تصاحب شغل مناسب او است. این برنامه کمک می‌کند تا هم خود فرد و هم دیگران مراحل لازم رسیدن تا هدف را به نحو مبسوطی تجسم کنند.

مشاوران شغلی راهنمای قدرتمندی در مورد انتخاب شغل، دوام اشتغال، آموزش و بهره‌بردن از فرصت‌های تحصیل و یادگیری بیشتر و جدید برای مراجعه کنندگان هستند.

 

 پیشنهاد ویژه : بهترین تست شخصیت شناسی جهان

مقاله پیشنهادی : آزمون mbti چیست؟

مشاوره انتخاب شغل

مشاوره انتخاب شغل

در زمانه‌ای زندگی می‌کنیم درک تاثیر و عواقب انتخاب شغل اشتباه برای همگان لازم و ضروری است.

اشتغال در شغل نامناسب باعث برزو موارد زیر می‌شود:

 • نارضایتی از کار
 • اضطراب و استرس
 • ضعف عملکرد
 • گوشه‌گیری به‌ویژه در تیم کاری

همه دوست دارند کاری را انجام دهند که دوست دارند و البته همه مدعی آن نیز هستیم؛ لیکن هنگام انتخاب شغل به دنبال کاری می‌رویم که درآمد بیشتری دارد یا شغلی را انتخاب می‌کنند که اهداف واقعی آن را نمی‌شناسند.

استفاده از مشاوره در انتخاب شغل نه تنها شما را متمرکز بر استفاده از فرصت‌های متناسب با استعداد‌تان می‌کند؛ بلکه در ثبات حرفه‌ای و امنیت شغلی شما نیز موثر است. همچنین انجام شغلی که مناسب شما است برای توسعه مهارت های فردی بسیار مفید است. کوچینگ توسعه فردی می‌تواند به شما برای افزایش مهارت‌هایتان کمک زیادی بکند.

درعین‌حال اگر روند انتخاب رشته تحصیلی با اشتباه یا کاستی همراه باشد، چرا که مشاوران تحصیلی عموماً به انتخاب رشته درسی کمک می‌کنند، با مشاوره انتخاب شغل می‌توان به مسیر مناسب بازگشت. 

مشاوره انتخاب شغل به شما کمک می‌کند تا رزومه قوی‌تری برای پیشرفت شغلی فراهم کنید. درعین‌حال توجه به مشاوره انتخاب شغل یکی از بهترین رویکردها برای کاهش بیکاری در جامعه است.

طیف سنی افرادی که از خدمات مشاوره انتخاب شغل بهره می‌برند، بسیار وسیع است.  از بزرگ‌سالان گرفته تا نوجوانان را شامل می‌شود. در این بین افراد بیکار و دانشجویان به خصوص آنهایی که در حال گذراندن تحصیلات تکمیلی هستند در صف نخست انتظار ایستاده‌اند.

مشاوره شغلی چه کاری انجام می‌دهد؟

مشاوره شغلی چه کاری انجام می‌دهد؟

برای یک مشاوره شغلی  باید نکات فنی زیاد را در نظر گرفت که نتایج آن در  حرفه و حتی زندگی شخصی فرد موثر است.

برخی از فعالیت‌های مشاور شغلی

 • سنجش توانایی شخصی، مهارت‌ها و علایق با کمک مصاحبه فردی و حتی کار گروهی
 • ارتباط مستمر با مدارس،‌ کارفرمایان و سازمان‌های حرفه‌ای
 • به‌روز بودن اطلاعات در مورد مقررات حرفه‌ای و بازار کار
 • ارائه کمک و مشاوره مناسب با هر فرد
 • نوشتن برنامه‌های اقدام و گزارش
 • به‌کارگیری برنامه‌های کامپیوتری تخصصی
 • مشاوره در بهبود رزومه ،‌معرفی برنامه‌های کاربری و تکنیک‌های مصاحبه

به نظر می‌رسد فارغ‌التحصیلان و ستارگان رشته‌‌های دانشگاهی برای تصاحب مشاغل خاص فرصت طلایی دارند و خود به تنهایی می‌توانند به انتخاب شغل بپردازند. لیکن وقتی بدانیم همین انتخاب است که ما را به همان چیزی که هستیم تبدیل می‌کند و ما را شکل می‌دهد هرگز از فرصت جلسه مشاوره انتخاب شغل را از دست نمی‌دهیم.

مشاوره انتخاب شغل بهترین پشتوانه برای طراحی برنامه واقع‌بینانه است،‌ لیکن بهترین جواب را هنگامی می‌توان انتظار داشت که این برنامه متناسب با ویژگی‌های شخصیتی یا تیپ‌شناسی باشد. از این جهت ما مشاوره انتخاب شغل با رویکرد MBTI پیشنهاد می‌کنیم. 

مشاوره انتخاب شغل با رویکرد MBTI

مشاوره انتخاب شغل با رویکرد MBTI

باتوجه‌به شخصیت شناسی به عنوان ابزاری برای مشاوره انتخاب شغل حتی بازماندگان مدارس و کسانی که از دانشگاه انصراف داده نیز می‌توانند بهترین جواب‌ها برای ساختن آینده خود را در جلسات مشاوره انتخاب شغل پیدا کنند.

وقتی با رویکرد MBTI مشاوره انتخاب شغل را انجام می‌دهیم متوجه می‌شویم، این متد  به‌عنوان یک روش مهندسی معکوس برای استخدام بهترین و درخشان‌ترین استعدادها در سازمان نیز  مفید و کارآمد است.

مقاله پیشنهادی : مهم‌ترین نکاتی که درباره موفقیت در زندگی و کار باید بدانید

شاید مشاوره انتخاب شغل در نگاه اول بیشتر مناسب افراد بیکار به نظر برسد. ولی در این مشاوره‌ها با استفاده از تیپ شناسی مایرز-بریگز طرح‌های تعامل با داوطلبان برای درک نیازهای آنها در جست‌وجوی شغل جدید مطرح می‌شود.

با این شرایط ممکن است شاغلین نیز به دنبال استفاده از خدمات راهنمایی انتخاب شغل باشند،‌ چرا که این مشاوره‌های شخصیت محور به نحو چشم‌گیری به  پایداری و دوام اشتغال کمک می‌کند.

شخصیت شناسی به قدری مهم است که حتی هنگام شروع به کار مشاوران انتخاب شغل  نیز از مهم‌ترین موارد قابل توجه است. مواردی همچون بلوغ در نگرش،‌ تجربیات مرتبط و ویژگی‌ها شخصیت برای تبدیل شدن به مشاوره انتخاب شغل مهم‌تر از رشته تحصیلی است.

همین ویژگی‌ها هستند که قدرت مشاوره کننده را در مواجهه با موارد خاص و پیچیده یا جدید در سیر انتخاب شغل نشان می‌دهد.

رزومه قوی با مشاوره انتخاب شغل

رزومه قوی با مشاوره انتخاب شغل

رزومه شخصی افراد در مشاوره انتخاب شغل موثر است،‌ لیکن مهم‌تر از آن مهارت‌های نرم و سخت بالفعل هستند که توسط مشاور شناسایی می‌شوند.

هر چقدر داوطلب خود را با روند شناخت مشاوره با رویکرد تیپ‌شناسی سازگارتر کند، نتیجه درخشان زودتر و بیشتر نمایان خواهد شد. درواقع داوطلب خود واقعی‌اش را به نمایش می‌گذارد.

در زمان انتخاب شغل بسیار مهم است که بدانیم از پیشنهاد و گزینه‌های روی میز چه انتظاری داریم و این مهم بدون شناخت شخصیت خود قابل انجام نیست. هر شغلی که بدون فهرستی از مزایا و معایب بدون تناسب و شناخت شخصیت انتخاب شود به راحتی می‌تواند بر روال حرفه‌ای و البته زندگی شخصی فرد تاثیر بگذارد. اینجا است که اهمیت مشاوره انتخاب شغل با رویکرد ام‌بی‌تی‌ای به تدریج برجسته می‌شود.

مشاوره انتخاب شغل با رویکرد MBTI و دانشجویان

مشاوره انتخاب شغل با رویکرد MBTI و دانشجویان

علت اشتباه دانش‌آموزان و دانشجویان در انتخاب رشته بیشتر ناشی از بی‌خبری ‌آنها از چیزی است که حقیقتاً به دنبال آن هستند. آنها به‌راحتی تحت‌ تاثیر انتخاب همسالان یا حتی اعضای خانواده قرار می‌گیرند. به نظر می‌رسد در این مقطع زمانی نمی‌توان تصمیم منطقی گرفت.

از همین جهت تست‌ها شخصیت شناسی‌ MBTI در جهت انتخاب شغل و رشته برای این افراد نیز همچون فرشته نجات است.

شناخت راه های خودشناسی می‌تواند به شناخت فرد از خود و هدفش کمک بزرگی کند.

مشابه همین مشکل در استخدام شدگان با تجربه و یا تازه استخدام شدگان هم دیده می‌شود. اگرچه ممکن است در ابتدا شغلی که انتخاب کرده‌اند عالی به نظر می‌رسد؛ ولی به‌زودی متوجه می‌شوند برای مدت طولانی در این حرفه اسیر شده یا خواهند شد و هرگز فرصتی برای شکوفایی علایق و دیگر استعداد‌های خود نخواهند داشت،‌ چرا که شغل آنها با شخصیت‌شان همخوانی ندارد.

به عبارتی ساده مشاوره انتخاب شغل با رویکرد MBTI بهترین گزینه برای افرادی است که در درک علایق و مجموعه مهارت‌های درونی خود دچار تردید هستند.

تناسب تیپ و شخصیت با شغل چگونه است؟

تناسب تیپ و شخصیت با شغل چگونه است؟

از زاویه دیگری و به روحیات کارمندان نگاه کنید، اعضای تیم حسابداری عموماً ساکت و محتاط هستند؛ ولی کارمندان بازاریابی پرهیجان و پر هیاهو به نظر می‌رسند.

تست‌های شخصیت‌شناسی یا انتخاب شغل با رویکرد MBTI ایده‌ای از آرایش روانشناختی خود به دست می‌آورند که ابزاری شگفت انگیز و بسیار مفید در جست‌وجو و شناخت شغل و شخصیت است. درک اینکه شما از چه تیپی در مجموعه شخصیت‌شناسی مایرز-بریگز هستید به شما کمک می‌کند تا به آسانی شغل  محیط کاری ایده‌آل برای تیپ خود پیدا کنید.

انتخاب شغل با رویکرد شخصیت‌شناسی MBTI شما را به محیط کار دلپذیرتری راهنمای می‌کند. انتخاب شغلی که با شخصیت شما سازگار نیست به معنای کار در محیطی استرس‌زا، به دور از رشد و کمال و پاداش است.

نخستین گام برای تشخیص تطابق شغل و شخصیت تست تیپ شناسی است. تست‌های مایرز-بریگز با معرفی ۱۶ تیپ به‌نحوی عالی معرفی کننده خلق‌وخوی ما خواهند بود.

صرف نظر از آزمون، اکثر افراد در دو دسته برون‌گرا و درون گرا قرار می‌گیرند. تست‌های شخصیت‌شناسی معیارهای دیگر مانند شهودی بودن یا حسی بودن یا احساسی یا منطقی بودن،‌ قضاوتی یا ادراکی بودن را نیز مطرح می‌کنند؛ ولی درون‌گرایی و برون‌گرایی دو ویژگی اصلی هستند.

اگر می‌خواهید همچون یک شکارچی شغل و صیاد فرصت‌های خوب برای پیشرفت باشید باید به مطالعه محیط کاری نیز بپردازید. تناسب محیط کار با شخصیت بسیار مهم است. مشاوران حرفه‌ای‌ انتخاب شغل با مطالعه مصاحبه‌های اطلاعاتی به دیدگاه به‌روزی از وظایف مشاغل مختلف دست پیدا می‌کنند.

مشاغل مناسب برون‌گرایان

اگر در نتیجه تست تیپ‌شناسی تمایلات شما به سمت برون‌گرایی متمایل بود. جزو افرادی هستید که به‌ گروه‌ها و ارتباطات اجتماعی تمایل دارند. یک جلسه طوفان فکری با همکاران به آنها انرژی می‌بخشد و علاقه دارند در فضای اداری باز و مشارکت بالا با همکاران به وظایف خود بپردازند.

پست‌هایی در میان فروشنده‌ها، بخش بازاریابی یا خدمات به مشتریان فرصت شغلی مناسبی برای این افراد است. درعین‌حال انتخاب شغلی مانند ساخت وب سایت در خانه یا پذیرش پست نگهبانی در کارخانه خالی برای این دسته از افراد جذاب نیست.

مطالعه افراد مشهور برون‌گرا به شما نشان می‌دهد که چه فرصت‌های شغلی دیگری برای این افراد وجود دارد.

مشاغل درون‌گراها

درون‌گراها را می‌توان نقطه مقابل درون‌گرایان دانست. آنها نه تنها از گروه‌ها و تعاملات اجتماعی  انرژی نمی‌گیرند؛ بلکه گویی در این محیط انرژی خود را از دست نیز می‌دهند. البته درون‌گرایان را نباید با افراد منزوی و تنها یکی دانست آنها تمایل دارند، تحلیل‌گر و درون‌نگر باشند.

تعداد زیاد از افراد درون‌گرا را در بخش‌های مالی و حسابداری شرکت‌ها خواهید یافت. آنها به‌راحتی با چالش تماشای صفحات گسترده در طی ساعت‌های متمادی در  تنهایی کنار می‌آیند .

شغل رویایی من چه می‌شود؟

شغل رویایی من چه می‌شود؟

اما بحثی ورای تست شخصیت‌شناسی و انتخاب شغل هنوز وجود دارد و آن هم شرکت در جلسه مشاوره انتخاب شغل است. در ابتدا باید بدانیم تحلیل یک مشاور از آزمون و تست تیپ شناسی نسبت به افراد معمولی دقت بیشتری دارد؛ دوم باید گفت که گزینه انتخاب شغل رویایی با وجود اهمیت رابطه تیپ و نوع شغل هنوز هم روی میز است،‌منتهی ضمانت آن وابسته  به استفاده از یک کوچ کاربلد و حرفه‌ای است.

بسیاری از افراد مشهور درون‌گرا مانند جولیا رابرتز یا استیو مارتین به‌عنوان بازیگران مشهوری شناخته می‌شوند و معمولا این جایگاه مطلق به برون‌گرایان است. یک مشاوره انتخاب شغل حرفه‌ای بهترین راهنما برای عبور از گذرگاه مهم و پرپیچ‌وخم انتخاب کسب‌وکار است.

مقاله پیشنهادی : هر آنچه که باید درباره کوچینگ سازمانی بدانید

مقاله پیشنهادی : 0 تا 100 کوچینگ کسب و کار

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

ثبت دیدگاه

حامی اندیش

جهت دریافت مشاوره رایگان با استاد پریسا احمدی منش، اطلاع از شرایط مختلف راجع به دوره‌ها و… اطلاعات زیر را تکمیل کنید تا در اولین فرصت با شما ارتباط بگیریم.

با 40% تخفیف، دوره پرطرفدار کوچینگ رو خریداری کن!