هدف از خودشناسی چیست و چگونه خودمان را بشناسیم ؟

هدف از خودشناسی چیست؟

خودشناسی اصطلاحی است که به معنای شناخت فرد از خود می‌باشد. در خودشناسی هر فردی سعی می‌کند با فکر کردن درباره خود و پرسشگری به نقاط ضعف و قوت خود پی‌ببرد. هدف از خودشناسی بسیار گسترده است که در این مقاله سعی می‌کنیم به آن بپردازیم پس با مرکز کوچینگ پریسا احمدی منش همراه باشید.

هدف از خودشناسی

هدف از خودشناسی

 

هدف از خودشناسی رسیدن به حال خوب و رضایت درونی و رسیدن به موفقیت‌های بیشتر با صرف زمان و انرژی کمتر می‌باشد. همه انسان‌ها به دنبال رسیدن به  آرامش و موفقیت و سعادت هستند و هدف خودشناسی این است تا به افراد کمک ‌کند تا این مسیر را آگاهانه و هوشمندانه طی کنند.

چنانچه نسبت به انجام تست mbti تمایل دارید میتوانید از طریق آکادمی پریسا احمدی منش اقدام کنید.

خودشناسی  دغدغه بسیاری از انسان‌ها است و جهت کسب موفقیت در تمام زمینه های زندگی از قبیل ارتباطات اجتماعی و عاطفی، خانوادگی، شغلی بسیار ضروری می‌باشد.علت عدم موفقیت در بسیاری از حوزه های فردی ، شغلی و روابط را میتوان عدم خودشناسی دانست

پیشهاد میکنم جهت درک عمق و اهمیت موضوع ، حتما ویدئوی زیر را نگاه کنید

منظور از خودشناسی چیست ؟ تعریف خودشناسی

منظور از خودشناسی چیست؟

خودشناسی Self-knowledge یعنی شناخت توانایی ها و استعدادها ، شناخت قدرت‌ها و ضعف‌ها، شناخت ترس‌ها و علایق، شناخت ارزش‌ها، شناخت احساسات و آرزوها  و ..  که به ما کمک می‌کند تا بتوانیم به بهترین خودمان برسیم.

بهترین خود بودن یعنی اینکه با شناخت موارد بالا، نسخه اختصاصی موفقیت در زندگی و کار خودمان را کشف کنیم و به خودشکوفایی برسیم.

خودشناسی  اولین و مطمئن‌ترین قدم برای رشد و توسعه مهارت های فردی و اولین قدم برای انتخاب‌های مهم در زندگی می‌باشد و به شدت توصیه می‌شود قبل از هر اقدام مهمی در زندگی حتما به خودشناسی ( و البته دیگرشناسی)  برسید. 

برخی از این انتخاب‌های مهم عبارتند از:

  • انتخاب شغل
  • ازدواج و جدایی
  • راه اندازی کسب و کار
  • انتخاب رشته تحصیلی
  • انتخاب شریک شغلی و شریک عاطفی

تعریف خودشناسی در ویکی‌پدیا

خودشناسی :  اصطلاحی در روانشناسی و رفتارشناسی است برای توصیف اطلاعات فردی یا خود آن فرد و دانش فردی در مورد خودش

 

پیشنهاد ویژه : مقاله راه های خودشناسی

 

فواید خودشناسی چیست؟ چرا باید خودمان را بشناسیم؟

فواید خودشناسی چیست؟

1. روشن شدن مسیر حرکت

هرچقدر که خودتان را بیشتر بشناسید تصویر روشن‌تری از آینده و اهداف و آرزوهای خود خواهید داشت و با آگاهی بیشتری در این مسیر حرکت می‌کنید.

2. حال خوب و آرامش و شادکامی

 وقتی مسیر و انتخاب‌های شما با رفتار و  احساسات، ارزش‌ها و باورهای شما منطبق باشد، با سختی و چالش و تضادهای درونی  کمتری مواجه می‌شوید و در نتیجه آرامش و شادی  بیشتری خواهید داشت.

3. تصمیم گیری بهتر و سریع تر

شاید جالب باشد به خودتان یادآوری کنید که زندگی با مجموعه‌ای از تصمیمات کوچک و بزرگ،  ساخته می‌شود.

وقتی به خودشناسی می‌رسید، نتایج حاصله  به شما در تصمیم گیری بهتر کمک می‌کند و نکته مهم اینکه خیلی وقت‌ها در زندگی، با تصمیمات سخت و مهم روبرو هستیم که در این مواقع خودشناسی به شدت به کمک ما می‌آید.

4. حرکت به سمت بهبود و رشد فردی

خودشناسی باعث می‌شود که نقاط ضعف و قوت خود را بهتر بشناسید و مرحله بعد این است که نقاط ضعف خود را برطرف کنید و یا تقلیل دهید و نقاط قوت را تقویت کنید،  بر عادت‌های منفی و بد خود غلبه کرده و با خودآگاهی در جهت رفع محدودیت‌ها و مشکلات خود قدم بردارید.

5. افزایش اعتماد به نفس

با خودشناسی و شناخت ویژگیهای مثبت و نقاط قوت خود، اعتماد بنفس به صورت ریشه‌ای و به میزان خیلی زیادی افزایش می‌یابد و دیگر خود را با دیگران مقایسه نمی‌کنید زیرا به این آگاهی می‌رسید که هر فردی نقاط ضعف و قوت منحصر به فرد خود را دارد.

6. انتخاب رشته تحصیلی و انتخاب شغل بهتر

شناخت پتانسیل‌ها و  تفاوت‌های ذاتی و فردی،  به شما در انتخاب شغل مناسب با پتانسیل‌هایتان کمک می‌کند و به راحتی می‌تواند آینده شما را تحت تأثیر قرار دهد و  عدم خودشناسی می‎ تواند سال ها شما را از مسیر مناسب و رسیدن به موفقیت دور کند.

7.  جلوگیری از اشتباهات تکراری

علت بسیاری از شکست ها در حوزه روابط عاطفی و شغلی، ورشکستگی‌ها و طلاق ها و مشکلات انسان‌، عدم خودشناسی است به نحوی که زیاد مشاهده می شود که  اگر فردی یک بار شکست و یا ناکامی در حوزه روابط عاطفی و یا شغلی داشته، در دفعات بعدی هم تکرار می شود و تا این فرد به شناخت خود نرسد، این مشکل همواره همراه وی خواهد بود .

8. هدر نرفتن زمان ، انرژی و هزینه

متاسفانه زیاد هستند افرادی که بعلت نشناختن خود وارد یک شغل و یا رشته تحصیلی و یا وارد یک رابطه می‌شوند و بعد از سالها متوجه می‌شوند که این شغل، این رشته تحصیلی و یا این رابطه، مناسب آنها نبوده است و با صرف زمان و انرژی و هزینه زیاد مجددا باید از اول شروع کنند در صورتی که اگر از ابتدا با خودشناسی، انتخاب بهتری را رقم زده بودند این زمان و انرژی و هزینه ، هدر نمی رفت.

پیشنهاد ویژه : کوچینگ شخصی

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

ثبت دیدگاه

حامی اندیش

جهت دریافت مشاوره رایگان با استاد پریسا احمدی منش، اطلاع از شرایط مختلف راجع به دوره‌ها و… اطلاعات زیر را تکمیل کنید تا در اولین فرصت با شما ارتباط بگیریم.

با 40% تخفیف، دوره پرطرفدار کوچینگ رو خریداری کن!