کوچینگ رهبری

کوچینگ رهبری

در دنیای پرسرعت امروز استفاده از ابزارهای موفقیت یک امر ضروری برای حیطه‌های شغلی و شرکت‌ها است. کوچینگ رهبری و همچنین کوچینگ سازمانی ابزاری هستند که بسیاری از شرکت‌ها از آن در استراتژی‌های توسعه برای ارتقاء عملکرد و سطح بهره‌وری در تیم خود استفاده می‌کنند. این فرایند یک روش قدرتمند برای بهبود مهارت‌های رهبری ارائه می‌دهد که می‌تواند در طول سال‌های آینده برای شرکت‌ها مؤثر باشد.

مرکز کوچینگ رهبری و شخصیت شناسی دکتر پریسا احمدی منش نخستین مرکز کوچینگ در ایران است. این مجموعه طیف وسیعی از تمرین‌ها و فعالیت‌های مختلف از جمله بحث‌های فردی، کارگاه‌های آموزشی و ابزارهای خودارزیابی را به‌منظور آموزش و راهنمایی رهبرهای قدرتمند ارائه می‌دهد. این آکادمی علاوه بر کوچینگ رهبری، با ارائه کوچینگ توسعه فردی به شما کمک می‌کند تا به دستاوردهای زیادی از جمله خودشناسی و دیگرشناسی برسید. هدف ما از نگارش این مقاله آشنایی شما با یکی از مهم‌ترین ابزارهای موفقیت در دنیای امروز است. با ما همراه باشید.

کوچینگ رهبری

کوچینگ رهبری چیست؟

کوچینگ در لغت به معنای آموزش دادن است و در عمل یک فرایند مؤثر برای توسعه مهارت‌ها و توانایی‌های افراد و افزایش عملکرد آن‌ها محسوب می‌شود. کوچینگ رهبری درباره ارتقاء استعدادها و مهارت‌های فرد برای رسیدن به اهداف کاری در سازمان‌ها است. در این فرایند به فرد کمک می‌شود تا چالش‌ها و مشکلات را قبل از بزرگ شدن رفع کند.

اگر به‌دنبال رشد فردی و شغلی هستید دوره کوچینگ «پریسا احمدی منش» به‌شکل معجزه‌آسایی به شما در این زمینه کمک خواهد کرد. کوچینگ رهبری همان رشد توانایی‌های فردی جهت رسیدن به چشم‌اندازهای روشن است. برای رزرو جلسه کوچینگ در مشهد (حضوری یا غیرحضوری) می‌توانید از طریق وب‌سایت این مجموعه اقدام کنید.

چنانچه نسبت به انجام تست mbti تمایل دارید می‌توانید از طریق آکادمی پریسا احمدی منش اقدام کنید.

بررسی وظایف کوچ رهبری 

کوچ به فردی گفته می‌شود که از مهارت‌های ارتباطی بالایی برخوردار است. آن‌ها به‌شکل مؤثری می‌توانند با افراد مختلف ارتباط برقرار کنند. کوچ‌ها از نظر اخلاقی در جایگاه بالایی هستند و به‌هیچ‌وجه مراجعه‌کنندگان خود را قضاوت نمی‌کنند. برخی از وظایف آن‌ها عبارت است از:

 • کمک به خودآگاهی و شناخت کامل
 • ارائه راه‌حل برای مشکلات زندگی و شغلی
 • کشف اهداف مراجعه‌کننده
 • شریک شدن در مکالمه‌ها و موقعیت‌های مختلف برای ارائه بهترین راهکار
 • ترویج عمل و اقدام
 • حمایت از تغییرات
 • تشویق مراجعه‌کننده برای کشف خود درون
 • بهبود شرایط زندگی

کوچینگ رهبری چه حوزه‌هایی را در بر می‌گیرد؟

چگونه زمانم را برای رسیدن به خواسته‌ها در زندگی کنترل کنم؟ چه عملکردی در شرکت یا سازمانی که مشغول به کار هستم داشته باشم؟ چگونه رابطه خود با همکارانم را بهبود ببخشم؟ برای ایجاد تعادل بین کار و زندگی خانگی چه کارهایی باید انجام دهم؟ احتمالاً شما هم در دوره‌ای از زندگی خود با این دسته از سؤالات روبرو شدید اما چگونه می‌توان پاسخی مناسب برای آن‌ها پیدا کرد؟

کوچینگ رهبری فرایندی است که کوچ‌ها با شناخت دقیق نقاط ضعف و قوت به افراد برای رسیدن به اهداف شخصیتی، شغلی و ارتباطی از طریق برنامه‌ریزی کمک می‌کنند؛ بنابراین می‌توان گفت این فرایند می‌تواند تمام جوانب زندگی فرد را در بر بگیرد و محدودیتی در این زمینه ندارد. با کوچینگ رهبری می‌توان به همه سؤالات و دغدغه‌های زندگی پاسخی مناسب داد.

چه چیزی کوچینگ رهبری را از سایر سبک‌های رهبری متمایز می‌کند؟

نحوه رهبری در تیم تأثیر مستقیمی بر عملکرد آن دارد. آن‌ها می‌توانند با روش‌های تأثیرگذار برای کارکنان خود الهام‌بخش باشند و انگیزه را در درون آن‌ها زنده نگه دارند. یکی از این روش‌ها سبک رهبری کوچینگ است. دلایل زیادی وجود دارند که این سبک را نسبت به روش‌های دیگر متمایز می‌کند؛ در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 • توسعه حرفه‌ای

همان‌طور که یک مربی فوتبال به بهتر شدن بازیکنان خود کمک می‌کند در کوچینگ رهبری نیز افراد بر هدف توسعه کارکنان خود تمرکز دارند.

 • تمرکز روی هدف

در سبک رهبری کوچینگ، رهبرها با گزارش‌های مستقیم هدف‌های خود را تعیین می‌کنند تا به آن‌ها برسند.

 • آینده‌نگر

در این سبک فرد می‌داند که یک شبه نمی‌تواند تغییرات قابل‌توجه را ایجاد کند؛ بلکه این پروسه زمان‌بر است. آن‌ها روی استراتژی و رشد بلندمدت سرمایه‌گذاری می‌کنند.

 • ارائه بازخورد سازنده

تحت این مدل رهبرها باید به‌صورت متداوم بازخورد سازنده ارائه دهند تا به اهداف خود برسند.

 • پیشرفت سریع‌تر

آیا به‌دنبال نتیجه‌ای خاص در موقعیت رهبری خود هستید؟ یا قصد دارید تا موقعیتی را تغییر دهید؟ کوچینگ رهبری با کمک یک متخصص برتر ایده‌های شما را منعکس کرده و به اجرای آن‌ها کمک می‌کند؛ بسیاری از آزمون‌وخطاها را از بین می‌برد و نتایج را با سرعت شگفت‌انگیزی به ارمغان می‌آورد.

کوچینگ رهبری

استفاده از کوچینگ در رهبری چقدر ضروری است؟

استخدام یک کوچ یا مربی رهبری دلایل متنوعی دارد. در اینجا بعضی از مهم‌ترین دلایل آورده شده است.

 • تقویت مهارت‌های ضروری در رهبری

اگر به‌تازگی وارد حرفه رهبری یک سازمان شدید پس احتمالاً بی‌تجربه هستید. تحقیقات نشان می‌دهد که در ۳ تا ۹ ماه اول شروع کار نحوه عملکردتان عادت‌های شما را برای کل این حرفه مستحکم می‌کند؛ بنابراین داشتن یک کوچ رهبری به شما اطمینان می‌دهد که مهارت و تکنیک‌های لازم را برای این حوزه کسب کرده و به سمت اهدافتان پیش می‌روید.

 • پیشرفت در حوزه رهبری

اگر شما در این عرصه تجربه زیادی دارید اما احساس عقب‌ماندگی می‌کنید به شما توصیه می‌کنیم کوچینگ رهبری  را جدی بگیرید. این فرایند به ارتقای سطح شما به شیوه‌ای کاملاً حرفه‌ای کمک کرده و شما را برای نقش‌های بزرگ‌تر آماده می‌کند.

 • به دست آوردن اعتماد به رهبری

فرقی ندارد که یک رهبر بی‌تجربه و جدید باشید یا با پتانسیل و سابقه بالا، مهم‌ترین ویژگی در مورد یک رهبر اعتمادبه‌نفس آن است. اگر به خودتان اعتماد ندارید اعضای تیمتان چگونه می‌توانند به شما اعتماد کنند؟ فرد کوچ با به‌کارگیری ابزارهای موفقیت به شما اعتمادبه‌نفس، جسارت و قدرت می‌دهد و تا زمانی که احساس نیاز کند این روند را ادامه می‌دهد.

 • تطبیق‌پذیری بهتر در نقش رهبری

مطالعات نشان می‌دهد که مدت‌زمان لازم برای اینکه یک فرد در نقش جدید وفق بگیرد حداقل یک سال طول می‌کشد. با فرایند کوچینگ رهبری می‌توانید این مدت‌زمان را به طرز چشم‌گیری کاهش دهید.

 • بهبود تیم

اگر در تیم خود احساس ضعف دارید پس با این فرایند استعدادها، مشارکت و بهره‌وری تیم فعلی خود را بالا ببرید. حقیقت این است که یک رهبر به اندازه تیمش قوی است.

سبک رهبری کوچینگ چگونه به رهبران برای بهبود عملکرد کمک می‌کند؟

همان‌طور که گفتیم کوچینگ رهبری، حرفه‌ای است که با رهبران یک شرکت یا سازمان مانند مدیران ارشد و مدیران اجرایی کار می‌کند تا به آن‌ها در سبک رهبری کمک کند. کوچ یا همان مربی‌های رهبری از این فرایند در محیط‌های گروهی کوچک یا فردی استفاده می‌کنند. این فرایند منطبق بر علوم رفتاری است که به‌عنوان یکی از روش‌های توسعه رهبران شناخته می‌شود.

 1. با این حرفه رهبرها می‌توانند در قدم اول کارمندهای بااستعداد و حرفه‌ای را شناخته و سپس آن‌ها را توسعه ببخشند یا آن‌ها را برای سال‌های آینده حفظ کنند.
 2. ماهیت شخصی‌سازی کوچینگ رهبری باعث می‌شود تا رهبر دائماً بتواند مشکلات را در دنیای واقعی حل کرده و آن‌ها را در محل کار پیاده کند.
 3. کوچینگ در رهبری با ایجاد تغییر رفتار و یادگیری پایدار از روش‌های دیگر توسعه پیشتاز است؛ به همین دلیل بسیاری از افراد یا سازمان‌ها از این روش برای فعالیت‌های مهم خود استفاده می‌کنند.
 4. در کوچینگ رهبری افراد می‌توانند به‌جای رئیس بودن رهبر تیم خود باشند.
 5. یکی از مهم‌ترین اقدامات این فرایند برای رهبرها کمک به ایجاد روش‌های جدید برای تفکر در مورد کار است؛ درواقع به آن‌ها قدرت بهبود عملکرد به روشی سازگار و ساختاریافته کمک شایانی می‌کند.
 6. کوچینگ رهبری با تأثیر بر ابعاد مختلف حرفه و زندگی فرد می‌تواند توانایی برقراری ارتباط با تیم را در آن‌ها افزایش دهد؛ همچنین مهارت‌های فرد را برای انجام مذاکرات ارتقاء می‌دهد.
 7. کشف استعدادهای پنهانی و توانایی‌های بالقوه یکی دیگر از مزیت‌های استفاده از این فرایند در زندگی و امور کاری است.
 8. در این فرایند رهبران می‌توانند احساسات ناخوشایند مانند استرس، خشم، اضطراب و… را در فضایی امن بررسی و با شناخت و سازمان‌دهی آن‌ها دیدگاهی تازه برای قوی بودن پیدا کنند؛ به عبارت دیگر با این فرایند رهبرها به نیمه تاریک وجود خود تسلط می‌یابند.

کلام آخر

در این مقاله به‌طور خلاصه به توضیح کوچینگ در رهبری و نحوه اثرگذاری آن در توسعه فردی و شغلی پرداختیم. توصیه ما به سازمان‌ها این است که برای پیشی گرفتن از رقبا و پیشرفت همه‌جانبه، کوچینگ رهبری می‌تواند به‌صورت قابل‌توجهی تأثیرگذار باشد. علاوه بر این دوره، مدیران شرکت‌ها می‌توانند با دریافت دوره‌های تربیت کوچ از آکادمی پریسا احمدی منش به‌عنوان یک کوچ رهبری ایفای نقش کرده و مدرک بین‌المللی آن را از این مرکز دریافت کنند. شما می‌توانید از دوره‌های رایگان شخصیت ‌شناسی و کوچینگ این مرکز برای شناخت خود در مسیر موفقیت‌ها استفاده کنید.

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

ثبت دیدگاه

حامی اندیش

جهت دریافت مشاوره رایگان با استاد پریسا احمدی منش، اطلاع از شرایط مختلف راجع به دوره‌ها و… اطلاعات زیر را تکمیل کنید تا در اولین فرصت با شما ارتباط بگیریم.

با 40% تخفیف، دوره پرطرفدار کوچینگ رو خریداری کن!