کوچینگ چیست؟

 

کوچ کیست و معنی کوچ چیست؟ در ایران اکثر افراد وقتی کلمه “کوچ” را می‌شنوند، تصورشان به سمت فعالیت‌های ورزشی می‌رود اما کوچ در واقع یک مربی است ولی نه فقط در حوزه‌های ورزشی. فدراسیون بین‌المللی کوچینگ(ICF) در تعریف کوچ کیست و کوچینگ چیست، اینگونه بیان می‌کند:

معنی کوچینگ یک همکاری و مشارکت بین کوچ و مراجع است؛ که در طی آن، مراجع با استفاده از تفکر عمیق و خلاقیت خود، توانایی‌های شخصی و حرفه‌ای خود را افزایش می‌دهد”

چنانچه نسبت به انجام تست mbti تمایل دارید میتوانید از طریق آکادمی پریسا احمدی منش اقدام کنید.

تعریف کوچ از دیدگاه فدراسیون بین‌المللی کوچینگ(ICF)

تعریف کوچ از دیدگاه فدراسیون بین‌المللی کوچینگ(ICF)

دوره کوچینگ به جلساتی شبیه مشاوره گفته می‌شود، اما تفاوت‌هایی با مشاوره دارد. به فردی که فرایند کوچینگ را اجرا می کند کوچ گفته می‌شود. هریک از ما می‌توانیم در ابعاد مختلف زندگی مثل مسائل مربوط مدیریت کسب و کار، ارتباطات عاطفی، مسیر شغلی، هدف گذاری، رشد شخصی و اجتماعی و .. کوچ داشته باشیم و به سمت محقق کردن اهداف و آرزوهای خود با کمک یک مربی قدم برداریم.

اگر بخواهم خیلی ساده به این سوال پاسخ دهم که کوچینگ (coaching) چیست؟ باید بگویم که کوچینگ به جلساتی شبیه مشاوره گفته می‌شود ( اما تفاوت‌های زیادی با مشاوره دارد ) و شامل دو نقش است : کوچ و کوچی

کوچ فردی است که فرایند کوچینگ را اجرا می‌کند و به مراجع او ، کوچی گفته می‌شود.

کوچ، به کوچی خود کمک می کند تا با رسیدن به خودآگاهی بتواند با یک تفکر عمیق توانایی خود در حل مسائل را افزایش دهد.

من استاد پریسا احمدی منش هستم . کوچ حرفه‌ای و عضو بنیاد کوچ‌های حرفه‌ای ایران و برگزارکننده دوره کوچینگ در مشهد که در این مقاله قصد دارم به موضوع معنی کوچینگ چیست و کوچ کیست بپردازم و در ادامه سعی می‌کنم این مفاهیم را به صورت مفصل برای شما خواننده گرامی توضیح دهم پس با من همراه باشید.

کوچینگ چیست؟

کوچینگ چیست؟

کوچینگ فرایندی است که جهت بهبود عملکرد افراد در زندگی شغلی، اجتماعی و حتی عاطفی بکار می‌رود و در بسیاری از زمینه‌های زندگی، برای پیشرفت و ارتقاء عملکرد می‌توان از کوچینگ کمک گرفت. تمرکز کوچینگ به جای گذشته بر حال و آینده فرد است و به کنکاش و رفع مسائل و مشکلات گذشته نمی‌پردازند چرا که معتقد است انسان‌ها صرف‌نظر از گذشته‌شان، می‌توانند آینده‌ای که می‌خواهند را بسازند.

اگر بخواهیم یک تعریف کلی از کوچینگ ارائه دهیم می توانیم بگوییم، کوچینگ یک مهارت بین رشته ای و مجموعه‌ای از علوم مدیریتی، روانشناسی و …. است و کوچ (Coach) با استفاده از این دانش و مهارت به افراد کمک می‌کند تا درگیری‌های ذهنی، مسائل کاری و یا زندگی خود را پشت سر بگذارند.

از آنجایی که کوچینگ یک روش مبتنی بر پرسیدن سوالات اساسی است و کوچ با پرسشگری حرفه‌ای کوچی خود را به خودآگاهی و پاسخ مناسب می‌رساند؛ پس در جلسه کوچینگ خبری از نصیحت نیست و یک کوچ حرفه‌ای با گوش دادن فعال می‌تواند به یاری کوچی خود بشتابد و نتایج خارق العاده‌ای را رقم بزند.

کوچینگ و شفاف سازی راه‌حل مسئله مراجع

کوچینگ و شفاف سازی راه‌حل مسئله مراجع

یک کوچ معتقد است انسان به قدری توانمند است که اگر مسئله‌ای درون او وجود دارد قطعا راه حل مسئله نیز در درون خود او موجود است. فقط موضوع این است که مسئله دیده نمی‌شود و لذا کوچ به مراجع کمک می‌کند تا راه حل مسئله از درون وی بیرون کشیده شود.

بگذارید این موضوع را با یک مثال برایتان بگویم تا راحت‌تر درک شود:

شاید تا الان برایتان پیش آمده که برای یک درد و یا بیماری جسمی به پزشک مراجعه کرده باشید و پزشک برای شما ، سونوگرافی یا ام آر آی یا … بنویسد چرا ؟ بیماری در بدن شما وجود دارد اما دیده نمی‌شود و پزشک با ابزارهای کمکی، در قدم اول مشکل را آشکار می‌کند و در قدم بعدی به درمان می پردازد.

فرایند کوچینگ نیز همینطور است.

راه حل مسئله در درون ما وجود دارد؛ اما آن را نمی‌بینیم همانطور که گاها بیماری در بدن وجود دارد؛ اما دیده نمی‌شود

در حقیقت می‌توان گفت که اصطلاحا، کوچینگ به جای اینکه ماهی را در دهان افراد بگذارد، ماهیگیری را به مراجع خود می‌آموزد. به نحوی که خود فرد با کمک کوچ به مناسب‌ترین و بهترین راهکار برای خود می‌رسد.

جلسات مشاوره و کوچینگ استاد پریسا احمدی منش به شما کمک خواهد کرد تا راحت‌تر مسائل درون خود را پیدا کنید و برای آن‌ها راه‌حل مناسب بیابید.

برای آشنایی بیشتر با مفهوم کوچینگ حتما ویدئو زیر را ببینید:

کوچینگ و روانشناسی مثبت‌گرا

کوچینگ شاخه‌ای از علم روانشناسی و بر پایه روانشناسی مثبت گرا است. جهت درک این مطلب لازم است بدانید دانش روانشناسی شامل دو حوزه روانشناسی مثبت گرا و روانشناسی نابهنجاری‌ها است.

روانشناسی نابهنجاری‌ها به شناخت و درمان اختلالات و بیماری‌های ذهنی و روانی می‌پردازد؛ اما روانشناسی مثبت‌گرا می‌کوشد به انسان‌های به لحاظ ذهنی سالم و توانمند، جهت شکوفایی بیشتر و استفاده از حداکثر توانمندی‌ها کمک کند.

 

کوچینگ و خلق نسخه اختصاصی موفقیت

خیلی وقت‌ها لازم است که برای برخی از موضوعات خود، برنامه‌ای متناسب با شخصیت و روحیات خود طراحی کنید و نه اینکه شخصی دیگر برای شما برنامه‌ریزی کند و شما مجبور به عمل به آن باشید. یکی از ایرادات وارده بر برنامه‌ریزی‌هایی که توسط مشاورین انجام می‌شود این است که در بسیاری از مواقع آن برنامه متناسب با شخصیت و روحیات شما نیست، بنابراین، به آن عمل نمی‌کنید یا عمل به آن آسیب‌هایی به شما وارد می‌کند؛ اما در کوچینگ این خود شما هستید که با کمک و همراهی کوچ، بهترین برنامه را برای خود تنظیم می‌نمایید و این یعنی خلق نسخه اختصاصی و منحصر بفرد شما که بنظر من یکی از ارزشمندترین دستاوردهای کوچینگ ا

در همین راستا بهتر است یک کوچ، در علوم شخصیت شناسی و رفتارشناسی نیز تخصص داشته باشد تا بتواند مراجع خود را در خلق نسخه اختصاصی موفقیت که متناسب با شخصیت وی است، کمک نماید.

 

کوچ کیست؟

در ابتدای مقاله یک تعریف از کوچ ارائه دادیم. در این بخش قصد داریم تا بطور مفصل درباره تعریف کوچ صحبت کنیم.

کوچ (Coach) شخصی است که به افراد کمک می‌کند تا بر روی وضعیت فعلی خود تمرکز کرده و تغییرات لازم را در زندگی خود ایجاد کنند و آن‌ها را یاری می‌کند تا با شناخت اهداف مثبت در زندگی خود به سمت آن‌ها قدم بردارند.

کوچ‌ها نه معلم هستند، نه روان شناس و نه مشاور

کوچ‌ها در حقیقت تسهیل‌گرانی هستند که به شما کمک می‌کنند به آگاهی برسید و مسائل‌تان را کشف و حل کنید. کوچ‌ها هرگز شما را نصیحت نمی‌کنند و به شما راهکار ارائه نمی‌دهند، بلکه آن‌ها با استفاده از ابزارهایی کارآمد در حرفه خود (گوش دادن فعال، پرسیدن سوالات موثر و قدرتمند و بازخورد)، به شما کمک می‌کنند تا نقشه راهی را برای پیشبرد اهداف‌تان بیابید یا پازل‌های درونی که موجب بروز مسائلی در زندگی شما شده‌اند را کنار هم ببینید و به نتیجه برسید.

 

حرکت به سمت رشد فردی با کمک کوچ‌های حرفه‌ای

کوچ فردی است که در پروسه‌ی رشد و تحول کنار کوچی قرار می‌گیرد و نکته مهم این است که کوچ از بیرون به کوچی می‌نگرد چرا که هیچ فردی قادر به نگاه کردن از بیرون به خودش نیست، کوچ افکار کوچی را هم چون آینه به خودش بازتاب می‌دهد، افکار وی را ساماندهی و مرتب می‌کند، کمک می‌کند تا کوچی با نوع نگاهش به مسائل آشنا شود، قابلیت‌ها و ضعف‌های خود را ببیند و بهترین روش حل مساله خود را پیدا کند و از درگیری‌های ذهنی رها شود و افکار و پیچیدگی‌های ذهن خود را سر و سامان دهند و به شفافیت برسند.

کوچ یک مشوق، همراه مطمئن، شونده ای آگاه و فعال و حامی است که فرد را به چالش کشیده و صادقانه موارد و مسائل مربوط به فرد را به او گوشزد می کند. او با هدف رساندن فرد به شرایط مطلوب با مراجعه کننده وارد گفتگو شده و به فرد کمک می کند تا برای اهداف ارزشمند تلاش کند.

 

یک مثال از کوچینگ

فرض کنید برای تغییر شغل خود چند پیشنهاد مختلف از مجموعه‌های مختلف دارید. با اینکه تحقیقات لازم برای شناخت بیشتر هر یک از این محیط‌ها و خود موقعیت شغلی انجام داده‌اید؛ اما باز هم برای انتخاب آن‌ها مردد هستید. در این نقطه می‌توان به کوچ مراجعه کرد و تمام مسائل را برای او شرح داد.

در مکالمه‌ای که بین شما و کوچ شکل می‌گیرد، نقاطی روشن می‌شود که شاید چندان به آن توجه نداشته‌اید. در واقع این مکالمه به شما کمک می‌کند که در انتخاب مقصد نهایی دقیق‌تر عمل کرده و همه جوانب را بهتر بررسی کنید. در نهایت انتخاب با شماست و کوچ به جای شما انتخاب نخواهد کرد. اما بعد از مکالمه خود با او می‌دانید که می‌خواهید کدام راه را انتخاب کنید و دلایل روشنی هم برای انتخاب خود دارید.

 

ویژگی‌های یک کوچ حرفه‌ای

روند کوچینگ هم مثل روند مشاوره باید در کنار شخصی انجام شود که علاوه بر داشتن مهارت‌های پایه کوچینگ، صلاحیت‌های دیگری نیز داشته باشد. از مهم‌ترین ویژگی‌های یک کوچ حرفه‌ای می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

دارا بودن گواهینامه رسمی و مورد تایید کوچینگ از مراکز معتبر

جالب است بدانید برخی از افرادی که خود را کوچ‌ معرفی می‌کنند، هرگز کوچینگ را بطور رسمی آموزش ندیده‌اند!!

متاسفانه برخی افراد بدون آموزش رسمی و معتبر در حوزه کوچینگ ، خود را ” کوچ ” معرفی می‌کنند؛ اما باید بدانید که یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های یک coach دارا بودن گواهینامه رسمی است.

دارا بودن صلاحیت‌های اخلاقی

اگر شما در کنار خود یک coach حرفه‌ای داشته باشید، او قطعا علاوه بر ایجاد احساس امنیت و اعتماد در شما، سعی می‌کند شما را قضاوت نکند و شما را باور داشته باشد. یک کوچ با تجربه نه تنها رازدار کوچی خود خواهد بود، بلکه می‌تواند کوچی را به سطحی از خودآگاهی برساند که کوچی با توجه به شرایط خاص خود و توانمندی‌هایش بهترین نتیجه را بگیرد و بهترین انتخاب را داشته باشد.

تجربه کوچینگ

تجربه و سابقه تعداد جلسات برگزار شده توسط کوچ، باعث می‌شود تا کوچ بتواند سریع‌تر مراجعه‌کننده را به مقصود برساند.

تسلط بر علوم شخصیت شناسی

دانش دیگری که می‌تواند مهارت یک کوچ را افزایش دهد، دانش شخصیت شناسی است و به‌عنوان دانش مکمل برای روانشناسان و کوچ‌ها تجویز می‌شد. کوچی که شخصیت شناسی و رفتارشناسی بداند، خیلی بهتر می‌تواند به مراجع خود کمک کند و مسلماً نسبت به کوچی که این دانش را ندارد چندین قدم جلوتر است.

 

چطور مهارت‌های کوچینگ را یاد بگیریم؟

کوچینگ مهارت قرن 21 است و در دنیای امروز به‌عنوان فرایندی جهت پیشرفت فردی و سازمانی پذیرفته‌شده است و اکثر سازمان‌های حرفه ای، ارزشمندی این مهارت را درک کرده و در جهت آموزش کوچینگ سرمایه‌گذاری کنند

اگر شما هم تمایل دارید کوچینگ را به صورت حرفه‌ای و کاربردی بیاموزید، می‌توانید در دوره تربیت کوچ ثبت‌نام کنید.

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

ثبت دیدگاه

حامی اندیش

جهت دریافت مشاوره رایگان با استاد پریسا احمدی منش، اطلاع از شرایط مختلف راجع به دوره‌ها و… اطلاعات زیر را تکمیل کنید تا در اولین فرصت با شما ارتباط بگیریم.

با 40% تخفیف، دوره پرطرفدار کوچینگ رو خریداری کن!