افزایش انضباط فردی با ۴ کلید طلایی

افزایش انظباط فردی

افزایش انضباط فردی اسلحه‌ای برای مقابله با نیروهای متخاصم و ضد  اهداف شما است.

حواس‌پرتی شما را کلافه کرده، آیا در تلاش برای تمرکز در امور شغلی و مبارزه با تعلل و کاهلی جان به لب شده‌اید. پس گمشده شما انضباط شخصی است.

برای این که استرس شما کمتر شود، قبول می‌کنیم که نظم و انضباط فردی کاری مشقت‌بار است و همین امر هم موجب می‌شود قریب‌به اتفاق ما از شنیدن اخباری همچون تعطیلات ناگهانی کار و مدرسه و برخی تاخیرها در آزمون‌ها از صمیم قلب خوشحال شویم.

درواقع سختی حفظ نظم و انضباط، دلیل اصلی برای مشقت همراهی و سازگاری با آن است.

اما نه‌تنها منظم شدن و نمایش یک دیسیپلین با‌شکوه در زندگی نیاز به جنگ آخرالزمانی ندارد؛ بلکه ما کلیدهایی برای افزایش انضباط فردی به شما هدیه می‌کنیم که شما  را در نظم به الگوی اطرافیان خود تبدیل می‌کند.

چنانچه نسبت به انجام تست mbti تمایل دارید میتوانید از طریق آکادمی پریسا احمدی منش اقدام کنید.

حتما ببینید : وبینار رایگان شخصیت شناسی برای اینکه متوجه شوید کدام تیپ های شخصیتی انظباط بیشتری دارند ؟!

چگونه انضباط فردی را دوست بداریم؟

نخستین گام در رشد انضباط فردی عشق و علاقه به آن است. بهترین رویکرد برای دوست داشتن انضباط هم غرق شدن در لذت اقیانوس نتایج شگفت‌انگیز آن است.

متصور شوید بعد از اجرای یک برنامه منظم (غیر از تماشای تلویزیون) چه احساسی داشتید و چه گزینه‌های جدیدی  روی میز انتخاب زندگی شما گذاشته شده است.

شاید برخی از آنها را تجربه کرده باشید. بعد از یک تمرین یا ورزش سخت چگونه در آینه به خود نگاه می‌کنید؟ بعد از اتمام خواندن یک کتاب چه حسی داشتید؟ آیا تا به حال مدیتیشن کردید، برای لحظاتی درختی تنومندی را تصور کنید که در آرامشی باوقار در میان طوفان ایستاده و گویی به ابرها تیره لبخند می‌زند. او می‌داند که بعد از این همه هیاهو طراوت باران نزدیک است.

حتماً لحظاتی را داشته‌اید که با خویشتن‌داری و رعایت معذوریت‌ها توانسته‌اید مکالمهٔ موفقی را  به پایان برسانید.

لزومی ندارد شما هم در مذاکرات برجام شرکت کرده تا چنین حسی را تجربه کرده باشید. همین‌که توانستید رضایت پدر را برای گرفتن سوییچ خودرو دریافت کنید یا موافقت مادر را برای پوشیدن تونیک پاپیون‌دار در مهمانی دختر خاله جلب کنید با گوشه‌ای از این احساس خوشایند آشنا هستید. رعایت حدود و شیوه رفتار شما هنگام این درخواست‌ها ناشی از مهارت‌های انضباطی شما بوده است.

انضباط تنها به اندازه ناظم مدرسه ترسناک نیست؛ بلکه خوشایند و خاطره‌انگیز است.

این لحظات درخشان و گرانبهایی که نتیجه سماجت شما در نظم و انضباط فردی هستند. بله، روزگاری ما هم دیسیپلینی داشته‌ایم. یادآوری این احساس به شما کمک می‌کند یک حلقه ترغیب برای منظم بودن شکل دهید که به‌طور فزاینده و تصاعدی شما را به اوج قله‌های موفقیت سوق می‌دهد. حالا که عاشق نظم شخصی شُدید باید وقت بیشتری را با آن بگذرانیم.

افزایش انضباط فردی و دره‌ای به عمق تاریخ بشریت

در افزایش انضباط فردی مردم دو نگرش از خود نشان می‌دهند. برخی منتظر می‌مانند تا وقتی خاص یا احساسی خوشایند  بر آنها غلبه کند و بعد استارت کارها را می‌زنند و عده‌ای دیگر از همان ابتدا کاری را انجام می‌دهند؛ چرا که باور دارند لحظات خوشایند خود به استقبال آنها می‌آیند.

همین تفاوت ساده به‌صورت یک دره بزرگ در تاریخ زندگی بشر خود را نشان داده که باعث شده فاصله زیادی بین آدم‌های موفق و ناموفق ایجاد شود. عمق این دره‌ برای هر کسی با تمایل یا انزجار به افزایش انضباط فردی متناسب است. چالش ظریف و اصلی در رشد انضباط شخصی همین است که تکلیف خود‌مان را مشخص کنیم که جزو کدام یک از این دو دسته هستیم.

قبل از اینکه جواب دهید می‌خواهم رازی بزرگ را با شما در میان بگذارم.

یک راز : مطمئنم شما می‌تواند منظم باشید.

هیچ کس در هیچ کجای این عالم حق ندارد که به شما بگوید که دست و پا چلفتی دنیا آمده‌اید و  درخشش انضباط فردی از شما طلوع نخواهد کرد.

اگر می‌خواهید از افزایش انضباط فردی لذت ببرید؛ حتی اگر تا کنون چنین چیزی را مطلقاً تجربه نکرده‌اید. ساده‌ترین و کوچک‌ترین برنامه زندگی خود را بنویسید. بله، برای تغییرات بزرگ نیازی است که از همان ابتدا برنامه زندگی در مریخ را تنظیم کنید. با همین گام‌ها کوچک  و در گذر زمان هویت جدید شما شکل می‌گیرد و لحظات خوشایندی را در نتیجه رشد انضباط فردی تجربه خواهید کرد که مایه غبطه دیگران است.

 

حتما بخوانید : سلف کوچینگ چیست ؟ مربی خودت باش !

افزایش انضباط فردی چگونه میسر می‌شود؟

هر موقع نام نظم و انضباط فردی شنیده می‌شود؛ آه از نهاد آدمی بلند می‌شود. یک دلیل مهم این است که واژه نظم در ذهن ما با کلمه محرومیت نیز معنا می‌شود؛ ولی برای افزایش انضباط فردی نیازی به چله گرفتن و نوشتن عهدنامه با خون نیست.

کلید‌های مؤثری وجود دارد که از شما آقا یا خانم متشخصی می‌سازد که همچون ساعت گرینویچ معیاری برای نظم و ترتیب در خانواده و دوستان خواهید شد. دیری نخواهد پایید که روسای شما برای تقدیر از انضباط فردی شما که جانی دوباره به مهارت‌ها شغلی خودتان و همکاران‌تان بخشیده، دست‌ و دلبازی‌ها کنند. برای رشد انضباط فردی از کلیدهای طلایی زیر استفاده کنید.

کلید اول، نظم و انضباط تمرینی روزانه است

نظم و انضباط کار روزانه شما است. هر روزی که از با بی‌نظمی از خواب بیدار می‌شوید، شاهد شروع دومینوی هستید که بسیاری از قول‌وقرارها و برنامه‌های زندگی شخصی و حرفه‌ای را تحت‌‌تأثیر قرار می‌دهد.

نتایج برنامه‌ها همیشه شگفت‌انگیز هستند؛ لیکن اینکه وزن مناسب و ایده‌آلی داشته باشید یا در آزمون‌ها موفق شوید، نیازمند صرف بهایی است که شما آن‌را از بانک انضباط فردی خود پرداخت می‌کنید.

کلید دوم، نظم و انضباط مهارت است

انضباط فردی باید با روح شما عجین شود. در هر کاری و برنامه‌ای باید بتوانید ردی از نظم و ترتیب فردی پیدا کرد.

به‌عبارتی انضباط فردی یا دیسیپلین مانند رشته تسبیحی است که تمام مهره‌ها را در کنار خود نگاه می‌دارد. در حقیقت این مهره‌ها بدون رشته نظم دهنده، هرگز هویت تسبیح را نخواهند داشت. همین‌طور که رشته نخ به تسبیح معنا می‌بخشد، انضباط فردی نیز به زندگی ما معنایی جدید و شگفت‌انگیز می‌بخشد.

کلید سوم، سبک اختصاصی برای افزایش انضباط شخصی

همه شما می‌توانید افزایش انضباط فردی را با کیفیت و کمیتی متناسب با شخصیت خود تجربه کنید. برای این کار کافی است نگاهی به آزمون رایگان استعداد‌یابی بیندازید.

این آزمون که مبتنی بر تیپ‌های شخصیتی MBTI طراحی شده در وهله اول به شما خواهد گفت که در کدام دسته شخصیتی قرار خواهید گرفت. هر دسته شخصیتی درباره نظم شخصی توانایی‌های دارد که با درک آنها شاهد افزایش انضباط شخصی با سرعت بیشتری خواهید بود.

مثلاً افرادی که گرایش حسی و قضاوت کننده در آنها برجسته است، در اجرای وظایف چیزی کم نمی‌گذارند و حتی از انجام با دقت  جزیی‌ترین بخش‌های برنامه‌ها لذت خاصی می‌برند. آنها باور دارند که جایی برای همه چیز وجود دارد و هر چیزی جایی دارد.

درعین‌حال افرادی که گرایش شهودی و احساسی در آن برجسته‌تر است چندان به جزئیات توجه نمی‌کنند و حتی از آن ابا دارند. آنها به چشم‌انداز بزرگ‌تری از دنیا توجه می‌کنند و برای افزایش انضباط فردی در آنها باید به روحیه سخت‌کوشی و هدفمند آنها نگاه ویژه‌ای داشت. آنها افرادی هستند که می‌توانند نظم جهان را تغییر دهند و زمین را به جایی بهتر برای زندگی تبدیل کنند.

اگرچه شما محدود به پیروی از سبک انحصاری خود نیستید و ما نیز پیشنهاد می‌کنیم که عادت‌های جدید را یاد بگیرید؛ ولی از طریق شخصیت‌شناسی MBTI به شما نشان خواهیم داد که تیپ شخصیتی شما چگونه می‌تواند بهترین بهره‌وری را با افزایش انضباط فردی داشته باشد.

کلید چهارم، افزایش انضباط فردی با کوچینگ

اگر هنوز هم تردید دارید که افزایش انضباط فردی برای شما غیر‌ممکن است، پیشنهاد اول و آخر به شما استفاده از ظرفیت‌های کوچینگ در رشد نظم شخصی است. یک دوره کوچینگ با هدف ارتقاء نظم در زندگی از هر دوره مهارتی دیگری، بیشتر بر زندگی شما تاثیر خواهد گذاشت؛ چرا که رشد انضباط شخصی، برگ سبز سفر به سرزمین موفقیت‌ها است. دستاوردهای شما پس از طی  یک دوره کوچینگ افزایش انضباط فردی چنین خواهد بود.

پیشنهاد عالی : آموزش مهارت های کوچینگ

  • بر باورهای غلط درباره انضباط فردی پیروز خواهید شد
  • یک برنامه شکوفایی و توانمند‌سازی روزانه در اختیار خواهید داشت
  • با عادت‌های بد خداحافظی خواهید کرد
  • حواس‌پرتی و پارازیت‌ها دیگر شما را کلافه نخواهد کرد
  • احساساتی چون بی‌حوصلگی و ناامیدی دیگر سدی در برابر پیشرفت شما نخواهد بود
  • قدرت اراده شما دو چندان خواهد شد

با قدرت کوچینگ دیگر افزایش انضباط فردی یک آرزو نخواهد بود و موفقیت به شما نزدیک‌تر از آن چیزی است که تصور می‌کردید.

برای همه در هر جای این کره خاکی : رزرو جلسات مشاوره و کوچینگ

پیشنهاد ویژه برای مشهدی ها : کوچینگ در مشهد

یک مقاله عالی : معرفی بهترین تیپ شخصصیتی

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

ثبت دیدگاه

حامی اندیش

جهت دریافت مشاوره رایگان با استاد پریسا احمدی منش، اطلاع از شرایط مختلف راجع به دوره‌ها و… اطلاعات زیر را تکمیل کنید تا در اولین فرصت با شما ارتباط بگیریم.

با 40% تخفیف، دوره پرطرفدار کوچینگ رو خریداری کن!