آموزش آنلاین خودشناسی

آموزش آنلاین خودشناسی

شناخت درست از خودمان می‌تواند به ما کمک کند تا مسیر مناسب‌تری را در زندگی شخصی یا کسب و کارمان را انتخاب کنیم. خودشناسی یا کشف خود (Self Discovery) یک مهارت نرم یا soft skill است که در سالیان اخیر مورد توجه مدیران ارشد اجرایی در کسب و کارهای مختلف قرار گرفته است. با شیوع بیماری‌های همه‌گیر نظیر کرونا، شاهد برگزاری دوره‌های آموزش خودشناسی بصورت آنلاین هستیم.

مدت زمان تخمینی مطالعه: 7 دقیقه

اینکه بدانیم چگونه می‌توانیم خود را بهتر بشناسیم به ما کمک خواهد کرد تا اهداف قابل دسترسی را برای خود انتخاب کنیم و با تمرکز بر روی این اهداف به سمت موفقیت حرکت کنیم.

چنانچه نسبت به انجام تست mbti تمایل دارید میتوانید از طریق آکادمی پریسا احمدی منش اقدام کنید.

خودشناسی چیست و چرا نیاز داریم آن را یاد بگیریم؟

خودشناسی چیست ؟

خودشناسی یعنی اندیشیدن و تفکر آدمی درباره خود.

افرادی که که به دانش خودشناسی مسلط باشند می‌توانند اتفاقات پیرامونی خود را بهتر تحلیل و تفسیر کنند و در شرایط بحرانی با شناخت کاملی که از خود دارند بهترین تصمیمات را بگیرند.

رشد و تعالی در زندگی هر انسانی بسیار مهم است. ما برای اینکه بتوانیم به بالاترین سطح توانایی‌های خود برسیم باید بتوانیم با استفاده از تکنیک‌های خودآگاهی به توانایی‌های درونی خود پی ببریم و با کمک این توانایی‌ها به سمت اهداف خود حرکت کنیم.

همانطور که گفتیم، خودشناسی یک مهارت است پس می‌توان با کمک آموزش ( آنلاین ) هم آن را به خوبی فراگرفت و آن را در زندگی یا کسب و کار مورد استفاده قرار داد.

یک مقاله کاربردی دیگر: بهترین تیپ‌ها در شخصیت‌شناسی MBTI

دوره‌های آموزش آنلاین خودشناسی

دوره‌های آموزشی آنلاین خودشناسی

برای اینکه بتوانیم خود را بهتر بشناسیم باید ابتدا به شناخت کاملی از شخصیت خود دست پیدا کنیم. شخصیت‌شناسی یک ابزار مدیریتی روانشناسی است که به ما کمک می‌کند تا از طریق خودآگاهی و مشاهده جهان اطراف از دریچه نگاه دیگران، بهتر خودمان یا اطرافیانمان را بشناسیم و براساس این شناخت، بهترین تصمیمات را در بهترین زمان‌ها بگیریم.

با توجه به توضیحاتی که در بالا دادیم برای شروع فرآیند آموزش آنلاین خودشناسی بهتر است ابتدا به سراغ شخصیت‌شناسی و تکنیک‌های خودآگاهی برویم.

وقتی ما به شناخت درستی از شخصیت خود یا دیگران برسیم، می‌توانیم به راحتی دلیل بسیاری از مشکلات و دغدغه‌های خود را متوجه شویم.

پیشنهاد ویژه: شرکت در دوره شخصیت‌شناسی MBTI

در علم شخصیت شناسی و رفتارشناسی شاهد انواع ابزارها برای شناخت بیشتر افراد هستیم. ابزارهایی نظیر: تست شخصیت شناسی MBTI یا تست رفتار شناسی DISK

مقاله مرتبط: آشنایی با تفاوت های MBTI و DISK

در شخصیت‌شناسی MBTI افراد را به 16 تیپ شخصیتی تقسیم می‌کنیم که هر تیپ دارای یک سری خصوصیات مخصوص به خود می‌باشد. برا کسب اطلاعات بیشتر، می‌توانید مقالات مرتبط با شخصیت‌شناسی MBTI را در سایت مطالعه کنید.

تست شخصیت شناسی MBTI

تست شخصیت‌شناسی MBTI به شما کمک می‌کند تا بهتر شخصیت خود را بشناسید. البتّه این تست به تنهایی ارزش ندارد و شما باید با کمک یک کوچ یا مشاور حرفه‌ای به تحلیل دقیق این تست بپردازید.

پیشنهاد ویژه: انجام تست رایگان شخصیت‌شناسی MBTI در کنار خدمات مشاوره‌ای

آموزش خودشناسی و کوچینگ

کوچینگ و خودشناسی

اینکه بتوانیم خودمان را به درستی بشناسیم بسیار ارزشمند است، امّا پایان کار نیست. انسان‌های موفق برای اینکه بتوانند به سوی اهداف خود حرکت کنند به سراغ کوچ‌های حرفه‌ای می‌روند تا از خدمات لایف کوچینگ، بیزینس کوچینگ یا حتی کوچینگ سازمانی آنها استفاده کنند.

کوچ شخصی است که سعی می‌کند تا با قرارگیری در کنار یک فرد به او کمک کند تا با توجه به شناختی که از خود بدست آورده است، بهترین تصمیمات را بگیرد. کوچ همیشه سعی می‌کند تا با تمرکز بر شرایط فعلی مراجع، به او راهکارهای لازم برای تغییرات کوچک و بزرگ در زندگی یا کسب و کار را ارائه دهد.

پیشنهاد ویژه: شرکت در جلسات مشاوره و کوچینگ

نقش کوچینگ در آموزش بهتر خودشناسی و رشد و موفقیت

کوچینگ می‌تواند رشد فردی و توسعه کسب و کارها را تسریع کند زیرا با دیدی متفاوت از مراجع(کسی که به سراغ کوچ می‌رود) به موضوعات نگاه می‌کند. البتّه باید توجه کرد برای اینکه در فرآیند کوچینگ نتیجه مناسب را بگیریم باید به سراغ کوچ‌های حرفه‌ای برویم که تجربه و مدراک مرتبط با کوچینگ را در اختیار دارند.

بکارگیری درست خودشناسی در کنار کوچینگ می‌تواند منجر به هک رشد کسب و کار یا حتی زندگی شخصی شما شود.

چگونه خودشناسی را آموزش ببینیم؟

برای آموزش آنلاین یا غیر آنلاین خودشناسی باید ابتدا احساس نیاز به فراگیری این مهارت مهم و کلیدی بوجو بیاید و با مزایای خودشناسی آشنا شویم.

مزایای خوشناسی

مزایای خودشناسی:

  1. با کمک خودشناسی می‌توان نیازها و نیت‌های نهفته رفتاری خود را بهتر بشناسیم.
  2. خودشناسی علت و معنای بسیاری از رفتارهای روزمره ما را نشان می‌دهد.
  3. هرکسی می‌تواند با خودشناسی، خوشبختی گم شده را بدست آورد.
  4. خودشناسی افزایش امید به زندگی و ادامه فعالیت است.
  5. خودشناسی روح هر انسانی است و راه‌هایی برای تلاش بیشتر برای بهتر زیستن را نشان می‌دهد.
  6. و در نهایت..
    خودشناسی یعنی زندگی با تمام ابعاد وجود.

اگر مزایایی که خودشناسی با خود برای ما به همراه می‌آورد توانسته باشد ما را مجاب کند، می‌توانیم به سراغ دوره‌های آموزش خودشناسی برویم زیرا قطعا نتیجه مورد انتظارمان را به ما باز خواهند گرداند.

پیشنهاد ویژه: اگر هنوز درباره خودشناسی و نتایج آن تردید دارید در دوره رایگان شخصیت‌شناسی MBTI شرکت کنید.

مهارت ارتباط موثر و خودشناسی

ارتباط موثر و خودشناسی

جهان امروزی، جهان ارتباطات است. اگر می‌خواهیم در کسب وکار، زندگی شخصی یا روابط عاطفی موفق باشیم باید بتوانیم با اطرافیان خود ارتباط موثر برقرار کنیم. منظور از این ارتباط موثر می‌تواند ارتباطی کلامی یا غیرکلامی باشد.

برای اینکه ارتباط موثر را در خود تقویت کنیم قبل از هرکاری باید به خودشناسی و دیگرشناسی بپردازیم. خودشناسی مقدمه‌ای برای ارتباطات موفق و شبکه‌سازی موثر خواهد بود. اینکه بدانیم در کجا باید چه بگویم و چطور احساسات مخاطب خود را برانگیزیم نیاز به علم رفتار شناسی و تیپ‌شناسی دارد.

یک مقاله کاربردی دیگر برای شما: ارتباط موثر و مذاکره با درونگراها

اگر شما در ارتباطات اجتماعی خود دچار بحران هستید بهتر است قبل از هرکاری یا شرکت در دوره‌های ارتباطات به شناخت خود بپردازید و با کمک خودشناسی، زبان بدن و دیگرشناسی بصورت عملی به دنبال تقویت مهارت ارتباط موثر بروید.

در پایان باید توجه داشته باشیم که موفقیت در زندگی هرگز بر پایه شانس نیست. کسانی که بر روی مهارت‌های فردی خود در سالیان زیادی کار کرده‌اند، خواهند توانست در زندگی یا بیزینس خود به نتایج ارزشمندی برسند. آموزش خودشناسی و دیگر مهارت‌های توسعه فردی به آنها کمک کرده است تا با شناخت دقیقی که از خود بدست آورده‌اند کارراهه زندگی شخصی و شغلی خود را طراحی کنند و بصورت هدفمند و با برنامه‌ریزی دقیق در آن مسیر گام بردارند.

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

ثبت دیدگاه

حامی اندیش

جهت دریافت مشاوره رایگان با استاد پریسا احمدی منش، اطلاع از شرایط مختلف راجع به دوره‌ها و… اطلاعات زیر را تکمیل کنید تا در اولین فرصت با شما ارتباط بگیریم.

با 40% تخفیف، دوره پرطرفدار کوچینگ رو خریداری کن!