هدف‌ گذاری با کوچینگ، یک تصمیم برای همیشه

هدف گذاری با کوچینگ

هدف‌ گذاری با کوچینگ پایانی بر روزمره‌گی و آغاز انقلابی برای تعیین سرنوشت شما است.

هدف‌ گذاری با کوچینگ به شما قدرت می‌دهد تا دیگر بهانه‌هایی همچون پرداخت قبوض، قسط و قرض‌ها فرصت تعیین سرنوشت زندگی‌تان را به یغما نبرند.

چه زمانی که برای شرکت در کنکور تصمیم می‌گیرید یا هنگامی‌که برای یافتن نیمه گمشده خود کفش آهنی به پا می‌کند و حتی زمانی که می‌خواهید کسب‌وکار خود را جهانی کنید، موهبت‌های هدف گذاری با کوچینگ سازمانی شما را شگفت‌زده خواهد کرد.

چنانچه نسبت به انجام تست mbti تمایل دارید میتوانید از طریق آکادمی پریسا احمدی منش اقدام کنید.

حتما بخوانید : کوچ کیست و کوچینگ چیست ؟

چرا به هدف‌ گذاری با کوچینگ نیاز داریم؟

هدف گذاری فی نفسه از برجسته‌ترین موضوعات پژوهشی در موفقیت به‌ویژه در روانشناسی ارتباطات و سازمان‌ها است. شواهد مکرر پژوهش‌ها نیز نشان داده که بدون توجه به گروه جمعیتی یا قومی، مشخص بودن اهداف در رشد عملکرد مؤثر است.

هر چقدر با دقت بیشتری اهداف را مشخصی کنید، مسیر رسیدن به هدف روشن‌تر از قبل خود را به ما نشان می‌دهد و درک بیشتر مسیر، قدرت مضاعفی برای مدیریت و بهره‌بردن از فرصت‌ها و امکانات به شما اهدا خواهد کرد.

درواقع ابهام در هدف‌ گذاری قاتل وقت و سرمایه شما است. با روشن شدن مسیر در جلسه هدف‌‌ گذاری با کمک کوچ‌ها، تعیین اهداف میانی و تشخیص نقاط عطف نیز به‌راحتی ممکن می‌شود. از این جهت هدف‌ گذاری با کوچینگ از مؤثرترین ابزارها برای تحقق اهداف و آرزوها است.

نقش کوچ‌‌ها در هدف‌ گذاری چیست؟

وقتی هدفی که با دقت به‌واسطه هنر کوچ تعیین شده و برای شما معنادار شود محرک دستگاه فعال‌کننده مشبک یا سیستم راس (RAS) خواهد بود. در نتیجه شما شاهد بهبود نسبت سیگنال به نویز (SNR) حواس پنجگانه خود خواهید شد.

سیستم راس که در ساقه مغز ما جای گرفته کمک می‌کند تا اهداف پنهان از دید را در میان انبوه محرک‌های نامربوط تشخیص دهیم. برای همین است وقتی قصد خرید مدل خاصی از خودرو را داریم؛ ناگهان آن را در همه جا حتی در آرزوهای باجناغ‌ها نیز می‌بینیم.

کو‌چ‌ها به‌دنبال همکاری با رهجو هستند تا با تشخیص نوع کوچ مورد نیاز با هدف، چشم‌اندازی عالی و برنامه‌ریزی قابل اقدام و اجرا ایجاد کنند.

البته طبق مرام ناموسی کوچ‌ها، آنها به شما جواب‌ها را نخواهند داد؛

بلکه به‌واسطه مهارت پرسشگری در کوچینگ سطوح چهارگانه اهداف را به صورت زیر برای شما تبیین می‌کنند.

 • اهداف کوتاه مدت
 • اهداف میان مدت
 • اهداف بلند مدت
 • هدف نهایی

کوچ به شما کمک می‌کند با نظم بخشیدن به اهداف خود یک برنامه یا چشم انداز بزرگ در قالب هدف نهایی داشته باشید که درصورت تحقق آن یک زندگی جالب،‌ هیجان‌انگیز و همراه با نیک‌بختی و شادمانی را تجربه کنید. اگر چه رسیدن به هدف نهایی شاید چند سال طول بکشد؛ ولی با هدف‌ گذاری با کوچینگ هر رویایی دست یافتنی‌تر است.

هدف‌ گذاری با کوچینگ چگونه موفقیت را تضمین می‌کند؟

با چک لیستی که متدهای هدف‌ گذاری با کوچینگ در اختیار شما قرار می‌دهد؛ علاوه بر ارزیابی اهداف خود به شفافیتی مثال‌زدنی دست پیدا می‌کنید که در جلب همکاری و مساعدت دیگران بسیار موثر است. این بدان معنا است که با نیروهای بیشتر و احتمالاً در زمان کوتاه‌تری به هدف خود خواهید رسید.

هدف‌ گذاری با مربی‌گری منجر به خلق معیار‌های می‌شود که ارزیابی شما را در راه نیل به هدف دقیق و قابل اعتماد می‌کند. در این‌صورت باوجود چالش‌های ناشناخته و پیش‌بینی ‌نشده افسار اسب پیشرفت خود را از دست نخواهید داد و چه بسا بتوانید با راهنمایی‌های کوچ، از آنها به‌عنوان فرصت‌های جدیدی برای تحقق اهداف بلندمدت استفاده کنید.

این توانایی کوچ‌ها در رساندن شما به‌دلیل ویژگی‌ها است که برای اهداف تعیین می‌کنند. آنها اهدافی را قابل اعتنا می‌دانند که پنج خصلت زیر را داشته باشد.

 • هدف‌ها باید روشن و مشخص باشند
 • هدف‌ها باید قابل اندازه‌گیری باشند
 • هدف‌ها باید قابل تحقق باشند
 • هدف‌ها باید در جهت اهداف شما باشند
 • هدف‌ها باید زمانبندی داشته باشند

برای درک بهتر جادویی که کوچ‌ها به کار می‌برند، نگاهی به این ۵ خصلت می‌اندزیم تا با گوشه‌ای از سازوکار قدرتمند هدف‌ گذاری با کوچینگ آشنا شویم.

هدف‌ها باید روشن و مشخص باشند

این شما هستید که تعریف می‌کنید، دقیقا در جست‌وجوی چه چیزی هستید؟ کوچ با پرسش‌های قدرتمند به شما کمک می‌کند تا هدف خود را به بهترین وجه ممکن توصیف کنید؛ چرا که با این کار شانس شما برای دستیابی به هدف بیشتر خواهد شد.

به نظر شما کدام یک از این اهداف زیر روشن‌تر است:

 • من می‌خواهم میلیارد شوم.
 • من می‌خواهم با تولید پسته به درآمد ماهیانه ۲۰ میلیون در ماه برسم.

هدف‌ها باید قابل اندازه‌گیری باشند

در جلسات هدف‌ گذاری با کوچینگ شما خواهید دانست که هنگام رسیدن به هدف، چه چیزی را با حواس پنج‌گانه خود تجربه خواهید کرد. شما با موفقیت در اتمام دانشگاه یک مدرک معتبر خواهید دید.

هر چقدر بتوانید نتایج ظاهری و فیزیکی که در نتیجه دستیابی به هدف مُیسر می‌شوند را به فهرست بلندتری تبدیل کنید، به بینش و انگیزه عمیق‌تری دست پیدا می‌کنید.

کمترین مزیت افزودن معیارهای اندازه‌گیری در جهت کسب اهداف، افزایش تمرکز و تلاش شما خواهد بود. مربیان به شما کمک می‌کنند تا با روندی آسان موفق به وصف قابل لمس هدف خود شوید و با کمک‌  معیارها و شاخص‌های عملکرد مناسب در زمان مقرر به‌ مقصود خود برسید.

هدف‌ها باید قابل تحقق باشند

آیا دوست دارید قهرمان بسکتبال شوید؛ درحالی‌که قد شما تنها یک متر است. اینجا است که کوچ شما را به تامل وا می‌دارد که آیا این هدف برای شما مفید است یا نه؟ دستیابی به هدف هزینه‌بر است و در قبال سود و نتایج آن، شما باید از اولویت‌های خاصی در زندگی خود بگذرید.

برخی اوقات نداشتن پول، استعداد یا حتی وقت، مانع تحقق یک هدف معمولی است و پافشاری شما هم نتیجه‌ای جز شکست و سرخوردگی نخواهد داشت. لیکن هنوز شانسی برای انجام ماموریت‌های غیر‌ممکن وجود دارد به‌شرطی که در هدف‌ گذاری با کوچینگ  از برنامه‌ریزی هوشمندانه استفاده و آن را عملیاتی کنید.

هدف‌ها باید در جهت اهداف شما باشند

هر هدفی که انتخاب می‌کنید باید با منظومه اهداف شما در تعامل باشد. هر انتخابی که این منظومه را از تعادل خارج کند منجربه شکستی سنگین برای شما خواهد شد. اینجا است که متوجه ارتباط اهداف با ارزش‌های خود خواهید شد که در تصمیم‌گیری‌ها آینده شما نقش کلیدی را بازی خواهد کرد.

شما می‌توانید آنقدر جسارت داشت باشید که برای رسیدن به صندلی ریاست یک شرکت بین‌المللی برنامه‌ریزی کنید یا حتی فراتر از آن تصمیم بگیرید سه فرزند داشته باشید؛ ولی باید بدانید چرا این‌گونه می‌خواهید؟

 اگر منابع مالی ندارید می‌توانید راه‌های مختلف کسب پول را بررسی کنید. اگر نیاز به مهارت ویژه‌ای دارید باید برای یادگیری آن برنامه‌ریزی کنید؛ لیکن قبل از همه اینها به این سوال پاسخ دهید؛ چرا رسیدن به این هدف برای شما مهم است؟‌ آیا با تحقق آن، به هدفی دیگر نزدیک می‌شوید؟ آیا حقیقتاً این کار به تحقق اهداف دیگر شما کمکی خواهد کرد؟

هدف‌ها باید زمانبندی داشته باشند

اگر هر سرمایه‌ای از طریق وام و قرض قابل بازیافت باشد، در مورد زمان این‌گونه نیست. زمان در عین اینکه در هدف گذاری با کوچینگ  سرمایه طلایی شما است، ابزار مدیریت نیز است.

از قدیم گفته‌اند رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود و خوشبختانه در هدف‌ گذاری با کوچینگ شما به نظم روزانه‌ای دست خواهید یافت که شما را از گودال‌های تعلل و بی‌نظمی در مسیر رسیدن به هدف دور نگاه می‌دارد. نظمی که متناسب با شخصیت شما است. نظمی مداوم و پایدار همچون نظم یک ساعت سوئیسی که مدیر زمان‌بندی و ضرب‌العجل‌های شما خواهد بود.

یک مقاله عالی : کوچینگ توسعه فردی 

ضرب العجل‌ها می‌تواند وضعیتی مشابه تعیین تکلیف اعزام به خدمت در صورت عدم قبولی در کنکور برای پسران باشند. هدف‌ گذاری با مربی گری به شما یاد خواهد داد مقداری انعطاف پذیری در تعیین ضرب‌العجل یا ددلاین داشته تا برای مواجهه با مشکلات ناخواسته آمادگی لازم را داشته باشید.

کوچ‌ها مواظب هستند تا از آن‌سوی بام سقوط نکنید و با تعیین سخت‌گیرانه ضرب‌العجل‌ها یک مسابقه جهنمی را استارت نزنید.

 

هدف‌ گذاری با کوچینگ با افزودن شفافیت به برنامه‌های شما، نه‌تنها در انرژی و وقت شما صرفه‌جویی می‌کند؛ بلکه شب‌بیداری‌ها و تلاش‌های طاقت‌فرسای شما را بیمه می‌کند.

اگرچه رویه هدف‌ گذاری با مربی‌گری در اینجا به زبانی ساده بیان شده؛ ولی اصل اساسی علاوه بر اجرا درست اصول هدف‌ گذاری با کوچینگ، سفارشی‌سازی و تطبیق روند به تناسب احوالات  رهجویان است که ناشی از تجربه، ممارست و دانش کوچ است.

با هدف‌ گذاری با کوچینگ تازه زنگ راند اول مسابقه نواخته شده و شما باید منتظر بروز یک طوفان فکری هیجان انگیز با کوچ خود باشید تا راه‌‌های رسیدن به هدف را کشف کنید.

حتما بخوانید : چگونه علایق خود را بشناسیم

برای آنان که می خواهند عملگراتر شوند : مقاله تمرین عملگرایی

در پایان تاکید می کنم بدون شناخت شخصیت خودتان ، هدف گذاری صحیح میسر نیست زیرا نقطه شروع هر هدفگذاری ، نقطه مبدا یا همان ویژگیهای شخصصصیتی شماست !

برای آنان که می خواهندخودشان را بشناسند :آزمون MBTI

 

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

ثبت دیدگاه

حامی اندیش

جهت دریافت مشاوره رایگان با استاد پریسا احمدی منش، اطلاع از شرایط مختلف راجع به دوره‌ها و… اطلاعات زیر را تکمیل کنید تا در اولین فرصت با شما ارتباط بگیریم.

با 40% تخفیف، دوره پرطرفدار کوچینگ رو خریداری کن!