جلسات کوچینگ چیست و چه مواهبی دارد؟

جلسات کوچینگ چیست

جلسات کوچینگ چیست؟ جلسات مربی‌گری همه آن تجربه‌ای است که همیشه در آرزوی آن بوده‌اید؛ ولی احتمالاً هرگز آن را تجربه نکرده‌اید. جلسات کوچینگ می‌تواند راجع به موضوعات مختلف آن برگزار شود. به طور مثال کوچینگ سازمانی با هدف بهبود روند کاری، کوچینگ توسعه فردی برای بهبود کیفیت زندگی و… برگزار می‌شود.

مقاله پیشنهادی : 0 تا 100 کوچینگ کسب و کار

آیا مدت‌ها است که تغییر شغل را به تعویق انداخته‌اید، هنوز جرات نمی‌کنید ایده ای که سال‌ها ذهن شما را مشغول کرده مطرح کنید؟ آیا می‌خواهید چیزهای جدیدی را امتحان کنید؟ آیا به‌دنبال افزایش تعهد و انگیزه برای انجام برنامه‌های خود هستید؟  می‌خواهید از شر رفتارهایی که مانع سعادت شما است رها شوید؟ آیا می‌خواهید خودشناسی کنید؟ آیا می‌خواهید انگیزه‌بخش و محرک دیگران باشید؟

با یک کوچ تماس بگیرید تا متوجه شوید، جلسات کوچینگ چیست و چه قدرتی دارد؟

جلسات کوچینگ چیست؟

هشدار اول در جلسات کوچینگ این است که اینجا مربیان مشغول کار هستند؛ پس جلسات کوچینگ جایی برای مشاورها یا منتورها نیست. در جلسه کوچینگ شما بدون قضاوت شدن حمایت می‌شوید، شما موضوع تمرکز جلسه هستید، درحالی‌که احساسی سرشار از امنیت و آرامش دارید. اما راز لذت خوشایند جلسات کوچینگ چیست این است که راه‌ها رسیدن به اهداف‌تان را برای شما نمایان می‌کند و باعث موفقیت در زندگی و کار شما می‌شود.

خبر خوب این است که برای حضور در جلسه کوچینگ اصلاً نیازی نیست فردی موفق با دفترچه‌ای از اهداف و آرزوها باشید. اغلب کسانی که نخستین جلسه کوچینگ را تجربه می‌کنند هیچ ایده‌ای برای اکنون خود نیز ندارند چه برسد به رویاهای با فردای بهتر.

در جلسات کوچینگ چند هدف عمده پیگیری می‌شوند:

  • وضوح و آشکارسازی
  • حمایت و پشتیبانی
  • ترغیب و تشویق
  • پاسخگویی
  • تهیه فهرست فرصت‌ها و گزینه‌های ممکن

اگر جایی احساس کرده‌اید که گیر افتاده‌اید یا سرگردان شده‌اید و راه نجات پیدا نمی‌کنید، این زمانی است که باید نخستین جلسه کوچینگ خود را شروع کنید؛ ولی جلسات مربی‌گری چگونه روزگار ما را بهتر می‌کند؟

مقاله پیشنهادی : کوچینگ توسعه فردی

 

 

جلسات مربی‌گری چگونه روزگار ما را بهتر می‌کند؟

در جلسات کوچینگ مربیان به شما کمک می‌کنند تا یک موضوع را برای تمرکز بر خودتان پیدا کنید. این کار با آنچه که از وضعیت زندگی خود بازگو می‌کنید، شروع می‌شود. مربی پرده‌‌های ابهام و تردید را با پرسشگری در کوچینگ کنار می‌زند و به وضوح متوجه می‌شوید که چه عواملی موجب شده تا زندگی شما بدین نقطه برسد. اینگونه است که به‌راحتی لیستی از هزینه‌ها و مصیبت‌های که تحت تاثیر این عوامل  و رویکردها ایجاد شده در اختیار خواهید داشت.

1- کشف آنچه شما می‌خواهید

وقتی معلوم شد که از چه بیزار هستید، تشخیص آنچه که می‌خواهید، گام بعدی در کشف جلسات کوچینگ چیست خواهد بود. بسیاری در تلاش مکرر برای فرار از مشکلات هستند؛ ولی هرگز از خود نمی‌پرسند به کدام سو چنین شتابان. اینکه شما بدانید واقعا چه تصوری از شغل،‌ رابطه‌ها و اساسا از خود داشته باشید نیاز به تمرکزی دارد که باوجود کوچ‌ها به‌راحتی میسر است. اگر می‌خواهید بدانید چگونه علایق خود را بشناسیم به مقاله مربوط به آن در سایت ما مراجعه کنید.

2- ریشه‌یابی مشکلات

حال‌ که می‌دانید به کجا می‌خواهید بروید، باید بدانید چه چیزهای مانع تحقق آن هستند. اینجا است که گویی روی صندلی داغی نشسته‌اید؛ چرا که پرسش‌های چالشی در جلسات کوچینگ به سراغ شما می‌آیند تا از زوایای دیگر وضعیت خود را ارزیابی کنید.

گویی در بالنی نشسته‌اید و این بار شما می‌توانید با وضوح هشت‌پای مشکلات زندگی خود را ببیند. این هشت‌پای مخوف قدرت خود را از باورهای تضعیف کننده، ترس‌های نهفته، الگوهای فکری منفی و رفتار خودمخرّب دریافت می‌کند. او می‌خواهد همچنان شما اسیر چنگال خود نگاه دارد؛ ولی حال که می‌دانید موهبت‌های جلسات کوچینگ چیست می‌توانید این هشت‌پای پلید را ناامید روانه اعماق دریا کنید.

وقتی ریشه مشکلاتی که تا‌به‌‌حال  پنهان شده بود با چراغ آگاهی که کوچ به شما هدیه می‌کند، عیان شود، زمان کشف الگو فکری یا شیوه عملکرد شما است. شما باید راهی پیدا کنید تا بتوانید این رویه‌های بد فرجام را تغییر دهید.

راهی برای کشف و هک الگوریتم‌های زندگی

الگوهای فکری غلط به‌راحتی پنهان می‌شوند؛ ولی هرگز شما را رها نمی‌کنند. در واقع شما در شرایط مختلف زندگی با همه تفاوت‌هایش  تنها در حال زجر کشیدن از چند الگوی فکری نادرست هستید.

در میان همین شیوه‌های فکری و الگوهای رفتاری، می‌توان افق‌های روشنی از آینده بهتر و فرصت‌های جدید پیدا کرد. پس در برابر پرسش جلسات کوچینگ چیست به جرات می‌توان گفت راهی برای کشف و هک الگوریتم‌های زندگی شما.

گویی شما در کنار ساحل هستید و هنوز برای ورود به اقیانوس مردد هستید. درست هنگامی‌که جسارت لازم را پیدا کردید و تن به آب زنید، کوچ‌ها را در کنار خود پیدا خواهید کرد تا به شما کمک کنند با شجاعت و شادابی به نبرد باشکوه خود ادامه دهید.

3- استراتژی طلایی برای موفقیت

وقتی از جهات مختلف به آگاهی لازم رسیدید، باید یک استراتژی مناسب داشته باشید تا از موقعیت فعلی به سمت آرزوهای خود حرکت کنید. مزیت عالی استراتژی که در جلسات کوچینگ نصیب شما می‌شود قابلیت عملیاتی شدن آنها است. مراحل این استراتژی به‌راحتی توسط کوچ‌ها قبال رصد و  اندازه‌گیری است و در طی هر مرحله باوجود چالش‌ها چیزی از انرژی و هیجان روحیه‌بخش آنها کم نمی‌شود.

چرا پرسش جلسات کوچینگ چیست، مهم است؟

در جلسات مربی‌گری متوجه حفره‌های برنامه‌ها و نقشه‌های موفقیت خود می‌شوید. عادت‌ها خوب خود را تقویت خواهید کرد و به معنی کلمه پاسخ‌گو و متعهد به پیشرفت خود می‌شوید. یاد می‌گیرید که به ابعاد مختلف زندگی خود چگونه سر و سامان بدهید. با دیگران و البته خودتان منصف باشید. راهکارهای کوتاه‌ مدت و روحیه‌بخش پیدا کند و از همه مهم‌تر خود را بهتر از هر زمان دیگری بشناسید.

البته طول جلسات کوچینگ متفاوت است. هر چقدر شما بر نیازها و اهداف خود اشراف داشته باشد و از محدودیت‌های خود آگاه باشید، تعداد جلسات می‌تواند کمتر باشد از آن سو افرادی که در عادت‌ها و شیوه‌های خود تأمل نکرده‌اند، به‌طور طبیعی جلسات کوچینگ بیشتری خواهند داشت.

شگفتی بزرگ جلسات کوچینگ چیست؟ درود آری، بدرود هرگز

شگفتی بزرگ جلسات کوچینگ چیست؟ وقتی به قلمرو کوچینگ وارد شدید هرگز نمی‌خواهید از آن خارج شوید. کسانی که معجزه کوچینگ را به چشم دیده‌اند، بعد از جلسات کوچینگ مشتاق تجربه سلف کوچینگ هستند و کسانی که مهارت سلف کوچینگ را کسب کرده‌اند به‌دنبال مهارت مربی‌گری هستند.

مزیت جلسات مربی‌گری این است که برای هر نوع مشکلی متدی حرفه‌ای پیش پای شما می‌گذارد. درحقیقت انواع کوچینگ که هر روز بر عنوان‌های تخصصی آن افزوده می‌شود، زاده تحلیل‌ها و پژوهش‌ها در مفهوم جلسات کوچینگ چیست می‌باشد.

پیشنهاد عالی : رزرو وقت مشاوره و کوچینگ در مشهد به صورت حضوری

پیشنهاد عالی : رزرو وقت مشاوره و کوچینگ از سراسر دنیا به صورت غیرحضوری

پیشنهاد عالی : شرکت در دوره آموزشی کوچینگ

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

ثبت دیدگاه

حامی اندیش

جهت دریافت مشاوره رایگان با استاد پریسا احمدی منش، اطلاع از شرایط مختلف راجع به دوره‌ها و… اطلاعات زیر را تکمیل کنید تا در اولین فرصت با شما ارتباط بگیریم.

با 40% تخفیف، دوره پرطرفدار کوچینگ رو خریداری کن!